Sunday, 2 April 2017

KOOLILOOD

Uskumatu, et ongi juba pool kooliaastat läbi. Ma ei tea kuidas teistele vanematele, kel lapsed eelmisel SEPTEMBRIL esimesse klassi läksid tundub, aga minu jaoks ikka täitsa uskumatu kui kiiresti aeg lendab.

7. märtsil toimus Greta koolis kõikide klasside laste arenguvestlused. Nädal või kaks enne seda saadeti lastega koju 'tunnistused', et lapsevanemad saaks siis nendega enne arenguvestlus tutvuda ja vajadusel vestluse käigus hiljem küsimusi tunnistuse kohta esitada. 

Siin tuleb tunnistusega alati kaasa ka koolis kohal käimise aruanne kust on näha koolipäevade arvu, mitu ja mis päevadel laps on koolist puudunud või hiljaks jäänud ning mis põhjustel hilinemised või puudumised on toimunud. Ilma pädeva põhjuseta puudumine on rangelt keelatud ja isegi mõnedel juhtudel karistatav. 

Koolipäevi oli olnud veebruari lõpuks kokku 98 (üks päev on jagatud kaheks osaks, ehk siis hommikune ja pealelõunane osa, sellepärast siis paberil olev number 196)
Greta ei ole ühtegi päeva koolist puudunud seega loetakse kohalolekuks 100%. Küll jäi ta aga ühel hommikul hiljaks (siis kui mu auto katki oli ja me bussiga kooli proovisime sõita), aga kuna jõudis siiski kohale enne laste hommikust registreerimist, siis see õnneks ei mõjutanud kohaloleku protsenti. 
Poolaasta ja aastalõpu tunnistused on vähemalt Greta koolis erinevad. 
Inglismaal ei panda lastele algkoolides hindeid ja seega on tunnistused kirjalikus vormis või märgitakse lihtsalt kas laps on oodatud tulemused saavutanud, ületanud või alles liigub nende poole.

Poolaasta tunnistused sisaldavad õpetaja iseloomustust lapse kohta, lapse tähelepanuulatust, koostööd ning vastutust. Ka kirjeldab õpetaja lapse edasiminekut ja võimeid õppeainetes ning sotsiaalses käitumises, aktiivsust (töö vormistamist, korralikkust, tööde lõpuleviimist, eakohast võimet töötada iseseisvalt) ja esteetilist arengut. Tunnistus sisaldab ka alati tulevikueesmärke.

Ma ei hakka siia tervet Greta tunnistust ära tõlkima (seega saavad kahjuks sellest osa vaid need kes inglise keelt valdavad), aga kokkuvõtlikult võin öelda, et õpetajad on Gretaga väga rahul. Ta on hoolitsev, rõõmus ja viisakas õpilane klassis. Usin ja vastutustundlik õppija. Hoolitseb nii klassi kui klassikaaslaste heaolu eest, on hea koostööpartner. Haarab uusi asju lennult ja ei häbene uusi ideid ja teadmisi oma töödes ka kohe kasutada jne. 
Uuteks eesmärkideks on:
 • Küsida abi kui ta ei ole endas kindel 
 • Saada jääkidega arvutamine paremini selgeks
 • Õppida kasutama uut rida erinevate vestlejate puhul dialoogi kirjutades

Iga tunnistusega tuleb alati ka kaasa lapse enda ülevaade tema saavutustest ja puudujääkidest. 
Arenguvestlusel ei olnudki õpetajatel suurt midagi juba tunnistusel välja toodud tekstile lisada, sest nende jutu järgi on Greta 'pleasure to teach' ja igati tip-top laps. 

Lihtsalt võrdluse mõtte panen siia ka Greta eelmise aasta LÕPUtunnistuse (kuna see jäi nagunii ajapuuduse tõttu eelmisel suvel blogisse lisamata)
Lõputunnistusega on tegelikult nii, et kool ei ole leidnud veel seda õiget 'tunnistuse' vormi, sest et enam-vähem iga aasta muudab riik haridusega seotud nõudeid ja ettekirjutisi  ja sellega seotult on siis ka koolid sunnitud oma hindamissüsteemis muudatusi tegema.
Põhimõtteliselt käib kooliaasta lõpu hindamine nii, et lastevanematele antakse teada kas laps on ettenähtud tulemused saavutanud, ületanud, alles töötab nende suunas või on puudulike teadmistega. 5 palli süsteemis hinnatakse laste suhtumist õppimisse.

