Tuesday, 24 April 2018

SÜNNIPÄEVAPIDU RECORDING STUDIO-S

Eelmisel pühapäeval toimus siis lõpuks ka Greta sünnipäevapidu koos koolilastega. Rohkem kui kuu aega hiljem, aga nagu öeldakse, siis parem hilja, kui mitte kunagi. Märtsis lihtsalt ei olnud enam ühtegi vaba nädalalõppu pidutsemiseks. Ühel nädalalõpul oli Greta juba ise sünnipäevale kutsutud, siis sõitsime meie ära Pete isa sünnipäeva pühitsema. Peale seda sõitis Greta kooliga nädalaks farmi ja tagasi tulles oli tal pühapäeval klaverikontsert ning oligi juba märts läbi. Aprilli alguses oli neil aga kahenädalane koolivaheaeg ja paljud lapsed olid sel ajal ära (meie kaasaarvatud) ning esimene vaba nädalalõpp, mis kõikidele kutsutud lastele sobis, oligi alles 22.aprill.

Sel korral otsustasime Greta sünnipäeva korraldada Recording stuudios. Ma leidsin sellise võimaluse täiesti juhuslikult internetist. Eks see ole alati üks väiksemat sorti peavalu välja nuputada millist pidu lastele korraldada, eriti veel nüüd, kui lapsed juba nii suured. 
Internetist otsima hakates mõtlesin, et Gretale meeldib väga laulda, et äkki keegi kuskil korraldab mingeid laulmisega seotud pidusid. Kirjutasin google otsingusse 'regording studio parties' ja voilà leidsingi ühe sellise koha kohe esimese katsega ja veel ka üsna meie lähedalt.

Peo pikkuseks oli 2 tundi. Pidime eelnevalt mingi 4000 laulu seast välja valima 2 laulu mida siis sünnipäeval tüdrukud laulma ja lindistama pidid hakkama. Üks oli pealaul ja teine varulaul vastavalt sellele, kui kaua esimese laulu sisse laulmine ja lindistamine aega võtab ja kui palju aega üle jääb.

Meie valisime pealauluks Sia 'The Greatest', sest kuna lapsed laulsid seda juba ka kooli laulukooris, siis oli laul kõigile tuttav ja lindistamine seega ei oleks tohtinud kaua aega võtta. 
Teiseks lauluks valisime aga Katy Perry 'Roar', sest seda laulu teadsid samuti kõik lapsed juba ammu ja seega lootsime et ka selle laulu lindistus mahub ilusti meie peo aja sisse ära.

Kohe kui olime peo ära broneerinud, saadeti meile kutsed (mis me ära täitsime ja lastele edasi saatsime), taustamuusika ja sõnad nendele kahele laulule mille me välja olime valinud. Seda siis selleks, et lapsed saaksid eelnevalt kodus natuke harjutada. Meie puhul vedas, et kõik lapsed neid laule juba eelnevalt teadsid ja harjutamist ei vajanud, kuigi vaid taustamuusika saatel laulda on minu arvates ikka väga, väga raske. 

Peolised vahetult enne peo algustSiis tuli meie peojuht/vocal coach/helisalvestaja/mixija Rob ja Pop star-id hakkasid tööle :)
Kõigepealt häälesoojendusharjutused
Tüdrukud laulsid kõigepealt soojenduseks The Greatest back stage-s. Rob jaotas tüdrukutele solo ja dueti osad, vastavalt sellel kuidas keegi laulda tahtis. Greta sõbrannade seas oli kaks tüdrukut kes kooli laulukooris enam ei laula ja kellele laulmine eriti ei meeldi. Nemad seda laulu nii hästi ei teadnud ja seega nemad endale eraldi solo või dueti osa ei soovinud. Ma olin nii neile, kui ka nende emadele, juba eelnevalt öelnud ka, et kui nad laulda ei taha, siis keegi ei hakka neid laulma sündima, et las tulevad lihtsalt niisama pidutsema või taustal tantsima.

Kui lauluosad olid ära jaotatud ja veel üks proovilaul tehtud, siis viidi tüdrukud stuudiosse kus see päris lindistus siis toimuma hakkas. 
Lapsed jaotati kahte gruppi. Kõigepealt laulis oma osa sisse esimene grupp. 

See oli tõesti imetlusväärne kui professionaalsed tüdrukud olid. Kõrvaltvaatajana paistis nagu nad oleks kõike seda juba kunagi varem teinud. Ma kodus proovisin ise neid laule vaid taustamuusika saatel laulda ja ma olin üllatunud kui raske see on. Sa pead täpselt teadma millal mingit rida laulma hakata ja millal mitte, pluss siis veel ka oma häält õiges noodis hoidma ilma abita. Kaasa laulda on ikka 100 korda kergem. Lindistades sa aga ju veel ka kõigele lisaks vahepeal laulad ja vahepeale, siis kui teised oma soolosid või duette laulavad, ei laula ning sa pead täpselt teadma millal uuesti laulma hakata või laulmine lõpetada. Et sellest veel vähe oleks, siis see võib algul üsna harjumatuna tunduda, et sa kõrvaklappidega lauldes laulad ju ise endale kõrva ja kuuled oma häält nii teravalt. 

Ma ei tea, samas tüdrukutele ei tundunud midagi keerulisena. Tõmbasid klapid pähe, natuke naersid ja imestasid ning siis lihtsalt laulsid. Tegid ühe prooviringi ja siis järgmiseks juba laulsidki otse linti.

Siit väike videoklip näiteks

Kui esimene grupp oli oma osa sisse laulnud, siis oli teise grupi kord. Kuna lapsi oli kokku 7, siis Greta laulis mõlema grupiga kaasa. Teisel korral ta oma soolot ja duetti uuesti laulma ei pidanud, kuigi kui oleks tahtnud, siis oleks saanud ja Rob oleks siis viimast lindistust hiljem miximises kasutanud.


