Saturday, 22 December 2018

PEREPÄEV PETE TÖÖL

Pete tööjuures toimus eile jõulueelne perepäev. Ma ei tea kuidas teistes töökohtades siin riigis, aga vähemalt IT firmades ei paista küll kombeks olema jõulude ajal lastele/perele eraldi pidusid korraldada või kommipakke jagada. Sellist kommipakkide kommet nagu Eestis siin üldse ei eksisteerigi. Eks see olene ka muidugi eri firmadest, aga nendes kohtades kus Pete läbi aastate töötanud on pole 'lastepidusid' olnud. Jõulupidusid või Xmas drinks-e küll korraldatakse, aga need on ikka vaid ainult oma firma töötajatele, mitte töötajate peredele. 

Paar kuud tagasi alustas Pete tööd ühes siinses väga suures ja kuulsas telekommunikatsiooni firmas 'SKY'. Sky alla kuulub nii erinevad tuntud televisioonikanalid (Sky One, Sky News, Sky Movies, Sky Sport, Sky+ jne) kui ka internet, broadband ning laua- ja mobiiltelefonide teenused. Ühesõnaga tegu on ühe meeletult suure firmaga.

Kuna Pete töötab alati lepinguliselt, siis ta ei kuulu kunagi otseselt firmade alla, vaid pakub neile vaid oma teenuseid. See tähendab siis ka seda, et kui firma töötajatele korraldatakse mingid firma sisesed koolitusi või üritusi, siis need ei ole mõeldud lepingulistele töötajatele ja Pete nendest osa ei võtma (ei pea võtma).  
Sky-s aga tuli välja, et jõulude perepäevast saavad osa võtta KÕIKIDE töötjate pered (kokku 5 ekstra pereliiget) ja seega otsustasime ka meie Gretaga sündmust kohapeale vaatama minna. Gretal (ja ka mul) ei olegi kunagi varem olnud võimalust Pete töökohtades käia ja näha kus ja kuidas Pete töötab, seda enam, et osad ta töökohad on olnud nii kõva turvakontrolliga, et isegi Petel ei olnud lubatud väljaspool tööd rääkida mida ta tööl teeb ning mõnes kohas on isegi ta töö laptop ketiga laua külge kinnitatud, et keegi jumala eest seda salaja majast välja ei smugelda. Ööseks pidi Pete selle laptopi veel omakorda tabalukuga sahtli lukustama. Otseloomulikult ei kutsuta sellisesse kohta töötajate peresid või muidu tuttavaid kondama.

Samas ega ka Pete praeguses töökohas turvameetmed puudu. Ta peab ka nüüd igal hommikul mitu turvatsooni läbima enne kui oma kontorisse jõuab ja ta ise ka imestas, et huvitav kuidas nad siis nüüd selleks perepäevaks kogu süsteemi nii lõdvaks lasevada. Inimesed ju tegid samal ajal kogu selle möllu sees endiselt tööd ja Sky News uudiseid filmiti ka perepäeval endiselt otse kohapealt. Jah me kõik pidime end registreerima ja me pidime punast käepaela kandma, aga ikkagi...

Sky kompleks on tegelikult nagu üks küla. Erinvaid Sky maju on kokku 9, pluss siis veel igasugu muud firmale kuuluvad ehitised. Perepäeva kava nägi välja selline
Pete töötab Sky Central majas ja selles samas majas filmitakse ka igapäevaselt Sky News. Pildil olev vaala sabaga helesinine kujutis on liuväli. 

Kuna me plaanilt nägime juba ette ära, et perepäeval on palju lastele mõeldud tegevusi, siis otsustasime Gretale sõbranna kaasa võtta (Pete küsis luba). Seltsis ikka lõbusam. 
Tüdrukutel oli eile väga tihe päev, sest alates kella 3-st olid nad ka juba ühe nende sõbranna sünnipäevale kutsutud ja seega oli meil perepäeval veedetud aeg piiratud. Ma ise arvasin, et 3-st tunnist peaks piisama küll, aga tegelikult oleks me kõik võinud seal vabalt veel 2 tundi olla. Mul oli täitsa kahju isegi, et pidime pidevalt kiirustama ja ühe asja juurest teise juurde tormama, sest kell pidevalt tiksus. Inimesi oli muidugi ka meeletult ja mõne atraksiooni juures olid pikad järjekorraga, aga kokkuvõttes siiski täiesti natuditav. Tüdrukud igatähes jäid päevaga väga rahule. 

Kahjuks ei saa ma siia kõiki ilusaid pilte panna, sest Greta sõbranna on nendel natuke liiga avalikult peal, aga lisan siis need mis enam-vähem läbi lähevad.