Nagu fotolt näha, siis Greta lugemine ületas eelmisel aastal ettenähtud ootused. See tähendas, et Greta läbis rutem kui tavaliselt kõik ettenähtud lugemisastmed ja temast sai juba eelmisel kooliaastal 'free reader' (vaba lugeja). See tähendab, et ta on suuteline ja võib ükskõik mis raamatuid omal vabal valikul lugeda. 
Tunnistusele lisaks loomulikult ka lapse enda ülevaade sellest mida ta möödunud õppeaasta jooksul on nautinud, milliste saavutuste üle on uhke, millised on ta järgmised eesmärgid ja millised on tema ootused järgmisest kooliaastast.  Samal lehel on ka õpetaja(te) omapoolne väikene kokkuvõte. 
Aga tagasi praeguse kooliaasta juurde. 
Eelmise hooaja õppeplaan nägi välja selline


Pearõhk siis Iidsel Egiptusel, aga sellest teen ma juba eraldi postituse. 
Siit aga mõned pildid Greta koolivihikutest millega mul oli võimalus enne arenguvestluse algust tutvuda.
Spelling testidNiilusTutankhamun
Ajajoon 

Laste kaunistatud sarkofaagid
Greta oma

Greta kirjutatud luuletus 'My Magic Box'

Tõlgin siia ära luuletuse ühe osa, sest minu arvates on see nii ilus, et mul on lausa plaan see ära raamida ja seinale panna. Ma ei teadnudki, et me laps nii luuleline on :)

Minu võlukarp

Ma panen karpi
kõige magusamad kirsid
linnulaulu hääle
lemmik kommi lõhna

ma panen karpi
pehme pilve tunde
kõige ilusamad mõtted
värskelt niidetud muru lõhna

ma panen karpi
kõige kallima 'amthist' (?)
jõulukingid mida võid avada igal ajal
maagilise raamatu mis kunagi ei lõppe ja kuhu lugedes ilmuvad uued leheküljed...
Greta joonistatud luukere
See kirjand on, nagu tekstist aru võib saada, kirjutatud kohe peale jõuluvaheaega. Eriti meeldib mulle see koht kus Greta on kirjutanud 'Meanwhile my hard working mum was making dinner for us' (Samal ajal kokkas mu töökas ema meile õhtusööki) :) :)
Kui enne kirjutas Greta oma kirjandeid ilma lõikudeta ja õpetaja seadiski talle eesmärgiks lõikude kasutamisele võtmise (kirjutasin sellest lähemalt oma selles postituses), siis nägu näha on Greta selle kirjatükiga oma eesmärgi saavutanud. Õpetaja on talle sellest teksti lõpus teada andnud, kaks Team Points andnud ja küsinud kuidas Greta end oma eesmärgi saavutamise puhul tunneb. 
Siin on tegu mingi ise väljamõeldud seiklusjutuga
ja siit on näha kuidas lastele kirjandi kirjutamist õpetatakse, et kuidas kirjutamist eelnevalt plaanida.
Väga suurt tähelepanu pööratakse neil koolis interneti turvalisusele ja see kehtib iga aastagrupi kohta. Arvutitundidele lisaks korraldati neil koolis lausa eraldi nädal selle teema tarvis. Võin kinnitada, et väga õpetlik nädal oli. Greta luges mulle hiljem kodus kõik internetiga seotud ohud ette ja ükspäev kui ma temast välisukse ees pilti tegin, siis tuletas mulle kohe meelde, et ma ei tohi sellist fotot kus me maja number peal on interneti panna :)
Siin mingi arvutitunni töö mida ta on oma partneriga teinud
Ma ei teagi kuidas eesti keelde tõlkida 'fronted adverbials', aga selles ülesandes pidid lapsed pilti vaatama ja kirjutama lauseid kasutades 'fronted adverbials' millele järgneb koma.
Mulle meeldib Greta viimane lause
Seoses Egiptuse teemaga ja sellega, et nad valmistasid koolis kõigile vaatamiseks pop-up muuseumi, õppisid nad koostama reklaamilehe kirjutamist/koostamist. 
Teadustunnis õppisid nad inimese luustiku
ja tervislikku toitumist
ja seda kuidas lihased töötavad
Väärtused
Esimese ja Teise Maailmasõjas hukkunute meelespidamine ja mäletamine
Greta disainitud T-särk erinevate väärtustega
1. klassi matemaatika
Panen siia vaid mõned pildid näiteks välja

