Wednesday, 4 July 2018

KOOLI SUVELAAT 2018

Eelmisel laupäeval oli Greta koolis järjekordne suvelaat. Ega sellest üritusest ei olegi midagi uut ja huvitavat kirjutada, sest oleme ju nendel laatadel juba eelmised 4 aastat käinud ja ka siin blogist nendest kirjutanud (näiteks SIIN, SIIN ja SIIN) . Enam-vähem on nad kõik sarnased.

Seekordne laat erines vaid selle poolest, et see sai olema praeguse koolidirektori viimaseks kooli suvelaadaks. Direktori jaoks oli see 23 kooli suvelaat!! Uuest õppeaastast saab kool endale uue direktori (ja õppealajuhataja ja lauluõpetaja), sest vana direktor peab kahjuks haiguse tõttu oma tööst loobuma. Ühtepidi väga kurb, aga samas ka põnev, sest huvitav on näha mida uued juhid ja õpetajad endaga kaasa toovad ja millised muutused sisse viivad (kui üldse)

Iga laada jaoks koostatakse ka programm/reklaamileht mille kaanepildi kujundamisest saavad osa võtta kõik kooli lapsed. Kõikide laekunud piltide seast valitakse välja üks mis läheb laada programmi esilehele ja siis paar pilti programmi sisse. Välja valitud piltide autorid saavad ka väikese auhinna (näiteks laadal korra tasuta batuudil hüpata).

Laste seas väga populaarne moosi(kommi)purkide loos
Greta võitis tema ühe sõbranna kaunistatud kommipurgi

Taaskasutatud mänguasjade ja raamatute müük. 

Kui jõululaada ajal oli müügis hästi palju kasutatud raamatuid, siis sel korral oli valik millegipärast üsna lahja. Eelmisel aastal olime meie selle leti müüjad ja siis oli küll palju rohkem kraami. Samas muidugi kui sul koju midagi üleliigset kogunenud ei ole, siis pole sul ka üleliigseid mänguasju või raamatuid koolile annetada ja ju siis polnud peredel sel korral midagi suur annetada. Aga raha saadi ka nende asjade eest, nii et kurta ei saa ja ka Greta ostis sealt endale paar asja (ja mina paar raamatut talle :)

Karastus- ja alkoholsestejookide loosilett

Ma maksin ühe loosi korra eest £1 ja võitsin kohe selle ühe korraga pudeli veini ning pudeli õlut. Laadal kohtasime ühte meie ammust peretuttavat. Kui see poiss beebi oli, siis ma aeg-ajalt hoidsin nii teda, kui ka tema vanemat õde ja sellest suhtes sai alguse väga pikaajaline ja lähedane sõprus selle perega. Kuna see noormees õppis vahepeal kodust eemal asuvas ülikoolis, siis me polnudki teda juba pikka aega näinud. Greta kooli suvelaadal oli ta seoses Kuk Sool Won (võistluskunsti) grupiga kus ta on ise juba väikesest poisist peale käinud ja kus ta nüüd aeg ajalt juhendaja rollis on. Kuna paljud Greta kooli lapsed käivad selle grupi trennis, siis see grupp tavaliselt esineb oma oskustega suvelaatadel

Loomulikutl ei puudunud ka oksionikorvid

Greta klassi korvi teemaks oli From Russia with Love, ehk siis James Bond ja World Cup ühes.

Korvi sisud ei piirdu alati vaid sellega mis korvis nähtaval on, vaid tihti lisatakse korvi ka kinkekaarte. Näiteks selles korvis on pudelitele ja muule pudi-padile lisaks ka veel kinkekaart ühte B&B hotelli (väärtuses £200), kolmekäiguline lõuna kahele inimesele ja pudel vist mingit kallist vodkat. 


Greta oma sõbrannadega laadal ringi uudistamas
Ühe laua juures said lapsed direktorile 'head aega' soove kirjutada. 
Laada plaan
Greta klassi vanemate tööks laadal oli sel korral raha korjamine ja lugemine (Treasury team). Üks osa vanemaid käisid laadaplatsil ringi ja korjasid lettide omanike käest teenitud raha kokku ja teine osa vanemaid luges eraldi ruumis raha kokku ja sorteeris ära. Kõik rollid olid ajaliselt ära jaotatud ja korraga korjas ja luges raha kaks vanemat (ühe tunni jooksul siis 4 vanemat korraga). Käisin ise ka laada ajal tunnikese raha lugemas ja sorteerimas. Väga hea oli, et selle töö endale võtsin, sest õues oli meeeeeeeletult palav, aga klassiruumis kus me raha lugesime oli mõnusalt jahe. 

