Thursday, 15 July 2021

TASEMEGRUPID JA UUS VÕÕRKEEL

Eile (õigemini üleeile, sest mul venib selle postituse kirjutamine) oli ikka üks väga 'üles-alla' päev. Hommikul pidid meile kell 8.15 tulema 'puu' inimesed maja ees olevat hekki pügama ja puid-põõsaid kärpima, aga lõpuks jäid tulemata, sest üks töömees oli koroonasse haigestunud (hiljem lisatud: Pete ütles et see firma on oma töö tänaseks täielikult pausile pannud, sest ka teised töötajad haigestusid koroonasse. Ta oli firma juhiga rääkinud, et välja selgitada millan nad meie juurde uuesti saavad tulla).

Minul oli plaan hommikul triikraud kalkkivist puhtaks puhastada ja kohe kui Greta oli kooli läinud hakkasingi selle tööga pihta. 2 min hiljem hüüab mulle Pete ülemiselt korruselt, et internet ei tööta enam. Läks lahti hull paanika, sest Petel oli kohe tähtis koosolek algamas, aga ta ei saanud oma arvutit tööle. Natuke hiljem tuli välja, et see oli mu triikraud mis korgid oli läbi löönud. Õnneks sai probleem ühe liigutusega lahendatud ja Pete-i tööpäev päästetud, aga mul ei lubatud triikrauda kuni Pete-i tööpäeva lõpuni kasutada.

Tund hiljem saime koolist ühe emaili mis tõi endaga kaasa rõõmusõnumeid (kohe kirjutan sellest pikemalt). Rõõmustasime ja olime elevil. 30 minutit hiljem saatis Greta sõnumi, et ta on isolatsioonis ja et ta saadetakse kohe varsti koju. Tore lugu küll?!!

Rõõmutunde tõmbas omakorda kraadi võrra alla järjekordne email koolist, mille kaudu saime teada, et Greta klassijuhataja lahkub. 

See oli väga kurb uudis nii Gretale kui ka meile, sest tegu oli VÄGA toreda noore mehega. Ta on selline rahulik ja hea huumoriga ning ta oska noortega imeliselt rääkida. Meile oleks nii meeldinud, kui ta oleks Greta klassi juurde saanud põhikooli lõpuni jääda. Kui meil aasta alguses täielikus lockdownis olime ja Greta distantsõppel, siis ma paaril korral kuulasin salaja Greta klassijuhatajatunde pealt ja mulle väga meeldis kuidas ta oma õpilastega rääkis - ka nendega, kes natuke liiga palju küsimusi tahtsid esitada või niisama rääkida :) (Greta klassis on üks käitumishäirega poiss)

Emailiga oli kaasas ka Greta klassile suunatud kiri nende klassijuhataja poolt:

Hiljem lisatud: Kuulasin jälle pealt Greta klassijuhatajatundi ja see on lihtsalt imeline kuidas õpetaja oma lahkumisest õpilastele rääkis ning nendega kui täiskasvanutega vestles (kuigi pea kõik õpetajad suhtlevad õpilastega kui täiskasvanutega ja mitte nagu alamatega). Jutu käigus tegi ta nii häid väikeseid nalju, et isegi mina kihistasin ukse taga vaikselt naerda. Tunni lõpus tuli uus klassijuhataja korraks lastele 'tere' ütlema ning ennast tutvustama, kuigi õpilased tunnevad teda juba ka kokanduse ja tekstiilitundidest (ta õpetab neid aineid). Vahe vana klassijuhatajaga oli nagu öö ja päev. Uueks klassijuhatajaks on vanem range naine ja Gretale ta üldse ei meeldi. 

Samas on nagu on. Võimalik, et ta ei osutugi nii puiseks ja rangeks kui lapsed teda siiani tunnevad, aga sellegi poolest kahju, et nad oma vanast õpetajast ilma jäid ja nüüd järgmised 4 aastat uuega peavad hakkama saama...  

Kooli emaile saime me sel päeval veel üsna mitu lisaks, aga need õnneks ei olnud sellise sisuga, mis me meeleolu oleks mõjutanud.

Kui ma Greta koolist koju oli toonud, sõitsin kohe raamatukokku Gretale raamatuid laenutama. Kuna otsustasin sel korral minna ühte kaugemasse, sest seal oli kohe saada kahte raamatut mida ma tahtsin, siis see käik võttis pea kaks tundi aega. Sõit ise küll vaid 20 min üks ots, aga ma kolasin seal linnakese ka veel natuke heategevuspoodides ringi (raamatuid otsides) ja pärast üsna pikalt ka veel raamatukogus.

