Wednesday, 7 February 2018

MUUSIKATUNNID

Mul on juba pikka aega olnud plaanis kirjutada Greta trennidest, ringidest ja hobidest, aga pole ikka veel mahti saanud. Kuna algupärasest postitusest on juba nii palju aega mööda läinud, siis on trennide ja ringide nimekiri ka omajagu juba muutuda jõudnud.

Üheks muutuseks on näiteks see, et alates eelmise aasta septembrist hakkas Greta viiulile lisaks ka klaverit mängima. Ta nurus klaveritunde juba aasta või kaks tagasi, aga me Petega otsustasime lasta tal veel natuke oodata. Tahtsime et ta kõigepealt viiulimängus jalad korralikult alla saaks.
See et Greta endale kohe oma klaveriõpetajat ei saanud ei takistanud tal aga klaverit IGApäevaselt kodus edasi mängimast. Tõesti meil ei lähe vist päevagi mööda, kui ta korraks klaveri taha ei istuks. 

Eelmise kooliaasta lõpu poole tõstatasime klaveritundide teema uuesti päevakorda. Vaatasime üle majandusliku poole ja arutasime asja ka Greta viiuliõpetajaga ning jõudsime ühisele järeldusele et Greta võiks nüüd uuel kooliaastal (septembris) klaveritundidega alustada. 

Ma olin juba eelnevalt Greta kooli muusikaõpetajalt uurinud, et kas ta oskaks meile mõnda head klaveriõpetajat soovitada ja saanud temalt paari kohaliku klaveriõpetaja kontaktandmed ja valisingi nende hulgast Gretale ühe õpetaja välja. Nägin väljavalitud õpetaja veebilehelt (blogist), et tegu on õpetajaga kes ei anna vaid noote ette, et lapsed nende järgi mängima õpetada, vaid kes paneb väga suurt rõhku ka omaloomingule. Ka tulevaste klaverieksamite puhul on nii, et kolmest mängitavast loost peab üks lugu olema omalooming. Kuna Greta on meil kodus juba aastaid omaloominguliselt klaverit mänginud ja seda täiega nautinud, siis meile tundus, et selline avatum stiil läheks talle eriti hästi peale ning pakuks palju naudingut.

Eelmise aasta juuli keskel käisimegi klaveriõpetajaga lähemalt tutvumas. Eks klaveritundide juures ole loomulikult ka see väga tähtis, et Gretale endale õpetaja meeldiks ja et neil oleks hea omavaheline klapp. 
Greta jäi õpetaja proovitunniga nii rahule, et oleks tahtnud juba järgmisel päeval uuesti tagasi minna. Kuna kõik paistis klappivat nii Greta, meie, kui ka õpetaja poolt, siis leppisimegi kokku, et alates septembrist hakkab Greta tema juures laupäevahommikuti klaveritundides käima. 
Tänaseks on Gretal juba 14 tundi olnud ja Greta on endiselt oma tundidega väga rahul. Õpetaja nõdmiseks on, et klaverit peab IGA päev natuke harjutama (või siis vähemalt 5 korda nädalas), aga kuna õpitavaid lugusid tavaliselt rohkem kui 3 korraga ei anta, siis ei võta see harjutamine üldse palju aega. Tihti kulub aega hoopis selle peale, et ta klaveri taha harjutama saada. 

Greta klaveriõpetaja üheks õpetusmeetodi osaks on muusikapalade lindistus. Seda siis nii omaloomingu, kui ka tavaliste lugude puhul. Enne jõule mängiski Greta juba ühe loo linti. Tegu küll väga lihtsa looga, sest ta alles alustas klaveriumänguga, aga sellegi poolest hea kogemus.  

Greta lindistust saab kuulata SIIT, või õpetaja blogist. Tuleb lihtsalt nimekirjast Greta nimi üles otsida (ülevalt kolmas) ja sellele klikkida. 

Kui meie peres on Greta viiulitundideks harjutamine Pete õlul (sest mina ei tea viiulimängust midagi), siis klaveri mängus suunan ja aitan Gretat mina. 

Sellised on siis klaverilood. Nüüd viiuli juurde.

