Thursday, 19 October 2017

NATUKE KOOLILUGUSID JA HALLOWEENIST

Greta tuli ükspäev koolist koju ja moka otsast poetas, et temal on vaja xxx päevaks kõne valmis kirjutada, sest tema on otsustanud koolinõukoguliikmeks kanditeerida! 

Päris nii selgelt ta tegelikult algu asja ei serveerinud, vaid mainis vaid kõne ettevalmistamist. Alles hilisemate küsimuste põhjal sain jälile, et tegu koolivolikoguga (school council). Kuna meie, vanemad, mingeid spetsiaalseid juhendeid või selle teemalist emaili ei saanud, siis tundus et see midagi sellist millega lapsed ise tegelevad. Greta mainis seda ka pigem kui meeldetuletust endale, mitte 'kodutööd'. Me küll rääkisime temaga natuke mida üks selline kõne endast kujutab ja kuidas ennast esindada, aga kõne kirjutas Greta ise mingile suvalisele paberilipakale ja eeldavasti siis ka võttis õigel päeval kooli kaasa. 
Hiljem kuulsin, et tal olevat hästi läinud, aga valituks sai sel korral üks tema sõbrannadest.

Nimelt valitakse neil igal uuel kooliaastal igast klassist kaks last (üks poiss ja üks tüdruk) koolinõukogu liikmeks. See on üks paljudest võimalustest koolis Briti väärtusi praktiseerida ja lastele demokraatiat ja valimisõigusi õpetada. Kanditeerida saavad kõik tahtjad. Iga kandidaat peab klassi ees lühikese kõne, kus ta siis annab oma valijatele teada mis on tema ideed koolielu parandamiseks ja kui kõik kandidaadid on oma kõne ära pidanud algab hääletamine. See kes kõige rohkem hääli saab, sellest saab klassi esindaja koolinõukogus (iga klassi peale siis kaks last). Koolinõukogu peab kord kuus (vist, ma täpselt ei tea kui tihti) koosolekuid, kus siis kõiki neid ideid arutatakse ja ellu viima hakatakse.

Paar päeva hiljem tuli Greta koolist mingi ankeediga. Ma polekski vist sellest midagi teada saanud, kui Greta ei oleks seda põrandale vedelema jätnud ja kus see siis mu tähelepanu köitis. Arvasin, et ehk on midagi mida vanemad peavad täitma ja allkirjastama. 
Tuli välja, et tegu oli hoopis 'töökoha' ankeediga. Nimelt tahtis Greta kanditeerida lõunasöögitunniks koolisööklasse appi väiksemate laste eest hoolitsema ja muid sööklatöid tegema. Vaatasin et Greta oli ankeedile kirjutanud põhjused miks tema sellise töö peale sobiks ja kuidas tema sööklas teisi aitaks. Ankeedil olid eraldi välja toodud ka tööd mille hulgast lapsed said valida milliseid töid nemad oleks huvitatud tegema. Neid töid oli seal kokku kuskil 8 või 9 ja ma vaatasin, et Greta oli kogu selle hunniku seest valinud vaid väiksemate laste toidu tükkideks lõikamise ja salatibaaris töötamise!! 

Mul on praegu nii kahju, et ma sellest ankeedist pilti ei teinud, aga kuna ma nägin seda just 2 minutit enne kooli minekut, siis polnud aega ja ei tulnud pähe pilti tegema hakata. Teisteks töödeks oli seal, mäletamist mööda, veel laudade koristamine, toidujäänuste taldrikutelt ära kraapimine, laualt või põrandalt veeloikude ära kuivatamine jne. 

Nädal hiljem teataski Greta mulle uhkelt koolist koju sõites, et tema oli üheks valituks osutunud ja mitte ainult valituks, vaid ka kohe samal päeval tööpostile pandud. (Sel korral vist küll üldiste valimistega tegu ei olnud, vaid õpetaja ise valis tahtjate hulgast sobivad lapsed). 
Greta kohustuseks ongi nüüd esmaspäeviti teatud kellaajal sööklatoimkonnas töötamine. Ta peab ise pika vahetunni ajal õues seinal olevat kella (või siis enda käel olevat kella) jälgima ja ennast õigeks ajaks sööklasse kohale toimetama. Tema ja üks teine poiss ta klassist peavad kordamööda hoolitsema selle eest, et väikesed söönuks saaks, tõstma salatibaaris tahtjatele erinevaid salatikomponente taldrikule, kuivatama maha läinud vett ning tegema kõiki ülejäänud töid mida sööklatädid neilt parasjagu teha paluvad. 

Greta paistab oma tööga väga rahul olevat :) Ma ise tahaks kärbes söökla seinal olla ja näha kuidas ta seal sööklas oma tööpostil toimetab. Greta ütles, et tal on põll ees kui ta tööd teeb :)
Panen siia illustratsiooniks ühe vana kooli jõululõuna pildi
Kuigi meil on siin võrreldes Eestiga ilmad ikka veel vägagi suvised, siis kalendrit soojakraadid siiski kinni ei hoia ja kohe, kohe on uksele koputamas Halloween.

