Wednesday, 30 January 2013

AASTA 2012 RAAMAT

Eelmise aasta loetud raamatute hunnik oli siiski kahjuks palju väiksem kui see hunnik raamatuid mis sel aastal lugemist ees ootavad. Lugemiseks leian ma vaba aega enamalt vaid enne magama minekut. Siis on hea ja rahulik loetud sisse hingata ja seda nii kaua seedida kui uni võimust võtab. Eelmisel aastal sai loetud palju 'Minu' sarja raamatuid ja Anne Tyler-i kirjutisi. Viimaseid lugesin küll natuke sundkorras kuna tahtsin need enne läbi lugeda kui heale sõbrannale Itaaliasse saatsin. 
Nagu te nagunii juba näinud olete siis on mul ka eraldi leht loetud raamatutega siia blogipeatsisse pandud, aga ma tahaks sellegi poolest siin eraldi natuke raamatu juttu rääkida. 
Aastaraamatu tiitli saab nende teoste seast
Aino Kallase raamat 'Londoni Võlus' (Väikesi kirju Briti saarelt).
Tõeliselt meeldiv üllatus minu jaoks. Siinjuures pean ma tänama ühte kommenteerijat, kes mu tähelepanu selle raamatule juhtis. 
Rahva Raamatu sisukirjeldus raamatu kohta on järgmine:

1921. aasta augusti lõpul pakuti Oskar Kallasele saadikukohta Londonis. Oskar Kallas kõhkles veel esialgu mõnevõrra, kuid Aino Kallas nägi kohe selle ettepaneku suuri võimalusi ja veenis abikaasat nõustuma: „Mis siis! – hüpakem siis ometi kord ookeani. Piisab tiikidest!“
Oskar Kallase kõrval sai Aino Kallasest tuntud isik nii Londonis resideerivate diplomaatide kui ka Londoni intellektuaalide hulgas. See oli Aino Kallase jaoks nii loominguline kui ka seltskondlik tippaeg. Käesoleva raamatu kaante vahele on kokku kogutud enam-vähem kõik, mida Aino Kallas on oma Inglismaa-aastate kohta mälestuskildude vormis avaldanud. 

Aino Kallase kirjutatud tekst lausa sulas mu suus nagu magus sokolaad. Ma nautisin isegi neid lehekülgi mis pikalt kirjeldasid mulle enamuses tundmatuid kirjandusega seotud tegelasi, nende elu ja tegemisi. Kallas kohe oskab kirjutada nii huvitavalt ja soravalt, et lausa lust lugeda.
Mis mind aga enam võlus oli see kuidas ma raamatut lugedes mõnikord unustasin, et tegemist on 1920ndates olevate aastatega ja mitte tänapäevaga. Näiteks oli raamatus üks peatükk pühendatud Royal Ascotile. Kõik need uhked kübarad, hobused, kõrgklassi inimesed, kõlisevad shampuseklaasid. Silmade ees näen seda kõike, olen ju isegi teleka kaudu korduvalt sellesest üritusest osa saanud, Kuninganna sinises kleidis tribüünil lehvitamas. Jätkan lugemist ja jõuan sellise lõiguni:
'Pasunad hakkavad puhuma, muusika kõlama. *God Save the Kingi' helide saatel kargavad kõik püsti. Aeglaselt liikuvas kuuehobusetõllas saabub Tema Majesteet Suurbritannia...KUNINGAS ja India keiser GEORGE V ...!!!!' KUNINGAS!!! Olin täiesti unustanud, et jutt käib ju eelmise sajandi algusest mil Kuninganna Elizabeth II veel troonilgi polnud. Selline mõnus väikene üllatus ja äratundmise moment. 

Mulle tõesti meeldis see raamat kohe mitu, mitu korda rohkem kui siin nimetatud teised Londonit kirjeldavad raamatud. Täielik nostalgia oli lugeda kirjeldusi kohtadest, tänavatest, majadest, inimestest ja inimsuhetest mulle tuttavas linnas aga pea 100 aastat tagasi. Veel jäi raamatust eredalt meelde Aino Kallase käigud Inglismaa lastekodusse, seebivabrikusse ja Cadbury sokolaaditehasesse Birminghamis. 