Eelmise aasta suvel toimus Great koolis väikene viiulikontsert vaid nendele vanematele, kelle lapsed koolis viiulit õpivad. Kontsert korraldati eelkõige sellepärast, et lastele esinemisvõimalust pakkuda. 
Üllatav oli see, et kui Greta kaks aastat tagasi viiuliõpetajat vahetas ja koolis viiulitunde võtma hakkas, siis oli koolis viiulimängijaid kokku vaid kaks. See oli ka esimene aasta kui kool viiulimängu võimalust oma õpilastele pakkuma hakkas. Nüüd on viiulimängijaid kokku aga juba 15 (võimalik et sel aastal isegi juba rohkem). Kuigi enamus lapsi selles grupis on Gretast vanemad, siis Greta on nende laste seast ainuke kes viiulit rohkem kui 2 aastat juba mänginud on. 
Gretal oli kontserdil ka väikene soolo, aga kuna mu kaamera otsustas just Greta mängu ajal kinni kiiluda, siis sain kahjuks lindile vaid viimased kolm nooti ja plaksutamise. Tühja sellest...

Uuel kooliaastal jätkas Greta viiuliõpinguid. Eelmise oktoobri keskel saatis õpetaja meile kirja, et ta tahaks Gretat järgmistele eksamitele, GRADE 2, kirja panna, et kas me oleme nõus. Meile tuli see küll natuke šokina, sest eksamid pidid toimuma kuskil novembri lõpus-detsembri alguses, ehk siis üsna varsti. Eksamilugusid oli ta küll juba mõnda aega harjutanud, nii et päris otsast alustama enam ei pidanud, aga sellegi poolest tuli see eksamite asi meie jaoks kuidagi väga järsku. Paistis aga et õpetaja arvates oli Greta heal järjel ja enne eksamit jäi veel mõned nädalad aega harjutada, seega loomulikult nõustusime ja maksime eksamirahad ära.
Eksamid on siin alati maksulised. Eksami maksule lisandub ka Greta viiuliõpetaja maks. Kuna tema tööks on oma õpilasi eksami ajal klaveril saata, siis ega ta seda tööd ju tasuta teha saa. Eksam maksis £44 ja sinna otsa siis vist veel ka õpetaja osalemise raha (ühe viiulitunni maksumus £18) seega kokku £62.

Selgituseks mainin, et siin ei käi see eksamite asi päris nii nagu Eestis mõnes muusikakoolis (kuigi ega ma isegi täpselt ei tea kuidas Eesti muusikakoolides see asi käib). Viiuli või klaveritundide puhul on tegu lihtsalt eratundidega kus õpetaja ise otsustab millal tema arvates laps on eksamiteks valmis. Eksamid ei ole kohustuslikud, võid ka niisama viiulit või klaverit või mis tahes muud pilli mängida ilma eksamiteta. Või teed näiteks 1-se astme eksami, siis jätad kaks vahele ja siis teed järgmiseks 4-nda astme eksami. 
Kui aga eksamit teed, siis eksam ise on väga korralik ja üleriigiliselt (ülemaailmaliselt) ühtne (materjal ainult vahetub kas iga 2 või 3 aasta tagant). Eksamid millest Greta osa võtab on korraldatud ABRSM  organisatsiooni poolt (Associated Board of the Royal Schools of Music mille moodustavad
 • The Royal Academy of Music
 • The Royal College of Music
 • The Royal Conservatoire of Scotland
 • The Royal Northern College of Music )
Sellelt lehelt on võimalik lugeda ja näha ühte lühikest videoklippi mida see organisatsioon endast täpselt kujutab ja SIIT saate lugeda, mida kujutavad endast selle organisatsiooni erinevate instrumentide eri astmete eksamid. ABRSM eksameid teevad iga aasta üle 600 000 kandidaadi rohkem kui 93-s riigis. 


UK kaks kõige tuntumat muusikaeksamite organisatsiooni ongi ABRSM ja Trinity College London. UK kasutatakse muusikaesamite astmeid 1-8. Ma päris kindel selles ei ole, aga minu teada on nii, et kui sul on soov muusikat edasi õppida, juba palju kõrgemal tasemel, siis selleks pead sa olema läbinud Grade 8. Vist on ka kasutusel mingi punktisüsteem, sest iga eksam annab sulle teatud arv punkte, nii et võimalik et edasiõppe puhul pead sa ikka olema läbinud kõik eksamiastmed. 

