Wednesday, 5 February 2020

MEIE NÄDALALÕPUREIS BELGIASSE JA HOLLANDISSE (Esimene peatus ANTWERP)

2018. aasta septembris käisime me ühel nädalalõpul väikesel Euroopa reisil Belgias ja Hollandis. Meil oli hästi tore reis ja me käisime huvitavates kohtades, aga kahjuks ei jõudnud ma seda üldse blogis kajastada. Parandan nüüd selle vea ja hakkan siia vaikselt selle reisi postitusi tegema. Õnneks olid mul kõik pildid juba aasta tagasi sorteeritud ja töödeldud ning isegi mustandikausta valmis pandud, seega nüüd jääb ainult teksti lisamine. Kuna reisist on nii palju aega möödas, siis ega mul siin enam mingeid värskeid elamusi teiega jagada ei ole, aga eks pildid aita muljeid natuke ellu äratada. Õnneks olin ma selle postituse suuremalt osalt ka juba üle aasta tagasi valmis kirjutanud, nii et vähemalt selle võrra nüüd kergem. (Hiljem on mul plaan kõik need järgnevad reisipostitused ikka õige aasta peale tõsta, et blogi oleks kornoloogiliselt õiges järjekorras)
Aga alustame.

Mõte suvevaheaja viimasel nädalalõpul autoga Belgiasse ja Hollandisse sõita tuli mul mingil ajal suve keskel. Tundsin, et mais olnud Mallorca reisile ja Eestis veedetud ajale lisaks oleks tore veel üks väikene reis suve sisse mahutada ja seda just eelkõige Petele mõeldes, sest tema suve ainukeseks reisiks oleks muidu vaid Mallorca reis jäänud.

Lendamine jäi ülikalliste hindade pärast kohe mängust välja, samuti ei soovinud Pete töölt ühtegi päeva vabaks võtta, ega reisi peale palju raha kulutada. Ehk siis ainukeseks võimaluseks oligi kasutada Eurotunnelit ja autot ning reis nädalalõpu peale organiseerida.

Kahjuks võttis meil otsustamine selle võrra aega, et kui me lõpuks Eurotunneli pileteid ostma hakkasime, siis ei olnud enam odavaid pileteid saada. Paar päeva hiljem ka juba kallid piletid otsas. No ega tegelikult £165 ei oleks ka kallis olnud, eriti veel kui arvestada, et lennates oleks selle raha eest vaid ühele inimesele pileti saanud osta, aga meie ei tahtnud tunneli kasutamise eest rohkem kui £60 naela kahe otsa eest kokku maksta.

Tagantjärgi võin öelda et oligi väga hea, et see reis meil nats edasi lükkus, sest üsna kohe peale Eesti reisi ei olekski tegelikult jaksu olnud kohe uuesti seiklema minna. Seega 1.septembri asemel läksime reisile hoopis 22.septembril. 

Tegelikult oli mul endal millegipärast suur tahtmine hoopis Saksamaale minna. Ma ise ei ole kordagi veel Saksamaal käinud ja seega esimene mõte oli kohe sinna sõita. Uurisin Google map-ist ja proovisin leida midagi mis Prantsusmaa Calaist liiga kaugele ei oleks jäänud. Mõtlesin korra ka Xanteni arheloogiapargi peale (tere Reet ;)) kuhu sõit oleks aega võtnud 4 tundi, aga lõpuks otsustasin siiski Belgia ja Hollandi kasuks. Sihtkohaks seadsime Rotterdami, mis Calaist otsesõites on vaid kolme tunni (300 km) autosõidu kaugusel.
Petel ja Gretal ei olnud vahet kuhu poole me suuna seame, nemad tahtsid vaid minna, seega oli mul vaba voli kogu reis ise kokku panna. 

