Friday, 18 October 2019

JÄRJEKORDNE TEISEASTME KOOL MIDA ME VAATAMAS KÄISIME

Ma jätkan oma teiseastme koolide külastamise postitustega.

Teine kool mida me vaatamas käisime on selline kool, kuhu üsna suur arv neid lapsi, kes Greta praeguse kooli lähistel elavad, edasi õppima lähevad. Tegu on kirikukooliga mis on avatud kõigile õpilastele (kirikus käijatele ja mitte käijatele) aga see usuline pool on kogu kooli igapäevaelu juures üsna väikene osa. Ehk siis suuremalt osalt on kool ikka nagu iga teinegi teiseastme kool.

Koolid korraldavad siin tavaliselt avatud uste päevi ühel õhtul septembris/oktoobris ja sellele lisaks ka paaril hommikul (et soovijatel oleks võimalik kooliga tutvuda ka kooli lahtioleku ajal ning näha 'kooli töötamas').

Meie käisime tuvumisõhtul mis algas kell 6 õhtul ja mis oli vanematele avatud kuni kella 8-ni. Inimesi oli juba enne kella kuut murdu ja aina tuli juurde. Kool koosnes (nagu enamus teiseastme koole siin) peamajast ja siis mitmest erinevast lisahoonest (kunstiosakond, sporidhall (koos tantsustuudiote ja jõusaaliga), teaduseosakond (science), võõrkeelteosakond jne.). Õpilased liiguvad vastavalt oma tunniplaanile ühest majast teise ning vahetunnid veedetakse õues (ega neil neid vahetunde ei olegi koolipäeva jooksul vist rohkem kui kaks, aga selle eest kestavad need 40 min ja tund korraga)


Parkisime auto jalgpalliväljakule ja läksime kooli sissepääsu otsima.

Peaukse juures ootas meid juba grupp kooliõpilasi kes kõik sel õhtul giidirollis olid. Meie saime oma giidiks ühe väga vaikse häälega väikest kasvu häbeliku poisi. Õnneks oskas Pete poisiga nii rääkida, et poiss sai natuke enesekindlust juurde ning tuuri lõpus oli ta juba üsna jutukas. 

Seest nägi kool välja nagu enamus teiseastme koole, midagi erilist võrreldest teiste koolidega silma ei jäänud.


Tehnoloogia ja disainiklassid


Spordikompleks ja kooli spordivormi näidis


JõusaalVõõrkeelte klassi oli külaliste jaoks välja pandud prantsuse ja hispaania snäkke

Selliste külastuste ajal peab koolidirektor ka alati lastevanematele (ja potensiaalsetele uutele õpilastele) kõne. Kuna külastajaid on ühe õhtu jooksul alati sadu, siis tavaliselt on neid kõnesid õhtu jooksul kokku kaks või isegi kolm. 
Meie jaoks oli selle kooli direktori kõne liiga pikk ja veniv. Sellele lisaks oli suurel ekraanil olevat teksti raske lugeda ja pildid olid udused ning direktor ise puterdas paaril korral ning tegi nalju mis ei olnud naljakad. Meie igaljuhul ei olnud vaimustatud.Võimalik et ka sellepärast, et me Petega olime juba mõlemad enda peas otsustanud, et see kool ei ole Greta jaoks. 

Teiseastme koolis on kõigil lastel võimalus muusikatunnis õppeprogrammi alusel õppida mängima süntesaatorit ning ise muusikat kirjutada ning Aafrika trumme mängida, aga sellegipoolest nägi selle kooli muusikaosakond võrreldes meie kodulähedase kooli muusikaosakonnaga väga armetu välja. 
Mulle meenutas selle kooli muusikariistade väljapanekuga laud rohkem lasteaeda, kui teiseastme kooli.
eriti kui veel võrrelda meie kodulähedase kooli muusikaosakonna muusikariistade väljapanekuga
Samas olid aga ka selles koolis eraldi pillimängu ruumid ja võimalik et ka 'recoding studio'. Ma viimase osas ei ole kindel, sest selleks ajaks kui me muusika- ja kunstiosakonda lõpuks jõudnud olime, olime me Petega juba piisavalt näinud ja kooli suhtes oma otsuse langetanud ning seega ei tahtnud seal enam pikemalt ringi uudistada. 

