Saturday, 9 June 2018

KOOLIMUUSIKA

Seda postitust olen ma proovinud nüüd juba mitu kuud kirjutada. Me tulime just tagasi meie suvepuhkuselt ja loogiline oleks meie puhkusereisist kirjutada, enne kui emotsioonid vaibuvad, aga mul on tunne, et kui ma nüüd kohe seda kooli muusikateemalist postitust ära ei kirjuta, siis jääbki kirjutamata.

Gretal on nii kooli siseselt, kui ka väliselt, väga tihe muusikaline kava olnud juba selle aasta veebruari kuust alates. Kõigepealt esinesid nad veebruari lõpus kooliga meie kohaliku omavalitsuse piirkonna koolikooride festivalil. 

Ma panen siia ka numbritega kirja kui suur on meie maakond ja selles maakonnas meie omavalitsuse piirkond, et te parema ülevaate saaksite kui suure piirkonnaga tegu on. 

Meie maakonna, Surrey, pindala on 1,663km2 ja Surrey-s elab umbes 1,2 miljonit inimest. Surrey jaotub omakorda 11-ks piirkonnaks ja meie elame ühes selles piirkonnas nimega Elmbridge.
Siin on Surrey kaart


Elmbridge pindala on umbes 93km2 ja siin elab ligikaudu 133 000 inimest (2016 andmed)
Elmbridge kutsutakse ka Inglismaa Beverly Hill-iks, kuna siin elab väga palju kuulsaid inimesi.

Elmbridge jaotub omakorda 14-ks asulaks/linnakeseks (kaardil on üks linnake kolmeks jagatud ja seega paistab pildilt nagu oleks neid asulaid/ linnakesi kokku 16). Meie elame Elmbridge-i ühes külas. Kuna Greta käis juba varem teise küla koolis, siis kolides ei olnud meil mõtet Greta kooli meie külla vahetama hakata, sest kolides me tegelikult liikusime Greta koolile veelgi lähemale. Peale selle poleks meil õnnestunudki Gretat meie küla kooli kohtade puuduse tõttu panna olnud. 
Kuigi ma kirjutan siin, et küla ja küla, siis tegelikult on Eesti mõistes asi külast üsna kaugel. 

Panen siia alla ka Londoni kaardi. Selle kaardi all vasakul pool nurgas on näha Kingston Upon Thames linna. Meie elame üsna selle linna piiri peal, ehk siis meie kodust on Kingstoni umbes 5min autosõitu kaugusel. Seega nagu näha, siis elame me üsna Londoni külje alla, kuigi Londoni südalinna on meie juurest ikkagi üsna pikk maa. 

Anyway, tagasi postituse peateema juurde. 

Veebruaris toimus siin juba teist aastat Elmbridge piirkonna Koolikooride Festival. Sel aastal oli festivali teemaks 'ILMAELEMENDID' (eelmisel aastal oli teemaks 'Stars and Space' mis läks ka hästi kokku UK kosmonaudi Tim Peake-i missiooniga kosmosesse. Kirjutasin sellest kunagi SIIN).
Eelmisel aastal võttis sellest üritusest osa 6 kooli, aga sel aastal juba 10 ja esimest korda siis ka Greta kool. 
Ürituse eesmärgiks on anda kooli kooridele võimalus esinemiseks ja teiste kooridega koos laulmiseks.

Koos laulsid kõik koolid 5 laulu ja sellele lisaks esines veel iga kool ühe omavalitud lauluga. 

Lapsevanemad tavaliselt otseselt ei tea mis laule lapsed koolis kooris õpivad. Meie saame neid laule kuulata alles mõnel kooli poolt korraldatud üritusel või kontserdil ning kõike õpitud laule me alati ei kuulegi (neil on ka kooli siseiseid üritusi millest vanemad osa ei võta, aga kus ka koor tihti esineb)

Tavaliselt õpivad nad laulude sõnad ära kooli kooriproovide ajal. Enamuste koolikontserdite ajal valgustatakse laulude sõnad ka saali seinale nii, et kõikidel lastel on võimalus neid sõnu lauldes näha (samas vanematel mitte, kui nad just enda selja taha ei taha vaadata :)). Festivalile minekuks pidid nad aga kõigi 6 laulu sõna väga lühikese ajaga pähe õppima ja seega saadeti laulude sõnad koju harjutamiseks. 

