Saturday, 23 January 2016

JAANUAR

Naljakas mõelda, et üle poole jaanuarist on juba läbi ja varsti on kevad. Ja jah, Eestis lumahangede vahel elavatel on seda ehk raske veel ette kujutada aga mul on puudel akna taga pungad paisumas ja linnud laulavad juba kevadisi toone. 

Aga nüüd tagasi jaanuari juurde. 
Nimelt on mul jaanuaris sünnipäev. Kuna sünnipäev on nii ruttu peale jõule ja uut aastat, siis mul tavaliselt on sünnipäevast täiesti suva. Minu poolest võiks täiesti olemata olla, või siis ideaalselt alles mitu kuud hiljem. Ma ei ütle seda üldse mingi depressiivse või masendava alatooniga, vaid ma tõesti ei oska oma sünnipäevast vaimustusse sattuda. Kui keegi meelde ei tuletaks, siis vist unustaks üldse ära, või magaks maha.

Vot, aga kui peres on väikene laps, siis on loomulikult pea võimatu sünnipäevast mööda hiilida. Mitu nädalat mõtlesin mida sünnipäevaks tahta nii et Gretal oleks mulle midagi kinkida. Talle jääks täiesti arusaamatuks et kellegil võib sünnipäevast suva olla ja mitte kingitust soovida. Aga ma tõesti ei oska enam midagi tahta. Mul oli see kingituste välja mõtlemise probleem juba enne jõule. Suutsin paari asjaga lagedale tulla, aga kohe kui jõulud läbi pidin uuesti midagi soovima hakkama.

Ma tõesti ei oska enam midagi tahta. Kui ma soovin midagi, siis ma ostan selle. Kaamerale oleks uut objektiivi vaja, käisime poes vaatamas, aga lõpuks ütlesin ikka et saan ka ilma hakkama. Meil nagunii läheb kohe varsti ehitustööd lahti ja ma arvan, et sinna läheks seda raha rohkem vaja kui mu kaamera jaoks. Palju ma siin ikka hetkel neid pilte teen. Saan ilusti veel mõnda aega oodata ja siis objektiivi ostu uuesti kaalutleda. 

Ma usun, et see jutt võib tundub uskumatuna ja isegi võib olla imelikuna, sest kindlasti paljud teist oskaks kohe öelda mida nad sooviks või vajaks. Minul oli seda aga väga raske enne oma sünnipäeva teha. Loomulikult on mul omad soovid ja unistused, aga need on sellised mis ei kujuta endast just otseselt asju, või siis selliseid asju mida saaks kuskilt poest osta. Paljud need soovid ei ole ka vaid minuga seotud ja vaid mulle endale mõeldud. 

Aga laps oli minu sünnipäevast väga elevil, luges päevi ja tegi plaane. Ma ausalt ütlen, et tänu tema elevusele ja ootusärevusele hakkasin ma ise ka juba oma sünnipäeva ootama.
Nii imelik kui see ka pole siis üheks kõige paremaks kingituseks osutus mulle see, et Pete lubas mu sünnipäeva hommikul Greta ise kooli viia. See on pealt näha nii väikene asi ja pole üldse mingi suur pingutus, aga no nii mõnus oli teada, et ma ei pea hommikul kella peale riidesse panema ja juukseid sättima hakkama :)

Greta teatas mulle juba paar päeva varem, et tema teeb mulle sünnipäeva hommikul süüa. Küsis veel, et kas ma tahaksin jäätist (seda jäätist siis mis ei sisalda piima ja mida ma süüa saan). Õhtul enne õiget päeva hiilis mu juurde, silmad säramas ja uuris kas ma olen järgmise päeva üle elevil. Ise see juures nii õnneliku olemisega nagu oleks tal endal järgmisel päeval sünnipäev. 
No täiesti võimatu sellise organiseerimise ja elevuse juures ise ükskõikseks jääda :)
Kuna mu sünnipäev langes nädala sisse, siis otsustasime välja sööma minna paar päeva varem laupäeval.
Mul ei ole kunagi midagi väljas söömise vastu, sest see päästab mind kodus kokkamisest (mida ma eriti ei armasta), aga ega mul mingit erilist sünnipäeva tunnet küll ei olnud. Alles me ju käisime vanaaasta õhtul samas restoranis söömas. Aga sellegi poolest oli muidugi tore. 


Hästi palju ilusaid sünnipäevakaarte saabus. Kõik ei ole selle pildi pealt näha.


