Sunday, 25 June 2017

JÄRJEKORDNE KOOLI SUVELAAT

Eile toimus Greta koolis Summer Fete. Ma olen nendest laatadest siin juba omajagu kirjutanud ja ega suurt midagi uut ja põnevat juurde lisada olegi, aga panen siiski siia paar pilti ajaloo tarbeks ülesse. 

Ilmaga vedas. Algul kõik kartsid, et võib olla tuleb taas meeletult palav päev ja siis hiljem juba seda, et äkki hakkab laadapäeval sadama, aga õnneks jäi ilm just nende kahe äärmuse vahele. 

Tuletõrjeauto ei olnud laadale toodud ohutustehnika huvides, vaid selleks, et lapsed saaks autosse ronida ja muidu tuletõrjeautoga lähemalt tutvuda.
Greta klassi ülesandeks oli sel korral mänguasjade ja raamatute müügilaua eest hoolitsemine. Kaks vanemat (klassi esindajad) seadsid laada algul laua püsti ja olid esimese tunni seal ka müüjateks. Peale seda tulid järgmised kaks vanemat tunnikeseks müüjateks ja siis meie Petega olime veel ühe tunni ja pool sinna otsa ja siis pakkisime taas kogu kupatuse kokku (laua, telgi ning need asjad mida ära ei müüdud). Minu ja muidugi Greta arvates laada kõige mõnusam ja huvitavam laud kus müüjaks olla.

Samas natuke nuhtlus ka, sest Greta avastas pidevalt müüdavate asjade seast neid asju mis ma olin koolile müügiks annetanud ja igal sellisel korral siis riidles minuga, et miks ma ühe või teise asja ära olen andnud (kuigi ma ei andnud neid asju üldse ilma tema teadmata ära). Pärast ma avastasin, et ta oli ostnud kolm oma raamatut tagasi millest ma pean nüüd siis uuesti kuidagi lahti saama ja heategevuspoodi viima, sest ta ise neid lugeda ei taha (või on tema jaoks juba liiga titekad) ja kõigile raamatutele lihtalt ei ole enam siin kodus lihtsalt enam ruumi.
Üks teine tuttav lapsevanem kurtis samuti, et oli lapsele raha andnud ja ta laadale lahti lasknud ja siis pärast oli laps talle teadmata oma õele just kaks nende endi poolt koolile annetatud mängu ostnud. Ema oli samuti selle bumebrangiefekti peale silmi pööritanud ja vaikselt kirunud :)
Kõige populaarsem müügilaud kõikide koolilaatade ajal on loomulikult 'moosipurkide' laud. Need kes mu koolilaada varasemaid postitusi lugenud ei ole, siis nendele teadmiseks, et tegu on laste poolt ära kaunistatud moosi(klaas)purkidega kuhu on komme ja sokolaadi sisse pandud. 
Me jõudsime laadale kuskil 30 min peale laada algust ja selleks ajaks oli juba suur osa purke ära müüdud. Ma veel imestasin, et huvitav kas siis sel korral tegid lapsed vähem purke kokku, aga üks müüjaks olevatest emadest ütles, et purke oli, nagu alati, meeletult palju, aga lihtsalt juba suurem osa ära ostetud.
Vestlesin, sel ajal kui Greta võidetud moosipurki valis, ühe teise müüjaks olnud emaga ja tema rääkis, et ühel aastal oli tema lapsega selline lugu juhtunud, et kui ta võidetult moosipurgilt kaane pealt ära oli võtnud vaatas talle purgist vastu tomatikaste :) Ehk siis keegi oli lihtsalt pastakastme purgi ära kaunistanud. Ei teagi kas siis kogemata või oli neile segaseks jäänud kuidas see kaunistamine käib. Võimalik ka, et mõni laps lihtsalt iseseivalt tegi asja ära ja tõi kooli ilma, et vanemad oleks näinud. 

