Sunday, 28 February 2021

VABADUS ON LÄHEDAL

Eelmisel nädalal saime teada, et 8.märtsil pääsevad KÕIK lapsed tagasi kooli!!!! HURRRAAAA!!!

Ma olen NIIIII rõõmus selle uudise üle. Suuremalt osalt muidugi Greta pärast, aga ma ausalt olen juba ise nii masenduses ja väsinud hommikust õhtuni vaid koka, koristaja ja juhendaja rollis olemisest, et ma ei jõua ära oodata, et saaks kasvõi paar tundi päevas lihtsalt rahus istuda ja raamatut lugeda või oma mõtteid katkestamata mõlgutada. 
Greta on küll distantsõppega suurepäraselt hakkama saanud ja kooli poolt on ka kõik väga hästi organiseeritud ja distantsõppe mahuga kellegile liiga ei tehta, aga sellele vaatamata ei asenda see pooltki päris kooli ja päris õppeprogrammi mahtu. 
Greta saaks ja saab ka ise suurepäraselt hakkama endale lõunasöögi valmistamisega, aga et ta seda teha saaks ja ka võimalikult tervislikult, siis pean ma ju külmutuskappi sellegipoolest lõunasöögi materjalidega pidevalt täitma ja see on taas minu ja rahakoti jaoks täielik piin. 
Jumal tänatud vaid üks nädal veel minna ja siis saab Greta endale koolist süüa osta. 

Koolis käimisega kaasnevad aga taas uued reeglid. 
Esiteks hakatase nüüd kõiki 11+ vanuseid lapsi kaks korda nädalas testima. Greta peab juba järgmisel kolmapäevl korraks kooli testima minema. Igal klassil on oma kindel kellaaeg, kui selle klassi õpilased peavad koolivormi selga panema ja kooli minema, kus neile siis näidatakse ja õpetatakse kuidas ennast testida. Keegi võõras neile midagi ninna toppima ei hakka, kõik õpilased saavad ise endale testi teha. Ülejärgmisel nädalal, kui kool algab, toimub neil veel kaks testimist koolis, aga peale seda saab iga õpilane ennast juba kodus testida (neile antakse igaks nädalaks koju kaasa kaks testi).

Testimine toimub VANEMA või hooldaja nõusolekul ja testimine EI OLE KOHUSTUSLIK. Need lapsed kes mis tahes põhjusel testimises ei osale saavad koolis edasi käia ega ei pea distatnsõppele jääma.

Teine muutus on aga see, et nüüd peavad kõik õpilased maski kandma ka TUNDIDE AJAL :( :(

Hea uudis on aga see, et kooli algusega on antud ka luba avada kõik kooli ringid ja klubid mis tähendab, et Greta saab koolis kohe taas jalgpalli mängima hakata ja viiuligrupis ning vist siis ka orkestris taas mängima hakata. Laulukoori kohta mul andmeid ei ole ja arvata võib, et sel kooliaastal jäetakse see üldse ära.
Kahjuks kooli välised trennid jäävad kuna märtsi lõpuni kinni.

Lisan siia ühe ilusa kirja, mille Greta klassijuhataja oma klassile Google Classroomi koolivaheaja alguses jättis. 


Kui kõik plaanipäraselt läheb, siis alates märtsi lõpust saame me loa õues korraga kuni kuue inimesega koos olla, või siis kohtuda võivad korraga kaks leibkonda.

