Wednesday, 20 March 2019

VÄIKE KOOLIPOSTITUS

Gretal oli novembris koolis arenguvestlus ja ma juba sellest ajast saati proovin siin ühte koolipostitust kirjutada. Materjali, millest kirjutada on väga palju, aga puudu jääb pidevalt kas ajast või blogimise tujust. Olen mitu päeva hoogu võtnud, et lõpuks kirjutama hakata, aga enne veel kui tegudeni sain jõudime koolis juba järgmisel arenguvestlusel ära käia. 

See kooliaasta on endaga väga palju muudatusi kaasa toonud. Esiteks on koolil nüüd uus direktor ja ka uus õppealajuhataja. Nii laste kui ka lastevanemate suureks kurvastuseks lahkus koolist ka kõigi poolt armastatud ja väga andekas muusikaõpetaja :-(

Sellele lisaks sai iga klass koolis endale ka uue klassiõpetaja (sest Inglismaal vahetuvad õpetajad ja klassiruumid igal aastal) ning Greta aastagrupi laste klassid löödi taas segamini. Nii et uuele kooli juhtkonnale ja muusikaõpetajale lisaks alustas Greta uut kooliaastat ka uues klassis uue õpetaja ning uute kooliõdede/vendadega. 
Või noh mis nüüd nii uutega, sest vanast klassist jääb ikka alati ka nii umbes 3 tüdrukut ja 3 poissi kokku ning paljud uued lapsed on tegelikult lapsed kellega Greta on ka varem samas klassi käinud, ehk siis selliseid päris-päris uusi lapsi on ta klassis tegelikult vaid käputäis. 

Ma ei tea kuidas teiste vanematega lood olid/on, aga minule tekitasid need lahkumised ja uute inimeste asemele tulemised küll üsna palju kurba meelt ja igatsust vana järgi, vaatamata sellele, et mina ju tegelikult pole see kes koolis käib ja nende muutustega igapäevaselt otseselt kokku puutub. Alles nüüd, 6 kuud hiljem, hakkan ma lõpuks enam-vähem ära harjuma ja uute vooludega leppima. Eks kuue kuuga ole juba näha ka, kui palju uut ja huvitavat ning positiivset need muutused endaga on jõudnud kaasa tuua ja noh ma olengi oma loomult juba selline, kel võtab natuke rohkem aega uute asjadega harjumine.

Uus direktor alustas muudatustega kohe esimesel koolipäeval. Nimelt saatis ta juba enne kui kool alanud oli kõigile emaili, kus rõhutas täpseid koolivormi nõudeid. Koolis käivad küll kõik lapsed erandlikult koolivormiga, aga ka mina olin viimasel aastal üsna tihti näinud lapsi kandmas botaseid või talvel kõrgema säärega talvesaapaid, kuigi sellised jalatsid ei kuulu koolivormi juurde.

Samuti keelas direktor ära lakitud küüned, lahtised pikad juuksed ning suured tutid tüdrukute juustes (siin olid vahepeal moes sellised üsnagi massiivsed juuksetutid-natuke nagu vanasti vene ajal kanti). Tegelikult olid need koolivormi reeglid ju vanad reeglid, mida kõik juba nagunii teadsid, aga kuna eelmine direktor ei nõudnud neid nii kõvahäälselt, siis nii mõnigi hakkas reegleid eirama.

Allergiatega lapsed peavad  nüüd koolis iga päev rohelist käe'paela' kandma. Hommikul kooli jõudes panevad selle endale käe ümber ja päeva lõpus võtavad ära ning jätavad kooli. Kui mõnes klassis on selliseid lapsi, kellel on mingid tõsisemad tervisehädad, siis selle klassi õpetajal on kaelas nende laste andmekaardid koos pildi ja diagnoosiga, et juhul kui midagi peaks juhtuma, siis õpetaja tead täpselt ja kiiresti millega tegu ning kuidas käituda. 