Farmipoe lihaleti dekoratsioon :)

Petel toimus tööl pikk ja väsitav kahepäevane koosolek kus siis pingelise töö vahel ka väikene osa halloweenile pühendati. Piltidel üks Pete kolleegidest ja kellegi arvuti.
Ka koolis oli teisipäeval juba Halloweeni pidu ära, sest järgmisel nädalal on koolivaheaeg ja kool lastest tühi. Nagu ka eelmistel aastatel, siis ka sel korral, toimus taas kõrvitsate kaunistamise võistlus ja peale kooli ka pidu ise.
Halloween-i pidu peetakse mitme järgus. Kõigepealt kohe peale kooli toimub kõige väiksemate (4-5) aastaste laste halloweeni pidu. Tund hiljem kahe järgmise eagrupi pidu, siis tund hiljem Y3 (7-8 aastased) ja alates kella 18.30-19.30    kõik ülejäänud klassid, ehk siis Y4,Y5,Y6 (8-11aastased). Vanemate laste puhul polnud tegu enam peaoga, vaid Spooky Discoga, kuigi ma kujutan ette, et see nägi enam vähem samasugune välja nagu kõik ülejäänudki halloweeni peod. Väiksemate lastele pakutakse seal erinevaid tegevusi (meisterdamise ja värvimise laud, küüntevärvimise laud, tatood, tantsimine jne)

Peod on muidugi taas lastevanemate korraldatud ja selleks et koolile lisaraha teenida. Piletid peole maksid £3.50 ja vanematel lastel oli lubatud peole ka raha kulutamiseks kaasa võtta (küll mitte rohkem kui vaid £2). Selle raha eest said nad seal siis komme ja muud nipet näpet nänni osta. 

Ma teatasin Gretale juba varakult, et sel aastal ei hakka me mingit uut kleiti või kostüümi Haloweeniks ostma, sest kuna ta on juba nii vana, et igapäevaselt kostüümidega enam ei mängi, siis see oleks raha raiskamine vaid kaheks päevaks aastas Halloweeni kostüüm osta. Gretale ei olnud see probleemiks ja lubas juba olemasolevate asjade põhjal ise endale midagi selga otsida. Ma küll vahepeal tegelikult pakkusin, et ma võin talle sukkadest ämbliku jalad külge õmmelda, aga kui ma avastasin, et kuigi mustad sukad saan ma väga odava raha eest Primark-ist osta, siis sinna sukkade sisse läheb ju ka veel täidet vaja, aga kuna see täide on hirmus kallis siis jääb ära.

Gretal aga õnnestus ennast nii ägedalt riidesse panna. Kasutas oma täiesti tavalisi tumedaid retuuse ja bleiserit ning pani pähe kunagi ammu Halloweeniks ostetud peavõru. Koolikingad jalga ja kingade sisse ainukesed olemasolevad tumedad sokid, mis juhtusid olema kassi pildiga ja veel nii, et see kassipilt nii õigest kohast kingadest välja paistis. Mina tegin näomaalingu ja oligi koletis valmis. 
Minu arvates veel nii stiilne koletis :)


30-ndal oktoobril siis sama kostüümiga uuesti Trick or Treat-itama ja ongi selleks aastaks jälle Halloween läbi ning aeg jõuludele keskenduda.

Edit:
Käisin just Gretal koolis järel ja kuna tal oli täna peale tunde kunstiring, siis oli mul võimalus kooli sisse minna. Tavalise koolipäeva lõpus annab õpetaja lapsed vanematele üle kooliõues. 
Kasutasin juhust ja tegin taas paar pilti. Kuna Greta klass asub kohe selle suumi kõrval kus toimub kunstiring ja klassis parasjagu ühtegi õpetajat ei olnud, siis piilusin korraks sisse.
Ühel seinal olid neil sellised sõnavara kotikesed kus on sees hulk sõnu mis on küll erinevad sõnad, aga tähenduselt samad. Kui lapsed kirjatöid teevad, siis on neil võimalus sinna seina juurde minna ja mõni huvitavam sõna näiteks sõna 'happy' jaoks leida (juhul kui neile endile midagi muud meelde ei tule). Seda siis sellepärast, et lapsi innustada ja õpetada kasutama suures koguses erinevaid ja huvitavaid sõnu, kui alati lihtsalt ühte ja seda sama sõna kasutades. 
Klassi ukse juures olid väljas mõned pildid mis lapsed oma perest ja suguvõsast joonistanud olid. Greta pilt nägi välja selline
Ma ei tea küll miks Petele on mummulised sortsid jalga joonistatud ja pluusi alla tissid!?! Vaatasin, et enamus teisi lapsi olid oma emmed kleitide või seelikutega joonistanud, aga mina kannan Greta pildil tõetruult teksaseid :)

Kooli välisukse juures olid väljas ühe teise klassi tööd Keith Haringu stiili kopides.


Greta klassi uksel olid Greta õpetaja poolt sinna välja pandud Greta joonistatud mõmmid. 
Greta õpetaja on hästi värske, noor ja ilus õpetaja ja kõik lapsed on temasse 'armunud'. Greta peaegu iga päev joonistab ja meisterdab talle oma sõbrannadega igasugu pilte ja kaarte ja õpetaja siis paneb osa neid klassi seinale ülesse.
Need mõmmid olid seal nii nunnud :)

3 comments:

 1. Millal siis kassi postitus tuleb? Kuidas kassike kasvab jne.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Varsti tuleb :) Meil praegu koolivaheaeg ja mul pole aega blogida, aga Jostenil läheb muidu väga hästi. Kasvab mühinal :)

   Delete
 2. need perepildid on niiiii armsad!

  ReplyDelete