Saturday, 11 June 2016

KUNINGANNA SÜNNIPÄEVAPIDUSTUSED KOOLIS

Suurbritannia Kuningannal on alati kaks sünnipäeva-päris sünnipäev 21 aprillil ja ametlik sünnipäev ühel laupäeval juunis. See traditsioon sai alguse rohkem kui 250 aastat tagasi Kuninga George II ajal aastal 1748 ja seda sellepärast, et suvel on sünnipäeva tähistamiseks lootust paremale ilmale. 

Kuna Kuninganna sai sel aastal 90-ne aastaseks siis otseloomulikult oli oodata suurt pidu. 
Pidu sai alguse juba eile. Kuninganna pidas oma juubelisünnipäeva julmalateenistust Püha Pauli Katedraalis (St Paul's Cathedral)
Pidu peeti ka Greta koolis ja seda üsna suurejooneliselt. 

Kahjuks (või õnneks) vanemad sellest peost osa ei saanud (väljaarvatud need kes vabatahtlikena peokorraldamisest osa võtsid)
Koolis toimus korralik Street Party, ehk siis tänavapidu, mis siin riigis on väga levinud üritus Kuninganna juubelite korral. Tänavapeod on tavaliselt korraldatud naabruskonna inimeste poolt kes peo ajaks ühe majadevahelise sõidutänava kinni panevad, ära kaunistavad, lauad välja toovad ja need lauad toidute ja jookidega täidavad ning siis pidutsevad.
Siit mõned suvalised pildid google image-st näiteks
Siit paar pilt Esimese Maailmasõja lõpu tähistamise tänavapeost 1919 aastal

Ja siin 1977 aasta Kuninganna kroonilolemise hõbejuubeli tähistamise tänavapeod.

Aga tagasi kooli pidustuse juurde. 
Lastel oli luba reedel selga panna mis tahes kuninglikud või sini-puna-valged riided. Igast klassist valiti parima kostüümi kandja. Kuna meil on siin kodus hetkel segasummasuvila, siis mingist kostüümi ise tegemisest ei oleks midagi välja tulnud. Kostüümi peale hakkasime üldse mõtlema kaks päeva enne sündmust ja ma lootisn, et Greta saab mõnda oma juba olemasolevat printsessikleiti kanda. Karta aga oli, et kuna Greta on viimase aastaga palju kasvanud ja ma ei mäleta millal ta viimati neid kleite kandis, siis need on kindlasti talle väikeseks jäänud. Või kui väikeseks ei ole jäänud, siis paar kleiti on tal alt nii pikad, et koolis oleks ta kindlasti ühe sellise kleidiga mitu korda ninali kukkunud.

Täiesti juhuslikult juhtusin ma päev enne pidu linnas auto parkima just ühe kostüüme ja igasugu muud  pidustustega seotud kraami müüva poe juurde. Hüppasin niisama huvipärast korraks sisse ja 10 minutit hiljem ning 15 naela vaesemana kõndisin poest sellise kleidi ja krooniga välja 
See kleit oli ka number või isegi kaks suurema ja väga pikk, aga nagu pildilt näha võite siis ma õmblesin selle osavalt ülevalt väiksemaks ja veelgi osavamalt alt lühikeseks!!! 
(Neid olemas olevaid alt satsilisi ja voodriga printsessikleite ei oleks olnud võimalik mul ise lühemaks õmmelda).
Ma ei tea kas päriselt ka, või ainult pildi pealt jääb selline mulje, et alt on täiesti kõveralt õmmeldud. Tegelikult ma vaid kinnitasin nelja koha pealt alumise osa nii, et kleit lühem oleks ja siis õmblesin väikesed kuldsed kellukesed õmblusekoha varjamiseks kleidi peale. Vahet ei ole, vaevalt et koolis keegi üldse sellist pisikest möödalaskmist tähele pani. 
Siit mõned pildid mis ma tegin teel kooliväravateni. Kahjuks mul  ei õnnestunud paarist eriti ägedast kostüümist pilti teha, sest lapsed kõndisid nii ruttu ja pidevalt tuli inimesi ette, või siis nende nägu oleks jäänud otse kaadrisse ja ma ei tahtnud neid nii avalikult nende vanemate nähes pildistama hakata.
 Greta klassivend tegi endale sellise pluusi
 ja tema õde sellise

 Õppealajuhataja oli samuti ennast kuningannaks riietanud ja tervitas lapsi kooliväraval.
Kooliväravate juures olid müügil laste joonistatud poekotid mille tulud läksid peole tulnud jäätiseauto kulude katteks. 