Paljud siin elavad eestlastest emad ikka imestavad kuidas kohalikud koolilapsed sporditundides sügis-talve perioodidel staadionil poolalasti ringi jooksevad. Pole isegi sellisele küsimusele otsest vastust leidnud aga Aino Kallas seletab asja ilusti ära:
'Inglismaal aga on sport, nagu üteldud, lahutamatu osa kasvatusest enesest. Sellele antud koht koolide tunnikavades on niivõrd suur, et kõrvalvaataja hakkab mõnikord kahtlema, kas see ei toimu teoreetilise õpetuse arvelt.'
'Ka üldiselt kuulub kehaline karastus inglise kasvatusse. Need poisid, kellest kasvab Inglismaa tulevane ametnikkond, peavad juba varakult harjuma taluma niihästi külma kui kuuma, et nad võiksid hiljem välja kannatada kõige erisugusemat kliimat Briti riigi eri laiuskraadidel, nabapiirkonnast ekvaatorini.'
Tundub, et see on juba ajaloost sisse jäänud komme ja väga hästi veel põhjendatud. Kahjuks tänapäeval saavad sellisest sportlikust õppekavast osa vaid erakoolilapsed (eriti poisid). Tavakoolide puhul hea kui nende koolide juurde üldse staadiongi kuulub. Noh, poolalasti lapsi kohtab meil siin ju tegelikult iga külma ilmaga seega kes teab, võib olla siis need vanemad, kes erakooli oma lapsi rahaliselt ei jaksa saata vähemalt karastavad lapsi kuidas saavad ning valmistavad neid sedasi karmiks eluks ette :)

Ma ei julge öelda kas ka teistele 'Londoni Võlus' raamat sama meeldiva ja sügava mulje jätaks kui mulle, eriti veel neile kes ise Londonis ei ela ja kellele ei ole Londoni või Inglismaaga mingit seost, aga asjahuvilistel kindlasti soovitan lugeda.

PS. Aasta 2012 loetud raamatute seast teisele kohale jäi  'Varjuteater' (Viivi Luik). Raamat mis oli ilus ja nauditav nii seest kui väljast. Boonuseks veel see, et raamatul oli oma järjehoidja. Ma jumaldan raamatuid millel on köitega kaasas järjehoidja mis kunagi ära ei kao :)

9 comments:

 1. Suur aitah raamatusoovituse eest! Seda raamatut ma tahan kindlasti lugeda (panin selle nime juba oma markmikusse kirja)!
  Ma imestan, et kust sa nii palju eesti keelseid raamatuid siin saad? Kas lased Eestist saata?
  Minu yks k6ige meeldejaavamaid loetud raamatuid 2012 aastal oli Arthur Golden'i "Memoirs of Geisha". Ma ei teadnud enne geishade elust ja kommetest mitte midagi ja kuigi lugu oli vahaepeal paris ebameeldiv, siis kogu see Jaapani elu enne II maailmas6da ja nende kombed olid kirja pandud nii haaravalt, et raamatut oli raske kaest panna. Kui sa seda veel lugenud pole, siis ma soovitaksin vaga.
  Eesti kirjanikest avastasin enda joaks Indrek Hargla ja tema keskaegsed kriminullid. Olen kyll vaid yhte neist lugenud, aga sellest piisas, et ka teiste jarele keelt limpsata :)

  K6ike kaunist,
  Eva

  ReplyDelete
 2. Raamatuid tassin nagu hull Eestist kohale ja kui ise ei tassi siis ema toob alati kui meile külla tuleb :) Ms olen lausa sõltuvuses Rahva Raamatu ja Apollo veebilehtedest :) Seal ma käid pidevalt vaatamas mida uut ja huvitavat on saada ja siis saadan ema poodi ostma, eriti veel kui mdiagi soovitust juhtub allahindluses olema. Nii, et jah, ma ostan raamatuid tihedamini kui mõni teine riideid või kingi ja Eestis on ju veel see asi, et seal on raamatud nii kallid võrreldes meil saadavatega.

  Geisha raamatut tean väga hästi. Kui sa pole samanimelist filmi veel näinud siis soovitan soojalt. Väga ilus film
  http://www.imdb.com/title/tt0397535/

  Hargla raamat on mul täitsa olemas ja alustasin ka mingi aeg tagasi lugemist aga millegi pärast ei võtnud vedu. Võib olla oli asi ka selles, et lugesin siis prasjagu mitut raamatut korraga ja Hargla raamat lihtsalt jäi soiku. Proovin kindlasti mingi aeg uuesti. Vanalinna ja keskaega ma jumaldan nii, et raamat peaks igati sobima :)

  ReplyDelete
 3. Tänan! just otsin reisiks lektüüri, Aino Kallase raamatu panen nimekirja. Hargla Melchiori lood on mu lemmikud. nii haaravad ja kohe tuleb pilt silme ette. Nagu Krossi Mardileib, ainult laipadega :). kusjuures minu arvates lähevad aina paremaks, st esimene raamat oli natuke üleküllastatud, aga järgmised veel paremad. Hargla oskab ajas tagasi ja ette vaadata.