Kui ma seda laulude nimekirja nägin, siis mu esimene reaksioon oli et MIDA!? Te hakkate Travis-t ja Coldplay-id festivalil laulma!! 5 laulu sõnade õppimine vaid paari nädalaga!!

Panen siia linkidena laste poolt laulvate laulude originaal esitused.
1. Mr Blue Sky by E.L.O 
3. Stormy Weather by Arlen and Koehler
4. Colours Of The Wind (Disney Pocahontas multika lugu)

Greta nats lõõritas neid laule siin kodus, aga mingit ekstra laulusõnade tuupimist meil ei toimunud. 

Festival toimus kahel õhtul (ühel õhtul 5 koori ja teisel ülejäänud 5 koori) ühes meist just mitte kaugel asuvas Ameerika koolis. See kool nägi muidugi ahhetama panev välja, nagu paljud erakoolid ikka. Neil oli seal eraldi suur saal kontserdite jaoks mis nägigi välja nagu päris kontserdisaal ja mitte nagu mõni kooli aula. 

Lastel oli sel päeval väga pikk päev. Ma viisin Greta hommikul kella 9-ks kooli ja uuesti nägin ma teda alles natuke enne 9-t õhtul Ameerika koolis. Nad läksid otse koolist juba Festivalile proove tegema, sõid seal kella 6 ajal kaasapandud söögid ning Festival ise algas kell 7 (või oli see 7.30).

Kontsert oli hästi tore. Lauldi koos ja iga kool eraldi, vahepeal näidati ka suurelt ekraanilt ilmastikuga seostuid väikeseid harivaid videoklippe (TED talke). Näiteks kuidas tekib orkaan või kuidas tekib pilv.
Greta kooli koor oli kohe mitu, mitu korda suurem kui teiste koolide koorid sel õhtul. Ühe kooli kooris oli näiteks vaid 12 last. Samuti oli Greta koori tase üsnagi märgatavalt parem kui teiste kooride oma. Seda on meile ka kooli direktor korduvalt öelnud (sest temal on olnud võimalusi ka teisi koole varem laulmas kuulda), aga sel korral nägime ja kuulsime me vahet seda ka oma silma ja kõrvaga. Samas see ei tähenda üldse seda, et teised koolid oleks kuidagi halvasti laulnud,

Greta ütles mulle pärast, et neil oli mõnda laulu natuke raske laulda, sest kuna dirigendiks ei olnud nende enda lauluõpetaja, siis mõnda laulu lauldi näiteks palju aeglasemalt, kui nemad harjutanud olid, või siis lihtsalt juhatati veitsa teistmoodi ja see tekitas natuke segadust. Kokkuvõttes oli aga kogu festival väga nauditav ja elamusterohke sündmus nii esinejatele, kui ka pealtvaatajatele.  

Tegelikult ehmatasime me Petega natuke üsna kontserdi algul ära, sest kui kõik koorid koos oma teist laulu esitasid, siis oli kuulda kuidas keegi täiesti valesti laulis. Mõtlesime, et kes teab, et kuna tegu ikkagi väikeste lastega siis ega kõikidelt kooridelt ei saagi professionaalset tulemust oodata, kuigi Greta koori esinemised on meid oma tasemega alati üllatanud. 

Pärast tuli välja, et ühe kooli kooris laulis poiss, kes suure tõenäolisusega oli autist ja kes siis väga kõvasti ja valesti laulis. Kui see kool üksinda esines ja me seda poissi oma silmaga nägime, siis me kõik elasime talle täie südamega kaasa. See et ta valesti laulis ei häirinud enam kedagi vaid pigem andis selle koorile just midagi erilist juurde. Poiss ise oli nii entusiastlik ja elav, et tahes-tahtmata pani muigama ja laulu lõpus veel eriti kõvasti plaksutama. Nii tore, et talle oli antud võimalus kooris laulda ja oma kooli sellel festivalil esindada. 

