Saturday, 20 July 2019

KAS KELLEGIL ON KOGEMUSI?

Greta kooli õppealajuhataja läheb varsti kolmeks päevaks Tallinna. Kuna ta teab, et Greta on pooleldi eestlane, siis mainis ta seda uudist üks päev koolis ka Gretale, kes siis omakorda sellest mulle teada andis. Ta oli ölnud Gretale, et võib-olla on Greta nõus talle ühe väikese brosüürikese kokku panema (nad koolis teevad pidevalt selliseid väikeseid infolehti erinevate teemade juures, seega see ei olnud mingi suur või ületamatu palve Gretale).

Kui ma sellest uudisest kuulsin, siis loomulikul läksin juhatajaga rääkima ja lisainfot küsima ning lubasin ise talle mõned kohad kirja panna ja soovitada kuhu tasub minna.

Ma ei tea miks ma seda küll lubasin, sest tegelikult on nii raske kellegile välismaalasele (inglasele) soovitada mida Tallinnas teha. Seda et nad Tallinnas kindlasti jäätist sööks ma juba talle ütlesin ja paar söögikohta, mis neile (juhatajale ja ta abikaasale) meeldida võiks ja erilistena tunduks ma juba tean (ja nendest üks on kindlasti ka Lido :-)), aga mida nad Tallinnas teha või näha võiks kolm päeva, Vanalinnale lisaks, on ikka väga raske soovitada. Ma tean vaid seda, et lapsi reisil ei ole (Neil vist ei olegi lapsi. Juhataja on alles esimest aastat Greta koolis tööl, seega ma ei tunne teda lähemalt), aga sellest ei ole mul õrna aimugi mis on nende huvid ja hobid ja mis inglasele üldse Tallinna juures huvi võiks pakkuda.

Äkki on kellegil teist kogemusi Eestit külastanud inglastega? Mis neile huvi pakkus või ägedana tundus?

22 comments:

 1. Ma teeks hoopis selle lükke, et saadaks nad natuke linnast välja ka. Kui kaugele ei taha minna, siis Pääsküla raba näiteks on minu tuttavatele välismaalastele muljet avaldanud. Matkarada on ka Paljassaare poolsaarel.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aitäh raba soovituse eest! Ma ei ole päris kindel kas nad rappa oleks huvitatud minema, aga ma võin selle variandi neile paberile panna ja eks nad siis ise otsusta. Rannast olid nad küll huvitatud, kui ma neile ütlesin, et Tallinnas on neil isegi võimalik liivaranda minna. Kõik muidugi oleneb ka ilmast. Naine küsiski, et kuidas Eestis ilmaga lood on, et kas nad peaksid ikka kampsunid ka kaasa võtma :-)

   Delete
 2. mina soovitaksin kindlasti minna Telliskivi loomelinnakusse, konnata mööda sealseid poekesi-kohvikuid, astuda läbi Fotografiska muuseumist (ja selle katuseterrassilt). Jäätist võiks süüa sealses LaMuu jäätisekohvikus. Rahva raamatu pood-restoranis ja teises pisikeses raamatupoes, mis seal linnakus on, on päris hea valik ingliskeelseid Eestiga seotud raamatuid. Palju on müügil Eesti disaini (mitte, et peaks palju asju ostma, aga disainipoed on nii toredad kohad vaadata mu meelest). ja seal linnakus toimub alailma midagi, eriti suvisel ajal võib peale sattuda mingile tordale vabaõhuüritusele.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jah, Telliskivi loomelinnaku variandi panen neile kirja. Taas ma ei oska otseselt arvata, kas see oleks midagi mis neile huvi pakuks (näiteks Pete ei näinud selles kohas midagi nii erilist, aga ta ei ole enam noor hipster ka :D), aga ma saan juhatajale ju öelda mis kohaga tegemist ja eks nad siis ise vali.

   Eesti disainipoode oleks neil tore ehk kui muuseumit külastada. Mul on näiteks sellistest poodidest väga raske endale koju midagi osta, sest kui ka mulle mõni asi võib-olla meeldiks, siis need asjad lihtsalt ei sobi meile koju mitte kuhugile (ja maksavad ka tavaliselt väga palju). Nad muideks tulevad Riiast rongiga Tallinnasse ja sõidavad Tallinnast laevaga edasi Helsinkisse, nii et ma arvan et nad reisivad üsnagi väikese pagasiga.