MurrudÜmbermõõdu arvutamine

lahutamine

Ma olen oma kooliteemaliste postituste all ennegi kirjutanud sellest valgusfoori süsteemist mille abil lapsed ülesandeid lahendades oma töövõimet hindavad (roheline tähendab et ülesanne oli kerge, kollane et natuke raske ja punane raske). Nendel piltidel on seda taas hästi näha. Mis mulle veel eriti meeldib neid Greta vihikuid vaadates on see, kuidas õpetaja ja Greta omavahel väikeste sõnumite vahendusel suhtlevad. Näiteks see kuidas Greta osade ülesannete juurde kirjutab, et ta nautis mingi ülesande tegemist või et ta tahab 'lisa' või  et ta on enda üle uhke et ta ülesandega hakkama sai ja selle tegemist nautis. Sinna lisaks kõik need väikesed joonistatud naerunäod ja jutumullid. Samuti õpetaja vastukajad ja tähelepanekud.

Vihikuid vaadates on aru saada, et ülesannete lahendamine toimub pingevabas keskkonnas ja pearõhk paistab pigem olevat sellel, et lapsed matemaatikat armastama õpiks mitte selles, et numbrid kõik laitmatult kirjutatud oleks ja numbriridade vahel ühtlased vahed. 
Tuhande piires arvutamine
Jäägiga jagamine
korrutamine


Muusikatunnis on nad ukulelet mängima õppinud. Mul kahjuks ühtegi pilti siia panna, sest ma ei ole seda oma silmaga näinud. Midagi ta seal kindlasti õppinud on, sest viiuliõpetaja kirjutas talle ükskord 'päevikusse' meeldetuletuse, et ärgu ta ukulele 'sõrmi' mängimisel kasuta.  

Ametlikult neil koolis veel Greta ealistele prantsuse keelt ei õpetata, aga teisipäevati, kui neil on erinevad grupitööd sel ajal kui õpetajad õppeplaane ja õppematerjaale koostavad, on neil ka prantsuse keele grupp olemas. Hetkel ongi Greta prantsuse keele ja aianduse grupis. Sellest on tegelikult väga kahju, et neil võõrkeeli veel päris tunnina tunniplaanis ei ole, sest väikestele lastele hakkaksid võõrkeeled ju imelihtsalt külge.

Sellele vaatamata on lapsed nende väheste tundidegagi juba õppinud üsna palju prantsuse keelt. No tegelikult ma ei oska teiste laste kohta suurt midagi kosta, aga Greta pealt näen küll, et tal tuleb mõni asi juba päris hästi välja. Hääldada oskab ta igal juhul paremini kui mina (kuigi ega mina ei olegi mingi näitaja)
Ma ei tea, võib olla on oma osa ka sellel, et Greta on ju mänguliselt prantsuse keelega juba lasteaiast peale kokku puutunud ja käis vahepeal ju ka korra nädalas kooliväliselt prantsuse keele tunnis.
Igal juhul tuli Greta üks päev koolist ühe väikese ise tehtud raamatuga ja hakkas meile sealt prantsuse keeles lugema. Mainin ära, et nendes mängulistes prantsuse keele tundides ei õpi nad lugemist ega kirjutamist vaid suhtlemist kuulmise järgi. 


