Tuesday, 10 October 2017

KEVADINE KOOLIREIS MAHEFARMI

Nagu ma ühes kooliteemalises postituses hiljuti kirjutasin, siis Gretat ja teisi Y4 (8-9 aastaseid) lapsi ootab märtsis ees nädalane reis ühte Inglismaal olevasse mahefarmi. Kuna see on laste jaoks suur sündmus ning kogemus nii pikalt kodust eemal olla, siis hakatakse neile koolis juba varakult sellest reisist rääkima ja neid selleks ette valmistama. 
Ka meid vanemaid valmistatakse ette :)

Eelmisel nädalal oligi esimene koosolek kus nii vanematele, kui ka lastele, tutvustati lähemalt mida see farm endast kujutab, milline näeb ette laste päevaplaan ja kuhu selle nädala jooksul minnakse ning mida tehakse. 
Siit siis väike ülevaade sellest koosolekust.

Tegu on 17 saj töötava mahefarmiga. 
Ma ei teagi võib olla oleks õigem kirjutada talu. Kas inglise farm on sama mis eesti farm?
Laste päevaplaan on järgmine:
 • 7.00 Äratus, pesu, riidesse
 • 7.30 Talutööd (kuna tegu on päris farm/taluga, siis lapsed võtavad seal viibimise ajal osa töödest mis tegemist vajavad)
 • 8.15 Hommikusöök
 • 9.00 Tubade kontroll (kui direktor oli selle punkti välja öelnud, siis kõik saalis olevad vanemad juubeldasid, samal ajal kui lapsed õhku ahmisid :) 
 • 9.30 Lahkutakse farmist ja minnakse kuhugi terveks päevaks (kirjutan all pool mõned näited mida päeval tehakse või kuhu minnakse) 
 • 17.30 Tagasi farmis/erinevad tegevused/vabaaeg
 • 18.30 Õhtusöök 
 • 19.30 Õhtused tegevused, päevikute kirjutamine (lastel palutakse iga õhtu päevikusse kirjutada mida nad päeval tegid ja kus käisid. Kuna nad teevad selle ühe nädala jooksul palju asju, siis päeviku pidamine aitab neil meeles pidada mida ära oldud nädala jooksul tehti, et siis hiljem koolis pikem  kokkuvõte oma nädalasest reisist kirjutada). 
 • 21.30 Magama
Kohe kui direktor oli magama minemise kellaaja välja öelnud (tegelikult näidati kogu päevaplaani, pilte ning igasugu muud infot direktori jutule lisaks ka slaididena seinal) lisas ta kiiresti muiates, et ta teab, teab, et paljud vanemad nüüd vaatava hirmunult et kuidas magamaminemise kellaaeg nii hiline on, et enamus lapsi on ju harjunud juba 7-8 ajal magama minema. Tegelikult on lugu aga nii, et magaminemise aeg ei ole fikseeritud, vaid õpetajad ise otsustavad mis kel mingil päeval on lastel õige aeg magama minna. Kuna kool on juba aastaid 8-9 aastaste lastega sinna farmi nädalaks sõitnud, siis neil on küllaga kogemusi mis süsteem töötab ja mis mitte. 
Tavaliselt on esimene õhtu see õhtu, kui lastel lastakse kauem üleval olla. Lapsed on nagunii väga elevil, sest kõik on uus ja põnev ning magama minek võtaks nagunii kauem aega. Mida edasi nädal läheb seda väsinumad lapsed on, sest nad veedavad ju terve päeva värskes õhus ja käivad pikkadel matkadel ning teevad farmitöid, seega see kõik ju väsitab lapsed õhtuks ilusti ära.

Elatakse 6-8-stes tubades, poisid ja tüdrukud eraldi majas.
Sõit farmi võtab aega umbes 3 tundi. Esimesel päeval tutvutakse farmiga, arutatakse läbi farmis kehtivad reeglid ning tutvutakse talunikuga/farmeriga.
Pildil on talunik lastele reegleid selgitamas
Hommikusteks talutöödeks on näiteks sööta ja jooksutada jäneseid, harjata ponisid ja eesleid, korjata kanakuudist kokku munad, sööta sigu ja korjata kokku nende s..t, sööta järvel olevaid linde (pardid jne) ja lennutada öökülli. Farmis elavad veel lehmad, kitsed, lambad, merisead, kassid, üks koer ning alpakad.
See pilt ei ole sellest farmist kuhu lapsed lähevad vaid SIIT
Eelmisel kevadel oli lastel olnud viimasel päeval enne busside tulekut ja kodusõitu vaba aeg, kas siis jalgpalli mängida või mida iganes teha, ja KÕIK lapsed oli tahtnud vaid loomadega tegeleda. 
Süüa pidavat farmis saama VÄGA hästi ja palju ning korraliku rammusat talutoitu. Kõikide allergiatega arvestatakse ja ükski laps nälga ei jää. Kuna päeval oldakse farmist eemal, siis lõunaks võetakse võileivad kaasa. Iga laps saab öelda millist võileiba ta kaasa soovib ja õpetajad siis valmistavad. Nagu ma aru sain, siis süüa teebki iga päev üks ja sama õpetaja. 