See oli see laul mis meid algul ära ehmatas :)Ja siis tuli Greta kooli kord esineda. Nende lauluks oli 'Somewhere Only We Know' by Keane. Mulle hirmsasti see laul meeldib. Arvatavasti tänu ühele John Lewis-i jõulureklaamile. Nende laulu ajal kasutati ka aurumasinat ja erinevat valgustust.


Laul ise siin
palun pange rattakeset kvaliteet kõrgemaks

Lõpulauluks oli Coldplay. Enne laulu jagati kõigile lastele väikesed võtmehoidjast taskulambid (mis lapsed pärast endale said)  ja neid said nad siis laulu ajal vilgutada ja rockida nii palju kui tahtsid. See muidugi tekitas kõigis meeldivat elevust ja rõõmu. Ja nagu ma olen siin juba 100 korda korrutanud, siis kõikide koolide lapsed käitusid taas super eeskujulikult. Ükski õpetaja ei pidanud kedagi kordagi keelama. Lapsed liikusid lavale ja lavalt ära samuti alati väga märkamatult ja kiiresti. 
Ma ei hakka siia kõikide laulude videoid panema, aga Coldplay oma siiski panen. See oli vägev lõpulaul. Vaesed teiste koolide lauljad jäid Greta kooli suure koori taha kõik varju. 
Palun pange videot vaadates rattaksest kvaliteet kõrgema peale. 

Siis kohe 14.märtsil oli neil koolis kevadkontsert. Kevadkontsert toimub neil alati nende küla Muusika Festivali raames. Sel ajal toimub nende külas erinevates kohtades igasugu muusikalisi esinemisi ja kontserte (täiskasvanute esituses). Greta kool esines ühe päeva jooksul kahe kontsertiga. Üks toimus keset päeva ja see oli avatud ka kõigile võõrastele Muusika Festivali külastajatele ning teine kontsert õhtu kell 7 ning sinna said siis tulla need lapsevanemad kel ei olnud võimalik tulla päevasele kontserdile. Kontsert ise toimus nende koolis. 

Kuna neil on koolis väga vähe ruumi, siis kooli kontserditega on üldse tavaliselt nii, et iga lapse kohta on ainult kaks 'piletit' (nende eest ei pea maksma), ehk siis tervet suguvõsa ei saa kooli kontserdeid kuulama tuua. 
Meie teeme tavaliselt nii, et mina käin päevasel kontserdil ja Pete õhtusel. Kuna õhtusel kontserdil on nagunii alati rohkem rahvast, siis mina valin päevase. Päevase kontserdiga on ka see eelis, et seal on erinevaid esinejaid natuke rohkem kui õhtusel kontserdil, sest kuna õhtune kontsert toimub väljaspool kooliaega, siis ei ole sellest osavõtmine kellegile kohustuslik. Kõik lapsed kes sinna tulevad tulevad vabatahtlikult. 

Näiteks ei esine õhtusel kontserdil löökpillide grupp, sest löökpillide õpetaja töötab väljaspool Greta kooli ja ei pea oma vabast ajast kontserdile tulema (ilma tasuta). Samuti ei esine õhtul Jazzband, sest võib juhtuda, et osa bandi lapsi ei tule õhtul kohale ja siis ei tuleks mängimisest midagi välja. 

Päevasel kontserdil esines ka Greta kooli viiuligrupp. Kuna neil on koolis nüüd viiulimängijaid päris palju (võrreldes eelmise aastaga), siis korraldati kõigi mängijate jaoks ka eraldi etteaste, et lastele esinemispraktikat pakkuda. Selles grupis olid koos kõik erinevate tasemetega lapsed. 

Siin Greta oma kahe sõbrannaga kes mõlemad hakkasid viiulit mängima Greta eeskujul :)Kuna laste tase oli erinev, siis mängiti midagi sellist mida kõik mängida oskaksid ja suudaksid. Kokku kaks lugu. Ühte lugu saate kuulata siit. Teiseks looks oli Despacito, aga kuna see ei ole kõrvale väga meeldiv kuulata, siis ma jätan selle siit välja ;)

Loomulikult esinesid kontserdil ka laulukoorid. Neil on tegelikult koolis kaks koori-nooremate laste koor (junior 5-8aastased) ja vanemate laste koor (senior 8-11).