Kooli kõige pisematele joonistati hoovi maha nende endi väikene liiklustee ja spordirajad. Ma ei tea, kas see just otseselt oli seotud uue direktori tulekuga või oli juba varem plaani võetud ja lihtsalt nüüd teostati, aga väikesed (ja ka suuremad) on igal juhul väga rahul.
Kanadele lisaks on koolil nüüd ka kaks merisiga. Jaanuaris saime kirja kus meile anti teada uute 'pereliikmete' tulekust ning paluti allkirjaga kinnitada, et me anname loa oma lapsel/lastel merisigade eest hoolitseda.
Kirjas toodi välja ka positiivsed põhjused miks merisigade pidamine koolile kasulik on.
Nagu näiteks:

 • Koduloomade pidamine aitab lastel arendada sotsiaalseid oskuseid, sotsiaalset vastutust ning aitab tõsta laste enesehinnangut.
 • Koduloomi saab kasutada keeruliste ja tundlike probleemide arutamisel.
 • Regulaarne kontakt loomadega aitab õpilastel paremini keskenduda ja vastutust võtma ning muudab neid rahulikumaks. 
 • Koduloomad saavad olla abiks õpilaste kaasamisel õppetöösse ning olla aluseks erinevateks projektideks, näiteks matemaatika projektis kus on vaja välja arvutada loomapidamisega seotud kulud.
Loomapidamise juures õpetatakse lastele ka kuidas on õige loomi käsitleda ning nende eest hoolitseda, sest lapsed ongi ju need, kes nende väikeste 'pereliikmete' eest nüüd hoolitsema hakkavad. 
Kõige nooremate laste klassis on just koorumas väikesed tibud, nagu igal kevadelTegelikult kaasnes uue direktoriga ka üks uuendus, mis mulle üldse ei meeldi (ja nii mõnelegi õpetajale ja lapsevanemale keda ma tunnen). Nimelt andis direktor teada, et kuna ta propageerib tervisliku toitumist, siis palus ta sünnipäevalastel oma sünnipäeval kooli enam mitte komme tuua, vaid sünnipäevalaps võib koolile sel päeval mõne raamatu annetada. Olgu öeldud, et need kommid mida tavaliselt sünnipäevalapsed oma klassikaaslastele koju minnes jaganud on, on nii väikesed olnud, et sellest ei tohiks küll mingit probleemi olla.

Mis muidugi selle juures tore on, on see, et sama reeglit hakatakse ka enam-vähem reedeste 'cake sale'-de juures kasutama, et müügil oleks vähem magusat ja rohkem tervisliku kraami. Selle jaoks on peetud läbirääkimisi küla kohaliku väikese toidupoega, kes lubas lahkelt koolile müügiks annetada puuvilju, mis järgmisel päeval enam müügikõlblikud ei ole (see ei tähenda et nendel puu-või juurviljadel midagi otseselt viga oleks). Ma ise ei ole veel puuvilju müügil näinud, aga kui aus olla, siis ega ma pole ka vaadanud. Ma väga harva ostan nendelt koogimüükidelt midagi, sest Greta ju muna ei saa süüa ja enamus kraami seal sisaldab muna. 

Öeldes seda, SIIS samas on uus direktor mingi suure teema teinud meil siin ühtede tuntud küpsistega. Neid küpsiseid kasutab ta nüüd laste motiveerimiseks ja premeerimiseks. Kooli väärtuste plakatid, mis kaunistavad kooli nii seest kui ka väljast, on isegi nende küpsistega illustreeritud!!!

Mina ei tea, minu meelest on see igast otsast nii vale, et sünnipäeval ei tohi komme tuua ja juskui fookus peaks olema tervislikul toitumisel, aga siis direktor ise paneb igale poole kooli küpsiste pildid välja ja jagab tublidele õpilastele premeeriaks küpsiseid!?!? Mulle meeldiks palju rohkem kui küpsiste asemel oleks väljas brokoli ja paprika, või mis iganes puu-või juurvilja pildid, kui need kollased küpsised.

Sedasi paneb ta ju veel rohkem rõhku just magusale ja muudab magusa millegiks ihaldavaks. Palju parem oleks kui kogu magus täielikult koolielust välja oleks poogitud ja õpilaste motiveerimiseks mingi teine meetod välja oleks mõeldud.

Ühtepidi saan ma sellest aru, et magus tõesti motiveerib lapsi ja ma kujutan ette, et koolis kus direktor enne töötas (piirkonnas kus väiksemate sissetulekute ja haridusega pered elasid), töötas see meetod ülihästi, aga samas peaks ju just sellises piirkonnas elavatele lastele veel eriti tervisliku elustiili peale suruma ja neid sel alal harima ning küpsised üldse pildist välja võtma ja millegi tervislikuma asendama. 
Nii et minu arvates on see meetod igatpidi väga vale, aga mis teha. 

