Sunday, 24 March 2019

TERVISEÕPETUSE TUND


 Paar päeva tagasi saime koolist sellise kirja:
(ma eeldan, et ma ikka tohin neid kooli kirju siia postitada?!)

Kiri ei tulnud meile üllatusena, sest juba aasta algul toimunud lastevanemate infokoosolekul räägiti meile kõigile, et sel kooliaastal tuleb neile mingil ajal kooli üks medõde, kes lastele tervisetunni/seksuaalhariduse raames räägib puberteedist ja kõigist sinna juurde kuuluvast (koos klassiõpetajaga)

3.klassi (Y5) lastele räägitakse puberteedist ning puberteediga kaasnevatest kehalistest ja emotsionaalsetest muutustest. Tüdrukutele räägitakse eraldi ka lühidalt kuidas toime tulla menstruatsiooniga. Kogu tunni plaan ja materjalid on eakohased ning nendel vanematel, kellel on soovi ja huvi, on võimalus nende materjalidega ka eelnevalt tutvuda. 

4.klassi (Y6, ehk siis algkooli viimane klass) lastele aga räägitakse seksist ja suhtest, vahekorrast,viljastumisest ja sellest kuidas beebid sünnivad.

Kuna see tund ei ole kohustuslik, siis on nendel vanematel kes ei soovi et nende laps/ed sellest tunnist osa võtab, õigus paluda laps tunnist eemaldada. Kool siiski soovitab kõigil lastel osa võtta.

Meie poolt väga teretulnud tund ja meie arvates, lapsi arvesse võttes, ka just sobivas vanuses. Ma läheks hea meelega tunni materjaliga eelnevalt tutvuma ja seda lastele nädatavat filmikest kooli vaatama, aga mul on kahjuks sel ajal just üks teine koosolek. Samas ma usaldan kooli 100% ja kuna me oleme teemast Gretale nagunii juba mõni aeg tagasi rääkinud, siis ei ole ei meil, ega ka Gretal selle teemaga seoses mingit paanikat või saladusi. 

Kuna ma hetkel juba olen tervise teema juures, siis Greta rääkis mulle üks päev, et neil oli koolis olnud esmaabitund. Ta näitas mulle täpselt kuidas kas vigastatud või minestanud inimese peab maha lamama panema (mis asendisse inimese jalad ja käed panna ja kuidas siis ta küljeli pöörata) ning seletas ka juurde miks seda peab tegema. Ütles, et nad olid koolis klassikaaslastega seda ka praktiseerinud. Taas nii teretulnud, et kool lapsi juba nii noores eas sel teemal harib.


4 comments:

 1. Nenede tundide eest olin tôesti hiiglama tänulik. Käisin ise eelnevalt vaatamas ja väga asjalikud viseod olid. Meie laste kool kutsus väljaspoolt mingid tegijad seda tundi andma. Üldiselt olik kôik vajalikud valdkonnad puudutatud, millega värskepuberteet kokku puutub. Kuna mul on poiss ja tüdruk siis nägin môlemaid videosid. Vôtab ka lapsevanematelt natuke "pressure"t vähemaks et kui aeg on käes siis neid ebamugavaid jutte pead rääkima.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jah, õpetajad rääkisid meile, et materjal on väga hea ja see medõde, kes samuti väljaspoolt kooli tuleb (neil koolis ei olegi minu teada eraldi medõde), on hästi tore inimene ja oskab asjad lastele hästi ära seletada (ta on ka eelmistel aastatel Greta koolis neid tunde andnud).

   Need tunnid on jah väga tähtsad ja just nendele lastele kelle vanematel ei ole ise kerge oma lastega nendel teemal rääkida. Meil õnneks seda probleemi ei ole ja Greta enam-vähem juba valgustatud, aga ma kujutan ette, et videod ja lisa materjalid annavad palju rohkem juurde kui vaid meie jutt :-)

   PS. Minu teada on Greta klassil see tund nii poistele kui tüdrukutele koos, tüdrukutele räägitakse ainult sellest mida täpselt 'periods' ajal teha eraldi. Samas võib olla järgmisel aastal on tund siis eraldi, kui päris seksist rääkima hakatakse.

   Delete
  2. Ma tegelt ei mäleta mis neil koos ja eraldi oli. Meil ka ei ole probleeme rääkisema aga kui nad on nii 15-16 aastased ja esimesed boyfriendid on ja lähed siis üle kordama selliseid tähtsaid asju siis saadetakse sind "viisakalt" toast välja, pööriatatakse silmi ja öeldakes et "I know that". No vähemalt vôin siis kindel olla et ta tôepoolest teab :)

   Delete