Igal reedel müüakse koolis kojumineku ajal koogikesi. Igale klassile on määratud üks või kaks reedest päeva kui on nende kord see müük läbiviia. Lapsed sellest osa ei võta, vaid lapsevanemad. Koogikeste eest saadud raha läheb kooke müüvale klassile (enne oli nii, et läks koolile, aga millegipärast  muudeti see sel aastal ära)
Sel reedel aga toimus koolis ka kuninglike kookide võistlus Royal Bake-Off. Üritusest said kõik lapsed osavõtta ja võistlusele toodud koogid pandi pärast müüki. Iga vanusegrupi vahel jagati auhind kõige maitsvamale ja kõige parema väljanägemisega koogile.
Kuna sel reedel juhtus just olema Greta klassi kord kooge müüa, siis jäi see ka meie tööks koogivõistluse koogid maha müüa. Ma läksin ka appi neid müüma ja seega oli mul võimalus pilte teha. Igasugu vägevaid kooke oli meeletult palju. Kui ma ei eksi siis lausa 7 lauatäit.

Kui paar nädalat varem tuli koogivõistluse kiri koju, siis ma hakkasin kohe entusiastlikult internetist ideid otsima ja plaanisin Gretaga ka ühe koogi võistlusele kokku klopsida. Alles nädal hiljem taipasin, et aga meil ei ole ju ahju ja isegi mitte kööki kus seda kooki valmistada ja seega jäi ära. Algul oli natuke kahju küll, et me ei saanud osavõtta, aga kui ma pärast seda kookide laviini nägin, siis mul oli isegi hea meel, et meie oma jäi tegematta.

Kõige suuremad koogid maksid £4, natuke väiksemad £2 ja cup cake-id ja küpsided 30 penni. Seega oli võimalus väga hea hinnaga endale nädalalõpuks mõni kook soetada. Eriti vedas neil kel oli pühapäeval tänavapidu kodukohas tulemas. 


Seda kes kus kategoorias võitis saame me teada järgmisel nädala, aga seda kuulsin ma juba reedel, et see allolev roosa Kuninganna kübarakook võitis ühes vanuseklassis esikoha. Mina müüsis selle hiljem ühele perele 4 naela eest ära :)


Lastel toimus koolis sel päeval veel ka teisi lõbusaid üritusi. Külla tuli isegi kuninganna ise (kellegi vanaema mängis teda)

Samuti toimus Talendi Show. Mina ei teadnud sellest show-st midagi, aga kaks päeva enne pidupäeva mainis Greta autos, et tema laulab koolis oma sõbrannaga ühte laulu. Arvasin, et ju siis on muusikaõpetaja neile mingi soolo laulmiseks andnud, aga kuidagi jutu sees tuli välja, et Greta on ise mingi vihma laulu esinemiseks valinud. Ma ei süvenenud asjasse rohkem, sest eeldasin, et ju õpetajad teavad mis teevad ja unustasin kogu vestluse kuniks ma sain Greta sõbranna emalt samal õhtul emaili. Tuli välja, et igas klassis said lapsed ennast pakkuda osavõtma talendi konkursist. Kõik osavõtjaks soovijad pandi kirja ja järgmine päev pidi igas klassis toimuma konkurss kus siis valiti välja üks klassi esindav etteaste kes pääses lõpu show-le. 

Kuna Gretal oli sel päeval peale kooli kohe kunstiring, siis mina tema klassiõpetajaid ei näinud. Küll oli aga Greta sõbranna ema õpetajaga rääkinud ja õpetaja oli siis teatanud et Greta ja tema tütar otsustasid väga innukalt sellest konkursiss osavõtta ja nüüd oleks vaja mingit klaveri backing track-i nende esinemise jaoks. 2 päeva enne show-d!!! Sõbranna ema küsis minu käest, et kas mina tean sellest midagi ja et neil küll ei ole aega ega võimalust nii ruttu mingit lugu mängima õppida (Greta sõbranna mängib klaverit).

Hakkasin kohe ruttu Greta käest täpsemalt uurima, et mis värk on. Greta siis jumala külma rahuga seletab mulle, et jah tema hakkab vihma laulu laulma ja ta sõbranna tantsib samal ajal!!!  Palusin siis Gretal seda vihma laulu mulle laulda ja sain üsna ruttu aru, et see on üks Greta omaloomingutest. Selline laul mille ta kohapeal välja mõtleb ja mis igakord lauldes erinev on. Hüüdsin vaikselt appi...
Soovitasin siis lapsel vähemalt laulu sõnad paberile kirjutada, et ta järgmine päev täiesti lollina terve klassi ees ei seisaks ja et ta sõbranna saaks ka kaasa laulda (seda lollina jäämist ma muidugi talle ei öelnud, vaid mõtlesin ise vaikselt oma peas). Ta ise oli küll nii enesekindel kui veel olla sai, aga mul hakkas ta sõbrannast kahju, kes pärast peab mingi suvalise lõõritamise peale nagu väike ahvike tantsima hakkama, ise isegi ette teadmata mis lauluga tegu on.
Selleks ajaks oli muidugi kell juba nii palju, et Greta oleks pidanud juba magama mitte voodis laulusõnu välja mõtlema ning mina polnud isegi mitte veel õhtust süüa saanud.

