Sunday, 10 May 2020

V.E-PÄEVA PIDUSTUSED

Plaan oli juba reede õhtul siia meie naabruskonna võidupüha (V.E-Day -Victory in Europe Day) pidutsemise pildid ülesse panna, aga kuna meil olid õues nii ilusad ja soojad ilmad, siis päevitasime aias hommikust õhtuni ja mul polnud tahtmist blogida. Tänasest alates pidid ilmad tunduvalt jahedamaks minema (+16) ja ma täitsa ootasin seda juba, aga praegu paistab õues taas särav päike ja on mõnusalt soe. Õnneks päevitamise ilm enam ei ole, aga ilmateadet vaadates lubatakse nädala pärast taas üle 20-ne kraadiseid päevi.

Reedel 8.mail tähistati meil 75.aastat II Maailmasõja lõpust. Selle puhul oli meil vaba päev ja paljud inimesed plaanisid koroona tõttu tänavapidude asemel hoopis oma esiaedades pidu pidada.
Mul oli algul plaan me naabruskonda jalutama ja pildistama minna kella 4 ajal, kui pidu pidi pihta hakkama, aga tegelikult läksin juba hommikul. Kuna Pete otsustas oma autot natuke sõidutada (ta polnud seda viimase 7 nädala jooksul üldse kasutanud või tööle pannud), siis mõtelsin, et see on hea võimalus hoopis autoga naabruskonnas üks tiir teha. Õhtul oleks pildistamine tegelikult ka natuke keerulisem olnud, sest siis oleks inimesed majade ees istunud ja oleks ebamugavam olnud neist mööda kõndida ja neid pildistada. 

Imekombel leidsin ma pööningult meie lipukesed ilma suurema otsimiseta ülesse ja riputasin need me rõdule ja välisukse juurde. Piknikut ei hakanud me esiaeda välja panema, sest kuna meie vastas maju ei ole ja inimesi palju mööda ei käi, siis meil ei olnud mingit mõtet seal üksinda istuda. Eelistasime selle asemel hoopis tagaaias päevitada.

Aga siit nüüd mõned pildid
8.mai õhtul kell 9 edastas Kuninganna kogu rahvale kõne. Samal ajal, 75 aastat tagasi, tegi seda ta isa Kuningas George VI kelle pilt ka Kuninganna kõne ajal laual näha oli. Samuti oli laual Kuninganna enda sõjaväemüts, mida ta kandis kui aastaid tagasi teenistuses oli ning rinnas ilutsesid brossid, mille ta isa oli talle kinkinud kui ta 18-aastaseks sai aastal 1944. 

'Never give up, never despair' 
Ära kunagi alla anna, ära kunagi heida meelt 
Katkend Kuninganna kõnest


8. mai 1945 Pildid siit
Pilt siit

SIIT saate näha palju ilusaid pilte sellest, kuidas mujal UK-s võidupüha pühitseti.

Meie kohaliku naabruskonna FB lehel jagas keegi pilti/linki kust oli näha, kuhu sõja ajal meie kandis pomme kukutati. Nägin sealt, et meie maja ja naabrite majad jäid küll puutumata, aga paar pommi lõhkes üsna meie lähedal. Keegi kommenteeris seal, et selle kaardi järgi olevat tema maja täistabamuse saanud. Mõtlesin, et see võib üsna imelik tunne olla teada, et maja kus sa praegu elad on kunagi pommiga pihta saanud.  

Kui ma seda kaarti lähemalt uurisin, siis see oli ikka üsna suur šokk sedasi visuaalselt näda kui PALJU pomme Londoni ja Londoni ümbruskonna pihta ÜHE AASTA jooksul (vahemikus 7 oktoober 1940 kuni 6 juuni 1941) kukutati!! 
Seda kaarti saab näha siit.


2 comments:

 1. Josten on eriti tõsisena pildile jäänud :)

  Mul käib aastas korra või nii mingi ajaloohullus üle ja ma loen siis alati artikleid, uudiseid, või raamatuid II maailmasõja kohta. Eranditult iga kord kui ma blitz'ini jõuan, ei suuda ma ära imestada, et inimesed selle üle elasid. Või et Euroopa sellest kõigest välja tuli ning pool sajandit ja natuke peale hiljem sõbrad ollakse.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Josten on valvab maja, sellepärast ongi tõsine :-)

   Mulle meeldib ka sõjateemalisi raamatuid lugeda ja filme vaadata. Blitzi kohta ei ole ma palju lugenud, küll aga igasugu filme ja saateid näinud, aga see pommitamise kaart lõi pildi ikka mitu korda selgemaks kui ükskõik milline raamat või film.

   Just alles eile tuli telekas üks selle teemaline saade, kus üks naine rääkis, kuidas ta oma lapsed Londonist ära saatis. 4 aastat olid lapsed kuskil võõrsil nii, et tal õnnestus neid heal juhul vaid korra aastas näha!!! Täiesti uskumatu ja nii kohutavalt kurb. Ma ei kujutaks ette näiteks oma 4 aastast last ei tea kuhu nii pikaks ajaks saata (või isegi kasvõi ainult nädalaks või kuuks). Sõjad on ikka nii õudsad asjad :-(

   Delete