Juuksurite, poodide ja jõusaalide avamiseni peame me Inglismaal aga ootama kuni 12. aprillini. (Poed on selleks ajaks meil siin juba 4 kuud kinni olnud. Kui ma õigesti mäletan, siis poed läksid meil siin tegelikult juba novembris kinni ja avati vaid kaheks nädalaks enne jõule, seega võimalik, et kokku on poed üle 5 kuu suletud olnud).Juuli lõpuks peaksime olema vabad piirangutest, AGA selle suhtes olen ma ikka väga skeptiline. 
Suveks peaksid olema ka kõik inimesed, kes vaksiini soovivad, vähemalt ühe doosi vaksiini kätte saanud ja tänaseks on UK-s selliseid inimesi juba üle 20 miljoni.
Kõik meie tuttavad, kes vaksiini on juba saanud (enamuses vanemad inimesed, aga ka paar alla 56 aastast ja päris noort kes said vaksiini varem kuna nad kuuluvad ohugruppi) ei ole mingeid hirmsaid kõrvalmõjusid kogenud. See, et järgmisel või ülejärgmisel päeval võib palavik tõusta või pea valutada ja külmavärinaid tunda oli kõigile teada ja sellest mingit suurt numbrit ei tehta. Pigem just rõõmustatakse, et keha aktiivselt reageerib ja antikehasid toodab. Enamus meie tuttavatest on lihtsalt suurt väsimust päev või kaks hiljem tundnud ja kogu lugu. Kõik on öelnud, et kogu vaksineerimise protsess on väga hästi organiseeritud ja läbi viidud. Uskumatu milline suur arv vabatahtlike on selle töö enda peale võtnud ja vaksineerimisega 7 päeva nädalas tegelevad. 

⭑ ⭑ 

Viie päeva pärast on Gretal sünnipäev. Pidu ja külalised jäävad ka sel aastal ära ning meil pole võimalust ka kuskile välja sööma minna, aga mis teha. Õnneks sünnipäevakoogi ma siiski lapsele teen ja laupäevaks tellime Tai restoranist söögi koju, nii et natuke ikka erilisem kui kõik ülejäänud päevad. No ja paar kingitust saab ikka ka :)

Mul õnnetus isegi Greta narivoodi ära müüa. Panin eelmisel laupäeval kuskil kella 2 ajal päeval voodi Facebook Marketplace-i ülesse ja 30 min hiljem oli meil juba ostja olemas. Tegelikult oli meil esimese ostja järel lausa järjekord, sest inimesi, kes voodist huvitatud olid, oli kokku lausa 10. 


Ma ei osanud nii kiiret reageeringut üldse oodatagi ja kuna ostjal oli võimalus juba järgmise päeva varahommikul voodile järgi tulla, siis läks meil voodi lammutamisega kiireks. Tegelikult lammutasime me narid juba paar kuud tagasi kaheks eraldi voodiks, aga nüüd oli vaja kiiresti ka need üksikud voodid osadeks lammutada ja pööningult veel ka kolmas voodi alla tuua. Nimelt kuulub selle nari juurde ka kolmas voodi mis on ratastel ja käib alumise voodi alla, aga kuna meil ei olnud selle järgi kunagi vajadust, siis me ei võtnud seda isegi kunagi pakist välja. 

Pakkusime ostjatele ka 20 naela eest madratsit, mille kolmanda voodi jaoks ostsime, aga mida me vaid korra kogu selle aja jooksul külaliste jaoks kasutanud olime ja ostja oli väga õnnelik selle pakkumise üle. Ma pärast mõtlesin, et oleks võinud võib-olla natuke rohkem madratsi eest küsida, seda enam, et Greta uue voodi madrats läheb 200 naela maksma, aga ega see ekstra 10 naela poleks ju ka midagi suurt aidanud. 

Mul oli natuke kahju küll narivoodile 'head aega' öelda, aga mis teha kui laps nii kiiresti kasvab. Uue voodi tellisime juba ära ja Pete käis sellele IKEAs reedel järgi nii et järgmisel nädalalõpul ei pea laps enam põrandal magama.
⭑ ⭑ 

Eile saatis Gretale üks ta klassiõde sõnumi, kus ta ütles, et temast saab võib olla Greta uus naaber!! Greta ei saanud aru, mida tüdruk silmas peab, sest ta ei tunne seda tüdrukut hästi ja Greta pole kunagi koolis kellegile isegi öelnud, kus ta täpselt elab (tegu ju täiesti uute klassikaaslastega kellega pole koroona tõttu ise võimalust olnud veel korralikult tuvuda). Greta saatis sõnumi tagasi ja uuris millega tegu ja tuligi välja, et nad võib olla kolivad meie kõrval majja!! Mitte sinna kus praegu üürnikud sees on, vaid teisele poole. 

