Friday, 4 October 2019

VASTUS ÜHELE KOMMENTAARILE

Paari eelmise postituse alla tuli kaks kommentaari millele vastamine oleks väga pikaks läinud ja seega otsustasin hoopis vastata eraldi postitustena. 
Esimene kommentaar (küsimused) oli selline:

Aga mis saab nende lastega kellel pole võimalust last kooli ja tagasi sõidutada? Lihtsalt huvitab et kes lapsed siis kooli viib? Või üldiselt on paljud emad kodused? Või kui see keskastme kool on kaugem? Põhimõtteliselt ei saa ju eeldada et ema jääbki koduseks et  last tuua ja viia. Kas teil seal koolibusse on?


Kodustest emade teemal olen ma siin ka varem juba kirjutanud, aga ega topelt ei kärise.
Kõigepealt tahan ma vastata et EI, emad ei pea jääma kodusteks, isad võivad ka jääda ja nii mõnigi jääb. Laste kasvatamine ei ole vaid emade kohustus :-) 

Algkoolides ei ole eraldi koolibusse, sest kuna algkoole on võrreldes teiseastme koolidega tunduvalt rohkem, siis enamus lapsi elab automaatselt juba oma kooli piirkonnas ja ei pea kuskilt hirmus kaugelt kooli tulema. 

Algkoolilapsed toovad tavaliselt kooli kas vanemad, vanavanemad, lapsehoidjad, või kooli ja koju viimisi/toomisi jagatakse mõne teise lapsevanemaga (nagu mina hetkel Greta sõbranna emaga teen)
Perede jaoks kus mõlemad vanemad töötavad on igal koolil olemas Breakfast Club (hommikusöögi klubi) ja After school Club (peale kooli klubi) kuhu vanemad saavad oma lapsed enne tööle minekut ja koolitundide algust tuua ning peale kooli jätta. Need klubid erinevad natuke kooliti, aga Greta koolis on võimalik sinna lapsi viia alates kella 7.15 ja jätta vist kuni kella 5 või 6-ni õhtul (ma täpselt ei tea, aga tavaliselt mitte hiljemaks). Seal pakutakse lastele ka soovi korral süüa. Greta koolis asub see klubi küll kooli territooriumil, aga klubi ise ei ole kooliga seotud. Klubi juhendab eraldi firma ja selle firma teenuse eest peavad lapsevanemad maksma. Hinda ma ei tea, aga tean, et kui sa tuled hiljem järele kui ettenähtud aeg, siis iga hilinenud minuti hind on £1.

Siin on täiesti tavaline ka see, et üks vanematest käib näiteks poole kohaga tööl ja seega on tal võimalus lapsele/lastele poole päeva pealt (3 ajal) ise kooli järgi tulla. 
Palju on ka selliseid peresid kus üks või isegi kaks vanemat töötavad kodust ja seega on neil suurem vabadus lapsi ise kooli viia ja sealt nad ka pärast koju tuua. Näiteks Greta koolis on nii hommikuti, kui ka kooli lõppedes, kooliplatsil näha väga palju isasid, nii et ei ole see laste toomine ja viimine üldsegi mitte ainult naiste töö :-) Kui Pete mõned aastat tagasi mitu aastat kodust töötas, siis käis ka tema tihti Gretal koolis järgi. 

Mis aga puutub kodustesse emadesse/isadesse või üldse laste eest hoolitsemisse, siis üldiselt on nii, et kohalikele inimetele ei tule siinne koolisüsteem üllatusena, sest see et lapsed siin 4-aastaselt kooli peavad minema ja et koolipäev suurema osa päevast kestab on siin juba aastaid ja aastaid nii olnud ja pea kõik kohalikud ka ise sama süsteemi järgi noorena koolis käinud. Samuti on kõik teadlikud et pikalt ei maksa sulle keegi lapsepuhkuserahasid või hoia su töökohta 3 aastat sinu päralt. Ehk siis inimesed arvestavad selliste asjadega juba enne laste saamist ja organiseerivad oma elu nende teadmiste ja oma laste vajaduste järgi nii palju kui võimalik ümber (ja need kes seda ei tee või kel ei ole võimalik teha, neid aitab riik)

Kodused emad ei ole mingi imenähtus, vaid täiesti tavaline osa ühiskonnast. Kui su perel on majanduslikud võimalused üks vanematest koju jätta, ükskõik kui pikaks ajaks, ja sellel pereliikmel on soov seda teha, siis ei vaata sellele siin keegi kuidagi viltu. Väga paljud pered elavadki just laste algkooli aastatel nii ja ei näe selles mingit probleemi. 

