Thursday, 26 April 2018

LAPSEPÕLVE JOONISTUSED

Käisime Eestis kinos 'Seltsimees last' vaatamas. Mina isiklikult ei ole sellist Vene aega kogenud, mida filmis käsitleti, kuigi ka üsk osa minu lapsepõlvest langes Nõukogude Liidu aega. 
Täiesti juhuslikult leidsin ma ema juurest kapist omad vanad lasteaia joonistused ja neid vaadates mind täitsa üllatas, kui ajaloohõnguline nii mõnigi neist kunstiteostest oli. Ma olen neid pilte ka varem vaadanud, aga kunagi varem ei ole selline asi mulle veel nii teravalt silma jäänud. 

Laev 'Sõprus' koos madruse ja viisnurgaga kaunistatud kahuriga! 
Täitsa huvitav oleks teada, et mis teema lastele joonistamiseks anti, et selliseid laevu ja lennukeid kõik joonistama pidid? Ega sel ajal ju suurt valida ei saanud, kõik pidid joonistama seda mida kasvataja käskis.

Lennuk, aga näeb vist ikka rohkem sellise kommunistliku hävitaja moodi välja. 
No ja see on nii Vene sõduri moodi kui veel olla saab :)
Vene postiauto
Leidsin internetist ühe sellise pildi võrdluseks.
Sellel minu postiautol olid ka aknad ülemise kasti äärel.

Ja siin niisama ports nunnusid pilte mälestuseks

Siis kui meid peres veel ainult kolm oliNeed kaks viimast pilti on tehtud juba koolis (või vist täpsemalt kooli kunstiringis). Esimene on mingi trükk ja teine kollaaz. 
Greta oli mu piltidest eriti vaimustatud. Ma kujutan ette, et on vist päris äge näha oma ema lapsepõlve joonistusi. Lapsena on ju tihti raske ette kujutada oma vanemaid väikeste lapsena. 

Mulle jäi silma, et nii paljude piltide peal on taust, kas siis eelnevalt juba kasvataja või mu enda poolt ära värvitud ja minu arvates jätab see nii ilusa üldmulje.

3 comments:

 1. Sul on nii põnevad teemad, ärgitavad endagi lapsepõlve pilte üles otsima...õnneks on ema kõik alles hoidnud :)
  Me teeme vahel lastega näitust nende lasteaia ja kooli piltidest, erilisemad olen raaminud ja seinale pannud.

  ReplyDelete
 2. Super, et sul need alles on. Propaganda toimus/b varasest lapsep6lvest. Sellekohapealt on mul heameel, et ma lasteaias ei k2inud. Tausta maalimine on hea idee jah :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. MIna käisin väga toredas lasteaias ja mulle meeldis lasteaias VÄGA. Mulle endale tundub, et koolis oli seda propagandat ikka palju rohkem kui lasteaias. Lasteaias ju enamalt ikka mängiti oma sõpradega, magati ja söödi. Ma eriti ei mäletagi oma kasvatajaid, pigem ikka vaid lapsi. Muusikaõpetajat Ave Kumpasi aga mäletan küll :)

   Delete