Greta ei tea kas selle uudise üle rõõmustada või mitte. Greta jutu järgi pidi tegu olema üsna 'sassy' tüdrukuga ja koolis pole ta temaga eriti suhelnud, aga samas kuna nad on jõudnud sel kooliaastal vaid paar kuud koolis käia, siis on kindlasti liiga vara veel kellegi kohta oma arvamust langetada. Samas Gretal on õnnestunud juba ka selle lühikese ajaga mitme tüdrukuga väga headeks sõpradeks saada ja otseselt ei otsigi enam lisa sõprussuhteid. Kui mul valida oleks, siis ma ise eelistaks uuteks naabriks kedagi täiesti võõrast, kellega peale naabriks olemise mingit muud ühist kontakti ei oleks, sest see võib üsna piinarikkaks Gretale kujuneda, kui naabriks on klassikaaslane, kellega Greta kokku ei sobi või läbi ei saa. 

⭑ ⭑ 

Jalutasin täna Petega koos poodi ja tegin jalutuskäigul paar pilti. Iga päevaga ilmud välja üha rohkem ja rohkem õisi. Nii palju puid on juba valgetes õites. Ühes aias õitsesid juba ka tulbid, aga kuna omanik oli õuel, siis ma ei saanud pilditama hakata.
11 comments:

 1. Mul on ka teie pärast väga hea meel. Meie siin oleme just sisenemas selle pikaleveninud teekonna lockdown-etappi, aga kuigi tunni aja pärast algab meil kodus esimene videotund üle hulga aja, tunduvad valitsuse poolt määratud piirangud ikkagi kahtlase efektiivsusega. Vähemalt tuleb kevad piirangutest või nende puudumisest hoolimata.

  Alpikannipilt on muide segadusseajav, minu teadvuses on see lill nii tugevalt tubane potilill, et teda kusagil juuripidi päris maapinnas näha on jahmatav - kuigi iseenesest on ju kõigi lillede jaoks kusagil sobiv kliima. Ilusaid jalutuskäike ja suuremat (liikumis)vabadust teile!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Siit poolt vaadatuna tundub 'teie' elu meile ikka täiesti normaalse eluna mida te viimase aasta jooksul elanud olete. Nüüd küll ka teil asi tõsisem, aga eks seda näe, kui tõsiseks see lõpuks kujuneb. Loodetavasti läheb kõik ikka hästi.

   Alpikanne on nii toalillena, kui ka õuelillena. Need mis meil aianduskeskustes õues müügil on on õue omad ja need mis sees on toalilled. Mulle tundub, et meil ongi nad siin rohkem aialillena populaarsed kui toalillena. Need pildil olevad kasvasid üldse metsatukas ja ma olen ka varem neid metsas kasvamas näinud :)

   Delete
  2. Noh, ma ütleksin, et viimased üheksa kuud või umbes nii, eelmine kevad oli ikka päris jabur. Aga iseenesest ma eelistaksin karmi ja konkreetset, aga lühemat kinniolemist praegusele venitamisele, eeldusel, et see tõepoolest aitaks. Eelmise kevade jaburus ilmselgelt ei aidanud, Venemaalt ja maeiteakuskohast toodi viirust jälle sisse ja nii see läks.

   Mul on juba mitu aastat igatsus kunagi reisil olles lihtsalt metsades käia. Et vaadata, kuidas lõunapoolsete paikade mets erineb Eesti metsast. Ehk kunagi saab, ilmselt on lähiaastatel reisimise puhul põhirõhk niiehknii looduses käimisel.

   Delete
  3. Ma oleks pidanud teid teie siinoleku ajal ikka meie üle tee, või siis 5min autosõidu kaugusel, asuvatesse metsatukkadesse viima. Kaks täiesti erinveva välimusega metsa. Üks erineb Eesti metsast selle poolest, et on paksult luuderohtu täis.