Kooli üritustest nii palju, et 2. märtsil oli ülemaailmne raamatupäev mida Inglismaal ka algkoolides tähistatakse. Sel päeval võisid lapse kooli tulla riietatud kui mõni nende lemmik raamatutegelane. Kuigi meil olid siin sel ajal juba üsna normaalsed ja mitte enam talvised ilmad, siis just selle päeva hommikul puhus üsna külm tuul. Ma oleks tahtnud lausa kapuutsi pähe tõmmata. Päeva peale läks küll ilm juba tunduvalt soojemaks, aga sellegi poolest, vaadake millises kostüümis üks laps kooli tuli
Ehk siis põhimõtteliselt paljalt, jalas vaid plätud. Ma loodan, et lapsel olid koolikotis vahetusriided või siis vähemalt koolikingad kaasas, et ta ei oleks pidanud vahetundide ajal õues plätudega ringi jooksma ja külmetama. Ma kujutan ette, et õpetajad oleks talle koolis olemas olevate vahetusriiete hulgast vähemalt kampsuni selga andnud, juhul kui ta enda ema tõesti sellise asja peale ise ei tulnud hommikul lapsega kodust lahkudes. 

Aga samas mõned lapsed ongi siin kui terasest ja see väikene hommikune külm õhk ei tee neile midagi. Koolis sees on neil soe ja esimeseks vahetunniks ka juba ilm mahedam, nii et kindlasti jäi laps ellu :)
Kooli kõige väiksemad veetsid osa raamatupäevast sedasi
Üks päev (see oli küll juba eelmise aasta lõpus) käis neil koolis külas GB hokinaiskonna üks olümpia kuldmedali omanikest, Sophie Bray. Sophie rääkis lastele kuidas ta sportimist alustas ja mis tunne oli olümpimängudest osa võtta. Samuti andis ta ühe treeningutunni kooli hokimeeskonnale ja 5-6 aastastele lastele (Y1). Loomulikult oli tal ka kaasas RIO Olümpiamängudelt võidetud kuldmedal mida siis kõik lapsed said oma käega katsuda, Greta loomulikult ka :)

Sporditeemal jätkates, siis toimus neil koolis alles hiljuti ka üks üritus mille abil lapsed kogusid raha NSPCC (National Society for a Prevention of Cruelty to Children) heategevusorganisatsioonile. See on organisatsioon mis tegeleb lastekaitse ja laste eest hoolitsemisega. Kooliga oli see seotud nii, et ühel kindlal päeval võtsid kõik Greta kooli lapsed osa ühest väikesest spordiüritusest mille käigus pidid lapsed läbima teatud arvu erinevaid spordiharjutus. Lastele anti eelnevalt koju kaasa sponsorileht ja lapsed pidid endale selleks ürituseks sponsorid otsima kes olid seda üritust ja laste osavõttu nõus rahaliselt toetama (summa oli vabatahtlik)
Siit pildilt on näha mida see üritust endast enam-vähem kujutas. Üritus toimus kooli ajal. Kõigepealt alustas üks eagrupp (teised jätkasid oma tavaliste tundidega), siis teine  jne.
Nii umbes 10 aastat tagasi olid sellised heategevusüritused, kus lapsed pidid endale sponsoreid otsima, üsna tavalised. Ma mäletan, et Pete venna ja õe lastega olime 'sunnitud' tihti selliseid üritusi rahaliselt toetama (mingi 5 naelaga) ja see oli üsna tüütu. Nüüd õnneks on neid sponsorüritusi palju vähemaks jäänud ja enamus heategevuspäevad ja üritused on puhtalt vaid isiklike annetuste põhjal.
Me ei hakanud ka kedagi sposoriks olemisega piinama, vaid panime lihtsal nii oma kui Pete vanemate nimed kirja ja annetasime ise kogu raha sellele organisatsioonile.
Meil ei ole raha annetamise vastu midagi, lihtsalt ei taha teisi inimesi sellega tüütama hakata.