Õhtul, kui Pete oli oma tööpäeva lõpetanud, otsustasin ma oma triikrauda taas puhastama hakata, aga kohe kui ma olin juhtme seina pistnud käis jälle üks klikk ja elekter läks ära. Sellega lõppes ühtlasi ka mu triikraua puhastamine ning algas internetist uue otsimine ja ostmine. Ma olin üsna pahane, sest mul tõesti ei olnud plaanis uut triikrauda muretsema hakata, aga midagi polnud parata. Lohutasin end sellega, et triikraud oligi juba päris mitu aastat vana, aga sellegipoolest jätan nüüd meelde, et tulevikus peab triikimisega kaasas käima ka regulaarne triikraua kalkkivi puhastamine. 

Ma olin õhtuks emotsiooniliselt täitsa väsinud sellest pidevast ülesse-alla tunnete virr-varrist.

Aga nüüd natuke täpsemalt sellest rõõmusõnumiga emailist millest ma üleval pool mainisin. Postituse pealkiri reedab küll juba ära, et jutt tuleb Greta kooli tasemegruppidest.

Ma olen oma eelnevates koolipostitustes seda juba maininud, et alates järgmisest kooliaastast, 6.klassis, hakkavad õpilased õppima matemaatikas, teaduses (science) ja emakeeles vastavalt iga õpilase tasemele eraldi tasemegruppides. 

Matemaatika ja teaduse (füüsika,keemia,bioloogi) taset hinnatakse skaalaga 1-4 (1 kõige kõrgem tase).

Emakeeles jaotatakse õpilased samuti 4 eri gruppi, aga kaks esimest gruppi on sama tasemega. Gruppidel on kuulsate autorite/kirjanike nimed. 


Samuti jaotatakse kõik 6.klassis õppima hakkavad lapsed järgmiseks aastaks kahte eraldi gruppi X ja Y

Selgituseks seda, et neil on koolis kokku 7 paralleelklassi. Omavahel segatakse, minu teada, küll vaid nelja paralleelklassi lapsed ja siis ülejäänud 3 klassi omad omavahel. Kui kõiki 230 last omavahel segama hakata, siis läheks ju liiga pudruks ja kapsaks ning oleks palju raskem tekitada ühitse kogukonna tunnet.

X grupi (tabelis population) lapsed hakkavad teise võõrkeelena, prantsuskeelele lisaks, õppima saksa keelt ja Y grupi lapsed hispaania keelt. Millist keelt keegi õppima hakkab määrab kool, õpilased ise valida ei saa. Meile küll anti võimalus oma soovi avaldada, juhul KUI selleks on peres tõesti pädev põhjus (näiteks kui üks vanematest või vanavanematest on sakaslane/hispaanlane või kui laps on seda keelt juba varem õppinud jne), aga kool ütles ka kohe, et nad saavad seda soovi täita vaid siis, kui numbrid klapivad. Tänaseks on teada, et kõik soovid said rahuldatud. 

Meile rõhutati korduvalt, et need tasemegrupid ei ole fikseeritud ja need ei mõjuta hilisemaid eksamitulemusi (GSEC eksamid, mis nad teevad 8.klassi lõpus). Iga õpilase arengut ja õppeprotsessi jälgitakse pidevalt ning kui mingid muutused toimuvad, siis tõstetakse ka õpilane talle vastavasse gruppi üle. Kui ma õigesti aru sain, siis selline liikumine toimub poole aasta pealt ja aasta lõpus järgmiseks kooliaastaks. 

Tasemegruppidesse määramine ei toimu ainuüksi kooliaasta lõpueksami/testi tulemuste järgi, kuigi neil on kõige suurem mõju, vaid ka kõigi varasemate andmete põhjal, kaasa arvatud algkooli lõputulemused, vestlused vastava aine õpetajaga, tunnis kaasa tehtud töö jne. Ehk siis määravaks ei saa vaid ühel päeval ühe eksami eest saadud 'hinne' vaid kogu aasta jooksul antud panus ning iga õpilase isiklik potensiaal.

Mis meile selle aga selle emaili juures rõõmu valmistas oli loomulikult see, et Greta määrati nii matemaatikas, teaduses kui ka emakeeles kõige kõrgemasse tasemegruppi! 

