Friday, 13 October 2017

JÄRJEKORDNE LASTERAAMATUTE TUTVUSTUS

Ma pole juba pikka aega siin ühtegi lasteraamatute tutvustust teinud. Toredaid raamatuid mida teiega siin jagada oleme pea iga Eesti reisi ajal leidnud, aga lihtsalt ei ole olnud aega nendest ka blogis kirjutada.

Üks tore raamat mis me sel suvel Eestit ostsime on 'Kuidas seda öelda?'
Algul ei pööranud ma sellele raamatule üldse tähelepanu, kuigi paistis igasse raamatupoodi sisse astudes kohe silma, sest oli vist alles hiljuti ilmunud. Kõndisin raamatust külma rahuga iga kord mööda, kuna eeldasin, et see raamat on Greta jaoks liiga titekas ja üldse mitte sellist tüüpi raamat mida ostma hakata. 
Ühe raamatupoe külastuse ajal hakkas aga Greta ise seda raamatut lehitsema ja ma äkki avastasin, et see on ju tegelikult just ideaalne raamat Gretale ja seda eelkõige keeleõppe eesmärgil.
Mulle tegelikult ei meeldi sellised raamatud mis on paksult sigri-migri infot täis, iga leht ise värvi, palju pilte jn. Minu arvates on see lapse (ja ka mu enda) jaoks üsna väsitav sellist raamatut lugeda/vaadata ja pärast, vaatamata kõigile nendele värvidele ja piltidele, ei jää suurt midagi infost, mida raamat sisaldab, meelde. 
Selle raamatuga on natuke sama lugu, kuigi ehk kraadi võrra rahulikum. Samas just keeleõppe seisukohalt tundub see raamat ideaalne olema (seda siis eesti keelt õppivate laste puhul). Siin on hästi välja toodud sõnad mida saab ühe asja või tegevuse kohta kasutada. No näiteks et hiigelsuure kohta saab öelda ka hiiglaslik või tohutu, või ettevaatliku kohta saab ka öelda ebalev või ebakindel. Raamatus on palju sõnu (sünonüüme) mida Greta kindlasti veel eesti keeles ei tea, või teab ja saab aru, aga ise oma kõnes ei kasuta. 

Kuna raamat on teemade kaupa jaotatud, siis on hea paar teemat korraga läbi vaadata ja nendel teemadel vestelda ning siis raamat kuni järgmise korrani käest ära panna. Korraga kogu raamatut lugeda ja seedida oleks vist igale lapsele natuke liiga palju. 

Jah teoorias kõlab selline keeleõpe hästi, aga praktikas jääb tihti asi ajapuuduse taha kinni :(
Eesti keelt vabalt rääkivate lastega on arvatavasti samuti seda raamatut samuti väga tore koos lugeda, neid toredaid pilte vaadata ning raamatus olevate teemade üle arutada. Vanematele lastele on see raamat muidugi juba titekas, aga väiksemate puhul leidub kindlasti raamatus ka neid sõnu mida nad varem veel kuulnud ei ole ja oma igapäevases kõnes ei kasuta. Vanematele lastele sobiks aga hoopis selle raamatu originaal, inglise keelne, versioon :)


Järgmine raamat millest ma teile kirjutada tahan on ka tegelikult eelkõige väikelastele mõeldud raamat, aga ka meie Gretaga oleme selle raamatu suured fännid. 
Õigemini on tegu ühe Leedu autori Lina Žutaute poolt kirjutatud ja illusteeritud sarjaga 'KAKE MAKE'. Raamatuid on kokku kolm ja nendele lisaks on hiljuti ilmunud ka veel kolm üleasanneteraamatut. 

Aasta tagasi ostsime poest 'Kake Make ja segaduse päkapiku' raamatu, sest see lihtsalt meeldis meile nii palju.  Kuna tegu on ikkagi väikelaste raamatutega, siis teisi osi me osta ei raatsinud, vaid laenutasime hoopis sel suvel raamatukogust.