Kord kui Greta nimi oli eksamitele kirja pandud ei jäänudki tal muud üle kui aasta vaat et kõige kiiremal perioodil intensiivselt iga päev viiulit harjutama hakata. See pani meid kõiki vaikselt oigama, sest lisaks viiulile mängis Greta nüüd ju ka klaverit. Kujutasime seda piina juba ette kuidas me peame Gretat iga õhtu viiulit või klaverit mängima utsitama.
Õnneks utsitamisest me siiski pääsesime, aga mul endal oli küll vahel täiesti villand nendest klaveriharjutustest. Nagu oleks ise klaveritundides käima hakanud :)

Utsitamisest pääsesime aga tänu ühele heale ideele. Nimelt andsime Gretale üks päev teada, et anname talle iga nädala lõpus £5 taskuraha. Lõplik taskuraha summa aga sõltub sellest, kui mitu korda ta nädala sees klaverit ja viiulit on harjutanud. Iga harjutaMATA korra eest võtame 50 p maha. Harjutamise sisse lugesime vaid nädalapäevad. Ühe päeva summa oli seega £1(50p klaver ja 50p viiul eest)

Ühelgi teisel korral ei annaks me talle nii palju taskuraha nädala peale (me ei annagi talle regulaarselt taskuraha), aga sel korral otsustasime, et see on summa mis teda motiveeriks ja kui ta kaotabki mõnel päeval harjutamata jätmise eest 50p või £1, siis nädalalõpul saadav summa oleks ikkagi piisavalt suur, et teda edasi motiveerida ja mitte alla andma panna. 

Tagantjärgi võime öelda et süsteem töötas ÜLIhästi. Harjutamist tuletasime talle mõnikord meelde küll, aga utsitama enam ei pidanud. Jätsime talle endale otsustada kas tahab harjutada või ei. Raha ei olnud kindlasti ainuke motivatsioon eksmiteks harjutamise juures, sest loomulikult tahtis ta ka ise eksamitest läbi saada, aga taskuraha saamine kindlasti aitas ja tegi kogu protsessi niigi kiirel ja stressirohkel ajal palju valutumaks nii talle endale, kui ka meile.

Loomulikult jäid mõnedel päevadel harjutamised vahele, kas siis tema enda soovil või lihtsalt ajapuuduse või väsimuse tõttu, aga üldkokkuvõttes ei olegi meil majas vist varem kunagi nii palju viiulit mängitud. Kui nii intensiivne harjutamine ka eksamivälisel ajal toimuks, siis oleks edasiminek palju kiirem (kuigi otseselt polegi ju kuhugi kiirustada).


Viiulieksamiks pidi Greta selgeks õppima 3 lugu ja terve hunniku heliredeleid ja kolmkõlasid. 

Eksam koosneb alati 4-st osast. Iga osa eest on võimalik teatud arv punkte saada. Maksimum punktide arv on 150. 
100 punktiga on eksam sooritatud. 
120 punktiga on eksam sooritatud kiitusega ja 130 punktiga läbimise puhul hinnatakse seda suurepäraseks.
 1. Kolme erinev loo mängimine (30 punkti iga loo eest)
 2. Heliredelid ja kolmkõlad (21)
 3. Noodi lugemine (21)
 4. Suuline eksam (18)

1. Eksamilood on omakorda eraldi kolme gruppi jaotatud A,B,C ja igas grupis on 6 erinevat lugu. Nagu ma aru olen saanud, siis iga grupi lood erinevad teineteisest mingi tehnilise poole pealt. Enne eksamit valib õpilane igast grupist ühe loo (kokku 3 lugu) ja hakkab neid siis harjutama. Ma tegelikult ei tea kas õpilane ise valib, või valib õpetaja õpilasele need lood välja. Greta õppis neid eksamilugusid algul lihtsalt kui uut materjali ja tema puhul valis õpetaja ise need kolm lugu välja. 

2. Helirededeleid ja kolmkõlasid (on see üldse selline sõna eesti keeles? Scales and Arpeggios) mida harjutama pidi oli kokku 7. Eksamil küsiti siis nende seitsme seast ettemängida kahte või kolme heliredelit ja neid siis omakorda eri viisil. 
(Heliredeliteks olid C, F majors ja G, D minors üks oktav ning G, A, Bb majors 2 oktavit)


3. Noodilugemise ülesande juures antakse sulle lihtsalt üks noodileht ette ja sa pead siis need noodid õigesti ja õige rütmiga ette mängima.

4. Suuline eksam koosneb omakorda 4 osast -plaksutamine, järgi laulmine, rütmi või noodi erinevuse äratundmine ja ühe väikse muusikalõigu kirjeldamine. 

