Thursday, 6 June 2019

AIATÖÖD

Käisime eelmisel nädalal Sitsiilias puhkamas, aga kuna mul läheb veel natuke aega piltide sorteerimisega, siis postitan siia niisama juttu. Sel korral siis aiast. Või mis aiast, sest ega meil siin aias ei ole midagi suurt ja imelist mida näidata või millest kirjutada, aga ma siis kirjutan ja näitangi seda mida meil pole :-)

Näiteks ei ole meil ikka veel tagaaias uut/korralikku 'terrassi'. Terrass ei ole küll vist päris õige sõna 'patio' kohta, aga ma pean siis silmas plaatidega kaetud osa aias. Praegune telliskividest laotud ala ajab mind peaaegu et nutma, sest kivide vahed muutuvad iga päevaga aina rohelisemaks ja rohelisemaks.
Eelmimsel aastal ma puhastasin selle ala survepesuga puhtaks ja majatagune nägi kohe palju ilusam valja. Hingasin juba kergendusega, et probleem lahendatud kuniks siis nädal kaks hiljem vohas kivide vahel veelgi mahlasem rohi kui enne pesu. 

Sel aastal ei hakka ma survepesu varianti üldse kaalutlemagi. Nähku need tellised seal nii mustad välja kui tahavad, mina seda tööd vaid kahe nädalase tulemuse saamiseks uuesti ette ei võta. 

Selle asemel võtsin hoopis kätte noa ja hakkasin käsitsi rohtu sealt telliste vahel ära kiskuma. Töötasin nii et sõrmed verised. Tulemus oli täitsa OK... aga puhkuselt naastes olid kivivahed TAAS rohelised!!!
Tegelikult me teame, et ainuke lahendus oleks uue 'patio' maha panemine, aga meil lihtsalt ei ole hetkel vaba 2000+ naela et seda teha. Ja seniks kui meil pole uut patiot ei ole ka mõtet aeda disainima hakata ja uusi lilli ning põõsaid osta ja istutada. Taimed, otseloomulikult, maksavad juba ise pool kullatükki, nii et kui me selle patio ka saaks, siis aed peaks vist sellegi poolest veel aastakese ootama. 
Samas aastaid ei tahaks ka kogu selle värgiga venitada, sest siis tuleb juba kätte aeg siit majast välja kolida ja tore oleks ikka et me saaks enda rahade eest makstud tagaaeda ka ise enne välja kolimist nautida.

Aga et asi päris hooletusse jäetud muljet ei jätaks, siis ma ikka rohisin ühe peenra moodi asja ära
Panin nii kreegi- kui ka õunapuule koi püüdmise asjanduse rippuma. Meil on igal aastal nii palju kreeke, aga süüa ei kõlba neist ükski, sest on seest nii ära ussitanud. Eelmisel aastal olid ka õunad usside poolt palju rohkem ära rikutud kui varem. Pöördusin probleemiga Google-i poole ja sain vastuseks sellise huvitava asjanduse
See väikene punakas kumminublakas eristab mingit spetsiaalset lõhna mis koid ligi meelitab. Rohelisse karbikesse lennates jäävad nad sinna liimisele paberile varem või hiljem kinni, sest karbist on keeruline uuesti välja lennata ja nii me nad siis kinni püüamegi. Eks hiljem saa näha kas see süsteem toimib või ei. Praegu on igal juhul küll näha, et paberil on palju koisid kinni jäänud ja ma peakski kiiresti selle paberi uue vastu ära vahetama.
Õunu aga paistab ka sel aastal taas meeletult palju tulema. Ma pean neid vist neid natuke vähendamas käima, enne kui oksad nende raskuse alla ära murduvad (mu igaaastane hirm).
Kevadel vaatasin, et külm on vist talvel viinamarjad ära võtnud, sest mitte ühtegi uut lehte ei pastnud kuskilt tulevat. Minu mäletamist mööda meil küll külm talv ei olnud, aga mine sa neid viinamarju tea mis ilm nende jaoks saatuslik on ja mis mitte. Ise veel mõtlesin, et võib-olla ongi hea, et ise välja surevad, sest ma ei ole ikka veel suutnud otsustada, kas me tahame neid üldse sinna aia äärde või ei. Kui ise oleks välja surnud, siis oleks otsus minu eest ära tehtud, aga nüüd olen tagasi seal kus igal kevadel/suvel ja lükkan sede aia disainimist aina edasi või toon puuduva uue 'patio' ettekäändeks.