Enne kontserdi palus mul üks tuttav ema ka tema lapse esitust filmida, sest kuna ta ise on samas koolis õpetaja ja ta pidi kontserdi ajal oma klassi laste juures olema, siis ei olenud tal võimalik endal filmida (et hiljem isale näidata, kes seoses tööreisiga välismaal oli). Nats hiljem helistas mulle Greta sõbranna ema ja palus mul ka tema last filmida, sest seoses lennuki hilinemisega jäi ta kontserdile hiljaks. Kuna ma nagunii filmin alati igat sündmust, siis loomulikult polnud see mulle mingiks probleemiks. Sättisingi siis kontserdi päeval end kohe esimesse ritta (ma polegi kunagi varem nii ees istunud), et kõik lapsed ikka ilusti kaadrisse saada, aga üsna varsti sain aru, et see oli suur viga. Siis muidugi ei olnud mul enam võimalik kuhugi taha poole istuda, sest kõik kohad olid juba täis. 

Nimelt kohe esinejate nina all istudes on ju nii raske filmida nii et kõik kaadrisse jääks. Samuti ei ole heli sama hea kui näiteks kuskil taga pool istudes oleks. Juhtus ka veel nii, et muusikaõpetaja mängis klaverit kohe minu tooli kõrval ja noh see ei olnud ka just väga hea kombinatsioon filmimise jaoks. Aga see selleks, vähemalt järgmine kord tean nüüd targem olla. 

Vanemad lapsed laulmas

Ja siit koori esituses Sia 'The Greatest' laul mida Greta ka oma sünnipäeval muusikastuudios laulis


Jazz band mängis ka paar lugu. Jazz bandiga on sama moodi kui kooriga, et neil on noorema astme grupp ja vanema astme grupp. Kuna soovijaid on nii palju nii laulukoori kui ka Jazz bandi, siis on muusikaõpetaja grupid pooleks teinud. Greta mängid praegu veel nooremate Jazz bandi grupis, aga järgmisel kooliaasta siis juba vanemate omas. 
Nii laulukoor kui ka Jazz band on lastele tasuta ja täiesti vabatahtlik (kuigi kui sa kolm korda järjest puudud, siis 'visatakse' välja) ning mõlemad ringid toimuvad kooli ajal. 

Eelmisel aastal mängis Greta Jazz bandis ksülofoni, aga sel aastal koos oma sõbrannadega viiulit. (Neil kõigil kolmel on koolis samal päeval ka viiulitunnid, seega viiulid nagunii juba koolis kaasas).


Siit näiteks üks Jazz bandi lugu
Samuti on lastel võimalus koolis löökpillidegrupis mängida. Ma ei tea kas see on ka tasuta või peavad vanemad selle eest maksma, aga tean, et ka see ring toimub kooli ajal. Algul tahtis Greta ka seal grupis käia, aga sai isegi aru, et tal poleks selleks lihtsalt aega olnud ja seega ei hakanud mult üldse küsimagi.
       
Siit paar näidet nende tegevusest
   

'Mission Impossible'

Muusika Festivali raames esines Greta ka kooliväliselt klaverikontserdil. See festival toimus märtsis mitu nädalat. 
Greta esinemine toimus 25 märtsil, põhimõtteliselt kohe kui ta oma koolireisilt koju tuli. Kirjutasin sellest kontserdist pikemalt SIIN.

Siis läks vaid natuke aega mööda kui juba toimus järjekordne väga suur kooliga seotud kontsert. Sel korral oli tegu meie maakonna (Surrey -vaadake postituse algul olevat esimest kaarti) algkoolide Muusika Festivaliga.  

See festival hõlmad maakonna kõikide koolide Year 4 lapsi (Eesti mõistes 2.klassi lapsi). Ehk siis tegu ei ole koolikoorides laulvate lastega, vaid kõikide lastega kes käivad 2.klassis. 

