Saturday, 4 August 2018

MUSTLASED ON VALLUTANUD MEIE KÜLA

Täpsemalt küll mitte küla kus me elame, vaid küla kus Greta koolis käib, aga kuna ka see küla on meile väga südamelähedane, siis pole seda vale oma külaks ja kogukonnaks kutsuda. 

Aga jah, eile õhtul vallutasid mustlased küla spordiväljaku ja mänguplatsi. Lõikasid värava luku läbi ja sõitsid oma karavanidega väljakule. Kokku umbes 200 mustlast. 
Kohutavalt kurb uudis kogu kogukonnale. 
See ala kuhu laager lahti löödi on külarahva poolt igapäevaselt kasutatav ja armastatud ala. Lapsed käivad seal mänguväljakul mängimas, vanurid jalutamas, spordiklubid mängivad kas jalgpalli või kriketit jne.

Kaks nädalat järjest on seal toimunud jalgpallilaager millest ka Greta kolmel päeval osa võttis. Peaaegu oleks ta seal ka eile olnud, aga kuna me (ta) algul arvas, et võib olla on 4 päeva tema jaoks natuke liiga palju, siis maksime vaid kolme eest. 


Õnneks ilmusid mustlased välja just peale seda kui jalgpalli päevalaager oli lõpetanud ja lapsed koju läinud. Üks treeneritest läks natuke hiljem varustust kokku korjama ja jäi mustlaste konvoisse lõksu. Kui ta aru sai mis toimumas oli, siis helistas ta kohe teistele treeneritele ja jalgpalliklubi  ülemusele (klubi kuulub küla kogukonnale) kes siis kiiruga kohele tormasid ja proovisid mustlaste pääsu platsile takistada. Appi tulid ka paljud külaelanikud. Tund aega suudeti mustlaste teed parki takistada, AGA siis ilmus lõpuks välja ka politsei ja käsis inimestel väravate eest ära tulla ning mustlased läbi lasta. Keeldumise korral ähvardati arreteerimisega!!!!!!!!


Siin osa nendest treeneritest kes platsi kaitsta proovisid

Täiesti uskumatu, aga kahjuks ei ole politseil mingit seadust millele toetuda, et mustlaseid takistada, sest tegu on maaga mis kuulub kohalikule omavalitsusele ja mitte eraisikutele. Kui nad midagi kriminaalset teevad siis jah, aga kuna mustlased väitsid et pargi värav oli lahti (kuigi kõrvaltvaatajad tunnistasid, et lukk lõhuti ära ja jalgpallitreener kinnitas, et tema oli värva 30 min tagasi lukku pannud) siis ei olnud politseil mingit võimu neid takistada. 
Mustlaste kohta kehtib üldse mingi spetsiaalne seadus ja neid saab sealt platsilt nüüd vaid kohtumäärusega eemaldada. See aga võtab muidugi paar päeva või nädala aega, kuigi hagi on juba sisse antud.

Tegu on väga agressiivsete mustlastega ja ei ole raske ette kujutada mis seisus plats peale nende lahkumist välja hakkab nägema. Meie külla tulid nad otse naaberkülast kus neid kohtuseadusega eemaldati ja see oli õudne mis selle nädala jooksul seal külas toimus. Vähe sellest, et kogu plats ja mänguväljak oli täis situtud ja prügiga üle kallatud, käidi ka peatänava poode ja ärisid rüüstamas ja inimesi hirmutamas. Osa poode sulgesid üldse uksed ja sisse lasti vaid kohalike kes uksele koputasid. Inimeste autosid peksti kaigastega ja vist isegi ühele 11 aastasele lapsele mindi kambaga kallale. 
Külaelanikud on vihast lõhkemas et kuidas on võimalik, et politsei ja kohalik omavalitsus ei tee külaelanike elude ja äride kaitseks mitte midagi. Jah eks mustlased eemaldatakse lõpuks platsilt ja kohale kutsutakse spetsiaalsed koristajad kes siis kogu selle sita ja kuse ja muu prahi platsilt ja ümbruskonnast kalli raha eest ära koristavad ning mänguväljaku taas mängimiskõlblikuks parandavad, aga ega siis seda koristustööd mustlased kinni maksaa, see raha tuleb lõpuks ikkagi meie taskutest. 

Pilt kogukonna Facbooki lehelt

Pilt kogukonna Facbooki lehelt
Sulle keegi appi ei tõtta, aga kui proovid ise ennast ja su kogukonda kaitsta, siis saad veel kõigele lisaks karistada või lähed koguni vangi!!!
Tõesti suurepärane!!


