Tuesday, 19 January 2016

SÕBRAD

Kuna eelmine postitus oli mängu teemaline siis postitan siia otsa kohe ka veel ühe mängulise postituse. 

Mul on tegelikult kahju, et ma siin blogis ei saa kunagi korralikult kajastada Greta sõpru ja sõbrannasid, kuigi nad on üsna suur osa Greta elust. Loomulikult pilte teen ma vahel ikka ja need jäävad kõik meie isikliku kogusse alles, aga neid kuskilt hard drive, või kes teab kust otsima minna on palju, palju tülikam kui lihtsalt blogi lahti lüüa ja vaadata. Iseasi muidugi olenevalt kui pikk see blogi elu üdse olema saab. Võib olla ühel päeval kaob blogger ära ja sellega koos ka kogu me ajaloopäevik.

Põhjus miks ma siia väga vähe Greta sõprade ja sõbrannade pilte panen on see, et ma aga ei taha koolis vanematele kuulutada, et ma mingit blogi pean, veel vähem et ma sinna nende laste pilte panna sooviksin. Mõnel poleks selle vastu ehk midagi, aga kui ma ise mõtlen, siis ega ma ise ka ei tahaks, et keegi Gretast kuskile mulle tundmata kohta pilte ülesse hakkaks panema. 
Peale selle on veel üks Greta sõpradest lapsendatud ja tema pilte ei tohi mitte mingil juhul kuskile interneti välja panna. 

Samas Gretal käib üsna tihti koolikaaslased külas ja ta ise nende juures ka. Näiteks eile oli just see lapsendatud poiss meie juures mängimas ja homme tuleb üks tüdruk. Gretal on nüüd nädalas ühe või kahe päeva asemel kolm õhtupoolikut vabad ja saab seega nädalas korraga rohkem sõpru näha. Jätsime tal tahtlikult sel veerandil prantsukeele kooli ära, sest kuna meil algavad märtsis ehitustööd siis arvata võib, et lapsi me siia kutsuda sel ajal ei saa. Kevade poole algab ka kergejõustiku trenn kuhu ta tahaks minna.

Küll aga tuleb see postitus ühest teisest Greta sõbrast keda ta on tundnud juba sellest ajast peale kui ta alla aastane oli. Esimest korda kohtusime selle poisi perega beebide võimlemistunnis. Poisi ema pakkus ennast mulle kohe sõbrannaks ja hoidis sidet ka siis kui võimlemistunnid juba lõppenud olid. Nad elasid meile üsna lähedal ja me siis aegajalt ikka saime kokku ja alati käisime sünnipevadel ning vahetasime kingitusi jõulude ajal. Ja seda oleme me teinud viimased 6 aastat. 

Kuna lapsed käivad nüüd koolis (erinevates) siis kokkusaamiseks jääb aina vähem aega. Ma olen väga tänulik sellele sõbrannale, et ta alati võtab ühendust ja hoiab seda sidet, sest nii armas on näha lapsi sedasi 'koos' kasvamas. Kuna ma suhtlen nii paljude inimestega ja mul on alati midagi teha, siis ma ise ei märkagi et me pole ammu kokku saanud. Aeg lihtsalt jookseb nii kiiresti käest ära. Oma osa on ka ehk selles, et ma ise ei ole väga lähedane selle sõbrannaga. Me küll räägime alati ka väga isiklikel teemadel, aga samas oleme täiesti erinevate huvidega erinevad inimesed ja seega ma ei kutsuks meid just südamesõpradeks. Seda enam olen ma üllatunud ja tänulik, et just tema seda meie suhet nii ilusti elus hoiab :)

Umbes kuus aastat tagasi nägid tegelased välja sellised

Ja nüüd on nad sellisteks suurteks tegelasteks kasvanud 
Greta sobib väga hästi kokku selliste poistega kes küll mängivad poiste mänge, aga kes samas oskavad tüdrukutega hellemalt ringi käia ja ka tüdrukute mängudest osa võtta. See sõber on ka selline rahulikumat tüüpi poiss ja pigem räägib midagi tarka, kui rahmib niisama mõtetult ringi. Pigem on hoopis Greta tema seltsis see rahmeldaja, aga vaid siis kui need poisid meil külas käivad. Nende kodus on Greta palju tagasihoidlikum ja 'naiselikum' :)

Kuna meil kõigil oli enne jõule väga kiire, siis jäid meil jõulukingid omavahel vahetamata ja otsustasime, et saame hoopis kokku peale uut aastat enne kui lapsed tagasi kooli lähevad ja peame oma mini jõulud siis. Meil oli kõigil väga tore. Veetisme mitu, mitu tundi koos ja oleks veel pikemaltki võinud veel mängida, aga Pete pidi Gretaga minema viiulipoodi uut viiulit ostma.
Poisid oma kooli jõululaule meile esitamasKoos mängimasja laulmas6 comments:

 1. see kalasabaparkett on nii lahe!!!