  ReplyDelete
 4. Kroonijuveel, hoiatan, et see raamat on poes väga kallis aga võib olla on seda Eestis raamatukogudes saadaval. Sedasi oleksgi parem, sest kui ei meeldi siis vähemalt ei lähe raha raisku :)
  Maitsed on ju erinevad ja igal inimesel raamatuga oma seos mis selle siis kas paremaks või halvemaks võib teha.

  ReplyDelete
 5. Mulle meeldis ka A. Kallase mälestusteraamat väga. Üldse meeldivad eestiaegsed memuaarid ja lapsepõlveheietused, päris mitmeid juba riiulisse kogunenud. Paari aasta eest Eestis käies oli see raamat Apollos üle 20 euri ja ma ei raatsinud osta,nii et sinna ta jäi. Aga eelmisel kevadel sain raamatu väljamüügiletist vaid 4 euriga! Loomulikult ostsin kohe ära.

  ReplyDelete
 6. Pagulane, kas selle Kallase raamatu nimi oligi Mälestusteraamat?
  Mulle ta kirjastiil väga meeldib ja ma hea meelega loeksin veel midagi. Mul on nimekirja pandud 'Mu Saatuse Maa' aga kuna see maksab samuti praegu 20 eurot siis ei raatsinud jõulude ajal Eestis käies veel osta.
  Soovita mulle veel mõnda eestiaegset memuaari raamatut palun. Ma fännan ka neid :)

  ReplyDelete
 7. Alice, pidasin silmas A.Kallase raamatut "Londoni võlus". Tema teisi raamatuid tasub kasutatud raamatute seast otsida. Eestis on väikesed tiraaŽid ja müüakase ruttu läbi ja kahjuks väga harva, kui mõnda raamatut juurde trükitakse.
  Võiksin Sulle soovitada järgmisi, iseasi, kas neid poes enam on.

  E. Tael "Lapse silmadega vanast Narvast"
  D. Normet "Avanevad uksed"
  H. Mänd "Väikesed võililled"
  K. Raig "Saaremaa valss"- G. Otsa elulugu
  E. Aulik "Viru tänav ja teised"
  "Rukkilillesinised koolimütsid Tallinna tänavail"
  L. Vahtre "Meenutusi kadunud maailmast",eriti huvitav neile, kes 80-ndatel Tartu Ülikoolis õppisid.
  I. Paju "Tõrjutud mälestused"
  R. Made "Lapsepõlvelood"- Eesti tuntud inimesete meenutusi lapsepõlvest
  L. Tungal "Samet ja saepuru"
  J. Kross "Kallid kaasteelised". Üks mu lemmikkirjanikke, loen meeleldi kõiki tema raamatuid.
  Eesti Rahva Elulood 1. ja 2. osa, kolmandat pole lugenud.
  O. Lutsu mälestused. neid on mitmes erinevas raamatus.

  Rohkem ei meenu.  ReplyDelete
 8. Oo, suured tänud!
  Ära sa mulle rohkem soovitusi anna kuna muidu ma lähen vist hulluks :)
  Mul on sellest nimekirjast isegi mõned raamatud olemas ja ootamas lugemist. 'Samet ja Saepuru' ning 'Seltsimees laps' raamatud õnnestus saada siis kui need olid pakkumisel ja nüüd ootavad lugemist ning Krossi raamat on ka täitsa olemas (ema kinkis ühe osa ja ma tean, et tal on kodus ka teine osa olemas).

  ReplyDelete
 9. Hoiatus oli asjakohane, põrkasingi Appolo lehel Kallase raamatu hinda nähes tagasi ja saatsin ema raamatukokku. Lisaks pagulase nimekirjale soovitan Ella Ilbakut, temalt on mitu raamatud, aga autobiograafiline on "Otsekui hirv kisendab..." Eelmise sajandi alguse eestist pärit (modern)tantsija lugu. väga mõjus. Käbi Laretei muidugi ka.

  ReplyDelete