Gruppide vahetuse videoklip

Grupp number 2 laulmas


Siis kuulati üle kuidas lindistus välja tuli ja Rob tegi mõningaid kohendusi


Selle klipi pealt on kuulda kuidas lindistus välja tuli


Siis anti lastele natuke aega puhkamiseks ja söömiseks. Me plaanisime Petega algul lastele pizzad tellida, aga kuna me ei teadnud täpselt mis ajal söömine sel peol toimuma hakkab, siis ei tahtnud pizza tellimisega riskima hakata. Külmad pizzad ei ole üldse head. Otsustasime seega pizza asemel hoopis võileibu ja niisama snäkke teha (kurgi, porgandi ja paprika viilud, oliivid, cocktail vorstikesed, puuvilja vikerkaar, Doritos koos dippidega)

Nii umbes 10 min hiljem hakati juba järgmist laulu harjutama

ja siis uuesti tagasi stuudiosse 'Roar' laulu lindistama

Ma täitsa imestasin kuidas nii suur töö kahe tunni sisse nii hästi suudeti ära mahutada. Eks oma osa oli muidugi ka sellel, et tüdrukud olid head lauljad ja ühtegi osa lauludest ei olnud vaja mitmel korral lindistada. Peo lõpus, sel ajal kui Rob kiiresti kõigile osalistele lauludega CD-d valmistas, laulsime Gretale palju õnne ja sõime kooki. 

Koogi ostsime sel korral üsna kalli (Eesti mõistes kindlasti mitte, aga meie tavaliselt 20 naelaseid kooke ei osta), aga selle eest võisime kindlad olla, et tegu on hea koogi/tordiga. No vähemalt välja nägi küll maitsev, sest ega mina ega Greta seda ju maitsta ei saanud ja kuna Pete on ka hetkel suhkruvabal dieedil, siis lõpuks 'kinkisimegi' pool kooki hoopis Greta parima sõbranna perele :)


Laululaste grupifoto

Mälestusteks ka pilt Greta kingitustestSiin üks Pete tehtud video Greta 9-ndast sünnipäevapeost
   

Kõik lapsed jäid sünnipäevaga väga rahule, kaasaarvatud sünnipäevalaps ise. Ka need kaks tüdrukut kellele tegelikult laulda ei meeldi laulsid lõpuks täiesti vabatahtlikult teise laulu ajal isegi duetti :) Jah, nende hääled ja viisioskus ei ole kahjuks nii head kui ülejäänud tüdrukutel ja seda on ka lindistusest üsna hästi kuulda, aga siiski nii tore et nad kohale tulid ja ikkagi sellisest kogemusest osa said. 
Ega tegu ei olnudki ju mingi PÄRIS CD lindistusega ja seega ei ole vahet kui hästi see välja tuli, kuigi Pete (ja ka üks teine ema) ütles, et tahaks võtta kustuka ja nende hääled lindilt natuke hägusemaks kustutada :) Nad kahjuks seisid mikrofonile ka väga lähedal ja nende hääled jäid tõesti hästi peale. Selle-ees ülejäänud tüdrukud laulsid, nagu alati, imeliselt!

Valmis mixitud laule saate kuulata siit:
The Greatest
Roar

6 comments:

 1. Väga lahe! Selle materjali põhjal saaks kokku panna nagu päris muusikavideo, kus tüdrukud ühte laulu sisse laulavad. Miksida erinevaid video segmente kokku lõpliku laulu peale :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Muideks üheks võimaluseks seal oli ka VIDEO PARTY. See kujutaski endast ühe laulu linti laulmist ja siis teine tund oli mõeldud muusikavideo tegemiseks kuhu siis ka linti laulmise juppe sisse põimitakse.
   Mõtlesin algul ka sellise peo peale, aga arvasin et seda võib korraga tüdrukute jaoks natuke liiga paljuks kujuneda. Kuna lastele pidu väga meeldis, siis kes teab, võib olla korraldab keegi järgmisel korral videopeo :)

   Delete
 2. Väga vahva pidu! Nii tore, et on selliseid kohti, kus erilisi pidusid pidada. Minu lapselapse 6. sünnipäev peeti ühes kokakoolis, kus tüdrukud endale ise pizza ja cupcake`i valmistada said.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Need pizza peod on meil ka siin väga populaarsed, aga rohkem nooremate laste seas. Meil korraldavad pizza küpsetamise pidusid restoranid ja cupcake-e tehakse tavaliselt kodus peetavatel pidudel (ka näiteks masterchef saate stiilis).

   Delete
 3. Nii vahva pidu! Meil siin ei ole üldse sellised teema-peod popid, neid ei paku ka keegi. Aga idee on väga kift! Milline kogemus lastele!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jah, siin on tõesti raske leida asja mida veel ei ole välja mõeldud ja äriks tehtud :) Paistab et Itaalias oleks siis laste sünnipäevapeod hea äri idee, kuigi need erinevad sünnipäevapeod on tihti ka lihtsalt erinevate firmade jaoks väikesed lisa sissetulekud. Vahet siis ei ole kas tegu mõne ujula, lasteteatri, huvialaringi, mängutoa, farmi, restorani, keraamikakoja, muuseumi, seikluspargi, loomaia jne, jne, igal pool pakutakse ka laste sünnipäevade korraldamise võimalust. Nendele lisaks siis veel ka need peojuhid kes ise kas koju või broneeritud kohta kohale tulevad ja erinevate teemalisi sünnipäevapidusid läbi viivad. Isegi Greta kooli välisbasseini saab sünnipäevadeks nädalalõppudel rentida :)

   Delete