Kuna üritus toimus peale kooli (Greta kooli oma vähemalt), siis sellest osavõtmine ei olnud kellegi jaoks kohustuslik. Kuna Greta koolis on laulmine aga väga populaarne ja neil on koolis Y4 lapsi kolme paralleelklassi jagu, siis need kes osa tahtsid võtta pidid sellest kiiresti teada andma. Kes osalemise sooviga viivitasid jäi 'mängust välja'. Laulud pidid selgeks õppima aga kõik lapsed, ka need kes kaasa ei plaaninud või ei saanud tulla. 

Seda festivali on peetud juba üle 20 aasta ja sellest festivalist võtab osa üle 100 kooli. Pealtvaatajateks 10 000 inimesed. Kontserdid toimuvad erinevatel kuupäevadel suurtes kontserdsaalides üle kogu maakonna.  

Festivali eesmärgiks on tutvustada muusikat ja laulmist KÕIGILE lastele, anda KÕIGILE võimalus laulda ja esineda ning kogeda võimast kooslaulmise tunnet.

Igal Festivalil on taas oma teema ja teema haakub tavaliselt kooliprogrammiga. Näiteks oli selle aasta teemaks Viikingid. Greta pole veel koolis viikingeid õppinud, aga kui ma ei eksi, siis viikingid on neil järgmise aasta õppeprogrammis. 

Kontsert toimus 9. mail, ehk siis üsna varsti peale kevadkontserti. Meie, vanemad, ei teadnud taas eriti mida lapsed seal kontserdil laulavad või mida see kontsert üldse endast kujutab (välja arvatud siis need vanemad kelle vanemad lapsed olid sellest festivalist juba eelmistel aastatel osa võtnud).

Lastel oli sel päeval taas väga pikk päev. Festival algas kell 7.30 õhtul ja lapsed viidi kontserdmajja kohe otse koolist. Seal kordus juba nagu varemgi, et nad tegid proove kuni kella 6-ni õhtul, siis sõid oma kaasa pandud söögid ja oligi aeg esinema hakata (nii mulle vähemalt rääkis Greta).

Pete tuli selleks puhuks töölt varem ära, et kindlasti ikka õigeks ajaks kontserdile jõuda. Kontsert toimus ühes teises linnas ja kuna sel korral oli tegu korraliku kontserdimajaga, siis pidi sinna ka piletid ostma. Ma muideks suutsin algul valele päevale piletid soetada. Hea oli et ma igaks juhuks peale ostmist veel üle kontrollisin, sest muidu oleks me Great kontserdi piletitest ilma jäänud. Loomulikult oleks täitsa tore olnud ka teiste koolide kontserti kuulama minna olnud, aga oma lapsukese esinemine siiski ikkagi südamelähedasem.

Programm nägi välja selline:

Kontserdi ajal ei tohtinud filmida, seega mul ei ole siia ühtegi näidet lauludest panna, AGA KÕIK need laulud olid FANTASTILISED! Me tõesti olime täiesti üllatunud kui äge see kontsert oli. Kui ma ei eksi, siis Greta kooliga laulis koos veel 8 kooli, ehk siis kokku oli laval üheksa erineva kooli 2.klassi last. 

Mina ei tea millal või kuidas olid Greta kooli lapsed suutnud nii lühikese ajaga ära õppida järjekordsed 8 pikka laulu (pluss veel paar vanema põlvkonna tuntud laulu). Panen siia paari laulu sõnad, et te näeksite, et tegu ei olnud niisama lihtsa tekstiga.Kogu kontsert oli justkui üks viikingite 'story'. Igast koolist luges paar last mõned read teksti ette viikinkite jutust, siis laulsid lapsed laulu mis selle jutuga kokku läks ja nii kogu kontserdi ajal. Vahepeal esines ka üks täiskasvanute koor ja kontserdi lõpus oli võimalus ka pealtvaatajatel laulda koos lastega vanu tuntuid inglise viise. See kaasalaulmine oli natuke nagu võistlus. Lapsed laulsid kõigepealt ja siis pidid pealtvaatajad seda sama laulu järgi laulma. Aa ja siis laulsid ühe laulu ka veel kõigi koolide kaasa tulnud muusika ja niisama õpetajad :)