Õnneks tuli mul mõte, et mis oleks kui Greta hoopis seal konkurssil laulmise asemel viiulit mängiks. Sel juhul oleks ka sõbrannal kergem korraliku muusikapala järgi tantsida ja Gretal vähemalt midagi korraliku ja tervikut ette näidata. 
Greta oli sellest pakkumisest täielikult vaimustuses. Kohe nii väga, et tal oli nüüd veelgi raskem magama jääda. Tal oli niiiiiiiiii hirmsasti suur soov võita ja mulle jäi natuke tunne, et ta arvaski, et ta võidab (ta valmistab meil siin kodus juba ammu päris Brittan Got Talent saatesse minemist ja kirjutab ise laule selleks puhuks, aga sellest kunagi eraldi postituses). Ma igaks juhuks ikka hoiatasin teda ette, et kui teda ja sõbrannat edasi ei valita, siis see on ikkagi juba pool võitu ja ärgu ta siis väga löödud olgu. Et meie oleme uhked juba sellegi üle, et ta näitas üles tahtmist millegist nii suurest osa võtta ja alguseks on see täiesti hea saavutus. 

Ja kujutage ette, järgmine päev saidki nad oma etteastega klassis kõige rohkem hääli! Ma ei tea täpselt palju neil klassis teisi esinejaid oli. Gretalt suutsin välja pinnida, et kaks tansijat ja üks naljade rääkija oli olnud, aga teisi ta enam ei mäletanud, või ei viitsinud mulle seletama hakata.
Kui ma talle kooli järgi läksin siis tal nägu säras nagu päike kui ta nägi mind uksele lähenemas. Ta oli oma võidu üle nii õnnelik. Sain siis ka lõpuks õpetaja käest täpsemalt uurida et mis värk toimub ja teada, et Greta peab viiuli ka järgmine päev kooli kaasa tooma. 

Ja nii me lapsuke esineski Kuninganna pidupäeval oma elu esimesel talendishow-l. Ta ise oli, nagu inglased ütlevad, cool as a cucumberehk siis ei mingit pabistamist või lavahirmu. 
Esindas oma sõbrannaga oma klassi kahel korral terve kooli ees (kahel korral siis sellepärast, et terve kooli lapsed ei mahuks korraga aulasse ära ja seega esineti algul väiksematele lastele eraldi ja pärast vanematele klassidele). Peavõitjat ei valitud, vaid eesmärk oligi panna meelelahutslik programm kokku kõigile vaatamiseks ja nautimiseks erinevaid klasse esindavatest lastest.

Greta jäi igaljuhul väga rahule ja me loodame, et see kogemus näitas talle nüüd et viiulimängust on tegelikult ka mingit kasu talle. Ma hiljem kuulsin ühe ta õpetaja käest, et ühe esinemise ajal oli Grea sõbranna vahepeal tantsimise ära unustanud ja Greta oli siis tema poole selliseid pilke saatnud, et õpetaja ei suutnud naermata olla.  Kui ma aga pärast Greta käest küsisin, et kuidas läks, siis tema jaoks läks kõik väga hästi ja polnud mingit probleemi. Kui ma seda tantsimise asja mainisin ja küsisin, et miks ta sõbrannale siis ei öelnud, et hakka tantsima, siis Greta ütles, et ta ei saanud, kuna ta pidi oma viiulimängule keskenduma, sest muidu oleks tal noodid sassi läinud :). Vot selline lugu siis :)


Kooli tänavapidu nägi neil välja aga selline nagu altolevalt pildilt näha võib. Võtsin selle pildi kooli twitteri kontolt. Nagu näha siis lauad toodi õue, hoov kaunistati ära ja kõigile koolitoitu söövatele lastele tehti peo puhul pidulik piknik (need kes tavaliselt kodust oma söögi kooli kaasa toovad need lihtsalt siis sõid oma kaasavõetud toitu). Magustoiduks said kõik koolilapsed jäätiseautost jäätist.
Peol tehti ka photo boots-is igasugu grupi pilte koos vastavate kuninglike atribuutikatega. Kui pildid valmis saavad siis on meil, vanematel, võimalus neid pilte osta. Raha läheb muidugi taas koolile.
Panen siia lõppu ka ühe ilusa pildi sünnipäevalapsest (tegelikult lastest, sest  kooli peopäeval, 10 juunil, oli hoopis Prints Philipi 95-s sünnipäev) tänu kellele see pidu üldse toimus.
otse loomulikult võtsin ma selle pildi internetis ega teinud ise :)

2 comments:

 1. Väga suursugune tähistamine!
  Usun, et see tekitab lastes positiivset austust ja armastust oma kuninganna suhtes :)

  Toredad vanakooli fotod on kuningaperel lastud teha!
  Mulle eriti meeldib foto kuningannast koos oma lastelastega:

  ReplyDelete
 2. http://cdn.skim.gs/images/queens-birthday/queens-birthday-family-portraits

  ReplyDelete