Heategevusorganisatsioonidele annetamine on siin väga populaarne ja üks osa elust ning tavaliselt kogub Greta kool üsna suuri summasid sellistel üleriigilistel heategevuspäevadel, AGA sel korral püstitati vist küll rekord. 
Täiesti uskumatu, et vaid selle väikese üritusega koguti kokku £7000!!!
Ja üsna varsti peale seda, 24. märtsil, oli meil aga juba järgmine üleriigiline heategevuspäev RED NOSE DAY.  Üleriigiliselt koguti kokku üle 73 miljoni naela, mis on samuti ikka väga, väga suur summa.
Red Nose päeval võisid lapsed koolivormi asemel koolis kanda punaseid riideid ja punaseid ninasid. Punased riided muidugi ei olnud kohustuslikud, sest ega kõikil ei ole ju punaseid riideid kohe käsu peale kuskilt võtta, aga kuidagi juhtus nii, et Gretal läks kooli täis komplektiga. Kui ma ei eksi, siis ta isegi pigistas jalga ühed väikseks jäänud punaste täppidega aluspüksid :) 
Eelmisel nädalal aga toimus koolis igaaastane kevadkontsert. Greta esines seal jazz bandiga ja laulis kooriga. Kooli jazz bandis käib ta juba septembrist alates ja bandis mängib ta ksülofoni (nagu te pildiltki näha võite)
Kahjuks ei saa ma siia rohkem kui vaid ühe video Gretast ksülofoni mängimas panna, sest teiste videode peale sattus üks lapsendatud laps. See teine lugu oli küll rohkem jazz lugu kui see siin, aga vahet ei ole

Loomulikult esines kontserdil ka taas palju iseseisvaid esinejaid kas siis laulude või pillimänguga. Mulle meeldisid need tüdrukud (kuigi laulusõnad ei ole just eriti passlikud 9 aastastele).
   
Ühtedeks esinejateks oli löökpillide grupp. Nad esinesid nelja erinevat stiili lugudega ja kuna grupp on üsna suur, siis igast loost võtsid erinevad lapsed osa. Kahjuks seda kõige esimest ja minu arvates kõige vägevamat trummide tagumise lugu ma ei filminud ning ühe teise video peal oli taas üks lapsendatud laps, seega seda siia panna ei saa. Siit aga väike näide 'Mission Impossible' loost. See meesõpetaja on selle grupi juht ja naine siis Greta kooli muusikaõpetaja.

Kontserte oli kokku kaks, üks päeval ja teine õhtul kell 7. Mina käisin päevasel kontserdil, sest seal on alati vähem rahvast ja mul parem filmida. Pete käib tavaliselt õhtusel kontserdil, aga kuna ta sel korral oli tööasjus üldse mitu ööd kodust ära, siis olin mina sunnitud Gretale sinna kontserdile pärast järgi minema. Kuna neil jooksin esimene ajaliselt natuke üle, siis mul oli võimalus kontserdi lõpuosa veel kord näha ja natuke ka filmida. See väikene klipp ongi just õhtuselt kontserdilt. 
Lauluks Robbie Williams 'Love My Life'

Siin sama laul originaalis
   
Nüüd on meil aga just koolivaheaeg alanud ja see kestab natuke üle kahe nädala. Mõnus! Õues on ilm ka juba pikemat aega nii soe ja muidu imeline. 


Hiljem lisatud:
Just tuli meelde, et ma tahtsin kirjutada, et UK-s õpivad lapsed korrutustabelit kuni 12-ni. 
Eesti on vist 10-ni. Pete üks kolleeg, kes kasvas üles Indias, ütles aga, et nende korrutustabel oli kuni 19-ni!!!

Koolist veel nii palju, et eelmise aasta juunis käis Ofsted Greta kooli kontrollimas. Ma kirjutasin täpsemalt Ofsted-ist ja siinest süsteemist kuidas Inglismaal koole kontrollitakse ja koole hinnatakse SELLES postituses.
Greta kool märgiti endiselt HEAKS koolis. Siit mõned väljavõtted Ofsted raportist. 