Greta muidugi ei kurda, sest alles hiljuti valiti just tema ühe teise poisiga välja tema klassist kui kaks 'alati' last. Ehk siis last, kes alati 100% koolitöösse pühenduvad ja alati oma õppesihtmärke sihikindlalt täidavad ning kooliellu panustavad.
Greta muidugi ei uskunud oma kõrvu, kui õpetaja tema nime välja ütles ja ta direktori juurde kuldsele teejoomingule saatis (Golden Tea). 
Greta aastagrupi lapsed, ehk siis igast klassist kaks last
Õpetaja rääkis meile arenguvestlusel, et kui Greta ja see teine poiss pärast klassi tagasi tulid, siis oli kohe tugevalt tunda kommide ja popcorni lõhna ning see olevat teistele lastele üsna suureks piinaks osutunud ;-). 

Greta jaoks oli see tunnustus muidugi elu parim päev (tal on kombeks iga toreda asja peale sedasi öelda :). Talle oleks ka ainuüksi tunnustusest juba piisanud, aga noh kogu see pidu ja maiustused sinna otsa oli tema jaoks nagu kirss tordil. 

PS. Kommi saatsin ma Greta sünnipäeval siiski kooli (nagu on ka nii mõnigi teine vanem teinud). Küsisin eelnevalt õpetaja käest, et kas see on OK. Õpetaja ütles, et kõrgemalt on jah soovitatud et ei toodaks, aga kui ma toon, siis tema jagab lahkelt laiali...ja kellegil pole vaja teada, et ta seda ütles, või et me üldse sel teemal rääkisime ;-) 
Neli raamatut annetasime ka, nii et peaks igati tasakaalus olema.

Mõni aeg hiljem sai ta ka 'Star of the week' aukirja (kõik lapsed saavad kord aastas sellise tunnustuse).
 Siiani on kõik õpetajad iga aasta enam-vähem sama asja öelnud, et see on absoluutne rõõm õpetada Gretat ning et ta on suurepärane klassi liige. Et ta annab endast alati 100% ja teeb kõvasti tööd et saavutada oma edu kriteeriumid ning parandab tulemusi igas aines. 

Märtsi esimesel neljapäeval tähistatakse Inglismaal alati ülemaailmset raamatupäeva, millest siis ka loomulikult kõik koolid osa võtavad. Olen sellest päevast korduvalt ka oma blogis juba kirjutanud. 
Sel aastal olid kõik õpetajad riietanud ennast kui rasvakriidid. See mees kes paremal pildil Wally (eesti keeles on see raamat vist 'Kus on Volli') kostüümis on, ei ole õpetaja vaid ühe lapse tugiisik. Roosas kostüümis olev naine aga Greta õpetaja.
Kostüümide idee saadi raamatust, mis ka eesti keelde on tõlgitud ning Greta ütles, et õpetajad olid ka väikese etteaste selle raamatu põhjal lastele teinud.

Kooli uus direktor

Greta klass raamatupäeval

Ja nüüd niisama suvalisi pilte mis ma kooli veebilehelt võtnud olen või ise koolis olles pildistanud.


5-6  aastased lapsed tähistasid veebruaris Uus-Meremaa päeva
7-8 aastastel oli õppeplaanis Vana-Egiptus, nii nagu Gretalgi selles vanuses, ja nemad õppisid mumifitseerimist sellise nuku abil 

ja käisid muuseumis muumiaid vaatamas

Käsitöögrupi lapsed õmblevad vanadest koolivormiriietest poekotte. Need kotid (ja veel igasugu muu kraam mida lapsed terve kooliaasta jooksulvalmistavad) pannakse müüki kooli suvelaadal. Taaskasutus ja koolile raha teenimine ühes.
Greta vanustel oli mingi aeg tagasi teaduse ja tantsu workshop, kus nad õppisid teadust läbi tantsu. See mida Greta meile pärast rääkis tundus väga ägedana. Kahjuks ma enam ei mäleta mida täpselt nad seal kõike tegid ja seega ei saa siin teiega jagada, aga võite ise ette kujutada kuidas näiteks molekulide liikumist või magneti tööd läbi tantus saab näidata.