Ja palju ilusaid lilli. Minu lemmik sünnipäevalill ilma milleta ei möödu ükski mu sünnipäev on hüatsint. Seda ka kahjuks selle pildi pealt näha ei ole, aga lõhnab mul praegugi siin kõrval laua peal.  
Üleval pildil oleva punase raadio kinkis mulle Pete paar päeva hiljem. Ta nägi seda poes ja kuna ma kuulan raadiot iga päev ja mu väikene raadio on üsna vana ja inetu siis ostis mulle uue. Mulle väga meeldib mu uus punasest nahast raadioke :)

Greta tahtis mulle ühe kaardi ise teha ja ühe poest osta ja sinna sisse joonistada. Nii et lapselt sain ma kaks sünnipäevakaardi.
Õhtu enne sünnipäeva, kui ta magama läks, ütles ta mulle, et vabandust kui mu kaardil sulle on natuke kirjavigu.
Ta pidas silmas seda teksti :) Greta ei tunnista eesti 'J' tähte  vaid kasutab selle asemel 'Y' mis häälduse järgi kõlab nagu 'j'.
Greta ütleb eesti keeles alati mitte Palju Õnne vaid Head Sünnipäeva. Ta tõlgib seda kindlasti otse inglise keelest, sest Happy Birthday ei ole ju tõlkes Palju Õnne :)

Kaks päeva pärast sünnipäeva õnnestus mul ka natuke jäälillinäha. Huvitaval kombel olid jäälilled VAID MINU auto katusel. Pete auto oli puhas ja ülejäänud minu auto ka.

Kingituseks valisin endale lõpuks tindiga sulepea ja kirjapaberi. Kusjuures, seda kirjapaberit tuli tikutulega taga otsida, sest tundub, et tänapäeval kirjutatakse vaid hullul kombel märkmeid mitte kirju enam.
Samuti sain pileti professor Robert Winston loengule 'What Makes Us Happy' mis toimub siis meie kodu lähedal olevas teatris. Robert Winstoni fän olen ma juba aastaid olnud. Ta on teinud palju huvitavaid saateid ja kirjutanud raamatuid laste arengust ja psühholoogiast. Ühte tuntumat 'Child of Our Time' näidatakse praegu ka Eesti telekast. Seda saadet alustas ta 2000 aastal ja saates jälgitakse ühtede ja samade laste arengut läbi aastate. Ma hakkasin seda saadet vaatama kohe algusest kui lapsed veel sündinudki ei olnud ja tänu sellele professorile on mul võimalik olnud jälgida nende laste arengut viimased 15 aastat. Saates tehakse lastega ka igasugu teste ja seda seda on väga põnev jälgida kuidas lapsed reageerivad võttes arvesse nende tausta ja keskkonda kus nad kasvanud on. 

Nii, et kes on laste arengust ja psühholoogiast huvitatud siis tasub seda saadet vaadata. Kahjuks vist näidatakse ETV2 pealt vaid 2013 aasta saateid ja seega jääb teil nägemata laste eelnevad elulood ja nende arenguastmed, aga huvitav sellegi poolest. 

4 comments:

 1. Südamlikud sünnipäevaõnnitlused Sulle!Tänapäeval kipubki juba nii olema et kinkide väljamõtlemine osutub raskeks kuna kõigil on juba niigi kõike küllaga. Täiesti tuttav ka mulle , see et kui midagi soovin või vajan siis ma ostan selle. Ja just täpselt selle mida soovin ja vajan, siis ei teki seda momenti et kingitud asi ikka just täpselt minu soovitu ei ole. Meie peres nt see aasta jõulude ajal ei tehtud üksteisele mingeid kingitusi vaid kinkisime üksteisele koosveedetud aega. Kuna elame erinevates maades ja koos olla saame harvemini, oli selline kingituse vorm kõigi poolt kõrgelt hinnatud. Muide, Sul on ühel pildil väga võluv kaelaehe! (mul samasugune, aga pallike on kuldne).

  ReplyDelete
 2. Palju õnne tagantjärele! Minul on ka jaanuaris sünnipäev ja tõesti ei viitsi. Paraku on Jõugu Juhil sünnipäev kaks päeva enne mind ja ma pean viitsima. Lapsed pole vist veel selle peale tulnud, et emmele peaks midagi kinkima, sest esiteks pole neil peaaegu üldse raha ja teiseks ei oska nad midagi välja mõelda, mida ma tahaksin. Peaasi, et nad head lapsed on. :) Mees kingib kolmandat aastat järjest reisi, see mulle sobib.

  ReplyDelete
 3. Suured tänud õnnesoovide eest!

  Reet sulle õnnitlused vastu :) Reis on suurepärane kingitus. Palju parem kui mingi lihtsalt asi.

  Täpsustan vaid seda, et Greta ei osta mulle oma raha eest kingitust. Nad käivad poes koos Petega ja Pete siis laseb alati midagi väikest tal mulle osta. Lille ostab mulle ka alati sünnipäevaks, aga ka mõnikord niisama kingiks. Gretal ei ole ka eriti mingit oma raha, sest me regulaarselt talle taskuraha ei maksa. Mõnikord anname 1naela mingi suurepärase saavutuse eest, või niisama lahtiseid penne ja siis ta ostab selle eest mingi väikese mänguasja endale. Raha saab ta palju sünnipäevaks ja siis seda jätkub päris pikaks ajaks, sest ta ei taha kõike kohe ära raisata:)

  ReplyDelete