Täpsem info iga viiulieksami eri taseme kohta SIIN
ja siin ka mõned proovinäidised suulisest testist.

Greta harjutas väga usinalt kogu eksamieelse aja ja oli detsembri alguseks igati eksamiks valmis. 7. detsembri hommikul toimuski Greta GRADE 2 eksam. Pidime eelnevalt koolilt luba küsima, et hommikul koolist puududa. 

Greta oli sel korral palju rohkem närvis, kui eelmise eksami ajal nii umbes aasta ja pool tagasi. Me uurisime eelnevalt internetist välja kes Greta eksamineerijaks saab olema ja nägime, et tegu väga sõbraliku näoga mehega. See leevendas natuke Greta hirmu. 
Eksam toimus ühe teise linna suures kirikus. Sinna sõit võttis meil umbes 15 minutit aega, ehk siis mitte üldse meist kaugel.  Eksamile pidi saabuma 15 minutit varem, et jõuaks õpetajaga veel enne eksamit natuke harjutada. Gretale lisaks oli eksamil veel vist 5 või 6 last. Osa neist mängisid viiulit ja osa vioolat ning vist vaid üks õpilane nendest tegi samuti Grade 2 eksamit. Ma kõiki neid lapsi seal ei näinud, aga need kaks kes enne Gretat eksamit tegid ja üks poiss peale Gretat olid küll juba teiseastmekoolis käivad noored, ehk siis palju vanemad.

Kohale jõudes tuli välja, et sel päeval ei olnud eksam mitte ainult viiulimängijatel, vaid et just selle päeva peale sattus ka eksamineerija hindamine. See tähendas, et ruumis oli ühe inimese asemel kaks. Ma olin nii pettunud selle uudise üle, kuigi Gretale ma seda välja ei näidanud. 

Oli näha et Greta pabistas. Õnneks ei olnud see pabin selline paanitsev, vaid ta oli närveerimisele vaatamata siiski ka võimeline veel nalja tegema ja lollitama. Samas käed olid tal aga soojale vaatamata jääkülmad. 
Väike soojendus õpetajaga ja oligi aeg eksamile minna
Kuna mind eksamiruumi sisse ei lubatud, siis jäin mina alla korrusele ootama. Ma ise vist tegelikult närveerisin Greta pärast veel rohkem kui tema ise. Kuigi ma olin täiesti kindel, et Greta eksamilt läbi pääseb, siis ikkagi on ju endal ka oma lapse pärast närv sees.

Esimene 15  minutit möödus justkui teaosammul. See oli aeg kui Greta oma kolme eksamilugu mängis. Kui Greta viiuliõpetaja lõpuks taas nähtavale ilmus oli ta väga rahuloleva näoga. Ütles, et Gretal läks väga hästi ja et ta olevat kõik lood väga ladusalt ning ilmekalt ette mänginud.   
Mul oli nii hea meel seda kuulda. 

Siis läks veel mingi 15 min mööda (kuigi tundus rohkem kui 30 min) kui ka Greta lõpuks, suur naeratus näol, trepist alla tuli. 

Greta jutu järgi läks tal suulise eksami ajal paar asja nässu (üks heliredel ja ka laulmis osa). Greta rääkis et tal olid jalad täiesti värisenud.
Minul ei olnud vähematki kahtlust, et Greta eksamist läbi saab, pigem me Petega panustasime sellele, et ta eksami kiitusega lõpetaks. Ta oli selle nimel nii palju tööd teinud ja väga heasse vormi jõudnud seega sellised ootused ei olnud üldse ulmelised. See et ta suulise eksami ajal paar viga tegi ei välistanud veel kiitust.

Peale eksamit avastasime et meil ei ole Grade 1 eksami lugudest ühtegi videot kus kõik kolm lugu oleks peal. Leidsin vaid kaks väikest klippi mis harjutamise ajal tehtud (siin). 