Ühel assambleel räägiti õpilastele väärtustest ja sellest kuidas sõnad võivad haiget teha. Inglise keeles on ütlus 'Sticks and stones can break your bones, but words can never hurt you', (ehk siis pulgad ja kivid võivad murda su luid, aga sõnad ei saa sulle kunagi haiget teha). Ütluse mõte on see, et sõnadega ei saa inimestele füüsilist valu teha ning tihti kui keegi sulle midagi inetut ütleb, siis öeldaksegi talle lihtsalt vastu, et sõnadega ei saa sa mulle haiget teha, ehk siis halbu ütlemisi on õigem ignoreerida.

Lastele aga seletati koolis läbi huvitavate näidete, et sõnadel on siiski võimas jõud ja et ka sõnad võivad väga haiget teha...tihti isegi veel pärast seda, kui haigetegija juhtubki vabandama. 

Lapsed proovisid hambapastatuubist välja tulnud hambapastat tagasi tuubi sisse panna, õunaplekiga õuna tagasi plekita õunaks muuta, kortsus paberit sirgeks siluda, aga edutult...ja sama sõnadega, kord kui sa need oled välja öelnud ja nendega kellegile haiget teinud, siis ei ole enam võimalik neid sõnu täielikult tagasi võtta ka siis, kui sa vabandad.

Minu arvates äärmiselt õpetlik ja ilus lähenemine.

Ja siit mõned pildid laste kunstitöödest mis kooli peale välja on pandud
Greta luuletus, mis seinale ülesse pandi (ühel pool mustandina ja teisel pool valmis kujul)

Kui vanemad lapsed kirjutasid kirjandeid ja luuletusi teemal 'The Tin Forest', siis nooremad lapsed käsitlesid sama teemat läbi joonistuste. The Tin Forest on raamat ühest mehest kes elas keset prügi ja asju mida keegi enam ei soovinud ning unistas paremast maailmast. Sellest raamatust on tehtud ka 5min pikkune multikas, mida lapsed siis koolis vaatasid ja mille abil keskkonnateemasid arutati ja õpiti. 

Mulle hullult meeldivad seda stiili pildid


Praeguseks kõik. Greta kooliainetest teen eraldi postituse, sest muidu see postitus vaid venib ja venib ning lõpuks ei jõugagi ma siia midagi postitatud.

2 comments:

 1. See kommide keelamine on kummaline, kui ta ise kypsiseid pakub. Samas ma oleksin selle poolt, et neid komme poleks, aga kindlasti ka mitte kypsiseid (sel kujul). Suured tahvlid koolis on paraku reklaamimaigulised ja tuletavad igale lapsele meelde, et neid kypsiseid ka vanematelt kysida. Lastele magus meeldib ja see on odav viis neid premeerida, aga on ka teisi v6imalusi. Vanemad peaksid seda direktoriga arutama.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nende küpsiste ümber paistab tal olevat kogu konspekt arendatud. Isegi kooli merisead on küpsiste nimedega Jammie ja Dodger.
   Samas ma igaks juhuks täpsustan, et neid küpsiseid saavad lapsed küll vaid korra aastas (nii vähemalt öeldi) pluss siis see üks golden teaparty mida ka minu arusaamist mööda vaid korra aastas korraldatakse. Aga need suured plakatid on küll nii jubedad ja valed.
   Sünnipäevakommid on selle kõige kõrval nii süütud ja pea olematud, sest vaid teatud osa lapsi klassist toovad oma sünnipäeval kommi kooli (ja sa tead ju ise ka kui väikesed need siinsed Harido kommikotikesed või väikesed sokolaadi pallikesed on).
   Ma olen sel teemal juba ühe õpetajaga rääkinud (kes mu hea sõbranna on), aga kuna kogu asi on veel nii uus ja ka õpetajad ise ei tea kogu uut süsteemi mida alles täiesmahus rakendatakse, siis kõik tunnevad ennast natuke nagu keerises (kuigi mis õpet ja õpetamist puudutab, siis kõik muutused on väga positiivsed olnud ja ka juba häid tulemusi endaga kaasa toonud). Võimalik et seda küpsiste teemat on ka PPA koosolekutel arutatud, aga ma ei ole käinud seal. Ma uurin seda asja mõne aja pärast uuesti ja kui ma direktorit juhtun 'pick up' ajal nägema (ta on tihti õues kui vanemad lapsi ootavad), siis küsin otse tema käest.

   Delete