Monday, 17 December 2018

PEALE PIKKA VAIKUST

Ma ei saa ega saa kuidagi blogilainele. Vahepeal on isegi olnud päris mitu 'vaba' päeva et kirjutada, aga no kohe kuidagi ei saa vedama. Nüüd jooksevad omakorda jõulud peale ja kuigi meil millegipärast ei ole ikka veel seda õiget jõulutunnet peale tulnud, siis igasugu erinevatest üritustest ja tegemistest peab sellegi poolest osa võtma. 

See aasta saab olema esimene aasta kui ma ei saada MITTE ÜHTEGI jõulukaarti Eestisse. Ma tavaliselt kirjutan Eestisse minevad kaardid juba oktoobri lõpus-novembri alguses valmis ja saadan ühe pakina emale, kes siis hiljem kõik kaardid Eestis eraldi posti paneb. Sel korral jäin nende kirjutamisega hilja peale ja kui kuulsin kui suur jama Eestis hetkel Omnivaga on, siis leidsin et ei ole üldse mõtet nendega jamama hakata, sest kes neid kaarte ikka jaanuaris või veebruaris enam lugeda tahab. Mul on ennegi juhtunud, et novembris Eestisse saadetud jõulukaardid alles jaanuari lõpuks kohale jõuavad. 

Täitsa kurb lugu, sest tegelikult mulle väga meeldib jõulukaarte saata ja tean, et paljudele ka neid saada, aga mis teha :-(

Novembri viimastel päevadel võtsin ennast ikka nii palju kokku, et Gretale juba traditsiooniks saanud raamatute adventkalender ära pakkida (raamatuid hakkasin tasapisi juba suvest alates koguma).

ja tavalise poe sokolaadikalendri asemel tegin ka sel aastal ühe väikese 'sussi' kalendri ise. Väikesed kotid on kõik eelmisest aastast, ehk siis taaskasutus ning mõned väikesed mänguasjad ja ühe kleepsuraamatu soetasin samuti heategevustpoest peaaegu olematu raha eest.  

Kalender on ühtlasi ka meie jõulukaunistus, kuigi mida lähemale detsembri lõpule me läheneme, seda hõredamaks kaunistus muutub.

No ja kui juba kalendrite tegemiseks läks siis ega ma ei saanud ju ka Pete mängust välja jätta. Mul polnud aega suurde toidupoodi sõitma hakata, et sealt talle juba valmis sokolaadiadvendikalender osta, seega ostsime Gretaga  kohalikust poekesest hunnik väikeseid sokolaade ja pakkisime ära.  Mingi aeg tagasi käisime ka kuuske ostmas, nii et meie poolest võiks nüüd jõulud juba täitsa tulla. Hetkel on õues isegi täitsa külm, kuigi ilmajaam lubab juba varsti taas +11 kraadist ilma.Gretal on jäänud veel 2 päeva koolis käia. Täna on tal üks jõulukontsert kus ta kooriga laulab, aga kuna tegu on noorema aastagrupi jõulukontserdiga, siis meie sinna minna ei saa. Homme on aga tema ja vanema aastagrupi jõulukontserd ning sinna oleme siis ka meie kutsutud. 

Novembri lõpus toimus koolis taas igaaastane jõululaat. Ma ikka juhtun lugema kuidas Eestis emad igasugu koolide ja lasteaedade jõululaatade ja muude ürituste üle kurdavad, sest sinna peab alati igasugu asju meisterdama või kooke küpsetama/ostma. Jah, mulle endale ka ei meeldiks selline laat või üritus mis kõigile kohustuslik on, või kuhu peab kindlasti ise midagi valmistama, seega saan neist halavatest emadest täitsa aru. 

Õnneks siinsetes koolides ei ole ükski selline üritus kohustuslik ja kui mingi üritus korraldatakse, siis eelkõige ikka lapsi, mitte lastevanemaid, silmas pidades. 

Siin maal on näiteks kooli jõulu-ja suvelaadad TÄIELIKULT lastevanemate korraldatud. Täielikult? Koolijuhtkonnal ei ole nendega mingit pistmist ja nemad ei organiseeri midagi (kuigi laadad toimuvad kooli territooriumil). Laadalt saadud tulud aga lähevad täies mahus koolile, ehk siis meie endi laste heaks. Samas korraldamisest osavõtt on VABATAHTLIK igale vanemale ja need kes aidata ei taha, või ei saa, nende peale viltu või pahasti ei vaadata. 
(Ma kirjutan oma koolipostituses varsti täpsemalt mida näiteks kogutud rahaga hiljuti on tehtud. Igal juhul on ainuksi selle kooliaataga juba kogutud üle 20,000 naela)

Laada korraldus jaotatakse iga klassi vahel ära ja igast klassist aitab teatud arv vanemaid. Koolis on kokku natuke üle 400 lapse ja kui arvestada, et suuremal enamusel on kodus siiski kaks vanemat (miinus siis õed/vennad kes samu vanemaid jagavad), siis pole ju nii suur probleem kuskil, ütleme 400-500, vanema seast vabatahtlike üheks päevaks tunnikeseks leida (abistamine toimub vahetuste kaupa, ehk siis ühe vanema kohta üks tund ja laat kestab koos püstipaneku ja ära koristamisega kokku 5 tundi)