Draamaklass

Kunstiruumid

Mulle on iga nähtud teiseastme kooli juures hullult meeldinud õpilaste kunstitundide 'sketching' vihikud. Tegelikult ma ei mäletagi enam, kas neid vihikuid kutsutakse mustandite vihikuteks või ei. Võimlik et tegu on hoopis iga õpilase portfoolioga sellest, mida nad tunnis õppinud on. Need vihikud näevad kõik nii huvitavad ja ilusad välja. Kohati täitsa uskumatu mõelda, et tegu on vaid 12-15 aastaste laste ja mitte professionaalsete kunstnikute töödega.
No vaadake näiteks selle õpilase kausta

Huvitav on see, et mul on koolide tutvumise juures sama tunne nagu mul on alati olnud kui me oleme endale uut kodu otsinud. Ma astun ühte majja sisse ja ma tunnen kohe esimese paari minutiga kas see maja mulle meeldib või ei. Mõne maja puhul on olnud ka nii, et maja ise on igatpidi tip-top ja igati elamiseks kõlblik, aga vat mingi tunne ütleb, et see ei ole see õige maja ja sellisel puhul ei aita ka enda ümber veenmine. 

Oleme tänaseks näinud nelja erinevat kooli ja mõnda neist rohkem kui ühel korral ning mul on täpselt sama tunne iga kooliga nagu ma oleks maja ostmas. Selle kooli puhul ma tundsin kohe koolimajja astudes, et see ei ole meie jaoks õige koht. Jah kindlasti oli selle tunde juures oma osa ka sellel, et kõigile oli juba varem teada, et see kool ei ole nii hea kool kui meie kodulähedane kool, kuhu kõik oma lapsi panna tahaks, kuigi tegu ei ole halva kooliga, aga samas olin ma enne koolimajaga tutvuma minemist väga avatud selle kooli suhtes, sest kui me kodulähedasse koolis sisse ei saa, siis suure tõenäolisusega määratakse just see kool meile.

Mul oli algul plaan minna seda sama kooli ka paar päeva hiljem ühel hommikul koos Gretaga vaatama, et näha kuidas lapsed koolitundide ajal käituvad, kas istuvad tundides väsinud ja tülpinud nägudega või näevad välja värsked ja innukat õppurid, aga kuna meile ei meeldinud see kool eriti ja meil polnud tahtmist seda isegi mitte meie koolide soovinimekirja panna (sinna mille me peame kohalikule omavalitsusele selle kuu lõpuks saatma), siis ma ei näinud mõtet sinna uuesti kohale minna ja ka veel Gretat tundidest sellepärast ära võtta. Lõppude lõpuks, kui meile see kool määratakse, siis määratakse ja siis ei muuda see enam midagi kas me oleme selle kooli tunde varem näinud või ei. Pigem oleks sel juhul esimeseks probleemiks see, kuidas Greta üldse sinna kooli minna saaks. Ma ei usu, et meie külast mingi spets koolibuss sinna sõidab, sest tegelikult ei ole see kool meie piirkonna kool. Autoga saab kooli meie kodust 5 minutiga, aga kõndides läheks vähemalt pool tundi ja mingi osa teest selline kus me ei sooviks Gretal üksinda kolada.

Aga noh, praegu on veel liiga vara selle pärast muretseda. Eks me kevadel saa teada mis kool meile määratakse ja eks me siis vaata edasi mis saama hakkab ja mis ei hakka.

No comments:

Post a comment