   LaMuu jäätisest aga ei räägi ma neile midagi :-) Nende jaoks on kohe kindlasti palju huvitavamad jäätised kõige tavalisemad poes müüdavad pulga- ja vahlijäätiseid ja seda just suure valiku ja erinevate variantide/maitsete pärast :-) See oli üks esimesi asju mida ma talle kohe ütlesin, et Eestis olles ostke kindlasti toidupoest jäätist :-)

   Fotografiska muuseum on ka Londonis olemas, kuigi eks näituse sisu ole teine, aga see ei ole minu arvates midagi mida neile just Eesti juures huvitav oleks.

   Delete
  2. Londoni Fotografiska pole ju ikka veel avatud. lubati eelmisel sügisel ja siis sel kevadel, aga nüüd on hoopis vaikseks jäänud. nii et ikkagi tuleb Tallinnas minna, kui tahta minna :)

   Delete
  3. Aa, no selge värk! Nende leht näeb küll selline välja nagu asi juba püsti ja käimas, aga kui tegelikult ei ole veel avatud, siis see seletab selle, miks ma lehelt piletite hindu ei leidnud :-)

   Aga juhatale on juba kogu info üle antud ja ilusat puhkust soovitud ning ma isegi laenasin talle oma 'Laulev Revolutsioon'-i DVD vaadata. Ta mees on ajalooõpetaja ja see film annab väga hea ja kiire ülevaate Eesti viimase aastasaja ajaloost.

   Aga Tallinna Fotografiska muuseumisse lähen ma ise sel suvel kohe kindlasti :-)

   Delete
 3. Lennusadam on ka kõigis mu tuttavates brittides tohutut vaimustust tekitanud. fun fact: kui see muuseum oli peaaegu valmis, aga veel avamata, pidas seal oma lahkumispidu tollane Briti suursaadik Eestis :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jah, lennusadamat mõtlesin ka mina neile pakkuda. Kui juhatajale endale ei pruugi meeldida, siis ehk ta mees oleks sellest vaimustatud. Pete on siiani vaimustuses, et lennusadamas oli tal võimalus päris allveelaeva käia.
   Samuti soovitan neil Patarei vanglat külastada. Sinna kavatsen ma ka ise sel suvel minna.

   Delete
 4. Lennusadamasse ja rappa saadaks nad küll. Silmaringi mõttes ka nõuka aja näitusele http://backinsoviettime.com/
  Vanalinna kindlasti patseerima.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aitäh Nele! Lennusadam kindlasti, raba on küsimärgi all.

   Nõuka aja muuseumit mõtlesin ka ise, sest lugesin just ükspäev Malluka blogist, et see näitus on nüüd Baltijaama ülesse pandud (mina käisin seda Teletorni juures vaatamas). Samas ma ei tea kas see kõnetaks neid sama palju kui näiteks mind ennast, sest neil puudub täielikult kogemus nõuka ajast. Nad võib-olla vaatavaid neid asju lihtsalt kui vana-aja kraami ja ei näe neis midagi erilist või nostalgilist. Mõtlesin korraks, et võib-olla peaks neile hoopis Okupatsiooni muuseumi soovitama, aga samas kas neil on üldse vaja (või kas neid üldse huvitaks) nii põhjalik Eesti ajalugu? Ma arvan et las parem kolavad vanalinnas ringi ja tunnetavad vanalinna keskaegset hõngu ja võlu :-)

   Delete
 5. Lennusadamat soovitaks isegi,aga lisaks siis omalt poolt Vabaōhumuuseumi ja Loomaaia. Maarjamäel on ka Eesti Ajaloomuuseum

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aitäh kaasa mõtlemast! Vabaõhumuuseumit mõtlesin ka ise, aga loomaaia jätan mainimata. Kurb on loomi puuris näha ja see ei ole koht mida ma tahaks neile Tallinnas tutvustada :-(

   Delete
 6. Viru hottelis on KGB muuseum seal viimasel korrusel katuse all mis vanasti
  oli suletud. Nüüd teeb Viru hotell sinna giidiga ekskursioone. Ka inglise keeles. Seal saab katuse terrasil vaadet nautida ja giid räägib väga huvitavalt ning saab näha igasugust spiooni atribuutikat. Mmeie käisime ja kõigile meeldis, oli igasuguseid rahvusi grupis. Googelda Viru hotelli kgb muuseum, kust saab kohti kinni panna, ise ei mäleta enam, aga pilet polnud kallis.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aitäh, Viru hotelli KGB muuseum on hea idee, sest see võiks minu arvates olla võrreldes nõuka aegse muuseumiga välismaalastele palju põnevam ja huvitavam. Viru hotell asub ka kohe nende ööbimiskoha lähedal, nii et hea ja kerge neil minna.