Teiseastme koolis käivad aga lapsed loomulikult juba ise. Seda ise koolis käimist hakatakse juba algkooli viimases klassis harjutama ja see on ka aeg, kui siinmaal saavad lapsed endale oma esimesed mobiilid. Kuna teiseastme koole on algkoolidega võrreldes tunduvalt vähem ja praeguses situatsioonis ka paljudes koolides kohti vähem kui tahtjaid, siis paljud lapsed ei käi teiseastme koolis oma kodu lähedal (või nad siis ongi tahtlikult valinud ja sisse saanud kooli mis asub nende kodust palju kaugemal).  
Kuna see on koolidele teada, et õpilased tulevad laiemast piirkonnast, siis koolidel on üldjuhul olemas oma spetsiaalne koolibuss, mis sõidab piirkonda kus kõige rohkem koolilapsi elab. Kui sa juhtud seal piirkonnas elama, siis väga hea ja kui ei, siis ei ole sul sellest koolibussist mingit kasu. No ja kui sulle määratakse kool mis asub üldse su kodust väga kaugel, siis ei tasu lootagi, et keegi vaid sinu jaoks paneb sõitma eraldi isikliku koolibussi. 
Üldjuhul on koolibussid tasuta kuni 16-aastastele õpilastele, peale seda peavad õpilased juba ise koolibussiga sõidu eest maksma. 

Koolibussidega on ka veel see lugu, et nad sõidavad vaid korra hommikul ja korra peale koolipäeva lõppu. Kui maha jääd siis jääd maha ja kui su lapsel on koolis peale tunde mõned ringid või trenn, siis koolibussiga ta pärast koju sõita ei saa. 

Greta praeguse algkooli puhul on aga nii, et kuigi kool asub meist vaid 6 min autosõidu kaugusel, siis kooli kõndimine võtaks tal vabalt 40-50 minutit aega ja ka bussiga sõitmine (bussipeatusse kõndimine, bussi ootamine ja siis bussipeatusest omakorda kooli kõndimine) sama palju. Ma ei näe mingit mõtet lisada väikese lapse niigi pikka ja liikumist ning sporti täis koolipäeva veel kaks tundi lihtsalt kooli minemise ja tulemise peale kui sama teekonna saab läbida kokku vaid 15 min autosõiduga.

Selle kooli viimise ja toomise juures tuleb kindlasti arvestada ka sellega, et tegu ei ole imetillukese Eestiga, kus isegi pealinnas ei ole päeval palju inimesi liikvel. Kui sa siin otseselt just kuskil maakohas ei ela, siis tuleb arvesse võtta, et meil on siin kordades tihedam liiklus, mitu,mitu korda rohkem inimesi (ja sellega seotult ka hulle) ning see lihtsalt ei ole turvaline väikeseid lapsi üksi seiklema lasta. No ma kujutan ette, et ega ka Eestis ei lasta 4-5 aastaseid päris üksi lasteaeda kõndida, veel vähem autoteid ületama või üksi bussiga sõitma. 
Kuigi seadus ei keela ka su algkoolilapsel üksi kooli minna või sealt tulla, siis enamus vanemaid siiski ei soovi omi lapsi asjata riski alla panna...olgu see risk siis nii väike kui tahes, aga Eestiga võrreldes on need riskid ikkagi tunduvalt kõrgemad.

Rohkem ei oskagi midagi lisada. Loodan et küsija sai oma küsimusele vastuse kätte :-)

1 comment:

  1. Suured tänud vastuse eest. Väga kena sinust nii põhjalikult vastata. Hiljuti käisime Londonis ja nägime palju teismelisi koolivormides bussipeatustes.
    Peatusime ühes Londoni äärelinnas ja seal küll oli jube rahulik ja unine eluke. Aga eks pigem karta kui kahetseda.

    ReplyDelete