Siin paar pilti sellest õhtust
Band laval end valmis seadmas

Pealtvaatajad ja lapsed saali tulemas 


Siit ka üks pilt samast üritusest ühe teise linna kontserdisaalist 
Pilt siit
See on tõesti imetlusväärne mida siinsed muusikaõpetajad ja klassiõpetajad kõik laste jaoks ära ei tee ja et selliseid asju üldse viitsitakse organiseerida. Võtta mingi 70 last ja siis nende järgi hoolitsed 9-21-ni. Viia neid ühest kohast teise ja anda neile nii palju fantastilisi kogemusi ja võimalusi.
Ma olen alati nii tänulik olnud Greta kooli muusikaõpetajale ja imetlenud tema lõputut energiat ja entusiasmi. Imestanud kuidas ta viitsib ja jaksab. Kahjuks saime me paar kuud tagasi teada kurvast uudisest, et kallile direktorile lisaks lahkub selle kooliaasta lõpus ka Greta muusikaõpetaja (ja õppeala juhataja ja veel üks klassiõpetaja). Ausalt, paljude vanemate jaoks oli uudis muusikaõpetaja lahkumisest kui surmakuulutus. Ta on nii austatud ja armastatud kõigi poolt. Meie kahjuks aga on ta otsustanud oma karjääriredelil edasi ronida ja hakkata ühe keskastmekooli muusikaõpetajaks. Kuigi mul on selle uudise üle väga kurb meel, siis samas rõõmustan ma kõigi nende laste üle, kes nüüd tänu temale nii fantastilisi muusikalisi elamusi hakkavad saama. 

Ma enne ei tadnudki, et tegelikult ei oli siin maal algkoolides eraldi muusikaõpetajat ette nähtud. Muusikatunde annavad tegelikud igale klassile nende enda klassiõpetajad. See on vaid iga kooli enda otsustada kas nad tahavad ja kas nad rahaliselt suudavad palgata oma koolile eraldi muusikaõpetajat. 
Kuna hetkel siplevad kõik Inglismaa koolid suures rahapuuduses ja majanduslikus raskuses, siis me (paljud Greta kooli vanemad) hakkasime muretsema, et ei tea kas Greta kool palkabki enam uut muusikaõpetajat. Kuna Greta koolil on ju ka direktor vahetumas, siis kes teab mis plaanid tal on. 
Asi jõudis isegi nii kaugele, et Greta sõbranna ema (kes on hetkel muusikaõpetaja ühes  erakoolis) oli valmis end vabatahtlikult kooli pakkuma laulukoori ja jazz band juhiks, aga õnneks saime siiski teada, et kooli on juba uue muusikaõpetaja otsinguil. Tänaseks on vist isegi uus õpetaja juba leitud. Greta jutu järgi peaks see olema üks noormees olema, aga võimalik et tegu oli kellegiga, kes käis intervjuu käigus vaid kooliga tutvumas :)

Kontserdi lõpus pidas Greta kooli direktor maha väga liigutava kõne. Ta rõhutas kui tähtsad on koolidele muusikaõpetajad ja kui õnnelikud saavad olla need koolid kes endale majanduslikult muusikaõpetajaid saavad lubada. Ta palus meil kõigil muusikaõpetajatele aeg ajalt ikka teada anda kui hinnatud nad meie kõigi (vanemate ja kogu kooli) poolt on ja kui tänuväärsed me neile nende töö eest oleme. 

Sellega lõpetan ka selle pika postituse, aga uusi koolipostitusi on üsna varsti veel paar tükki tulemas. Meil ju alles lõppes mai koolivaheaeg ja kooliskäimist veel kahe kuu jagu järgi :)

1 comment:

  1. Tänan taas huvitava ülevaate eest! Muusikarõõm lastes on ikka üks väga väärtuslik asi. Ja õpetajast oleneb hirmus palju.
    Karina

    ReplyDelete