Sunday, 22 September 2019

LINNAST VÄLJA

Eile oli meil +25 kraadi sooja ja me olime valiku ees kas minna randa päevitama, Londonisse näitusele või sõita mõnda armsasse Inglise külakesse. Esimene mõte oli randa sõita, aga kuna kell oli juba palju (11 hommikul) ja arvata võis, et manteed juba umbes ning rannad rahvast täis, siis matsime mõtte päevitama minna ruttu maha. 
Kuna näitus mida me Londonis näha oleks tahtnud, on avatud kuni detsembrini ja näitusele saab ka pilves ja külma ilmaga minna, siis jätsime ka Londoni mängust välja. Seda enam, et laupäeval oleks olnud raske Londoni tänavatelt tasuta parkimiskohta leida. 
Lõpuks otsustasime seega hoopist ühte armsa Inglise linnakese Petworth kasuks. 

Me maksame iga aasta National Trust-i liikmemaksu, aga viimase aasta jooksul oleme me hirmus vähe erinevaid mõisaid ja losse külastamas käinud. Osalt sellepärast, et me oleme enam-vähem kõik kuni kahetunnise autosõidu raadiusel olevad NT mõisad ja lossid juba ära näinud (ja neid ei ole üldse vähe) ning osalt sellepärast, et me nädalalõpud on olnud täidetud kas Gretaga seotud ürituste või muidu tegemiste ja inimestega kohtumistega. Ka Petworth mõisas/majas oleme me mitmel korral varem käinud, aga kuna tegu on armsa kohaga ja mingit paremat varianti meil nii ruttu võtta ei olnud, siis otsutasime seda mõisat uuesti vaatama minna. 
See postitus on täis pilte ühest tüüpilisest armsast Inglise 'külalesest'. Petworth House-ist endast teen varsti eraldi postituse. Ega siin mingit pikka juttu ei tulegi, nautige vaid pilte!
Seda sama maja olen ma ka varem pildistanud. Näiteks selline nägi see maja välja 2016 aasta juunis


Teel koju

Bensiinijaam
Koolimaja (erakooli oma loomulikult :-)8 comments:

 1. Vaat see ongi päris Inglismaa, mida me hea meelega näha tahaksime. Londonil polnud viga, aga suurlinnad on kõik omavahel kuidagi sarnased. Piltidelt puudvad vanadaamid puudlitega ja päris tee teepotis (mina ma tegelikult ei jooks, kange tee ei meeldi), muidu on täpselt see, mida ma inglise väikelinna puhul ette kujutan. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Koertega vanadaamidest ja härradest ei ole kuskil puudust. Kui Gretal oleks oma telefon seal kaasas olnud, siis mul oleks siia kindlasti mitukümmend erinevat koerapilti olnud panna :-) Samas ma ei ütleks, et puudlid kuidagi populaarsed oleks.
   Aga jah, selline Inglismaa on siin kohe meie kõrval ja ka kaugemal. Lihtsalt teie võtsite sel korral suuna Londoni poole :-) Sa peaksid siia mehega kahekesi tulema, siis ma saaksin teid igale poole viia ja siis ei läheks teile sellised käigud palju maksma (et Inglise mõisaid ja aedu näha).

   Kanget teed juuakse piimaga ;-)

   Delete
 2. Nautisin ja igatsesin taga väikest küla Yorkshire's, mis oli sama armas. Laupäeval-pühapäeval olid tänavad siginat-saginat täis. Antiigipoed ja lossid ..need on mu lemmikud.Aitäh!!!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Petworth-is oli iga teine pood antiigipood :-)

   Delete
 3. Piltide järgi on sellised väikelinnad nii armsad :)

  Küsimus aga tekib, et kas selliste väikelinnade elanikud elavad ja töötavadki selles väikelinnas (ja mis valdkondades siis - kaubandus? turism?) või käiakse mujale tööle-kooli-poodi ning kohalik väikelinn on siiski elamiseks?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Sellised ajaloolised väikesed linnad ja külakesed on ka päriselus väga armsad ja nunnud ning sellised mõnusa atmosfääriga :-)

   Eks see olene palju ka mis linna või külaga tegu on. Kui rääkida just piltidel olevast väikesest linnast, siis osa seal elavaid inimesi on need kes juba pensionil ja teine osa need kes veel tööl käivad. Kuna tegu on lihtsalt ühe tavalise ilusa väikese linnakesega ja mitte otseselt mingi turismi sihtkohaga, siis otseseid turismitöökohti seal ei eksisteeri. Petworth House on küll üks suur ja võimas mõis mis paljusid töötajaid hõlmad, aga suurem osa nendest töötajates on vabatahtlikud.

   Aga eks osa kohalikke (või siis kõrval külas elavad inimesed) tööta ikka kohapeal ka (poodides, kohvikutes, polikliinikus, hoolduskodudes, koolides jne), sest sellistele töökohtadele ei tasu kaugelt kohale sõita. Petworthis oli ka väike shopping center täitsa olemas.

   Ning siis üks osa inimesi kindlasti töötavad kodust või juhivad oma firmat ning teine osa reisivad tööle (Kas siis Londonisse või mõnda teise suuremasse linna). Tunni, pooleteist pikkused tööle sõidud on siin maal täiesti tavaline asi. Linna sees töötates võib ka vabalt nii palju aega tööle sõiduks kuluda. Paljud inimesed töötavad ka osa ajast nädalas kodust ja osa kontoris nii, et ei pea iga päev reisima.

   Igas külas ja väikeses linnas on pea alati olemas nii lastesõim kui ka algkool. (No päris väikeses külas ehk siiski ei ole, aga sel juhul kõrval külas kindlasti). Keskastmekoole on alati arvult vähem kui algkoole ja nad on suuruselt palju suuremad seega sinna sõidavad lapsed igast lähimast ilmakaarest kokku.

   Rohkem nagu ei oskagi midagi lisada :-)

   Delete
 4. Neid fotosid vaadates on selge, et praegusel ajal saavad ainult väga rikkad sellises mrs Marple linnakeses omale kinnisvara soetada. Enamasti tulevad nad Londonist, asutavad butiike, delisid ja uhkeid söögikohti omasugustele. Elanikud neis meekarva villased on valget tõugu, saavad omaette olla, kuigi viimaste seeriate Midsomeri mõrvad püüab kangekaelselt vastupidist näidata.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma ei tea, mida sa väga rikaste all silmas pead, aga ma küll ei ütleks, et selleks, et minu blogipostituses välja toodud linnas elada saaks peaks väga rikas olema. Mitme miljonist maja loomulikult igaüks osta ei suuda, aga seal linnas on ka täiesti normaalse hinnaga maju müügis. Greta koolivenna pere kolis just sinna samasse väikesesse linna kaks aastat tagasi ja nemad kohe kindlasti ei ole rikkad. Kolisidki sinna, sest mehele pakuti seal tööd ja elu ka odavam.

   Aga kas see on siis paha kui Londonist või kust tahes mujalt linnast tulev inimene endale oma raha eest ostab maja sealt kust ta tahab või rahaliselt suudab? Ja kui sellised inimesed veel ärisid ja söögikohti ka avavad, siis tekitavad nad sellega ju ka veel töökohti juurde, mis aitab omakorda kohaliku kogukonda elus hoida. Ma Midsomer murders ei vaata, seega ei oska kommenteerida, aga eks sellistes väikestes inglise külades ela jah enamuses valged britid.

   Delete