Mõeldud-tehtud. Eurotunnel läks meil edasi-tagasi maksma £65 ja üks öö hotellis £75, ehk siis kogu reisi maksumus tuli meil lõpuks kokku kuskil £200 piires (arvestades sinna sisse ka külastatud kohtade piletite hinnad ning osa söögist/pudi-padist). Ühe korra käisime ka kallimas restoranis söömas, kus arveks tuli 65 eurot (kuskil £57), aga seda ma koguhinna sisse ei arvestanud, sest see raha oleks ka kodus toidupoodi minnes ära kulunud ja me oleks soovi korral saanud Hollandis ka palju odavamalt oma kõhud täis süüa. Eks siis kokkuvõttes õnnestuski meil ühele väga odavale reisile minna.

Alustasime oma reisiga laupäeva hommikul (22.septembril) kella 6 ajal.

Hommikul vara Eurotunneli poole sõites
Algsed plaanid selle reisiga läksid meil küll natuke untsu, sest kui me enne kaheksat hommikul Eurotunneli check in-i jõudsime saime teada, et rongid hilinevad. Ka eelmisel korral Belgiasse sõites oli Eurotunnelil oma rongidega mingi probleem ja me kaotasime oma reisist 2.5 tundi niisama piiril passides. Sel korral õnneks kaotasime vaid tunni, aga kuna teisel pool piiri läheb ju kell tunni võrra ette ja meil oli sel korral pikem sõit ees kui vaid Brugge, siis see  hilinemine ajas me plaanid pisut sassi. Õnneks olin ma eelnevalt kõik aadressid, vahemaad ja külastamist soovivate kohtade lahtiolekuajad paberile kirja pannud ja sain seega sõidu ajal kogu kava imelihtsalt ümber muuta (ilma ei oleksin pidama hullult internetis surfama hakkama)

Tunneli läbimine võttis aega 35 min ja Prantsusmaalt Belgia piirini alla tunni. 
Belgias seadsime suuna Antwerp linna poole. Me algne plaan oli küll kohe otse Hollandisse Delft-i sõita, aga kuna kaotasime Eurotunneli hilinemisega natuke oma kallist aega, siis otsustasime vahepeatuse Antwerpis teha.


Meie algne nädalalõpu edasi-tagasi reisiplaan nägi välja selline


Muideks just meie reisu nädalalõpuks muutus ilm äkki väga külmaks ja vihamseks. Kui paar päeva enne meie sõitu ja pärast meie sõitu oli meil õues 20 kraadi sooja, siis just reisi nädalalõpuks langes temperatuur 15 kraadi peale. Õnneks tibutas vihma küll vaid kohati ja päris märjaks me ei saanud kordagi, seega ilm me elamusi ei rikkunud.
Antwerp tundus mõnus linnake olevat. Meil on kindlasti plaan ükspäev sinna uuesti tagasi minna, sest näha ja teha oleks seal küllaga. 
Sel korral käisime vaid ühes muuseumis, kirikus ja jalutasime niisama natuke vanalinnas ringi. Ma ise arvasin et olime kohapeal ehk tunni, kõige rohkem kaks, aga nüüd fotode tegemise kellaaegu uurides tuli välja et me olime seal üle kolme tunni! 

Palusin Gretal minust ja Pete-st pilti teha. Siin siis tulemus :)