Teise võõrkeelena hakkab ta aga õppima saksa keelt, mille üle mul samuti hea meel on, kuigi meil mingit eelistust keelete puhul ei olnud. Mulle otseselt ei meeldi saksa keele kõla, aga kuna ma ise olen rohkem saksa keelega lapsepõlves kokku puutunud (näiteks kasvõi Bummi ajakirjade vahendusel :D), siis see tundub mulle kuidagi kodusem kui hispaania keel. Gretal on hea vaist võõrkeelte peale ja ma arvan et talle hakkab saksa keel sama palju meeldima kui prantsuse keel. Ta ise aga tahaks hirmsasti veel ka vene keelt õppida ja me isegi täitsa kaalutleme talle eraõpetaja otsimist. Ma küll ei tea kust, aga võib-olla kuidagi õnnestuks.

Siit tabelist on näha Greta tasemegrupi info. 
8X/Armitage tähendab: 
Year8 (6.klass) ja X Saksa grupp ning Armitage kõrgemat emakeele gruppi. 
Ma1 tähendab matemaatika 1 taseme grupp.

Sakas keelt ja hispaania keelt õppivad lapsed ei ole ka emakeele või teaduse ja matemaatika tundides omavahel segamini vaid saksa keelt õppivad lapsed on alati ka teistes tasemegruppides koos (vastavalt siis igaühe tasemele). 

Greta oli oma tulemustega väga rahul ja ühtlasi ka natuke üllatunud. Ta parimad sõbrannad kahjuks temaga koos samadesse gruppidesse ei sattunud, välja arvatud üks, kellega ta küll väljaspool kooli koos ei käi, aga kellega saab hästi läbi. Paar sõbrannat küll olid samuti kõige kõrgemates tasemegruppides, aga hispaani keele poolel ja need kes Gretaga koos saksa keele poolele said, need on kahjuks natuke madalamal tasemel teistes ainetes. Aga kuna meile ei edestata andmeid kus grupis keegi teine õpilane õppima hakkab, siis eks me kuule täpsemalt alles järgmise kooliaasta alguses millised lapsed Gretaga koos samadesse gruppidesse sattusid.

4 koolipäeva veel ja siis algab suvevaheaeg! 

PS. Just saime teada, et alatest homsest läheb Greta kool täielikult distantsõppele üle, sest 20 õpetajat on kas koroonas või peavad karantiinis istuma, lisaks sadadele õpilastele, ja koolil ei ole sedasi võimalik lapsi korralikult õpetada. Sellest tulenevalt otsus distantsõppele üle minna.

Selle uudise kõrval on ikka väga imelik mõelda, et alatest järgmisest esmaspäevast kaotab valitsus pea kõik koroonaga seotud piirangud.

4 comments:

 1. Kas õpetajad vaktsineeritud ei ole?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma ei tea, kes on või ei ole. Meil vaksineeritakse inimesi vanusegruppide ja riskirühmade, mitte amtetite järgi.
   Praegu on järg 18-aastaste käes nii et vanemad õpetajad on ammu oma kaks vaksiini kätte saanud, kes seda soovinud on, aga 20ndates olevatest õpetajatest osad võib olla alles ühe, sest kahe süste vahel peab 4-8 nädalat jääma.

   Samas ega kõik need 20 õpetajad haiged ei ole, osa on lihtsalt karantiinis. Greta ütles, et matemaatika õpetaja oli poole päeva pealt koju läinud, sest tal oli paha olla ja tema on küll väga noor mees.

   Aga ega see vaksiin ju ka kedagi 100% ei kaitse, nii et meil on ka sellisied juhtumeid olnud, kus ka vaksiini saanud on koroonasse nakatunud :(

   Delete
 2. Triikrauas on kavalam kasutada destilleeritud vett, mis ei tekita katlakivi. Müüakse Eestis ka toidupoodides, kuidas UK-s, ei tea. Ma olen muidugi eriti närb triikija, ainult hädavajalik, seega 5 liitrine dest vesi kestab mul pool igavikku umbes.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jaa, meil müüdakse ka seda poes, aga mina jälle jumaldan triikimist ja enamus asju mida me kanname vajavad triikimist, seega destilleeritud vee kasutamine läheks üsna kalliks. Mul on tunne, et mul läheks liiter juba ühe triikimiskorra peale :)
   Aga ma pean harjumuseks võtma peale igat triikimiskorda triikrauda veest tühjendama. Ma enne jätsin alati vee sisse.

   Delete