Tuesday, 29 April 2008

TÄHELEPANEKUID EESTIST


Alustan siis Eesti uudistega. Nagu pildilt näha võib on metsa alused sinililli ja ülaseid juba täis. Eestisse saabudes tõin endaga ka päikese kaasa mis kestis kogu meie seal oleku ajaks. Esimese nädala veetsin ma nii sama logeledes, puhates ja poodides kolades. Tahtsin kõik sellised Petele vähem huvitavad asjad enne tema tulekut ära teha et ta siis ei peaks oma lühikest 4 päevalist Eesti visiiti kuskil raamatu, kanga või riiete poodides veetma.
Tegin mõned tähelepanekud:

1.See on lausa uskumatu kui kiiresti kerkib Tallinnasse uusi maju. Paari kuuga on mõne koha peal tänavapilt täiesti teiseks muutunud. Era majadest rääkimata. Selliseid suuri eramaju kui Eestis saavad Inglismaal endale vaid väga rikkad lubada. Teine asi on muidugi see et Eestis on need majad mahutatud tavaliselt väikesele maa–alale ja nii lähedale kui võimalik naabrile....ja iga maja on ikka uhkema ja uhkema arhitektuuriga. See jätab sellise lõhki aetud mulje ja tihti tundub kogu tänav tasakaalust väljas. Ma nii tahtsin kõikidest nendest huvitava kujuga majadest pilte teha aga kahjuks ei olnud mul selleks aega ja kui mõni selline maja jäigi mulle ette siis ei olnud mul kaamerat kaasas.

2. VALGUSFOORID.
Me olime järjekordselt vaimustatud valgusfooride 'countdown'–idest. Võib olla on neid ka Inglismaal kuskil kuid mina ei ole neid isiklikult näinud. Minu arust igati asjalik seade ja teeb tänava ületamise palju lõbusamaks –vähemalt meile.

3. Kuigi see valgusfoori stopper on kasulik seade siis ma ei usu et sellest Inglismaal palju kasu oleks. Meil ju lähevad kõik üle tänava siis kui saavad mitte siis kui valgusfoor näitab. Tallinnas olles oli lausa naljakas näha kuidas inimesed rohelist tuld ootasid vaata et 3min kuigi tänav oli autodest täiesti tühi... ja kui meie siis teed 'inglaslikult' ületama hakkasime oli tunda kuidas nende pilgud meie selga puurisid.
Aga noh, teistpidi jälle peab Eestis ettevaatlik olema et rohelise tulega tänavat ületades auto sinust üle ei sõidaks.

4. LUUP. Nägin ühes toidupoes riiuli külge kinnitatud suurt luupi millega igaüks sai peenes kirjas teksti pakkidelt lugeda.
Excellent. (kahjuks ei olnud mul fotokat jälle kaasas)


5. KINGAD
Ma ei ole kunagi veel sellist ERILIST kingade valikut näinud kui Eestis. Ma ei tea kust maalt neid sisse tuuakse aga tunne on küll et kuskilt väljamõeldud muinasjutu maalt. Pean silmas eelkõige suuremaid kinga poode mitte eraldi firma poode nagu Ecco jne. Ma ei teaks mis riiete või moega neid isegi kanda. Minu meelest oleks need ideaalsed karnevalile minemiseks või näitlejatele eri rollide riietuseks.

6. KALLID RAAMATUD, dvd, cd jne. Me oleme vist nii ära hellitaud Amazon.uk või Tesco ning teiste supermarketite odava hinnaliste DVD ja muusika cd–de ja raamatutega et Eestis olles tundus kõik nii kallis. Ma ei maksaks kunagi £17 siin DVD eest või isegi £15. Kui aus olla siis harva üle 10 naela kuna alati on kuskil poes seda palju odavamalt. Sama käib ka cd kohta. Raamatud saab ka odavalt kas Amazon–sest või ebayst. Tegelikult ei olnud mul kahju seda raha välja maksta eesti muusika või filmide eest aga kohalikest inimestest on kahju et nemad oma väikeste palkadega peavad nii suured summad välja maksma....samas aga seda tehes hindad asja kindlasti rohkem ka mitte nii nagu siin....

7. TIGEDAD MÜÜJAD. Seda on kindlasti märganud kõik välismaal elavad eestlased et üsna paljud eesti müüjad on mornid. Ma tean ja olen näinud seda ka enne aga ikkagi panem mind see peaaegu et ahhetama kui ebaviisakad mõned võivad olla. Ok, ok neil on väikesed palgad jne edasi aga ega nendel kassapidajatel ka siin mingid suured palgad pole. Ikka väga viletsad aga ikkagi naeratatakse või siis vähemalt öeldakse tere ja head aega.
Sattusin ühe sellise kassa tädi ette kes peaegu et ei registeerinudgi et ma seal olen. Ainult siis kui oli aeg mingeid kleepekaid jagada sain aru et ta ikka märkas et ma seal seisin. Teises poes tundus tädike üsna kurjaks minema iga mu väiksema liigutusega. Algul teretasin ma teda siis keeldusin viisakalt ekstra kilekottidest, mille sisse iga väiksemgi asi taheti eraldi pakkida, siis ei olnud mul kliendi kaardi ja kui ma siis lõpuks oma välismaa panga kaardiga maksma hakkasin siis oli küll tunne et kohe tuleb ta mulle kallale või läheb lihtsalt toolil põlema.

