Monday, 17 April 2017

VANA-EGIPTUS KOOLIS

Lubasin paar postitust tagasi, et teen Greta kooli Egiptuse teemast eraldi postituse ja siin see nüüd on. Ma küll oleks väga tahtnud selle postituse juba varem valmis kirjutada, aga kuna me käisime vahepeal Gretaga Eestis ja mul ei olnud seal üldse aega blogiga tegeleda, siis pean nüüd Eesti postituste asemel hoopis tagasi Egiptusesse pöörduma :)

Ma ei mäletagi enam täpselt millal nad koolis Vana-Egiptuse teemaga algust tegid, aga hea mitu kuud õppisid nad seda kokku küll. Teada oli, et mingil ajal tuleb neil koolis Egiptuse päev, klassi assembly (ehk siis esitus lastevanematele sellest mida nad Iidsest Egiptusest õppinud on) ja lapsed pidid ise ka ühe Egiptuse teemalise projektiga kodus hakkama saama, mis siis hiljem kogu koolile vaatamiseks välja pandi kui Vana-Egiptuse pop-up muuseum. 

Projektiga tegelemiseks anti lastele mitu-mitu nädalat aega. Vist mingi kuu või isegi rohkem ei antud neile ühtegi kodutööd nädalalõpuks teha, välja arvatud siis see projekt. 
Lapsed said ise valida millise Vana-Egiptuse teema nad projekti aineteks valisid. Teada oli, et kõige populaarsemateks teemadeks kujunevad muumiad, püramiidid, Sfinks, Niilus ja Vana-Egiptuse põllumajandus. Õpetaja oli lastele öelnud, et internetist ei tohi teksti maha kupeerida, vaid et lapsed peavad kogu teksti ise oma sõnadega kirja panema. 

Greta otsustas kohe alguses ära, et tema kui suur kassiarmastaja teeb projekti Egiptuse kassidest. Ma kiitsin ta valiku heaks, sest kes see neid püramiide ikka jõuab nii palju vaadata, aga pakkusin samas, et võib olla tasuks teemat laiendada ja projekti pealkirjaks panna Egituse loomad. 
Õnneks oli meil kodus üsna mitu heategevuspoest leitud Egituse teemalist raamatut ja raamatukogust õnnestus ka veel kaks raamatut lisaks saada, nii et materjali oli meil küllaga.

Greta valis raamatutest mõned huvitavad faktid, kirjutas need oma sõnadega välja. Sellele lisaks mässis ühele oma pehmele mängukassile sideme ümber ja muutis ta kassimuumiaks ning valmistas savist Egiptuse kassi kuju.


Ühes raamatus oli kirjas, et teadlased olid leidnud ka ühe krokodillimuumia mis oli 4,5 meetrit pikk. Greta otsustas selle krokodilli oma projekti jaoks valmistada. Krokodilli saba ümber on just nii palju nööri mässitud, et kui sabast tõmmata siis tuleb krokodilli pikkuseks 4,5 meetrit. 
Lastevanematel oli võimalus selle Egiptuse Pop-up muuseumiga tutvuda sel ajal kui koolis toimusid arenguvestlused. Selle muuseumi valmistamise käigus õppisid lapsed koolis ka milline näeb välja üks informatsioonivoldik ja kuidas seda koostada. Kord kui lastel oli ülevaade olemas valmistas iga laps ise ka ühe Egiptuse pop-up muuseumi infovoldiku nii kogu muuseumi kui ka vaid oma isikliku projekti kohta. 
Siit näide mida ühe infovoldiku koostamise juures arvesse võtta

Greta üks voldikutest
Ja siit mõned pildid laste Vana-Egiptuse projektidest mis olid kooli välja pandud pop-up muuseumi kujul