Sel korral tahtsime seda viga parandada ja kindlasti kõik GRADE 2 kolm eksamilugu korralikult videole saada. No päris korralikult siiski ei õnnestunud, sest siis kui eksamijärgsel ajal filmimine meelde tuli, ei olnud Greta sellest filmimisest eriti vaimustatud. Mängima me ta küll saime, aga ega ta seda siin väga südamest ei teinud, pigem nii et ruttu kaelast ära saaks ja natuke lollitamist ka veel juurde :) Viiuli poognale jäi enne mängimist ka vaha panemata ja sellest sõltuvalt siis ka palju rohkem 'vääksumist' kui tavaliselt. 
Aga lood ise on sellised
'Rigaudon'
           

'Flower of the Quern'
           

'An Important Person'
          
Uue aasta algul saime viiuliõpetajalt emaili kus ta meid Greta eksami eduka läbimise puhul õnnitles. Oma emailis ütles ta ka, et kõikide eksamitulemused olid palju madalamad kui oodatud ja et see, et eksamineerijat ennast samal ajal hinnati, kohe kindlasti mõjutas tulemusi. Et ta ju ise oli samal ajal ruumis ja kuulis Gretat mängimas ning saab öelda et ta lood olid kõrgemaid punkte väärt. 

Me Petega olime üsna löödud. Mitte sellepärast, et meile endile nii tähtis oleks olnud, et Greta kiitusega oleks eksami läbinud, vaid pigem just Greta enda pärast. Ta tõesti harjutas palju ja tegi suure töö ära ning nii toreks oleks olnud et ta oleks saanud näha, et harjutamisele ja harjutamisel on vahe ja et raske töö ja pingutused toovad ka paremaid tulemusi. Seda enam, et see töö olekski paremad tulemused toonud, kui seda ekstra hindajat ei oleks just sel päeval ruumis olnud.

Pete enam-vähem seda ka siis õpetajale vastu kirjutas

Oma järgmises emailis kirjutas õpetaja, et ta teeb eksamikomisjonile järelpärimise, et välja uurida mis eksamipäeval täpselt juhtus. Et selle päeva tulemused (mitte ainult Greta omad) olid kõige madalamad tulemused mida ta oma 17 aastase eksamikogemuste põhjal kogenud on. Ta kordas veel kord, et ta ju kuulis Greta palasid ise pealt ja tema arvates olid need kõrgemaid punkte väärt. 

Kuna õpetaja sai Greta tulemused kirjalikult enne meid kätte, siis tema arvates olid ka eksamineerija kommentaarid üsna norivad lugude heli suhtes, võtmata arvesse Greta vanust ja viiulit 
(selgituseks siis, et kuna Greta on veel nii noor, siis tema viiul ei ole mingi täisuuruses kontsertviiul, vaid kõigest odav kasutatud viiul, millest ei olegi võimalik mingit kõrgeklassilist heli välja imeda)Igal juhul jäi meil lõpuks sellest eksamist üsna paha maik suhu. Greta oli algul üliõnnelik oma tulemuse üle, aga kuna need tulemused tõid endaga kaasa üsnagi palju poleemikat, siis mulle tundus, et tal sai sellepärast natuke nagu jalad alt ära löödud. Kui ta peale jõuluvaheaaega tagasi kooli läks, siis hakkas viiuliõpetaja ka veel sama juttu talle uuesti üle rääkima, nii et lõpuks kasvas üks tegelikult üsna väike asi natuke liiga suureks. 

Aga tänaseks on kogu sündmus juba peaaegu et unustatud (ainult minul on selle postituse kirjutamine 100 aastat aega võtnud), tunnistus raamitud ja ka juba seinale riputatud.
Kui midagi järgmisel korral muuta, siis seda, et järgmine kord oleks parem kui me valiksime jõulueelse eksami asemel taas suvise eksami. Gretal (ja ka meil) oli üsna raske pärast nii intensiivset treeningut kohe jälle tavaliste viiulitundide juurde tagasi pöörduda. Suvise eksami puhul lõppeksid eksamiga vähemalt ka viiulitunnid ja laps saaks mõnda aega viiulimängust ennast välja puhata. 

7 comments:

 1. Meie muusikakoolis öeldigi arpedžo selle kohta, mida sa kolmkõlaks nimetasid, aga see oli juba üle 20 aasta tagasi. Väga huvitav lugemine oli ja Greta on nii tubli!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ega ma ise ka ei tea kas kolmkõla on õige sõna või mitte, aga ma leidsin selle sõna ühe muusikakooli lehelt :)
   Nii tore kuulda, et lugemine huvitav oli. Ma kirjutades korraks isegi mõtlesin poole jutust ära kustutada, sest kirjutamine võttis nii kaua aega ja keda see jutt ikka lõpuks huvitab (kuigi endalgi on hiljem hea uuesti lugeda) :)

   Delete
 2. Lugesin ja tundsin nagu oleksin ise eksamitules olnud. Mäletan küll seda aega, kui ise pidin klaverit harjutama ja eksameid tegema. Tavalises lastemuusikakoolis, kus lisaks pillimängul veel ka muusikaliteratuur ja solfedžo jms.Nüüd õpib mu lapselaps eraõpetaja juures kitarri ja tema on teinud Trinity eksameid.
  Imetlen ikka kui paljude asjadega Greta tegeleb. Taon teil ikka andekas ja tubli. Peaasi, et ära ei väsi.