Päeval käiakse erinevates kohtades. Siit mõned kohad mida tavaliselt selle nädala jooksul külastatud on

DARTMOOR RAHVUSPARKMORWELLHAM QUAY 

Morwellham Quay on Victoria ajastu aegne jõesadam Inglismaal, Devonis, mis oli otseselt seotud sealse vasekaevandusega. Praegu on see muuseum ja turistide vaatamisväärsus mis koosneb 19 sajandi vabaõhumuuseumist, dokist ja kaist ning taastatud laevast, vasekaevandusest millega saab tutvuda sinna väikese kaevandusrongiga sõites, Victoria aegsest talust ning koos matkaradadega looduskaitse alast.


Seal siis saavad lapsed kogeda milline oli elu Victoria ajastul. Milline nägi välja selle aegne kool, millist tööd lapsed pidid tegema ja kuidas neid karistati. Tutvutakse ka kaevandusega ja sadamaga. Pildid kooli twitteri kontolt eelmise kevade reisist.

Vaatasin nende veebilehte ja tundus väga huvitav koht olevat. Tahaks ise ka sinna minna.

EDEN PROJECT

Eden Project on maailma suurim kasvuhoonete kompleks. 
Pilt kooli twitterilehelt

Pilt Eden Project veebilehelt
Seal siis tutvustatakse neile lähemalt vihmametsi ja valmistatakse neid ette saamaks vihmametsade haldajaks (rainforest rangers). Siis nad vist lastakse sinna kuskile kasvuhoonesse lahti ja nad peavad teatud taimi või asju otsima ja mingeid ülesandeid lahendama või midagi sellist. Ma ei jõudnud kõike asju kirja panna ega meelde jätta, aga mingi selline värk seal toimub.

Uskumatu aga me Petega ei olegi kunagi veel Eden Project-is käinud. Nüüd jälle vaatan ja mõtlen, et peame ikka ühe pikema Inglismaa reisi lähitulevikus ette võtma. Inglismaal on NII palju fantastilisi kohti kus me veel käinud ei ole, aga mida näha tahaks.

BUCKLAND ABBEY

PLAYMOUTH AQUARIUM
Kõigisse nendesse kohtadesse iga aasta ei minda. Kõik oleneb sellest milline kava mingil aastal kokku pannakse ja muidugi on oma roll ka ilmal. Näiteks kui tõesti mitu päeva järjest vihma kallab, siis on üheks võimaluseks minna Akvaariumisse. Iga aasta seal ei käida.


Reisi maksumus on umbes £270. Hinna sisse kuulub majutus ja toit talus, transport sinna ja tagasi ning kohapeal ning kõik ekskursioonid ja tegevused. Lõppsumma saame teada siis, kui on teada kui palju lapsi tegelikult kaasa tuleb.

Seaduse järgi tohivad koolid vaid majutuse ja toitlustuse eest lastevanematelt raha küsida, kõik ülejäänud kulud on vaid annetuste põhised. Kui küllaldaselt annetusi kokku ei tule, siis on oht et reis jääb ära. Need lapsed kel on õigus saada tasuta koolilõunaid (väikeste sissetulekutega pered) nende laste reisimaksumusest arvutatakse teatud summa maha. 

Reisile võetakse kaasa kõik lapsed kes reisile minna tahavad või tohivad, vaatamata sellele kas neil on reisiraha maksta või mitte. Kedagi raha puudumise pärast maha ei jäeta. Kui raha on probeemiks, siis peab lihtsalt sellest koolijuhtkonnale teada andma ja küll siis midagi välja mõeldakse. Arvata võib, et siis lihtsalt küsitakse teiste vanemate käest selle võrra rohkem raha, et kogusumma kataks ära kõikide laste kulud. Sellepärast siis polegi meile veel täpset reisi lõppsummat öeldud. 

£20 sissemakse pidime juba selle nädala esmaspäevaks ära tegema et juhtkonnal oleks näha paljud kaasa tulevad ja kui palju on neid kellel maksmisega probleeme on. 
Nendele lastele kes reisile minna ei taha või mingil põhjusel ei tohi, korraldatakse koolis samal ajal midagi huvitavat.

Greta tegi koosolekul oma märkmikusse palju märkmeid. Kirjutas rohkem kui mina omale paberile kirjutasin (ma mõne asja kontrollisingi tema märkmikust üle :)) 


Koosoleku lõpus said vanemad küsimusi küsida. Jutu sees tuli ka välja, et reisi ajal segatakse klassid ja lapsed omavahel ära ehk siis sama klassi poisid või tüdrukud ei maga koos samades tubades. 

Kuna meie kooli vanemad on juba näinud, et selline klasside segamine päriselt ka töötab ja tuleb tegelikult kõigile kasuks, siis vanemad olid selle otsusega rahul. Ma pärast ühe õpetaja (mu sõbranna) käest sain teada, et nad siiski  täiesti segamini neid lapsi ka ei pane, vaid lastel on ikka valik vähemalt ühe oma hea sõbraga samasse tuppa saada. 