   Metsade ilus ja võlu sõltub ka palju aastaajast. 'Bluebell' metsad on näiteks imelised just kevadel. :)

   Delete
  4. Ja seda ka, et Google map-i abil on sul ka võimalus meie metsades jalutada. Käega katsuda ja lõhnu tunda küll ei saa, aga silmadega on sellegi poolest võimalik igasugu puid ja põõsaid näha :)

   Delete
 2. Nii tore uudis! Oli näha, et olete sellest kõigest tõeliselt väsinud.
  Mina saan ka umbes tunni aja pärast esimese süsti. Kuidas meil muidu minema hakkab, ei oska hetkel arvatagi.

  ReplyDelete
  Replies
  1. See aastapikkune lockdown on tõesti kohutavalt väsitav ja masendav meile kõigile olnud. Meie all ei pea ma silmas mitte ainult meie peret, vaid siinseid inimesi üldiselt. Ega tegelikult ju praegugi veel ei ole kindel, et me varsti vabaks saame, aga vähemalt väike lootust on silme eest.
   Samas aga räägitakse meil juba Braziilia tüvest mis on meieni jõudnud ja mille vastu ei pruugi praegused vaksiinid kaitsta :((

   Delete
 3. Ma võin maskikandmise kohustuse kohta lohutuseks nii palju öelda, et minu kuueaastane 1.klassi laps (USAs) kannab maski koolis juba kuuendat kuud ja kõik on ok, ta pole kordagi kurtnud. Meil algas kooliaasta virtuaalselt (6 nädalat) ja kui anti võimalus kooli tagasi minna, siis ta ei kahelnud hetkegi ja oli kohe nõus, ka maskikandmisega. Nad kannavadki reaalselt maski kogu päeva (7:45-14), ainult söögivahetunni ajal võib maski ära võtta. Isegi õuevahetunnis peab mask ees olema. Aga ''tänu'' tublile maskikandmisele pole tema klass veel kordagi karantiinis olnud. Lastel on vaja koolis käia ja vanematel on vaja väikest pausi oma lastest, olgu nad nii toredad kui tahes :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jah, loomulikult ega lastel ju ei jäägi muud üle kui maski kanda, kui eeskirjad seda ette näevad, aga ega sedasi tervet päeva mööda saata siiski normaalne ei ole. Meil õnneks algkooli lapsed (4-11 aastased) maski kandma ei pea ja vanemad lapsed saavad vahetundide ajal õues ikka ilma maskita olla (ma vähemalt sain sedasi aru). Kuna nad söövadki lõunat või snäkke õues, siis seda enam saavad seal siis maski ära võtta.
   Meil kindlasti aitab ka see, et lapsed peavad kaks korda nädalas testi tegema ja eks see aita ka juhtumeid paremini vaka all hoida. Greta koolis oli küll vaid paar juhtumit sügisel ja mitte ühtegi Greta vanuserühmas, nii et ehk läheb ka nüüd sama hästi. Samas ega nad nagunii väga pikalt ei saagi koolis käia, sest kohe varsti tulevad juba Lihavõttepühad peale ja järjekordne kahenädalane koolivaheaeg millega midagi pole peale hakata :O
   Aga sellegipoolest nii tore, et nad lõpuks taas tagasi kooli pääsevad :)

   Delete
 4. Õpilastele ei ole UK koolis maski kandmine kohustuslik, vaid soovitatav.

  ReplyDelete
  Replies
  1. One significant change is that schools are now advised that students wear masks at all times when they are inside – this will include lessons. None of us are looking forward to this but with infection rates still high and the existence of the new variants, this is now necessary and so please ensure that your child always has a face covering with them. Face coverings will be available to purchase at the start of each day for any student who forgets a mask.

   Jah, seadusega kohustuslik ei ole, aga siiski kui kool soovitab seda kõigi kaitseks teha ja mu lapsel ei ole mingeid meditsiinilisi erivajadusi mille pärast ta seda teha ei saa, siis on mõistlikum kanda. Ta ise ka pigem käib koolis ja kannab koolis kogu aeg maski, kui istub kodus distantsõppel kuigi see maski kandmine ei ole meeldiv :)

   Delete