Samuti kirjutasin ma oma blogis eelmine aasta testidest mida siin riigis kõik 6-7 aastased lapsed tegema peavad ja sellest millist poleemikat need testid üleriigiliselt tekitasid. Seoses sellega saatis kool meile kõigile järgneva kirja, mille sisu mulle väga meeldis.
(sorry, taas nende ees kes inglise keelt ei valda. Mul tõesti ei ole praegu aega seda tõlkida)


9 comments:

 1. Mis lugu nende lapsendatud lastega on, et nad ühegi pildi peale jääda ei või? Sa oled ka enne maininud, et ei saa seetõttu pilte näidata, aga põhjust ei olegi nagu avaldanud. Lapsendatud, ja mis siis sellest?

  ReplyDelete
 2. Ma olen sellest varem kirjutanud küll, aga mul kahjuks ei ole praegu aega seda postitust üles otsida ja linkida. Lühidalt on lugu selline, et tegelikult ei tohiks neid kooli videosid internetti ülesse panna. Iga kooliaasta algul täidavad kõik vanemad ühe paberi kus nad siis kas annava koolile loa või ei anna oma lapsest pilte interneti panna (kooli tarbeks). Kuna teised vanemad ei tea kes selle loa on andnud, siis on palutud et vanemad ei jagaks internetis võõrastest lastest pilte (no neid kus laste nägusid korralikult näha ei ole need on ok).

  Lapsendatud lastega on aga see asi, et enamus neist lastest on kohtu poolt oma sünnivanemate käest eemaldatud, kuna neid lapsi on väärkoheldud või kuritarvitatud. Nendelt vanematelt on otseloomulikult ära võetud õigus oma lastega kontaktis olla ja neil ei ole lubatud teada kus nende lapsed elavad, juhul kui neil peaks tulema tahtmine neid lapsi röövida või tappa või mingil muul moel ohustada. Sama kehtib ka teiste riskigrupi laste kohta (näiteks kas või ahistava abikaasa eest peidus olev ema lastega, kes on oma elukohta muutnud ja soovib seda oma ex partneri ees saladuses hoida jne).
  Pannes selliste laste fotod või videod või nimed interneti paned sa ka automaatselt nende laste elud ohtu (ja võid ka muidugi veel ka kohtu asja kaela saada).

  Kuna Greta klassis käis enne üks selline lapsendatud laps (kes veel Greta hea sõber oli) ja kuna ma olen tema emaga väga suured sõbrad, siis ma loomulikult tean selle lapse ja ta samas koolis käiva õe lugu,ning otseloomulikult ei postita nende laste pilte interneti. Samas ma loomulikult ei tea palju selliseid riskigruppi kuuluvaid lapsi Greta koolis käib ja seega ei pane siia blogisse pilte lastest keda ma ei tunne ja kelle tausta ma ei tea. Osad videod panen siia üldse vaid paariks nädalaks ja hiljem eemaldan ka siis kui seal ei ole mulle teada olevaid lapsendatud lapsi peal.
  Alles mingi umbes aasta tagasi oli meedias üks lugu, kus mees oli sedasi oma naisele ja kahele lapsele jälile saanud ja läks ja tappis nad ära. Selle juhtumi puhul ei olnud küll tegemist koolifotoga vaid ühe sotsiaalmeedias jagatud fotoga.

  ReplyDelete
 3. Nii huvitav, et Inglismaal õpivad 7-8-aastased lapsed seda, mida Eesti lapsed alles 10-11-aastaselt. Ma ei saaks Lillebrorilt ilmaski mitte mingit kirjandit või luuletust kätte, sest tal lihtsalt ei ole püsivust oma mõtteid üles kirjutada ... ja korrutamine-jagamine tuleb ka alles teise klassi kevadpoolaastal (kuigi asjassepuutuv noormees saab sellega juba üsna kenasti hakkama, arvestades, et keegi pole seda temaga ekstra harjutanud). Ootan juba poõnevusega seda aega, mil Greta on teise astme koolis - kuidas iganes te seda nimetate? - ja et Sa ka siis veel viitsiksid kirjeldada, mida koolis tehakse.