 Greta projekt Egiptuse loomadest
Mõned päevad enne koolivaheaja algust oli Greta klassi kord  vanematele näidata mida lapsed on viimase veerandi jooksul Vanast-Egiptusest õppinud.
Sellisteks esinemisteks peavad lapsed alati pähe õppima tekstid mis õpetaja on igale lapsele eraldi 'näidendi' jaoks andnud. Need tekstid antakse ka koju kaasa harjutamiseks. Ma ei tea kuidas teiste lastega on, aga Greta õpib need tekstid pea alati koolis etteaste harjutamise ajal ära ja kodus me eraldi neid õppima ei pea. Mõnikord vaid loeb mulle ette. 
Lapsed laulsid ühte naljakat muumia laulu mille videot ma kahjuks siia panna ei saa, aga panen selle asemel siis vaid sõnadHästi tore etteaste oli. Kõik lapsed rääkisid kõva häälega ja arusaadavalt, nii et pealtvaatajatel ei läinud ükski tekst kaduma. 
Ma alati imestan selliste etteastete ja ürituste juures seda, kui hästi saalis olevad koolilapsed käituvad. Mul on tunne, et ma olen seda siin blogis juba varem maininud, aga noh mainin siis uuesti :) Ma ei ole veel kordagi kuulnud, et õpetajad oleks pidanud kedagi keelama või korrale kutsuma. Lapsed ei tee kogu etteaste ajal piiksugi, lihtsalt istuvad ja kuulavad ja kui üritus on läbi, siis lahkuvad enam vähem sama vaikselt tagasi oma klassidesse. Mina ei tea kuidas on õpetajatel ja koolil õnnestunud lapsed nii hästi käituma saada. Kusjuures õpetajad ei ole üldse kurjad, pigem just alati väga naerunäolised ja sellised hellitavad, aga samas kõrge autorideediga. Ja seda tean ma ka, et laste hulgas on kohe kindlasti ka selliseid lapsi, kes muidu väga elava iseloomuga on. 
See pilt ongi nendest hästi käituvatest pealtvaatajatest, kes ürituse lõpus hakkavad oma klassidesse minema. 
Ja nagu sellest kõigest veel vähe oleks olnud, siis toimus neil koolis ka eraldi Egiptuse päev. Sellest üritusest ei võtnud küll kogu kool osa, vaid ainult Greta vanuses lapsed, kellel Vana Egiptuse teema õppeprogrammis oli.

Sel päeval pidid lapsed kooli minema Vana Egiptuse riietuses (selle eelmise ürituse ajal panid nad vaid esinemise ajaks endale kostüümid selga, aga nüüd veetsid kogu koolipäeva egiptlastena). Mina tellisin Gretale Ebayst Egiptuse tüdruku kostüümi, sest nii oli kõige kiirem ja odavam. Ise tehes oleks rohkem maksma läinud. Koolis öeldi küll ka kohe, et need kellel kostüüme ei ole, saavad ka kooli omi laenata, nii et keegi kes ei tahtnud spetsiaalselt sellel päeva peale raha kulutama ei pidanud, aga enamustel olid kostüümid ikka ise olemas.
Lastele anti eelnevalt ka kaks väljatrükitud lehte Egiptuse poiste ja tüdrukute nimedega mille seast lapsed siis endale ühe nime võisid välja valida Egiptuse päevaks. Greta esimene valik oli loomulikult EMU (mis tähendas kassi), aga kui õige päev kätte jõudis, siis vahetas selle nime hoopis SÉBITI vastu mis tähendas Põhja kuninga tütart. 

Ega ma täpselt ei teagi milline see Egiptuse päev neil koolis välja nägi, aga tundide asemel toimusid neil igal juhul saalis mitmed erinevad Egiptuse teemalised workshopid. Neid workshope juhtisid inimesed väljaspoolt kooli, mitte laste endi klassiõpetajad. Greta ütles, et üks hästi kõva ja kõlava häälega näitleja rääkis neile Egiplaste sõdalaste lahingutest ja nad valmistasid mingeid Vana-Egiptuse relvi, ning muusika workshopi ajal õppisid nad ära ühe uue Egiptuse tantsu ja laulu. 
Kooli veebilehelt ma rohkem pilte ei leidnud kui vaid selle (ja kuna see oli veebilehel juba väljas, siis kasutan julgelt ka siin oma blogis)

Viimasel koolipäeval andis õpetaja igale lapsele personaalse sõnumiga Egiptuse teemalise järjehoidja. Greta omal kiitis õpetaja Greta Egiptuse loomade projektitööd. 
Tänasega saab aga üle kahe nädala kestnud koolivaheaeg läbi ja homme naaseme tagasi igapäevarutiini juurde. Siis natuke rohkem kui viis nädalat kooli ja juba algabki järgmine koolivaheaeg (mitte, et me seda hirmsasti ootaksime juba).

2 comments:

  1. Väga vahva! Ja tutvutaksegi koolis ühe teemaga põhjalikult. Mul on tunne, et eesti koolis käib kõik kuidagi pealiskaudsemalt ja kiiresti, sest programm on vaja läbida. Meie Williamil, kes inglise curriculumiga koolis üks klass Gretas ees on, oli sel aastal teemaks Vana-Rooma ja toimusid samalaadsed tegevused, kaasaarvatud terve päev Vana-Rooma stiilis.

    ReplyDelete
  2. Jah, Greta ütles ka et järgmiseks hakkavad nad Vana-Roomat õppima :)

    ReplyDelete