Greta puhul oleks muidugi super kui ta oma kõige parema sõbrannaga samasse tuppa saaks, sest Greta ütles, et see sõbranna on talle ta perekonna jäerel teisel kohal, aga samas mind teeks murelikuks, kui näiteks ka veel kolmas tüdruk, kellega nad koolis palju koos mängivad, samasse tuppa satuks. Ma juba näen kuidas kolme puhul on alati üks kes siis kampa ei mahu või välja jääb ja sel juhul on keegi automaatselt kaotaja, eriti veel kui see kolmas tüdruk on selline kes tihti pahasti ütleb või muidu väga elav ja lollitav on.  

Nii et mina väga pooldan juba kohe kooli algusest peale sellist segamini löömist Greta koolis. Sedasi jääb ära kampade moodustamine ja pidev kaklus kes kelle kõrval istub või kes kelle paariline on ning vähem populaarsed lapsed peavad siis ennast tihti üksikuna tundma. Praegu on aga koolis nii, et vähemalt igas klassis on keegi kellega varem on oldud mõnes klassis koos ja seega tuntakse ja ollakse sõbrad palju rohkemate lastega, kui vaid oma klassi lastega. Näiteks Greta mängib ka veel praegu nende lastega kellega ta 4 aastaselt samas klassis oli. 

Koolijuhtkond ütles ka, et seda on alati südantsoojendav näha kuidas sellise reisi ajal uued sõprusuhted algust saavad ja hiljem edasi arenevad. 
Greta oli algul natuke sellest laste segamise uudisest häiritud, aga väga ruttu harjus mõttega ära ja noh reisi endani veel nii palju aega, et selleks ajaks kui sõiduks läheb ehk ei ole isegi suureks probleemiks kui ta ka oma kõige parema sõbrannaga samasse tuppa elama ei peaks saama.

Kui ma kodus pilgu ta märkmikusse heitsin, siis nägin ma seal sellist teksti
lapsi EI segata ära
Igal juhul on suurem osa lapsi reisist väga elevil. Paistab et neil koolis iga päev räägitakse midagi sellest reisist ja valmistatakse neid ette. Greta vähemalt tuleb iga päev koolist koju ja räägib mulle õhinal taas mingist uuest faktist mida ta selle reisi kohta õpetajalt kuulis. Eelmise aasta (ehk siis nüüd Y5. 9-10 aastased lapsed) käisid neil ka klassis oma eelmise kevade reisikogemustest rääkimas ja paistab, et kõik on alati selle reisiga VÄGA rahule jäänud.

No eks aeg näita. Järgmine koosolek vanematele on veebruaris ja siis räägitakse meile täpselt mida kaas tohib võtta ja mida mitte ja milliseid riideid on vaja jne. 

Mul tegelikult oli paar koolijuttu veel, aga ei hakka meid praegu enam selle teema alla suruma, vaid kirjutan hiljem siis juba eraldi.

4 comments:

 1. Väga vahva! Lastele kindlasti superelamus, mida annab kaua mäletada. Ei väsi kordamast, kui kade ma sellise kooli pärast olen. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. :)
   Reis on kindlasti laste jaoks vahva, aga kooli peaeesmärgid sellise reisi korraldamise juures on siiski eelkõige laste iseseivumise ja enesehinnangu kasvatamine ning nende ettevalmistamine keskastmekooliks. Lastele hakatakse varakult reisist rääkima ka sellepärast, et need lapsed kes algul sellise reisi ees araks löövad ja võib olla minna ei taha, jõuaks mõttega harjuda ja kuulda millest põnevast nad kõik ilma jääks kui nad kaasa ei läheks. Selge on see, et kõige rohkem võidavad sellise reisi puhul just need lapsed, aga reisilt tagasi tulles on enamus lapsi selle ühe nädalaga kohe mitme nädala võrra kasvanud ja arenenud :)

   Delete
 2. Mul on iga kord kui neid koolipostitusi loen ka kade tunne. No et tahaks kohe ise selles koolis käia ja kõike seda õppida või ekskursioonile minna. Ja muidugi tahaks, et ka minu lastel oleks see võimalus.... Greta on üks õnnelik laps!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kui see natukenegi asja leevendab, siis ma ise olen ka kade, et minul ei olnud võimalust sellises koolis käia :) Praegu ma muidugi võiksin neile sinna klassi istuma minna (õpetajad on öelnud et tule kui tahad :) ) aga see ei ole ju sama kui seda teha lapsena.
   Aga jah, ma tegelikult saan su kadedusest väga hästi aru ja see teeb ka mind kurvaks, et kõikidel lastel samu võimalusi ei ole.

   Ma siiski rõhutan siin veel kord, et Greta kool ei ole kuskilt otsast eriline kool, vaid siinsed koolid ongi enam vähem kõik sellised.

   Delete