Sky telekast on kohe varsti lastele uus sari 'The Night Zookeeper Show' algamas. Selle sarjaga on selline lugu, et lapsed saavad ise (ja koolid) selle sarja tegemisest osa võtta ja sarja jaoks tegelasi, prope, tekste jne joonistada/kirjutada. Kõik käib läbi iPad-i või arvuti ja kui oled oma disainid või jutud salvestanud, siis filmitegijad valivad parimad tegelased/stsenaariumid välja ja muudavad need päris tegelasteks/tegevusteks. Iga lapse nimi, kelle ideid on kasutatud, ilmub pärast siis ka sarja lõputiitrites ja lapsed saavad mingi auhinna. No näiteks saavad lapsed ka peategelaste riideid ja joogitasse või pudeleid disainida jne, ehk siis võimalusi kuidas osa võtta on väga palju. 

Greta oma sõbrannaga selle protsessi tutvustamisel. Me olime päeva esimesed osavõtjad.

 Pete kontorihoone
Nagu ma juba mainisin, siis tegu on justkui mingi külaga. Näiteks on Pete tööl ka kino, kus näidatakse tavaliselt kinoesilinastusi ja saateid/sarju/filme mida Sky telekas kohe näitama hakatakse. Kõik kes soovivad võivad kinno minna. Kino on tasuta, kes ees see mees. Kino ees tablool on kirjas mis kell mingi film/sari algab ja kel siis soovi astub sinna kinno lihtsalt sisse. Iga päev näidatakse midagi.
Nägin ka fuajees sellist arvamuspolli. Fortitude on üks Briti põnevussari mida näidatakse Sky Atlantic kanalilt. Meil seda kanalit ei ole, seega ma ei tea mis sarjaga tegu, aga järelikult on just kolmas hooaeg välja tulnud ja seega küsitakse töötajate arvamust.

 Kõik hooned on suuremalt osalt avatud kontoritegaNeil on ka oma postkontor kust saab saata postipakke ja kirju, aga kuhu sa saad ka oma posti tellida. Samuti on neil hoones väikene Waitrose toidupood. Ma olengi nüüd paaril korral postipakid Petega tööle kaasa andnud, sest meie kohalikus postkontoris on jõulude ajal alati meeletult pikad järjekorrad. 
Te kindlasti teate selliseid karastusjoogi ja sokolaadiautomaate kuhu pannakse raha sisse, valitakse number millist jooki või sokolaadi soovitakse ja siis see soovitud jooks kukub automaadi allolevasse kasti. Tech Central töötab täpselt samal põhimõttel ainult et firma alalistele töötajatele on see tasuta (no neile kantakse kohe teatud summa nende ID kaardile mida nad saavad töötamise käigus kasutada). Nii et kui sul on vaja uusi kõrvaklappe või arvutihiirt või keyboard-i või mingit muud tehnilist jubinat, siis sa lähed selle automaadi juurde, teed oma valiku, skannid oma ID kaardi ja asi kukub kopsti kohe kasti. Kui soovitud asja ei juhtu just kohe olema, siis loomulikult tellitakse see sulle nii ruttu kui võimalik. 
Ja sellise kastikese sees, kesest siginat ja saginat, filmitakse igapäevaselt Sky News. 

 Live broadcast
 Ja sama loomulikult siis ka kohe otseülekandena telekast
Pete töölaud asub põhimõtteliselt kohe otse selle kasti taga, nii et kui keegi peaks pidevalt Sky News kanalit jälgima, siis võib ta vabalt seal mõnikord ka Pete-i tagataustal kõndimas näha. 
Kord juhtus ka selline lugu, et Pete üks kolleegidest, kes Petega samal ajal seal tööd alustas, hakkas sealt klaasseina tagant filmima ja pildistama samal ajal kui uudiseid filmiti. Lõpuks tuli talle üks toimetaja ütlema, et lõpetagu ära, et neil on otseülekanne. Mees oli vaid natuke naeru kihistanud. Pete ütles et see mees ongi nats opakas :0

All pildil on näha üks suur köögilaud (osa avatud köögist) kus ka Pete tiim tihti koosolekuid peab. Neid koosoleku kohti on terve maja peale muidugi meeletult palju, nii lahtiseid kui ka kinniste väikeste kuubikute näol. Neid saab broneerida läbi vastava süsteemi ja iga koosolekule mõeldud piirkonna juures on seinal väikene iPad kus on broneerimis nimekiri näha. Kui broneerimist kohalolekuga ei kinnitata broneerimis algusajal, siis läheb see koosoleku ala automaatselt tagasi broneerimissüsteemi kellegi teise tarbeks. Nii et koosolekute alustamisega ei tasu kunagi viivitada. 
Sellisesse musta kappi aga lukustab Pete töölt lahkudes oma sülearvuti ja muu pudi-padi. 
 Pete laud


Pete aga võib ka oma lauale lisaks istuda kus ta iganes tahab (kuigi koleegidega suhtlemise mõttes on siiski parem nende kõrval istuda). Näiteks kohe tema laua kõrval asub selline ala

 Tüdrukud põlemas
Rahvast oli kohal väga palju. Pete ütles et oodati üle 8000 perepäeva osalise. Uskumatu kõige selle juures oli see, et KÕIK tegevused ja ka toit kohapeal oli kõigile tasuta. Neil on peahoones mitu söögikohta ja restorani ning vist ainult selles restoranis kus peab alati eelnevalt koha kinni panema ei saanud sel päeval tasuta süüa. 