Siin pilt meie ilusast kogukonna sporiväljakust ja lastemänguplatsist (pildilt ei paista see just väga hästi välja, aga see asub pildi keskel olevate puude vahel) enne mustlaseid.
Pilt kogukonna Facbooki lehelt
Samas muidugi targem mitte konflikti astuda, sest mustlaste kättemaks on jube. See ei ole esimene kord kui nad külale probleemiks on olnud. Näiteks pildil olev hallika katusega pruunikas maja oli küla kogukonna CLUB HOUSE, ehk siis natuke nagu küla süda. Kuna Greta kool asub pildi vasakul poolel üleval, kohe puude taga, siis oli club house külaelanikele lisaks ka pidevas kasutuses koolilaste ja lastevanemate poolt. Sinna mindi tihti hommikuti peale laste kooli viimist kohvi jooma ja peale kooli jäätist sööma ja mänguväljakul mängima. Seal toimisid ka paljud klasside kohvihommikud (natuke nagu koosolekud mida lapsevanemad läbi viivad)
Ühtlasi oli see ka kohaliku küla kriketi- ja jalgpalliklubimaja mida nende klubide liikmed pidevalt kasutasid, ehk siis nagu näha on koht külakogukonna seas tähtsal kohal.

Nii umbes kaks aastat tagasi pandi see maja aga põlema. Põlemapanijaid kätte ei saadud, aga jutud käivad, et see oli kättemaks mustlaste poolt. Nimelt oli külas veel üks ala kuhu mustlased on proovinud juba pikemat aega alalist eluaset saada, aga mille vastu on külarahvast kogu oma jõuga vastu võidelnud. Kuna see ala aga kuulus omavalitsusele, siis ei olnud rahval suurt võimalust võiduks ja lõpuks otsustas üks varakas härra selle maaala ise ära osta (ma ei tea täpseid andmeid, et kas täielikult oma rahadega või pandi need rahad kellegiga kokku või kuidas see ostmine käis, aga ära see maa igaljuhul osteti). See automaatselt tähendas siis aga seda, et maalapist sai eramaa ja seega mustlasel kadus õigus sinna kas siis alatiseks või piekamaks ajaks elama jääda.
See ajas loomulikult mustlased väga närvi ja kuigi nad lahkusid külast, siis mõni aeg hiljem leiti klubimaja leekidest. Kahjuks sai tulekahjus maja nii pahasti kannatada, et uuesti seda enam püsti ehitada ei saa. 


Viimased aasta ongi nii kooli kui külarahvas usinasti raha kogunud et uus ja veelgi uhkem klubihoone vana asemele ehitada. Omavalitsus on andnud omapoolse rahalisepanuse, samuti kohalikud ärid ja eraisikud. Samuti on korraldatud erinevaid heategevusüritusi mille tulud on kõik läinud klubimaja ehitusfondi. (Sellel platsil toimus ka küla lillenäitus millest ma ales hiljuti SIIN kirjutasin).
Ma ei tea kui ruttu või millal uus maja valmis ehitatakse, aga iga aasta või kuu ilma klubihooneta on suur kaotus kohalikule kogukonnale. 

Eriti tunnen ma praegu kaasa nendele inimestele kelle majad külaplatsi äärtes asuvad. Neil võib ikka üsna hirmus hetkel oma kodus olla. 

Loodetavasti lõppeb see jama ilma suuremate kahjudetta, kuigi kord kui mustlased meie külast välja aetaksel langeb mõni teine küla või kogukond nende ohvriks :( 


EDIT: Praeguste andmete kohaselt on platsil kohal suur number politseinike ja FB käib jutt, et võimalik, et mustlased aetakse sealt ära juba sel nädalalõpul. 

Siit aga üks tabel mis näitab kui palju selline 'nali' kohalikule omavalitsusele maksma läheb. See näide on ühe teise pargi kohta kus (arvatavasti) need samad mustlased paar kuud tagasi peatusid. 
Pilt FB-st
Loodetavasti ei ole mustlased meie külas veel jõudnud väga suuri kahjustusi korda saata, aga kuna neid platse, kuhu nad peatuma jäävad, on rohkem kui üks või kaks, siis eks see kahjusumma pidevalt kasva. Eks seda ole siis järgmisel aastal näha kas, või kui palju, me kohaliku omavalitsuse maks järgmine aasta tõuseb (praegu juba peame maksma üle 2,500 naela aastas).

Edit 2: Kõigi üllatuseks ilmusid kohtutäiturid juba täna välja ja mustlased aeti platsilt politsei abiga minema. Erakordselt kiiret käis see värk me külas! 
Täna õhtuks on aga mustlased end juba ühele teisele platsile maha 'istutanud'... meie kodust mitte just väga kaugele. 
Igatepidi kurb lugu :(

2 comments:

  1. Ei teagi, mis eesti keeles 6ige oleks, aga tegu ilmselt iiri reisijatega (Irish travellers), kui mustlastega (Romani, originating from Indian subcontinent), kuigi neid "gypsies" kutsutakse. Eesti lugejale selgituseks :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Jah, sul on õigus, tegu on Irish travellers-itega :) See ei olnud algul selge kellega tegu on. Travellers vormi küll kasutatigi (mitte gypsies), aga keegi hiljem täpsustas, et tegu on Iiri omadega. Mul endal pole varem nendega otsest kokkupuudet olnud ja seega ei osanud täpsustada. Aitäh et tähelepanu sellele juhtisid :)

      Delete