Antwerpi raekojaplatsi tõeline ilu jäi meil nägemata, sest just sel nädalalõpul toimusid seal mingid jalgratta trikisõidu võistlused, või midagi sellist. Kogu plats oli kive ja kes teab mida veel täis ning kuigi me proovisime seda 'näitemängu' jälgida, siis lõpuks ei saanud me üldse pihta mida need ratturid seal tegid või mida pealtvaatajad vaatasid. 
Üldse paistis Antwerpis mingi ehitusbuum olevat. Tellingud ja kraanad iga nurga peal. 
Ma olin kodus eelnevalt mitu kohta välja valinud kuhu me Antwerpis minna sooviksime. Kahjuks seoses Eurotunneli hilinemisega pidime me oma plaanid natuke ringi tegema ja sellepärast otsustasimegi hoopis Rotterdami minnes Antwerpis peatuse teha, mitte tagasi tulles. Mõtlesin et kuna nii Belgia, kui ka Hollandi, on paksult kunsti ja kunstigalleriisid täis, siis et asi pärist kunstiliseks Pete ja Greta jaoks ei läheks, valisin nimekirjast välja hoopis muusikateemalise muuseumi (VLEESHUIS).
Internetist nähtud piltide põhjal jäi mulle mulje, et tegu on ühe üsnagi suure muuseumiga. Kohale jõudes olin ma algul isegi natuke pettunud, sest koht oli tegelikult palju väiksem... ja ka üsna igav...vähemalt meie jaoks. 
Olime muuseumi ainukesed külalised.See osa muuseumist, kus näidati kuidas kirikukelli ja pasunaid valmistatakse, oli isegi natuke huvitav.
Mis aga muuseumi juures meile elamust pakkus, olid muuseumitöötajad. Kuna see oli meie selle reisu esimene peatus Belgias, siis oli meil loomulikult ruttu vaja teiste abiga ära õppida mõned elementaarsed flaamikeelsed sõnad nagu 'tere', 'tänan väga', 'ole lahke', 'head aega' jne. Loomulikult oleks me ka inglise keelega seal suurepäraselt hakkama saanud, sest absoluutselt kõigiga kellega me selle reisi jooksul kokku puutusime osakasid perfektset inglise keelt, aga Pete on meil juba selline keelte fän, kes ükskõik kuhu riiki reisides õpib juba esimese paari päevaga kohaliku keele lihtsamad sõnad ja fraasid ära. 

Üks töötajatest, keskealine naine, oli veel eriti agar meile uusi väljendeid õpetama. Enne muuseumist lahkumist läksime WC ja kui välja tulime, siis oli naine meile mõned sõnad veel ka eraldi paberile kirjutanud :-)

Mingi kamp mehi linnas golfi mängimasMuuseumitesse polnud meil rohkem aega minna, seega jalutasime niisama natuke linna peal ringi
Meile jäi ette üks kirik ja kuna uksed olid valla mõtlesime sisse piiluda. Kirik nägi väga kaunis välja ja kuna seal toimus samal ajal mingi koori proov, siis saime ka natuke ilusat muusikat kuulata.

Jälle üks grupp golfi mängimas


Cathedral of Our Lady
Nello & Patrasche kuju
Nello ja Patrasche on 1872. aasta inglise kirjaniku Marie Louise de la Ramee romaani 'A Dog of Flanders' peategelased. Väike kodutu poiss Nello sõbruneb hüljatud koera Patraschega. Nad käivad sageli koos linnas ja külastavad katedraali, kus Nello imetleb Rubensi maalinguid. Nende elu on täis katsumusi ja raskuseid ja ühel hommikul leitakse nad katedraalis ühe maali ees surnuks külmunult. Sellest jutust on kujunenud omamoodi liigutav ja ebatüüpiline jõululugu. 

See lugu on juba aastakümneid eriti kuulus Jaapanis, Koreas ja Filipiinidel. Sellest on tehtud mitmeid jaapani filme ja anime.
1980 aastal otsustas Belgia turismiamet Ida-Aasia turistide rõõmustamiseks linna kaks lugu tähistavat monumenti ehitada. Pildil oleva monumendi autor on Batist Vermeulen.Nii ilusad ja ahvatlevad sokolaadikujukesed

Need postkaardid meenutasid mulle millegipärast piparkookeKuna aeg lendas kiiresti, siis olime sunnitud tagasi autosse istuma ja suuna Hollandi, täpsemalt Delfti, poole seadma. 


Kui mulle algul autoaknast selline pilt avanes, siis jäin korraks mõtlema, et nii imelikud majad sedasi keset teed seismas. Kuigi ma ei näinud täpselt, siis eeldasin, et ju siis autotee keerab seal kuskil majade juures paremale. Üsna varsti saime aga aru, et tegu oli hoopis püsti tõstetud sildadega.

Ratturid silla ületamist ootamas


Delft oli Antwerp-ist umbes tunni ja 40 minuti autosõidu (117km) kaugusel, aga kuna me tahtsime vahepeal ka autot laadida ja Pete kohvi juua, siis tegime ühe väikese peatuse ühes hotellis. 

No comments:

Post a Comment