Sunday, 18 November 2018

POPULAARSED LASTE JÕULURAAMATUD INGLISMAAL

Mult paluti juba eelmisel aastal kirjutada tuntumatest ingliskeelsetest jõuluteemalistest lasteraamatutest. Ajapuuduse tõttu jäi mul see postitust loomulikult poolikuks ning mustandikausta istuma, aga eks proovime siis nüüd uuesti :)

Kui Greta väike oli, siis meil ei olnud raamatud aastaajaliselt ära liigitatud vaid me lugesime erinevaid raamatuid aastaringselt. Seepärast oli mul esimese hooga üsna raske hakata ritta seadma siinseid tuntuid jõuluraamatuid. Ok sellised klassikud nagu 'Twelve Days of Christmas', 'A Christmas Carol', 'The Nutcracker', 'The Little Match Girl', 'The Night Before Christmas' ja 'Grinch' on loomulikult ülemaailmselt tuntud klassikud, aga siiski mitte päris sellised raamatud mida ma isiklikult esimesena Gretale lugemiseks või vaatamiseks valiksin. 

Kui Greta väike oli, siis olid meil hästi populaarsed Maisy raamatud. Eks Maisy ole juba aastaid ja aastaid populaarne lasteraamatute tegelane olnud ja on seda ka tänapäeval, aga mul on tunne, et Maisy multikaid telekast enam ei näidata. Amazon liigitab Maisy raamatud 3-5aastate laste raamatute alla, aga minu mäletamist mööda Greta Maisy raamatute tippaeg jäi ikka pigem sinna 2-3 eluaasta sisse. 
Mulle on endale ka Maisy raamatud meeldinud, kuigi mitte just ettelugemise osas (minu mäletamist mööda oli meil ka üks eestikeelne Maisy raamat ja seda oli ikka üsna 'konarli' Gretale ette lugeda).

Raamatutest isegi rohkem meeldisid nii Gretale, kui ka mulle, Maisy multikad. Neid on võimalik praegugi Youtube-st vaadata. Need on sellised hästi lühikesed ja lihtsad ehk siis igati sobilikud minu arvates ka nendele väikelastele kes inglise keelt ei valda. Talveteemalisi multikaid on üsna mitu (Snow, Gingerbread, Christmas, Christmas Tree jne)

           

          

Elmer, Kipper ja Spot on samuti Inglismaal tuntud lasteraamatute tegelased ja loomulikult leidub ka nende sarjade hulgas jõuluteemalisi raamatuid. Koer Spot  raamatud on üsna pisikestele mõeldud ja Koer Kipperi jutud juba natuke suurematele, kuid siiski sellistele alla 5 aastastele ma pakuks. Kipper multikad on samuti üsna armsad ja Gretale meeldis neid väiksena vaadata. Kahjuks ma ei leinud youtube-ist ühtegi hea kvaliteediga osa siia näiteks välja panna. 


Veel on/olid meil siin hästi populaarsed igasugu Usborne firma raamatud. Mind isiklikult hakkasid nende raamatute pildid üsna ruttu ära tüütama, aga kuna nende raamatute igale lehele on kuskile üks väikene kollane pardike ära peidetud, siis just selle pardi pärast me neid raamatuid tihti raamatukogust koju laenutasimegi.  
Igasugu luugikestega raamatud on ka Greta lemmikud alati olnud ja on seda ka siiani, kuigi ta eriti tihti ei satu nii väikeste laste raamatuid enam vaatama.Kass Mog sarja raamatud on samuti siin maal väga populaarsed ja armastatud. Ilusad pildid, lihtne tekst ning haaravad teemad. Minu arvates sobivad Mogi raamatud hästi lihtsalt vaatamiseks ka lastele kes lugeda veel ei oska või inglise keelt ei valda, sest raamatus on hästi palju ilusaid pilte mis juttu illusteerivad.
Mõned aastad tagasi maalis Greta kunstiringis Mog-ist ühe pildi
Ilusad pildid on ka Slinky Malinki sarja raamatutes. Praegu märkan, et enamus raamatute peategelasteks on kas kassid või koerad :) Minu mäletamist mööda on selles raamatus tekst luulevormis. 


Axel Scheffleri illustreeritud raamatud on ALATI meie pere lemmikud olnud. Selles raamatus on piltidele lisaks ka veel luugid ning tõmmatavad või keerutavad vidinad küljes. 


Siit üks väike (kahjuks üsna vilets) näide

Julia Donaldsoni raamat 'Pulkmees' on tänaseks ka eesti keelde tõlgitud. Julia Donaldson on Inglismaal VÄGA populaarne lasteraamatute kirjanik.Talveteema alla võib ka liigitada sama autori raamatu 'Grühvli poeg' mis on ka eesti keelde tõlgitud


No ja siis loomulikult Raymond Briggs-i 'The Snowman', 'The Snowman and the Snowdog' ja 'Father Christmas'. Kõigist nendest raamatutest on tehtud ka joonisfilmid.

Richard Scarry's raamatud on kohe kindlasti üle maailma tuntud raamatud. Mulle meeldivad need raamatud taas selle poolest, et kuna raamatus on väga palju pilte ja pisi detaile, siis lastel on võimalik seda raamatut võimalik pikalt kas siis üksi, või koos mõne täiskasvanu või teiste lastega vaadata. 
Mõne tema raamatu puhul mulle tundub, et neis on isegi natuke liiga palju neid pilte, või et raamatud on natuke liiga paksud ja seega väsitavad. Samas muidugi kes ütles, et kogu raamatu peab ühe hingetõmbega läbi vaatama. 