Õnneks on siiski väga rõõmsaid ja meeldivaid müüjaid ka. Eriti huvitav on müüjate erinevat suhtumist näha siis kui Pete proovib nendega eesti keeles rääkida. Mõnedel on nii hea meel et keegi eesti keeles proovib midagi ütelda ja vaata et tuleb pärast veel kallistama ka. Mõned aga teevad nii et ei saa kohe mitte üldse aru ja ei tahagi saada ja üldse oleks parem kui te lollid inglased siit lesta tõmbaksite. Sellistel kordadel on mul Petest üsna kahju. Tal on alati häbi et esindab osalt ju ka neid karjuvaid jalgpalli hulle kes nii siin kui seal pool piiri märatsevad kuigi ta ise ei kuulu sellesse klassi (ja jalgpalli ei mängi või vaata ta üldse). Siis ta tuleb taas kõrvad löntis ja küsib et mida ta valesti ütles et temast aru ei saadud. Et tema oli kaffeiinita kohvi küsinud aga teda oli vaadatud kui hullu. Õnneks ei löö need vähesed juhtumid talt jalgu alt ja ta jätkab oma keele praktikat nii palju kui võimalusi saab. Mõnikord ma lausa ütlen talle et küsi inglise keeles nagu nii need vene tüdrukud tast aru ei saa aga tema tahab ikka proovida.

8. LENNUKIS. Miks ei võiks Estonia Airi lennukites olla heategevus korjandust. Tihti on meil ülemääraseid 5 või 10 kroonilisi rahasi järgi Eestist tulles. Lennujaamas on küll sellised korjandus kastid kuhu saab järgijäänud raha panna aga kuna me ostame tihti lennukis ka midagi süüa või juua veel viimaste kroonide eest siis ei taha me oma raha nendesse kastidesse panna. Pärast aga on meil paarkümmend krooni ikka järgi mis on meie jaoks nii väikene raha aga kellegile teisele tuleks kindlasti kasuks, eriti kui arvesse võtta et me ei ole ainukesed inimesed kellel raha järgi jääb või kes hea meelega ka nii sama heategevuseks raha annaks.

3 comments:

 1. Tulin ka äsja Tallinnast ja esimese asjana märkad puhtust lennujaamas ja tänavatel. Brittide seast minnes on see asjaolu äärmiselt silmatorkav. Rahvast liikus vähe ringi, turistide kõrghooaeg pole veel käes. Naised on hoolitsetud ja kenasti riides.
  Enne äralendu tegin Ülemiste ostukeskuses aega parajaks ja mind üllatas jalanõude valiku mitmekesisus (Geox, Salamander, Ecco, Gabor, Rieker,Timberland, Camel,Clarks jt). Linnas oli Campersi pood ka!
  Mulle meeldib Eestis, et kohvikus saab päris teed, mitte ei visata teetolmupakk kuuma vee sisse ja küsitakse kaks naela, nagu siin,- kuulsal teejoojate maal kombeks on.

  ReplyDelete
 2. Tallinn kasvab kiiresti jah. Isegi üllatun iga kord, kui seal käin. Ja ma käin ikka iga aasta.. Pärnus elades mitu korda aastas.

  Mis need countdown valgusfoorid on? Kas need kus numbrid jooksevad kuni nullini ja siis on õige aeg üle tee minna?

  Kas Eestis ebaseaduslik (hea sõna sai irw) pole punase tulega yle tee minna? Mind on kunagi politsei kinni püüdnud...

  See luup on kyll hea mõte :)

  Viimane dvd, mis me ostsime maksis £14.. äkki peaks rohkem Amazoni tuhlama.. Aga mõnus on vahest Sainsburyst õhtuks kiiresti film osta..
  Neid häid Eesti filme tahan ka seekord kaasa osta.. Reliikvia, Kevade...

  ReplyDelete
 3. Pagulasele, need on kõik firma kingapoed millest sina raagid ja nende jalanõude valik on normaalne. Ma pidasin silmas rohkem ABC King ja teisi selle laadseid poode.
  Mermaid, dvdsi tasub ka ebayst vaadata. Üsna tihti tulevad uued filmid sinna odavamalt kui poest. Inimesed ostavad ja neile ei meeldi või taha neid niisama riiulile logenema ja nad panevad need kohe tagasi müüki. Sama moodi nagu sina pakkusid oma 2 dvd blogi kaudu müüa poole odavamalt.
  Me ei osta tavaliselt dvdsi vaid ainult siis kui teame et film on hea ja tahame seda omada. Pete on valmis mõnikord ostma aga ma ei lase kuna mulle tundub see raha raikamine et vaatad vaid korra ja siis pole sellega enam midagi peale hakata. Ebayst ostetud dvd on tihti isegi veel kiles.

  ReplyDelete