Otseselt ise ei pea laada jaoks keegi midagi valmistama või tooma, aga lapsed kaunistavad alati moosipurke ja täidavad neid kommidega (ja väikeste mänguasjadega). Klasside vahel toimub tavaliselt ka võistlus, milline klass kõige rohkem moosipurke laada jaoks kogub ja võitja klass saab auhinna. Greta klass kaunistas sel korral 85 purki, aga kaotas napilt ühele teisele klassile kes sai kokku üle 90-ne purgi. Moosipurgid on laste jaoks laada kõrgpunkt ja neid saab laadal loosiga võita.
Igal perel palutakse ka laada kohviku jaoks väikseid kooke ja küpsiseid valmistada või osta, aga taas see ei ole kohustuslik. Laadal müüakse neid kooke/küpsiseid 20-50 penniga. 

Reedel enne laata on lastel lubatud kooli tulla ilma koolivormita. Vastutasuks on palutud igal lapsel kooli tuua kas siis mingit sokolaadi sokolaadiloosi jaoks, või pudeli alkoholi/alkoholivaba jooki. Toovad need kes tahavad ja kel rahaliselt on võimalik seda teha. Pudelid ja sokolaadi annavad lapsed üle kooli ees ootavatele vabatahtlikele vanematele, kes selle töö on enda peale võtnud.
Päev enne laata, vanemad loosi laudu üles panemas. 

Ja juba laadapäeval täies hoosGreta klassi vanemate ülesandeks oli sel aastal jõuluvana 'maja' eest hoolitsemine. Reedel peale kooli käisin ka mina aitamas maja püsti panna ja laadapäeval siis olid kaks lapsevanemat korraga tunniajaste vahetustega lapsi jõuluvana juurde aitamas. Jõuluvana külastus maksis £3 ja iga laps sai ka vastavalt vanusele jõuluvanalt kingituse.

Suur osa laadast on siiski just lapsi silmas pidades korraldatud ja ei põhine otseselt ostu/müügil. Enamus asju on siiski erinevad loosid ja TEGEVUSED lastele mis maksavad £1. Näiteks ühe loosi auhindadeks on alati raamatud ja KÕIK need raamatud on perede poolt koolile laada tarbeks annetatud, ehk siis puhtalt taaskasutus. Võita on kerge ja iga võitja saab endale laualt 3 raamatut valida. Mina nägin seal ühte raamatut mida ma juba pikka aega olen tahtnud osta, aga pole raatsinud ning Greta valis selle mulle sealt siis jõulukingiks :-)

Ehk siis mitte midagi ei ole sunnikorraline ja kuna vanemad teavad, et sellelt laadalt saadud kasu läheb otse me kõigi laste parema hariduse tarbeks (ka nende laste tarbeks kes kasvavad kodudes kus haridust ei peeta just esmatähtsaks, või puuduvad võimalused laste laialdasemaks harimiseks), siis väga suur osa vanemaid annetavad nii oma aega, asju ja raha hea meelega laatade tarbeks. Seda enam, et Inglismaal on üldiselt oma kodukoha/kooli kogukonnad väga tähtsal kohal ning aktiivsed ja seega võtavad väga paljud inimesed aastast aastasse kogukonna üritustest ja tegemistest osa. 
Selle aasta jõulaadaga koguti üle £7,500!

Eelmisel reedel toimus koolis ka jõululõuna, millest võtsid osa kõik lapsed ja õpetajad. Õpetajatele tegelikult korraldati ka eraldi pidusöök kooli kõigi lastevanemate poolt. Seda rahastas lastevanematekomitee, ehk siis kasutati natuke seda raha mida igasugu erinevate üritustega koolile on kogutud. See on justkui tänusöök neile.

Kooli jõululõuna toimub alati samal päeval kui üleriigiline JÕULUKAMPSUNI PÄEV, ehk siis kõik lapsed ja täiskasvanud kandsid sel päeval jõuluteemalisi kampsuneid.  Jõululõunaks kasutati ka veel viimaseid kooliaiast saadud kartuleid


Õpetajad oma õpilastega jõululõunat söömas
(kusjuures toitu jagas lastele koolidirektor ise :-))


Mõtlesin siia ka mõned jõuluteemalised Londoni pildid panna, aga see ajaks postituse liiga pikaks seega teen seda hoopis homme eraldi postitusena.

Lõpetuseks natuke jõulumuusikat (kuigi alles harjutamise vormis).

2 comments:

  1. Aitäh, et jagad ikka koolieluga seotud ettevõtmisi!
    Meie korraldasime oma kooli hoolekoguga sügisel (kooli sünnipäeva paiku) perepäeva, kus muuhulgas oli ka moosiloos. Inspiratsiooni sain moosiloosiks ja ka teisteks tegevusteks just siit blogist (suvisest joogi-loteriist laadal jne). Arvestades, et koolis on u 90 õpilast, kogusime õpilastelt üle 40 moosi, mida sai siis loteriiga võita. Lõpuklass pidas kohvikut, et koguda raha oma lõpetamisega seotud kulude jaoks (pidulaud, lilled jms). Esimese korra kohta läks meil täitsa hästi!

    ReplyDelete