Tavalisel tööpäeval peab Pete ikka oma toidu eest ise maksma, aga hinnad on imeodavad. Näiteks filtrikohvi eest maksab ta seal üldse 35-70 penni ja Americano eest £1.70 (tavalises kohvipoes kõvasti üle 3 naela), kusjuures kohvi on Pete jutu järgi seal väga hea. 
Spetsiaalsetest kraanidest saab igaüks ise võtta (oma tassi/klassi) iga kell tasuta joogivett ja gaseeritud vett.
  
Söögikohtades pakutakse restoraaniroogasid £2.50 eest. Ainult kahes a la carte restoranis on päris restorani hinnad.
All pildil on näha salatibaari kuhu mul kahjuks ei olnud aega minna. Ma nii tahaks sinna igale poole uuesti minna ja uudistada, aga uuesti mind sinna majja enam sisse ei lasta. Jääb vaid loota, et Pete seal ka veel järgmiste jõulude ajal töötab ja meil on veel üks viimane võimalus selle firma perepäevast osa võtta. 


Välja reklaamitud Candy Corner nägi välja hoopis selline. Ma kujutasin ette ikka igasugu värvilisi komme, aga tegelikult oli ainukeseks kommiks vahukommid ja väikesed pontsikud ning kõik ülejäänud kraam puuviljad mida siis lapsed nende suureks rõõmuks said üle valada sokolaadiga. 


Kõik puuviljad olid väga magusad ja maitsvad, ka maasikad. Ma ei tea kuidas, või miks see nii on, aga mulle maitsevad meil siin Inglismaal müüdavad puuviljad palju rohkem, kui näiteks kuskil Itaalias või Hispaanias nende endi kohalik kraam. Mallorcal ju olid ka hotellis suured puuviljavaagnad, aga peale arbuusi ei olnud seal ühelgi puuviljal mingit maitset (ka need mis me poest või turult ostsime. Ainult Sardiinia väikesed kollased ploomid ja kirsid olid maitsvad, aga taas ka meil siin müüdavad kirsid on alati väga magusad).

Eriti hea oli kuulda, et sellise suure fima eesmärgiks on aastaks 2020 kaotada kõikide ühekordsete plastikesemete kasutamine nende firma poolt.  Laste jaoks oli igal pool saada ka eraldi tasuta toidukarpe (võileib, väike pakk krõpse, jook, väike küpsis ja puuvili). Greta sõi sõbrannaga kohapeal kõigepealt paar varrast sokolaadi vahukomme ja puuvilju, siis veel ühe korraliku toidportsu peale, aga kui me kolm tundi hiljem lahkuma hakkasime, siis kurtsid nad ikka veel tühja kõhtu. Haarasin siis neile veel mööda minnes lastekarbid kaasa mida nad siis hiljem autos sõid. 


 Õnneks õnnestus neil enne lahkumist ka veel korraks natuke uisutada. Järjekord oli küll pikk ja me kartsime, et järgmisse sessiooni me enam sisse ei mahu (seal lasti teatud arv inimesi korraga sisse), aga mul õnnestus nad siiski just siis, kui öeldi et rohkem ei mahu, uksest sisse suruda. Greta jaoks oli see küll vist esimene kord korralike uiske kanda ja 'uisutada' (ta on nooremana küll ka varem jääl olnud, aga ma seda ei arvesta). Ma küll hirmsasti kartsin, et nad end seal puruks kukuvad ja üleni märjaks saavad (sest kohati olid jääl suured lombid), aga õnneks oskas Greta sõbranna nats siiski uisutada ja Greta sai ka mööda äärt 'uisutamisega' suurepäraselt hakkama.


Kella 3-ks viisin ma nad juba sünnipäevale ning Gretat nägime me uuesti alles kell 7 õhtul. 

Ja ongi jäänud veel vaid kolm ööd jõuludeni!! Homme tuleb meile selle sama Greta sõbranna kogu pere jõululõunale ja esmaspäeval läheme ise inimestele külla häid jõule soovima ning siis ongi juba jõuluhommik ja kingitused!!!

No comments:

Post a Comment