Sunday, 6 May 2018

KAKS INGLISMAA KOOLISÜSTEEMI TUTVUSTAVAT BLOGI

Leidsin ükspäev täiesti juhuslikult  internetist kahe Eesti õpetaja blogi, kus nad kirjutasid oma 4-nädalasest Inglismaa koolides veedetud ajast ja tähelepanekutest. Minu arvates annavad need kaks blogi üsna hea ülevaate Inglismaa haridussüsteemist. 
Esimese blogi autor külastas ühte Inglismaa teise kooliastme kooli, kus õpivad õpilased vanuses 11-16 aastat (paljudes secondary koolides õpivad 11-18 aastased kõik ühe katuse all). Julgen öelda, et põhimõtteliselt näevad kõik siinsed teise kooliastme koolid sellised välja. (näiteks kasvõi see secondary kool mis meie lähedal asub ja millest ma korra kirjutanud juba olen http://knightscastle-alice.blogspot.co.uk/2016/10/kaisime-uhe-keskastme-kooliga.html)
Teise blogi autor külastas ühte Londoni akadeemiat, kus õpivad ühes majas korraga koos 4-18-aastased lapsed (ka eelmise blogi autor külastas akadeemiat, aga selle vahega, et seal ei olnud algkooli osa). Kuigi blogi autor rõhutab paaril korral selle akadeemia ja teiste Inglismaa tavakoolide vahet, siis mina pean ütlema, et tema kirjeldus koolist ja sealsetest õppemeetoditest ning juhtkonnatööst on küll pea 100% sama, kui meie tütre tavakoolis (ja ka kõikkides teistes tavakoolides millega minul lähemalt kontakti on olnud nii erialaselt, kui ka läbi tutvusringkonna). Peamine erinevus on küll see, et tavaliselt asuvad algkoolid teise kooliastme koolidest eraldi (ja meie lapse koolis toimub söömine ikka saalis, mitte koridoris ning söömine ei toimu nii rangete reeglite sees. Köögitoimkonnas on ka lapsed :)), aga individuaalõpe ja õpetajate koostöö ning õpetajate pidev toetus ning koolitamine toimuvad küll täpselt samadel meetoditel. Ka välja toodud algkooli tunnid on sarnase ülesehitusega.
Akadeemiate ja riigikoolide vahe on see, et kuigi mõlemad on riigi poolt rahastatud, siis akadeemiatel on oma kooli üle rohkem võimu ja võimalusi teatud asju oma äranägemise järgi muuta. Samas on hetkel üldse ‘moes’ paljude koolide ümber muutmine akadeemiateks. Seda tehakse ka kohe varsti meie lapse kooliga ja ka teiste piirkonna algkoolidega
(lähim teise kooliastme kool on juba mitu aastat akadeemia nime all toiminud) ning nagu meile on öeldud, siis mingeid erilisi muutuseid see endaga kaasa ei too ja kogu tegevus jätkub vanaviisi edasi. Muutused on rohkem telgitagused.
Kui minu koolipostituste puhul on tihti kommenteeritud, et me lapsel veab, et ta nii heas koolis käib ja ma siis aina proovin rõhutada, et ka kõik teised koolid toimivad enam-vähem sama süsteemi ja õppeprogrammide alusel, siis ma olen kindel, et paljudel on seda siiski raske uskuda. Ma olen kindel, et need kes mu koolipostitusi on lugenud, leiavad sellest blogist nii mõndagi sarnast ning veelgi põhjalikumat ’insight’ kuidas siinsed koolid toimivad. Blogi ise siin:
Kahjuks on see blogi natuke nadi ülesehitusega ja mul läks lugedes tihti osad postitused vahelt kaduma. 
Väga hea ülevaate Inglismaa algkoolidest (ja väga huvitav) saade on ka ‘Class of Mum and Dad’, aga seda saadet ei ole vist kahjuks Eestis elades võimalik interneti teel vaadata. 

No comments:

Post a Comment