  ReplyDelete
 2. Tegu maja originaal põrandaga (vist). Mulle algul üldse ei meeldinud, aga nüüd olen ära harjunud. Näeks ilusam välja kui natuke lihvida ja siis uuesti lakkida, aga kuna me võtame selle põranda nagunii ära juurdeehituse käigus, siis ei ole mõtet ajutiseks kasutuseks raha raiskama hakata.
  Esikusse oleks võib olla isegi tahtnud originaal põrandat alles jätta, aga see näeks väga imelik välja kui pool esikut on ühest materjalist ja siis ülejäänud osa teisest. Sama lugu praeguse söögitoaga, et kui sinna otsa lisa ruum ehitatakse siis kaks erinevat stiilipõrandat lihtsalt ei sobiks omavahel. Elutuppa jääb küll pargett alles, aga sinna peaneme kogu põranda vaiba peale (vahemalt praeguste plaanide järgi).

  ReplyDelete
 3. Hei, mul tekkis hoopis selline küsimus (võimalik, et oled juba kunagi vastanud), et miks ei või sellest lapsendatud lapsest pilte mitte mingil juhul üles panna? Kas see tähendab seda, et ka tema kasuvanemad ei või näiteks oma sotsiaalkanalites ta pilte jagada?

  No üks asi on muidugi see, kui vanemad ise kategooriliselt vastu on, aga sa oled päris mitu korda seda maininud ja mulle on jäänud justkui mulje, et see piltide lisamine on kuskilt mujalt ära keelatud :)

  Ja kui ma juba kommenteerima tulin, siis mainin seda ka, et ma päris pikalt teie pere tegemistest lugenud ja super blogi sul! Inglismaa (eriti London) on mulle nii südamelähedane, et kõik su kirjeldatud väljasõidud ja pildid on nagu rusikas silmaauku :)

  ReplyDelete
 4. Tere Liis, ma kõige pealt annan sulle teada, et koha varsti saab blogis olema üks Londoni postitus :) Nimelt meil on plaan ülejärgmine nädalalõpp Londonis veeta ja eks siis mingi aeg pärast seda kajastan seda ka lähemalt blogis. Nii et stay tuned :)

  Nii mis aga puutub lapsendatud lastesse, siis jah lapsendatud lastest ei tohi pilte ega videosid sotsiaalmeediasse ülesse panna ja seda eelkõige nende endi kaitseks.
  Mingit otsest seadust selle kohta ei ole, aga tavaliselt iga vanem kes on lapse või lapsed lapsendanud teeb kõik selle heaks, et lastest pilte kuskil ei ilmuks. Enamus lapsendatud lapsi tulevad kohutavatest peredest kus neid on väärkoheldud, täielikult hooletusse jäetud ja lapsed on kõiksugu õudusi kogenud ja pealt näinud. Kord kui lapsed on kasuperedesse võetud või lapsendatud, siis proovitakse teha kõik, et sünnivanematel ei oleks mingit ligipääsu lastele. Vanemaid hoitakse küll kursis laste tegemistest ja arengust, aga seda läbi 'open letterbox' mis kujutab endast siis lihtsalt kirju mida vahendatakse läbi sotiaaltöötajate. Ma enam ei mäleta kas saadetakse ka pilte, aga ma saan küsida.
  Enamal juhtudel ei ole sünnivanematel nendest kirjadest ei sooja ega külma, ja nad ei vasta nendele, aga seda siiski tehakse sellepärast, et kui lapsendatud lapsed on suuremad, siis nad saavad ise näha et sünnivanematega sideme pidamiseks on kõik teiste poolt tehtud.

  Paljud sünnivanemad on alkohoolikud või narkomaanid, kurjategijad, vaimsete probleemidega, õpirakustega - ühesõnaga mitte stabiilsed inimesed kes ei ole võimelised oma tegude eest vastutama ja kes on võimelised ka kas või pudeli alkohooli nimel oma laste elud ohtu seadma. Kui sellised vanemad oma ära võetud lastele sotsiaalmeedia kaudu jälile saavad ja nendega ühendust võtavas siis on need lapsed ohus.

  Sama reegle kehtib ka näiteks nende kohta kes on ära põgenenud vägivaldse mehe eest (või naise, aga seda siiski harvem) ja kolinud kuskile teise linna mille asukohta mees ei tea. Kuigi mehele on kohtu kaudu keelatud naisele ja lastele läheneda või kontakti luua, siis läbi sotisaalmeedia on mõnel siiski õnnestunud jälile saada. Alles mõni aeg tagasi kuulsin ühest sellisest juhtumist raadios, kus mees nii naisele kui lastele jälile sai ja ära tappis. Kahjuks ma ei leidnud seda artiklit, aga kui ma ei eksi siis oli ka kuidagi nii, et naise sõbranna oli pildi teinud ja seda kontoris kellegile näidanud või facebooki pannud ja see keegi tundis seda vägivaldset mees ja oli talle sellest pildist maininud.