  ReplyDelete
 4. Tead mulle tulevad ise ka kõik need asjad üllatusena, sest ma ei saa ise ka aru kuidas õpetajad saavad lapsed kõiki neid asju tegema ja veel ka nii, et lapstele hullult meeldib koolis käia. Mina ei pea kodus Gretaga peaaegu midagi tegema, sest kogu õpetamine on tervenisti kooli kanda.
  Ja see ei ole vaid nii Great koolis, vaid selline ongi kohe siinne koolisüsteem. Sama paistab kehtivat ka nende laste kohta kes kuskil mujal välismaal elavad, aga õpivad seal Briti süsteemi järgi (sellist vastukaja on mulle paar mu lugejat andnud kelle lapsed või lapselapsed sedasi õpivad).

  Samas mina usun küll et ka sinu Lillebror on täiesti võimeline samu asju tegema kui ta siin koolis käiks. Nad kirjutavad ju neid kirjandeid ja õpivad kõike muud seal koolis läbi nii huvitavate teemade ja nii huvitaval viisil, et lapsed on üld juhul väga motiveeritud ja lausa naudivad kirjutamist. See loomulikult ei kehti 100% kõigi kohta, aga siiski suurema osa laste kohta. Ma olen ju koolis ise ka näinud teiste laste töid stendidel ja mõnikord arenguvestluse ajal piilunud teiste laste vihikutesse ja ma ei ole tähelepannud, et poiste kirjatööd tüdrukute omast näiteks erineks. Ja kuna lastelt ei nõuta ju kõigilt samu tulemusi üheaegselt, siis neile kel mõne asjaga raskusi neile antakse rohkem aega ja abi.
  Matemaatika asju aga õpitakse mitu aastat jupi kaupa. Näiteks korrutama ja jagama hakkasid nad õppima juba eelmisel aastal, õpivad sel ja ka veel järgmisel aastal. Ei ole nii, et ühe kuuga peavad kohe korrutamise selgeks saama. Näiteks jäägiga jagamist ja murde ja ümbermõõdu arvutamisega on ka nii, et algul õpivad natuke, siis võtavad mõne teise teema, siis paari kuu pärast tulevad jälle sama teema juurde tagasi ja siis kooliaasta lõpu poole veel ka kolmandat korda. See vahe mis praegu Greta vanustel Eesti ja Inglismaa kooli vahel on muutub aastatega väiksemaks ja ühtlasemaks. Lihtsalt algus siin kiirem ja noh õpetamine ka :)

  Aga ma lisasin veel paar asja oma postituse lõppu ja üks väljalõige kirjast räägib ka natuke lähemalt mis eesmärkid on õpetajatel kui nad lapsi kirjutama õpetavad.

  ReplyDelete
 5. Ma arvan, et see küsimärgiga sõna seal Greta luuletuses on ametüst (amethyst). Kuna neil oli see Vana Egiptuse teema, siis üpris loogiline sõnavalik, sest ametüst oli vaaraode poolt väga hinnatud kivi.

  ReplyDelete
 6. Mercredi sul on täiesti õigus :) Kui ma Greta käest seda küsisin, enne postituse postitamist, siis ta ütles, et see on üks special kalliskivi. Minu viga, et ma sellest kivist ise midagi ei teadnud ja kuna kirjapilt tundus ka imelik, siis arvasin, et see on mingi tema enda väljamõeldis.

  ReplyDelete
 7. Ametüst ju teada tuntud kalliskivi.
  Ma ikka googeldan teinekord...kui äkki midagi ei tea.

  ReplyDelete
 8. No ma ei osanud selle peale tulla, et Greta teksti googeldama hakata. Ta ju tihti kirjutab mida iganes ja siis veel ka valesti.
  Aga kuna mul tõesti puudub täielik huvi nii kristallide, kui ka kalliskivide vastu, siis ei ole ka ime, et ma asjale ise pihta ei saanud ja eeldasin automaatselt, et ehk on tegemist mingite 'unicorn' lugude väljamõeldisega jälle või on ta mingi sõna täiesti valesti kirjutanud.

  ReplyDelete
 9. Mulle väga meeldivad need koolipostitused. Ja natuke tekitavad kadedust ka - noh, et kui huvitavalt ja kui palju ja kuidas õpitakse. Siinse õppimise viisi ja kooliga ei saa võrreldagi. Greta on ikka nii tubli!

  ReplyDelete