Ma arvan, et nende raamatute juures haaraski meid kõige rohkem just raamatu illustratsioonid. Nii mulle, kui ka Gretale, väga meeldivad sellised raamatud kus tegevust ei anna edasi ainult raamatus olev tekst, vaid tekstile lisaks ka raamatu illustratsioonid. Nende raamatute puhul tundub kohati isegi, et pildid räägivad rohkem kui tekst.  
Näiteks 'Kake Make ja põgenenud kõrvad' raamatu puhul ei ole kuskil mainitud, et lapsed võiksid ka igal lehel neid kadunuid kõrvu otsida/leida, vaid igale lugejale on see fakt ise avastada jäetud. Ma ei mäletagi enam, kumb meie puhul selle avastuse tegi, kas mina või Greta, aga igal juhul on see selline mõnus tunne kui sa avastad, et pildid sedasi jutuga kaasas käivad ja justkui sinuga veel tekstile lisaks eraldi räägivad. 
Kõikide raamatute puhul olid osa pilte ka natuke nagu väikesed ülesanded mida lapsed said vanematega koos lugedes või hiljem, iseseisvalt raamatut vaadates, lahendada. Ehk siis ühe raamatuga on kaetud mitu tasandit.
Mulle igal juhul hullult meeldivad selle raamatu illustratsioonid.

Android app-ide kasutajatele teadmiseks, et on ka olemas paar erinevat Kake Make app-i väikelastele.

Järgmine raamat millest ma teile kirutada tahan on üks hästi vana E. Raua raamat 'MÕRU KOOK'.
Taas mõeldud pigem väikelastele, aga mul jäi see raamat raamatukogus silma eelkõige oma väga ilusa kaanekujundusega* ja kuna Gretale meeldivad igasugu jutud, siis olin kindel, et ta ka neid titejutte meeleldi kuulaks.
*Valgemummulised asjad, eriti veel punasel taustal, haaravad alati mu pilku :)

Raamatus on mu mäletamist mööda viis-kuus õpetliku lühikest lugu kahest õest ja nende omavahelisest käitumisest. Tegu sellises pehmes vormis moraaliraamatuga :) 
Muidu sellised tavalised elulised lood kus kord kiusab üks õde üht ja siis teine teist, aga asi mille poolest see raamat teistest raamatutest erineb ja mille poolest mulle väga meeldis oli see, et iga jutu lõpus esitati ka lugejatele (lastele) jutuga seoses üks küsimus. Küsimused on aga sellised kus laps (lugeja) pidi tõesti asja üle mõtlema või ennast ise tegelase rolli ette kujutama, et vastust leida. 
Hea võimalus vanematel näha kuidas nende laste mõttemaailm ja loogika töötab :)
Mul on paar raamatut veel millet kirjutada, aga seda juba järgmises postituses. Pean kõigepealt fotod oma fotoarhiivist ülesse otsima.

PS. Ärge unustage, et detsembri alguseni on jäänud veel vaid 48 päeva (kui ma õigesti arvutasin :). See omakorda aga tähendab seda, et kõik need kes plaanivad oma lastele sel aastal raamatute adventkalendr jõulude ajal teha, tasuks juba praegu sobivate raamatute välja valimisega või hankimisega alustada ja soodusmüükidel just selle pilguga ringi vaadata :)
Mina alustasin kalendri jaoks raamatute kogumisega juba suvel, sest Greta ütles mulle juba ammu, et tema kohe KINDLASTI tahab ka sel aastal raamatu adventkalendrit saada!

5 comments:

 1. "Mõru kook" oli üks minu lapsepõlve lemmikutest. Lühikesed õpetlikud jutud ja ilusad pildid ka veel juures. "Kuidas seda öelda" tuleb aga lastelastele muretseda. Ise pole seda raamatut poes märganudki. Aitäh soovitamast.

  ReplyDelete
 2. Väga head raamatud, katsun meelde jätta! Aitäh arvustuste eest!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Riina, ma arvan et neid Kake-Make raamatuid tasuks teil raamatukogust laenutada ja mitte osta, sest need on sinu laste jaoks juba natuke liiga titekad. Lugeda jah toredad, aga mitte kalli raha eest osta :)

   Delete
 3. Aitäh, jälle :D KakeMake läks soovinimekirja :D Mulle ka nii meeldivad sellised illustratsioonid!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma pean ikka ennast kokku võtma ja neid raamatututvustusi tohedamini tegema. Elu on nii kirev ja kiire, et pidevalt tuleb uusi sündmusi ja asju peale millest kõik tahaks kirjutada ja siis veel tuleb Greta jälle mõne nii põneva koolijutuga või asjaga mida nad koolis on teinud millest kõik kirjutada tahaks. Aga jah, aeg lihtsalt jookseb käest ära ja ma ei saa ju pidevalt ka arvuti taga istuda ja alati ei ole seda blogimise tuju ka kohe võtta :)

   Aga sa kindlasti vaata poes enne üle milline Kake-Make sulle (teile) rohkem meeldiks enne kui ostma hakkad, sest noh, teil ju raamatud nii kallid :)

   Delete