Friday, 22 April 2016

SEEMNED OTSE KOSMOSEST

Üks õhtu küsis Greta, nii sama möödaminnes jutu sees, et kas me teame kes Tim Peake on? Me muidugi teadsime. Tim Peake sai meil eelmise aasta lõpus kuulsaks meheks, sest temast sai esimene Briti ESA (European Space Agency) kosmonaut. Meil kõigil oli võimalus telekast otseülekandena ta lendu kosmosesse vaadata. Uskumatu mida tänapäeva tehnoloogia meile võimaldab ja seda nii kosmosesse lendamise osas kui ka selles, et meil kõigil on võimalik seda protsessi oma silmaga pealt vaadata. 
Juunis saab Timil 6 kuud täis ja ta naaseb maale.

Tim ei hõlju maa kohal vaid ilusa vaate pärast, vaid mees teeb seal kõrgel intensiivset tööd. Lisaks sellele, et Tim kosmoses igasugu katseid ja teste ja uurimistöid läbi viib teem ta ka koostööd Briti koolilastega. Ma kuulsin sellest koostööst juba siis kui ta polnud veel maalt lahkunudki, aga ma ei osanud siis arvatagi, et see nii laiahaardeline saab olema ja et ka Greta sellest koostööst osa saab võtma. 

Greta nimelt rääkis meile, et neil olid aiandustunnis seemned mis Tim oli neile kosmosest saatnud. Oli kaks pakki, üks punane ja üks sinine. Lapsed pidid siis arvama milline pakk on Tim-i saadetud. Õiget vastust nad teada ei saanud, küll aga peavad nad mõlema paki seemened maha külvama ja siis nende kasvu jälgima ja kirja panema. Greta ütles ka et nad hakkavad seda filmima. 

Kui Greta meile seda juttu rääkis siis õhutas ta meil youtube-i  otsingusse 'Tim and seeds' panema. Tegime nagu kästud ja saime selge pildi millest jutt käib :)
Vaadake ise

Tegu siis UK kosmose agentuuri ja RHS kooli aianduse kampaania (School gardening) koostööprojektiga Rocket Science Project  millest võtavad osa sajad tuhanded (600 000) Briti koolilapsed. Laste uurimistööks on välja selgitada kuidas mikrogravatsioon ja kosmoselend mõjutavad idanemist ja seemnete kasvu. Selle uurimistöö tulemused aitab kosmonautidel väljaselgitada kas kosmoses oleks võimalik kasvatada oma toitu, mis omakorda tagaks neile pikemad missioonid kosmoses. 

Sel nädalal alustas 10 000 kooli ja haridusgruppi oma uurimistööga. Tegu suurima mass teaduse eksperimendiga mida on kunagi UK koolides läbiviidud. Õpilased üle kogu UK analüüsivad 35 päeva jooksul pealt näha identsete kahe erineva paki rukola* seemnete arengut. 
Seda siis kõike selleks, et äratada laste huvi teaduse ja aianduse vastu, sest on ju võimalik et nende laste seas on tulevased kosmose ja taimeteadlased kes meie arengut edasi viivad.
Leidsin nende facebooki lehelt ja internetist sellised fotod.
Siin sorteeritakse ja pannakse selle eksperimendi jaoks kuuluvaid seemeneid ja brosüüre kokku koolidesse saatmiseks.
Teel koolidesse
 Sellised näevad välja need eri värvi seemnepakid
Greta koolis ilmub igal reedel kooli uudisteleht kus igasugu kooliga toimuvad sündmused ja kuupäevda kirjas. Lugesin just selle nädala uudistelehte ja seal oli ka väike lõik mis rääkis lähemalt sellest eksperimendist. Kooli saadeti 100 kosmoses olnud seemet ja 100 tavalist rukola seemet.
Greta mainis meile filmimist ja nüüd sain teada, et nad kasutavad 'time lapse photogrphy' (ma ei tea mis see eesti keeles oleks) seemnete kasvamise lähedamalt uurimiseks.
Võtsin nende uudistelehelt selle pildi
* Siin on ka tore sõnademäng käigus, sest rukola on inglise keeles ROCKET, ehk siis tähendab ühtlasi ka raketti

Tim Peake korraldab otseülekandena kosmosest ka teadusetunde algkooli lastele. Näiteks vaadake seda videot. Hästi huvitav nii lastele kui ka täiskasvanutele. See veega värk on veel eriti äge :)


EDIT: Nägin täna läbi koolimaja akna neid seemneid juba pottides tärkamas. Aknale oli pandud ka paar pilti ja natuke jutt. 
Siin siis pilt sellest kuidas need seemened kosmosest alla maapinnale saadeti
2 comments:

  1. See on just see, mida ma tahan, et mu lapsed saaks koolis teha: päriselt tähtsust omavates projektides osalised olla. Vanem poiss käis kunagi kosmoseringis, mda juhendas seesama mees Mart Noorma, kes juhendas tudengite Estcube projekti. Ja nii said ka algklasside lapsed Estcube projektis osalisteks ja ma näen selle tagajärgi: ta pole tegelt kunagi suurem tehnika ega teaduse huviline olnud (sinna ringi läks minu õhutusel) aga selles projektis osalemise tõttu (uhkusetunne, et oli tegemise juures, keeras mingit kruvi vms aga see polegi oluline kui vähe ta tegelikult tegi) on tal huvi kosmoseuudiste vastu ja tal on ka veidike taustateadmisi, mis vaikselt täienevad. Ja kui saaks veel erinevate valdkondade projektides osaleda... Huvi tekitamine on tegelikult nii lihtne- anna natuke vastutust.

    ReplyDelete
  2. Ma tegelikult ise täna mõtlesin, et ma ei usu, et Greta või nii mõnigi teine laps saab tegelikult aru kui ainulaadne ja tähtis see projekt või üldse kogu see konspekt millest nad osa võtavad on. Nad teevad koolis nii palju igasugu põnevaid asju, et nende jaoks on see küll väga põnev ja huvitav, aga samas loomulik ja ei midagi erakordset. Tänapäeval on ju tehnoloogia nende jaoks kui loomulik nähtus. Meie oleme need kes nii interneti kui muu tehnoloogia sündi ja arengut on pealt näinud ja sellest sõltuvalt oleme kõikidest neist asjust palju rohkem vaimustatud.
    Samas muidugi iga selline õppetund ja laste huvi äratamine annab vähemalt osadele lastele tõuke millegiks suuremaks, ülejäänud lihtsalt naudivad. Olgu selleks siis muusika, kunst, tehnoloogia või sport.

    PS. ma nägin täna läbi kooliakna ka ise neid seemenid juba tärkamas ja aknale pandud pilte ja vikest jutukest sellest projektist. Lisasin paar pilti ka siia postitusse lisaks.

    ReplyDelete