  ReplyDelete
 3. Kitarrimäng on siin ka väga populaarne nii poiste kui tüdrukute seas. Greta paar sõbrannat ja sõpra mängivad ka kitarri.
  Aga tegelikult Greta ei tegele väga paljude asjadega. Või siis õigemini tegeleb, aga suurem osa asju toimub neil koolis või siis kooli ajal. Need viiuli- ja klaveritunnid on ju ka vaid korra nädalas ja korraga vaid 30min, ehk siis ei võta palju aega. Viiulitunnid toimuvadki tal teisipäeva hommikuti koolis.
  Tegelikult tahaks Greta ka eratunde laulmises võtta ja me täitsa kaalutleme seda järgmiseks kooliaastaks, sest ta on tõesti väga musikaalne ning tore oleks kui ta ka oma häält rohkem treenida saaks.
  Meie talle ise midagi peale ei suru, nii kaua kui ise tahab neid asju teha ja ka jaksu jagub, siis las teeb. Ta ise tahaks väga ka veel jalgpalli mängida, aga kahjuks toimub jalgpallitrenn koolis lõuna ajal just sel päeval kui tal on koorilaul :(

  ReplyDelete
 4. Nii palju huvisid Gretal! Ja kohe ise küsib tunde juurde???? Väga kift! Mina pakun ka oma lastele, aga kuna meil toimub kõik koolivälisel ajal, nö mänguajal, siis ei taha nad kuidagi oma mänguaega muude kohustustega vähendada :-)
  Väga põhjalik postitus nagu alati!

  ReplyDelete
 5. Väga huvitav lugemine nii lapsevanema kui õpetajana (kõik mu lapsed õpivad viiulit ja ise õpetan plokkflööti).

  Hämmastav, kui erinevad on erinevad õpetamissüsteemid ja eksamineerimine eri riikides.

  Pean oluliseks, et lisaks omandatud pillimänguoskustele areneks laps isiksusena ja et säiliks musitseerimisrõõm. Seda püüan ka õpetajana alati taotleda.

  Ärge eksami pärast liialt kurvastage, see läks ju korda ja laps harjutas tublisti ja teie teate seda paremini, kui keegi võõras kes korraks kullipilguga vaatab ja karmi kõrvaga kuulab. Alati tasub keskenduda lapse enda arengule, mitte võrdlusele teistega (ma ei tea muidugi, mille järgi neid ametlikke kiituseid jagati seal).

  Meil ka just sedasorti mitmehuvilised lapsed, kes muuhulgas ka jalgpalli ja kergejõustikuga tegelevad.

  ReplyDelete
 6. Tore kui postitus huvi pakkus. Tegelikult siin õnneks on raske mingit võrdlust teiste lastega teha, sest õppimine nii koolis, kui ka muusikaõppes, on üsna individuaalne, ehk siis põhiliselt pühendataksegi vaid lapse enda isiklikule arengule. Tulemusi kuskile välja ei panda nii et kui keegi just ise ei ütle kuidas neil koolis läheb või mis eksami tulemused said, siis ega me ei teagi.
  Sama kehtib ka muusikaeksamite kohta. Iga laps teeb neid eksameid eri ajal ja eri vanuselt, vastavalt sellele mis eas ta pillimänguga austab ja kui kiiresti areneb.

  Aga jah, ega me enam ei kurvastagi selle eksami pärast. Tulemusi jagatakse kolmes astmes vastavalt punktide arvule. Gretal jäi eelmise eksami ajal 3 punkti kiitusest puudu ja sel korral vist 6 ,kui ma ei eksi (aga sel korral hinnati ebaõiglaselt rangelt).

  Meie jaoks ongi alati kõige tähtsam Greta enda huvi muusika vastu ja musitseerimiserõõm ning sellest me tunde võttes lähtumegi. Eksamid ja tulemused on teisejärgulised, sest ega plaan ei olegi temast mingit kuulsat viiulimängijat voolida :)

  ReplyDelete