Greta sõbrannaga juhtus eile aga selline lugu, et tema moosipurk oli hoopis seest tühjaks jäetud. Ehk siis keegi oli küll purgi imeilusti ära kaunistanud, aga jätnud või unustanud kommid sisse panna.
Praegu, neid laadal tehtud pilte vaadates, näen ise ka, et sellel alumisel pildil on näiteks üks purk ilma sisuta :)

Ma ei tea, mulle igal aastal tundub nagu oleks inimesi iga aastaga vähem ja laadad väiksemad, aga tegelikult on see pilt petlik. Inimesed tulevad ju laadale erinevatel aegadel ja pealtnäha ei paista kui kui palju raha keegi kas või laadal oldud 30 minutiga kulutab, seega määrav ikka vaid see, kui palju kogu laadaga raha kokku teenitud saab. Siiani on sellised laadad alati paari tunniga üle 7000 naela kokku toonud, nii et loodetavasti ei jää ka sel korral see summa väiksemaks. 


Õpetajate piinamineSee mees on Greta paralleelklassi õpetaja, aga kes see naine on, ma ei tea. Arvatavasti mõne vanema klassi õpetaja, sest kõiki nooremate klasside õpetajaid ma tean.
Loomulikult ei puudunud laadalt traditsioonilised oksioni korvikesed

See siin on Greta klassi oma mille tarbeks ka meie kaks pudelit ja paki küpsiseid annetasime

Meie tavaliselt suvekorvidele pakkumisi ei tee, aga ära nad kõik alati ostetakse ja koolile raha teenitakse, nii et selline asi töötab väga hästi.

Kanadest läksin ka pilte tegema, aga väga häid pilte ei saanud, sest Greta ja ta sõbranna teatasid mulle, et kanapuuri lähedale ei tohi minna. Mina ei olnud sellest keelust midagi kuulnud, aga lapsed ütlesid, et kuna need on uued kanad, siis neil peab laskma rahus olla, et nad saaksid oma uue koduga tutvuda ja ennast turvaliselt sisse seada.
Tõesti paar päeva tagasi, kui ma Gretat kooli viisin, nägin ma direktorit autost välja tõstmas kahte suurt resti kanadega ja kuulsin siis, et need on kooli uued kanad. Kuna kooli vanad kanad enam ei mune nii hästi ja palju, siis vahetati need uute vastu välja. Vanad kanad müüdi ühe koolilapse vanaisale.
Mina ostsin laadalt ühe koti kooli põllumaalt võetud kartuleid


Sõbrannad
Siis jõudiski kätte meie aeg müüjate roll üle võtta
Selleks ajaks langetati kõik hinnad 10p peale. Nii raamatud, mänguasjad kui igasugu puzzled ja muud mängudMe saime üsna paljust kraamist lahti, aga lõpuks läks kõik üldse tasuta äraandmisele. Parem kui inimesed võtavad mida soovivad, kui jätta pärast kellegile see kohustus kogu ülejäänud kraam heategevuspoodi viia. 
Meil läks küll nii hästi, et järgi jäi vaid väike kotitäis raamatuid mille me endaga kaasa võtsime ja mille ma ise homme heategevuspoodi ära viin.


Koristamine ja mäng käsikäes
Siin üks pilt ühe klassi ees olevast 'aiast' mänguväljakul
Tomatid, kartulid, murulauk
Ja oligi laat läbi. Koju tulime kahe kotiga- oranz kott oli täis laadalt ostetud kraami (Greta ostis raamatuid ja mõned mänguasjad, mina kotikese kartuleid, Pete ühe isetehtud koogi) ja teine kott siis see mis müügist järgi jäi ja mille ma homme heategevuspoodi viin. 

Gretal olid täiesti kammimata poolmärjad juuksed, kuna ta käis enne laata ujumistrennis ja meil ei olnud enam aega ta juustega jändama hakata. Tal endal oli sellest täiesti suva, aga minu silma riivas küll pidevalt. 

Eelmise aasta laat nägi välja SELLINE.

No comments:

Post a Comment