   Delete
 7. Mina soovitaksin neil esimese asjana astuda läbi Tallinna turismiinfost Harju tänaval. Sealt saab nii nõuandeid kui kaarte. Samuti on see tasuta (aga asiste) linnatuuride alguspunktiks. Kui on aega pikemalt, soovitaksin mina Maarjamäe kompleksi (ajalugu ja film ja arhitektuur), Kadriorgu (ajalugu ja arhitektuur ja muhedad aiad) ning Lennusadam-Kalamaja-Telliskivi (kõigele eelnevale lisaks ka hea toit :) ) Igaks juhuks ka Tallinna tasuta tuuride üldinfo link https://www.visittallinn.ee/eng/visitor/see-do/tours

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aitäh!
   Kaardid saavad nad juba minu käest (nii vanalinna, erinevate linnaosade kui ka ühistranspordi oma). Turistiinfopunkti ja teised erinevad minu poolt soovitavad kohtad märgin ma neile juba eelnevalt sinna kaardile ära :-) Ülejäänuga saavad ise hakkama.

   Maarjamäe ja Kadrioru jätan välja, sest ma ei usu et see filmimuuseum neile huvi pakuks ja Inglismaa parkide ja aedade kõrval ei ole Kadriorupark ka just eriti midagi erilist. Samas, ega ma neile kogu kava kokku ei pane, ma pakun neile vaid mõned soovitused, ülejäänud asjad saavad nad ise interneti abiga välja otsida. Visittallinn leht on väga hea, olen seda isegi korduvalt Eestis käies kasutanud :-)

   Delete
 8. Uus kommunismiohvrite memoriaal Maarjamäel on igast rahvusest inimestele väga sügava mulje jätnud. Soovitan seal kindlasti peatuse teha, kui mere äärde sõidavad. Samuti soovitan teha tiiru uuel Tallinna vaaterattal, saab linnast hea ülevaate.

  ReplyDelete
 9. Oleviste torn?
  *Linda

  ReplyDelete
 10. Kas tõesti saab nüüd jälle Riiast otse rongiga Tallinna?
  Päris huvitav, tahaks isegi proovida. Minu meelest käis vahepealsetel aastatel see nii, et Rong sõitis Valka ja siis pidi ümber istuma Läti rongile.
  Tallinna Loomaaias on praeguseks juba päris mitu kaasaegset puuri loomadele näiteks Jääkarumaja ja selliseid klassikalisi puure on päris väheks jäänud.
  Kui ma juunis Tallinnas olin siis meie käisime palju jalgrattaga sõitmas, Kakumäe Stroomi Nõmme olid väga head jalgrattateed, eriti piki rannaäärt, see rattateema oli viimase korra vau minu jaoks, memoriaal ka.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Õppealajuhataja ütles alguses, et läheb rongiga, aga eile mainis et ta ei ole kindel kas rongiga või bussiga või mõlemaga või kuidas, nii et ära seda rongi asja 100% usu :-)

   Mulle endale Tallinna loomaaed mingi wow koht ei ole ja ei hakka seega ka teistele soovitama. Kui nad peaksidki loomaaedade fännid olevat, siis nad kindlasti on juba nagunii näinud ilusamaid loomaaedu kui Tallinna oma või siis leiavad Tallinna loomaaia ka omal algatusel ülesse :-)

   Delete
 11. Inglasest sõbrale jättis hea mulje uus memoriaal Lauluväljaku lähedal, Kiek in de Kök torn ja sealsed maa-alused käigud, Lennusadam, ja KGB muuseum - muud asjad olid meeltmööda ka, aga need olevat eriliselt meelde jäänud.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Suured tänud jagamast! Eile juhatajaga rääkides tuli välja, et ta mees on ajalooõpetaja ja seega väga huvitatud igasugu Soviet värgist. Minu soovitused neile olidki KGB muuseum Viru hotellis (nad olid ise ka juba seda uurinud), näitus Balti jaamas, Patarei vangla, Lennusadam ja siis erinevad kohad Vanalinnas. Naine sattus ise juba vaimustusse kui ma mainisin talle et Lennusadamas saab alvelaevale minna :-)

   Delete