Wednesday, 1 May 2019

KLAVERIEKSAM

Enne kui me Eestisse sõitsime tegi Greta oma esimese klaverieksami. 
Eksamid toimuvad tavaliselt talve, kevadel ning suvel ja iga laps ja ta õpetaja otsustavad ise millal eksamile minna. Tavalisel siis, kui laps eksamiks valmis on. Eksamid toimuvad eri linnades. Vahel satub mõni eksamipäev su oma kodulinna, aga tavaliselt kuskile mujale. Greta eksamist osavõtt maksis 40 naela, aga see summa sõltub sellest, mis instrumenti sa mängid ja mis tasemel. 

Iga taseme eksam on ka erineva pikkusega, sest mida kauem sa oled mänginud, seda keerulisemad ja pikemad on lood mida sa mängid ning ka tehnilised küsimused mida küsitakse. Näiteks esimese astme klaverieksam kestab täpselt 10 min, teise astme eksam 11min, 5 astme oma 16min ning viimase (8 astme) eksam aga juba 27min.

Kui Greta viiulieksamile tuleb alati ka ta õpetaja kaasa, sest ta peab Gretat eksami ajal klaveril saatma, siis klaverieksamile klaveriõpetajat kaasa ei tulnud ja seega eksami osavõtu maksule lisaks ei olnud meil vaja maksta õpetajale eksamile tuleku eest.
Greta eksam toimus pühapäeval 7.aprillil. Ta pidi mängima kolm lugu millest ühe oli ta ise kirjutanud. Kolmele loole lisaks mängis ta veel tehnilisi ülesandeid ja mingi kerge heliredeli ning vastas suulistele tehnilistele küsimustele. 

Ma kirjutsin ükskord nendest siinsetest muusikaeksamitest SELLES postituses lähemalt. Sel korral oli vahe vaid selles, et kui Greta viiulieksamid toimuvad ABRSM organisatsiooni poolt, siis klaverieksamid on Trinity College-i omad. Eksamite ülesehitus on mõningaste väikeste erinevustega, aga siiski enam-vähem sama.
Greta enda kirjutatud lugu

Nädal hiljem saime eksamitulemused juba kätte. Greta sai 94 punkti 100-st ja läbis eksami seega 'Distiction'-iga.
Eksami tulemused jaotuvad
60 punkti= soorituatud (pass)
75 punkti= kiitusega    (merit)
87 punkti= suurepärane (distinction) 
Eestis sa ta ka korra Salme Kultuurikeskuses Estonia klaveril mängida. Seal oli ühes saalis ülemisel korrusel klaver ja kuna kedagi läheduses ei olnud, siis Greta tahtis klaverit proovida. Ta proovis hästi vaikselt mängida, aga klaveril oli üllatavalt kõva ja kajav heli. Ma küll kartsin, et kohe kindlasti tuleb taas mingi kuri tädi ja hakkab meiega riidlema, aga õnneks ei tulnud. Klaverieksamiga on asi nüüd ühelpool, paari kuu pärast ootab teda arvatavasti ees aga juba Grade 3 viiulieksam.

No comments:

Post a Comment