Sunday, 22 July 2018

KOOLI LÕPP

Gretal lõppes reedel kool. 
5 aastat algkooli on selja taga, kaks veel jäänud. 
Aeg lendab nii kiiresti :( 

Iga lõpp on natuke kurb. Õpetaja nuttis ja osa lapsi ka. Greta õpetaja jaoks oli see väga eriline ja tähtis aasta, sest see oli tema esimene aasta õpetajaametis ning Greta klass tema kõige esimene klass õpetada. 

Nagu ma siin juba mitmel korral maininud olen, siis Inglismaal ei ole nii, et üks õpetaja õpetab mitu aastat järjest ühte ja sama klassi, vaid õpetajad vahetuvad iga aasta. Mulle see süsteem väga meeldib vaatamata sellele, et iga aasta lõpus on natuke kurb olemasolev õpetaja maha jätta. 

Nii tahaks öelda, et selle aasta õpetaja on kõige mõnusam õpetaja olnud teiste seast, aga ma tean, et ma olen seda sama mõelnud iga kooliaasta lõpus. Siiani on kõik Greta õpetajad olnud väga lahedad õpetajad (kokku 5 aasta jooksul 7, sest kahel aastal oli neil kaks poole kohaga õpetajat kes siis oma tööd jagasid). Kui siis, siis vaid üks seitsmest on olnud selline natuke rohkem mornis ja pahura iseloomuga, aga kuna ta jagas oma tööd teise õpetajaga, siis ei tõusnud ta oma pahura olemisega eriti esile. 

AGA kuna selle aasta õpetaja on olnud Greta kõige noorem ja värskem õpetaja (otse koolipingist ametisse astunud), siis tundus ta lastega ehk natuke rohkem samal tasemel olevat. Ta oli neile justkui suur õde, kelle poole imetlusega vaadati ja keda endale eeskujuks seati ning õpetaja jaoks olid nad kõik justkui omad õed-vennad kui isegi mitte lapsed... Ka poisid käisid õpetajat viimasel päeval mitu korda järjest kallistamas. Tegelikult nuttis õpetaja ise vist veel kõige rohkem. Juba päev varem tuli ta klassist punaste silmadega välja ja Greta jutu järgi olevat olnud kurb, et peab oma klassiga varsti hüvasti jätma. 
Ka mina hoidsin pisaraid tagasi teda kallistades.
Hea asi on aga see, et kuigi lapsed lähevad sügisel uude klassi uute klassikaaslaste ja õpetajaga, siis on neil alati võimalus oma endise õpetaja juurde minna või teda koolimajas kohata ning temaga juttu rääkida.

Siin pilt Greta esimese klassi lõpetamisest ka võrdluseks (juuli 2014)

Klass kinkis õpetajale £150 John Lewis kaubamaja kinkekaardi, tänukaardi kuhu iga laps ise oma sõnumi õpejale kirjutas, raamitud pildi ning sokolaadikarbi. Õpetaja kingi eest hoolitsesid kaks Greta klassi esindavat vanemat ja kink osteti klassirahade eest (iga vanem andis kooliaata algul £20 ja kogu lugu). Lapsevanemad ise ei pidanud midagi tegema, isegi mitte otsustama mida õpetajale kinkida. Klassi esindajad tegid kogu töö ise ära ja pärast lihtsalt saatsid meile kingitusest pildi.

Tavaliselt antakse õpetajatele kinkekaart, kaart kuhu kõik midagi sisse kirjutavad ning siis kas sokolaadikarp või mõni lill, aga kuna see aasta oli Greta õpetajale esimene aasta õpetaja ja seega justkui ajalooline sündmus, siis otsustati tavalisele kingile lisaks ka veel eraldi raamitud 'pilt' kinkida. 
Ka õpetaja tegi igale lapsele väikese kingituse. Tüdrukute kingitus nägi välja selline (kuigi iga tüdruk sai erineva 'squishy'. Tüdrukud on ju squishy-de hullud ;)). Õpetaja kirjutatud tekst kaardil oli nii liigutav. 
Õpetaja tehtud kaardi sees oli ka selline elutarkus
'A person who has good thoughts cannot ever be ugly.
You can have a wonky nose and a crooked mouth and a double chin and stick-out teeth,
but if you have good thoughts they will shine out your face
like sunbeams and you will always look
lovely'
Roald Dahl
Lastevanematele aga saatis õpetaja eraldi sellise emaili:


See ei ole kohustuslik, aga tavaliselt teevad osad lapsevanemad veel ka omakorda eraldi kingitused õpetajatele. Meie oleme samuti alati midagi väikest üldkingile lisaks veel kinkinud. 
Sel korral ostsime õpetajale Londonis asuvast 'Fortnum and Mason' kaubamajast neid minu lemmikuid vahukomme (sellest käigust kirjutan ma eraldi) ning Greta tegi kaardi 
ning õmbles õpetajale ühe väikese roosa mõmmiku
Viimase koolipäeva puhul kutsusime Greta sõbranna külla. Nad näevad küll teineteist kahe järgmise nädala jooksul pea iga päev, aga kuna nad olid natuke kurvad et kool läbi sai, siis tegin ettepaneku, et sõbranna võiks meie juurde mängima tulla. See tegi muidugi tüdrukud kohe väga rõõmsaks.Lapsepõlvemängud Pepa Pig-iga


Peitusemängud majas kus peaaegu üldse peitmiskohti ei ole
Keegi ei leidnud Gretat ülesse
Kooli viimasel nädalal saadeti kõik koolivihikud koju. Neid sirvides leidsin ma ühest vihikust sellise teksti :-)
Ainuke vihiks mis kooli ja kodu vahet igapäevaselt reisis oli niinimetatud lugemispäevik. Kui tavaliselt teevad inimesed aasta lõpus loetud raamatutest ülevaate, siis mõtlesin sel korral Greta kooliaastal läbi loetud raamatutest ühe mosaiigi kokku panna. 
See loetud raamatute 'nimekiri' on tal tegelikult palju pikem, aga ma panin siia mosaiiki vaid 'paksemad' raamatud kirja. Greta on kohe kindlasti mitu, mitu korda rohkem raamatuid jõudnud selle aastaga lugenud kui mina seda teinud olen. Minu aasta ei ole küll veel läbi, aga vaevalt et ma talle järgi jõuan.

Ja selle suve kooliteema lõpetuseks ka ülevaade sellest, kui palju raha suutis kool selle kooliaastaga läbi erinevate lastevanemate poolt organiseeritud ürituste koguda. 

Nagu te näete, siis summaks sel korral £30 000!!!
Üritused on olnud: Halloweeni disco, lihavõttepühade skolaadimunade otsimine kooli territooriumilt, koolivormi müük, kasutatud koolivormi müük, viktoriiniõhtu, piletitega kontsert, jõulu ja suvelaat, kooli basseini kasutamine ujumiseks väljaspool kooliaega, reedesed koogimüügid ja mahlajäätiste müük kuumadel ilmadel.
Suvelaat ise tõi juba £10 000 sisse.

Kogu raha läheb täismahus tagasi koolile. Sel kooliaastal on kogutud raha eest remonditud kooli basseini, lisatud kaks uut boilerit basseini tarbeks, hoolitsetud kooli kanade eest, ostetud kaks puutetundliku tahvlit (seinale), muusikavahendeid, jahutavaid joogiveemasinaid, digitaalkaameraid, taimi, spordivahendeid, raamatuid, defibrillaator, ehitatud mudaköök kooli väiksematele lastele ning uuendatud raamatukogusüsteemi. 
Riigi poolt saadud rahade eest on aga remonditud kooli katust ja klassiruume, värvitu ära kooli välisfassaad ning muretsetud uued sildid nii koolimajale, kui ka tänavale püsti panekuks. 


Uuel aastal uue hooga, uue direktori ja uue koolijuhtkonnaga!
Nüüd aga 6,5 nädalat puhkust. 

No comments:

Post a Comment