  Nii et just sel põhjusel ei postita ega jaga ka need meie tuttavad ühtegi pilti oma lapsendatud lastest (nad lapsendasid õe ja venna ja see vend käib Greta klassis. Hästi armsad ja toredad lapsed). Sel samal põhjusel ei ole meil kooli poolt lubatud ka koolis tehtud pilte sotsiaalmeedias jagada, sest koolis käib lapsi kes on lapsendatud ja võib olla ka need kes vägivaldse vanema eest põgenenud on. Kooli internetilehel on piltidel näha vaid neid lapsi kelle vanemad on pildistamiseks ja koolilehel jagamiseks luba andnud (me peame kooli minnes vastava paberi täitma kus kas anname loa või keelame oma lapse pildistamise ).
  Selle Greta klassi poisi õega on veel ka nii, et kuna tal on üsna eriline eesnimi, mille kaudu teda internetis oleks kerge leida siis näiteks tema näiteringi kavalehel mis internetis üleval oli vahetasid ta uued vanemad ta eesnime ära, et tagada ta turvalisuse (andsid talle stage name :)

  Hullult pikk jutt tuli nüüd :I

  ReplyDelete
 5. Mulle väga meeldis su asjalik ja pikk vastus :) Selle peale ma ise ei tulnudki, siis on muidugi arusaadav, miks pilte jagada ei tohi.

  Mul endal oli mõttes miskipärast kogu aeg see "filmilik" lapsendamine, millega olen ise ka tuttavate kaudu kokku puutunud- et laps antakse juba pärast sündimist ära ja on niiöelda kinnine adopteerimine, et ei saakski sellist jälitamist sünnivanemate poolt olla. Aga siin väljatoodud juhtudel on see muidugi väga õige, et nii talitatakse :)

  ReplyDelete
 6. Siin riigis esineb sellist filmiliku lapsendamist väga vähe. Vanasti andsid täiesti normaalsed inimesed sündides lapsi ära, sest nad kas olid liiga noored ja ei olnud suutelised laste eest hoolitseda, või usklikel põhjustel ei olnud abort lubatud või midagi sellelaadset.
  Tänapäeval sellist asja näeb harva ja kuigi endiselt lapsendatakse ka beebisid ja ka kohe peale sündi, siis tihti need beebid on lihtsalt vanematelt kohtu poolt juba põhimõtteliselt enne sündi ära võetud. Tihti on selliste vanemate eelnevad lapsed juba kasuperedesse võetud ja seega teada, et nad ei ole võimelised oma laste eest hoolitsema.
  Sellest tulenevalt on ka juba varakult 'kahjustatud' laste number suurem, sest sünniema on eeldavalt raseduse ajal kasutanud alkohooli või narkootikume. Samas muidugi need 'kahjustused' ei pruugi alati suured olla ja mõnedel ei ole viga midagi. Mõni on näiteks lihtsalt väikest kasvu, sest kui beebi või väikelaps on pikka aega alatoidetud ja näljas hoitud siis pidurdub ka tema kasv. Või mõnel on käitumisega probleeme, sest nad ei tea peale viha mingeid muid tundeid. Paljudel muidugi ka alkohooli kahjustused ja õpiraskused jne.

  Lapsed kes on oma vanemad õnnetuse või haiguse käigus kaotanud, need lapsed tavaliselt lapsendatakse sugulaste poolt, aga eks mõned satu ka väljaspoole lapsendamiseks.
  Kahjuks paljud ei soovi vanemaid kui 5 aastaseid lapsi lapsendada ja selliseid lapsed jäävad siis kasuperedesse elama nende täisealiseks saamiseni.

  Need kaks last keda aga mina tunnen on üsna OK. Poisil on natuke käitumisega raskusi, aga see on midagi mida saab ajaga välja juurida. 7 aastane tüdruk on väga nunnu ja tark :) Samas neil on veel üks noorem õde, kes on samuti lapsendatud aga ühe teise pere poolt ja temal on arenguliselt natuke maas. Kõigil kolmel lapsel on erinevad isad ja sünniemal on mäletamist mööda ka praegu veel paar last kodus.

  Lapsendamisega soovitatakse siin lastele kohe algusest peale rääkida, et nad on lapsendatud. Loomulikult siis nendele kes on lapsendatud beebidena. Vanemad lapsed saavad sellest isegi juba aru :) Greta klassis käiv poiss ja ta õde lapsendati alles mingi aasta tagasi. Enne seda elasid nad kasuperes, alates sellest ajast peale kui nad olid vist 2 ja 3 aastased.

  Kuna selle nende laste ema on mu väga hea sõbranna, siis tänu sellele ma teangi nii täpselt seda asja :) Ta muidugi ei tee sellest mingit saladust, et lapsed lapsendatud on, kuigi poiss näeb täpselt oma kasuema moodi välja ja tüdruk nagu ta kasuisa ja ma poleks kunagi osanud arvata, et need lapsed lapsendatud on. Igal juhul mul on väga, väga hea meel, et need toredad lapsed endale nii toredad vanemad said ja veel, et neil õnnestus kokku jääda (neid taheti 6 kuu pärast lahutada ja eraldi lapsendada pakkuda, sest vendi ja õdesid koos on alati raskem lapsendada saada)

  ReplyDelete