'Pip and Posy' sarja raamatud on Greta lemmikud ka praegu veel. Mitte et ta neid tihti vaataks, aga ta ei luba neid mul oma raamaturiiulilt ära korjata ja pööningule panna. Praegu avastasin et neil on just alles hiljuti ka üks jõuluteemaline raamat ilmunud. Meile on Pip ja Posy raamatuid kokku 7 aga seda jõulu oma veel ei ole. SIIT on teil võimalus selle raamatu sisse natuke piiluda.


Emily Sutton on mu lemmik kunstnik ja ta on ka mitmeid lasteraamatuid illustreerinud. 'The Christmas Eve Tree' räägib loo ühest väikesest armetust kuusepuust keda keegi ei taha endale jõuludeks osta. Üks kodutu poiss küsib müüjalt puu endale, ehib selle paari küünlaga ära ja väikene kuusepuu leiab end ühtäkki kesest jõulumaagiat. Klassikaline lugu tänapäeva kuues. 


Siit mõned pildid veel enam tuntud klassikalistest jõuluraamatutest. Neid on ilmunud 100 eri trükkides ja erinevate illustratsioonidega, et igale maitsele peaks kuskilt mõni raamat leiduma. Minule isiklikult ei meeldi ei 'The Polar Express' raamat ega film üldse, kuigi see on üle maailma väga populaarne. Erit 'creepy-d' on minu jaoks selle pildil oleva raamatu illustratsioonid. Vähemal minule ei anna edasisellist mõnusat ja sooja jõulutunnet. Ma isegi ei ole Gretale kunagi seda raamatut lugenud või talle seda raamatukogust laenutanud.
Inglismaa koolilaste (ehk siis selliste 5-aastaste) seas on kindlasti populaarsed 'Horrid Henry' raamatud. Selles sarjas leidub ka paar jõuluteemalist raamatut.   8+ aastastele lastele valisin välja sellised jõuluteemalised raamatud. Need on juba palju paksemad raamatud ja pilte on nendest raamatutes üsna vähe. Greta on osa nendest raamatutest läbi lugenud ja ühte raamatut lugesid/kasutasid nad koolis õppeprogrammi raames (ehk siis lugesid seda koolis).
Narnia sarja raamatud sobivad ka hästi jõulteema juurde. Ma loen ise ka neid raamatuid täitsa mõnuga. Eriti meeldivad mulle vanema trüki raamatud, sest seal on väga ilusad vanaaegsed illustratsioonid.


Praeguseks kõik. Loodan et oli natuke abiks? Homme lisan veel ühe raamatuteemalise postituse kus on veel paar lastele mõeldut jõuluraamatut kirjas. 

6 comments:

 1. Jan Brett'il on ka kenade illustratsioonidega raamatud.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jan Brett meil siin minu teada tuntud ei ole. Kuna tegu on Ameerika kirjanikuga, siis ma kujutan ette et ta on pigem populaarne Ameerikas ja Kanadas.

   Delete
 2. Nii lahedad raamatud! Eesti keeles võiks ka neid olla :)

  ReplyDelete
 3. Mog on minu selle aasta leid. Ma juba kujutan ette, kuidas see minu tüdrukutele peale läheb. Võrratu tegelane! Slinky Malinki läheks neile ka kindlasti peale, kuigi olen siiani veidi kõhelnud just ingliskeelsete luulevormis raamatute osas. Võiks neid ju kui tavalisi jutte tõlkida, aga samas mul on alati tunne, et siis läheb nagu midagi koos riimi puudumisega kaduma. Võib-olla peaksin siiski julguse kokku võtma? :)

  Väiksema jaoks valisin ka just ühe eestikeelse Maisy raamatu. Tal tundub praegu just selline periood olema, kus naudibki pigem lihtsamat ja väiksematele mõeldud kirjandust.

  Pildiraamatute osas on tegelikult mulle endale paljud sinu siinsetest raamatutest juba silma jäänud. Ja Polar Expressi osas nõustun sinuga 100% ;)

  Jään huviga järgmist postitust ootama!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma lähen arvatavasti teisipäeval raamatukokku ja ma vaatan kas neil on seal mõnda Slinky Malinki raamatut. Teen pilti et sa näeks milline see luulevorm seal täpselt on. Ma praegu enam ise ei mäleta ja meil kodus ei ole ühtegi selle sarja raamatut.

   Kui lastele Mogi raamatud loed, siis näita neile kunagi hiljem ka seda reklaamiklippi https://www.youtube.com/watch?v=kuRn2S7iPNU
   Mul on nii kahju, et Mogi raamatute põhjal ei ole ühtegi multikat või filmi veel tehtud.

   Delete
 4. Richard Scarry oli minu laste lemmik, lõputult avastamisrõõmu - nagu ütlesid, igal lehel on nii palju detaile ja jutustamist. Avastasin, et lapsed märkavad rohkemgi kui täiskasvanu ja üsna sageli paluti mitu lehte tagasi keerata, et näidata, kus miski tegelane peidus oli või mida tegi. Scarry jõuluraamatut mul kahjuks ei ole :(

  ReplyDelete