Vanasti panin ma nii tomateid kui ube ja suvekõrvitsaid aeda kasvama, aga paar viimast aastat ei ole viitsinud selliste asjadega enam jännata. Samas hernestele olen ma endiselt truuks jäänud, sest see on ikka ütlemata mõnus tunne õue jalutades endale paar hernest suhu pista. Igal aastal kirun et oleks võinud rohkem hernetaimi maha istutada nii et sel aastal panin siis topelt (aga ikka tundub kuidagi vähe).
 Kahe nädalaga on juba nii suureks kasvanud
Oma pika ja hõreda roosipõõsa lõikasin mõned kuud tagasi madalaks ja nüüd loodan et kasvab natuke paksemaks ja lopsakamaks. Praegu näeb igal juhul küll väga hea välja kuigi vajab taas ühte putukatõrje kuuri. Samas on see roosipõõsas ikka uskumatult hästi igasugusele solgutusele vastu pidanud, sest me ju tõime selle põõsa endaga vanast kodust kaasa ja oleme seda ka juba ühel korral oma siinses kodus ringi istutanud. 
Sellega mu koduaiandus ka piirdub, sest aias ei ole rohkem midagi sellist mille eest hoolitsema peaks...välja arvatud siis muru mida pidevalt 'niitma' peab, aga murust ei ole suur midagi rääkida :-)

11 comments:

 1. Kusagilt lugesin, et kivide vahele kasvanud umbrohtu pidavat hästi tapma selle keeva veega kastmine. Ehk siis lased toas kannu keema ja jalutad sellega sillutisekivide vahel. Ma pole küll ise proovinud, kas see päriselt ka toimib, aga tundub kuidagi lihtsam kui survepesu.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Väga hea teada, ma proovin kindlasti järele kas töötab või ei.
   Me oleme varem kasutanud umbrohumürki, aga nüüd Josteniga ei julge enam midagi sellist kuskile piserdada. Vanas kodus oli lihtsam, seal olid plaadid palju suuremad kui need väikesed telliskivid ja seega pragusi vähem kui praegu ja ühe väikese piserdamiskuuriga oli kogu suveks rahu majas. Survepesuriga ma aga vaid muutsin kivide vahelise mulla veelgi viljakamaks kui see varem oli ja ime siis ei olnud, et rohi nii ruttu ja nii rohelisena uuesti tagasi kasvas :-)

   Delete
 2. Äädikas ja vesi - peale pritsida ja umbrohi kuivab kivide vahel ära. Looduslik ja loomadele-keskkonnale ohutu.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Suured tänud, katsetan nädalalõpul kohe ära :-)

   Delete
 3. Meie oleme vanemate juures samuti kallanud veekeedukannust äsja keema läinud vett plaadi vahedesse ning see kuivatab väga tõhusalt umbrohu ära. Natukene tüütu on kui plats on suur, aga käsitsi noaga plaadivahesid puhastades on mul ka alati käed pärast katki.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jah, käed hõõruvad puhastades vastu karedat kivi ja pärast nahk narmendab. Ma oleks võinud muidugi aiakindad kätte panna, aga kinnastega ei oleks ma jälle nii hästi saanud muru pragude vahelt välja kiskuda :-)
   Kui ma pühapäeval aega saan, siis proovin järgi :-)

   Delete
 4. Tahtsin öelda veel et kui survevee pesuga puhastad terrassi siis pärast pead liivaga vahed ära täitma et umbrohi ei kasvaks, et siis ostad koti liiva ja harjaga pühid vahedesse siis vähemalt aasta muretu.
  See kuuma vee asi aitab aga eriti varasuvel kõik kasvab kiirezti siis jäädki kannuga seal kastma.

  ReplyDelete
 5. kui teil on niikuinii lähiaastatel kavas kivide eemaldamine, siis las muru kasvab. võid seda niita kas niiduki või kääridega.

  ReplyDelete
  Replies
  1. No päris vohama me seda rohtu kivide vahelt kohe kindlasti ei lase. See näeks ikka väga jube siis välja :-) Kõige kiirem ja tõhusam lahendus oleks kuumalaine, aga ma siiski parem teen seda kuuma veega ise, kui pärast kannata siin veel ka kuumalaine käes.

   Delete
 6. Weed burner on odav ja v2ga t6hus aga vb j2tab siis kivid mustaks.
  Siin juba soovitati, et 1:1 vesi ja 22dika segu kallata ja siis ilusti harjaga puhtaks pyhkida. Ma kallaks veel liiva ja jaoktaks seda harjaga vahedesse - rohi ei kasva nii lihtsalt kividest l2bi ja j22b ilusam mulje ka.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Uskumatu et üks suvaline aiapostitus nii palju toredat vastukaja saab :-)

   Liiva asja soovitati ka ühes varajasemas kommentaaris, aga kui ma neid kive vaatan, siis vaid mõnel on selle võrra suured vahed, et saaks liiva vahele panna. Rohi/sammal jne kasvab millegipärast just nende kõige kitsamate pragude vahele ja sellepärast on neid sealt ka hirmus raske ära kiskuda. Meil kahjuks sadas täna terve päev ja ma ei saanud kuuma veega õue katsetama minna, aga ehk õnnestub homme.
   Päris palju ei taha ka selle patio-ga jändama hakata, sest peamine eesmärk on ikka uue vastu välja vahetada. Aga suured tänud kõigile kaasamõtlejatele!!

   Delete