Töö oli väga hästi organiseeritud ja kindlad juhised olemas kuidas midagi teha. Iga kord kui keegi jälle rahapakkidega tuli pidime meie spetsiaalse paberi peale ära märkima mis letiga tegu oli ja palju neilt raha tuli (pidi eraldi ka ära märkima mis kujul see raha tuli). See vanem kes raha korjas pidi iga leti käest saadud raha eraldi kotikesse panema ja koti peale kirjutama leti numbri, et me teaks täpselt kui palju keegi raha teenis. Mina aitasin esimese tunni lõpus ja teise alguses ja kui mina oma tööpostilt lahkusin, siis oli juba üle £2000 koos. Kõige rohkem tõi sel ajal raha sisse söögilett ja pealaud (iga täiskasvanud laadakülastaja pidi sissepääsueest £1 maksma ja pealauast sai ka loteriipileteid osta)

Siia pildile jäid küll vaid pennide karbid, aga laual olid ikka ka paberrahade jaoks eraldi karbikesed välja pandud.
Loteriipiletitega on selline lugu, et igale koolis käivale lapsele antakse juba mitu nädalat enne laata koju kaasa 20 loteriipiletit (vanasti oli 10, aga kuna koolil on hädasti lisaraha vaja, siis tõsteti müüdavate piletite arvu). Üks pilet maksab £1 ja iga pere otsustab ise, kui mitu piletit nendest 20-st nad endale ostavad või oma tuttavatele maha müüvad. Kõik järgi jäänud piletid tuleb koolile tagasi anda. 
Meie oleme alati kõik piletid ise ära ostnud ja meil on olnud õnn ka mitmel korral võita. Auhindu on igasuguseid ja hästi palju. Meie võitsime näiteks ühel aastal peaauhinna milleks oli kolmekäiguline õhtusöök neljale ja pudel sampust ühes restoranis. Veel oleme võitnud ühekordse poniklubi pääsme Gretale ning veel kaks asja mida ma isegi ei mäleta enam. 


Aga siit on selle aasta suvelaada loteriivõidud näha
Politsei oli laadal eelkõige laste lõbustamiseks ja mitte töö eesmärgil
Greta ostis mulle laadalt lille
Greta kooli esine

Meie laadakraam 
(pildilt puudub lill mille Greta mulle ostis)
Peale laata hüppasime korraks läbi meie lähedal asuvast farmipoest. Käik mis eraldi kajastust ei vaja, aga kuna seal olid ilmatu uhked lillekorvid, siis ma panen siia blogisse oma ema silmas pidades paar pilti nendest korvidest :) 
Greta juurikaletis ennast külma auruga jahutamas

Praeguseks lõpetan selle postituse, aga koolijuttu on kohe varsti veel tulemas. Mul on siin mõned koolijutud juba kevadisest arenguvestlusest varuks ning täna läheme veel exhibition õhtule, kus lapsevanemad saavad laste koolitöid näha ja nende järgmise kooliaasta õpetaja ning uue klassiruumiga tutvuda. Proovin lähitulevikus kõigist sellest blogida.

4 comments:

 1. Huvitav lugemine, sain mitu head ideed tulevikuks! Tahaks mõne asja kohta täpsustavaid küsimusi esitada, ürituse korralduse poole pealt just. Kas küsin siinsamas või saan nt meili saata?

  Ainult alkohol kooliüritusel hämmastab.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tere Karina, võib vabalt ka siin küsida, sest võimalik, et ka teisi lugejaid huvitaks Sinu küsimuste vastused :)

   Eestist vaadatuna on jah kindlasti alkohol kooliüritustel kohatu, aga arvesse tuleb võtta seda, et siin on Eestist erinev joomiskultuur. Võib-olla mu blogist paista nii, et sellistel üritustel pannakse suurt rõhku alkoholile, kuigi tegelikult see nii ei ole.

   Lahtist alkoholi ka ei müüda kunagi laste või perega seotud üritustel.

   Delete
 2. Ähh, pole see briti joomiskultuur nii erinev midagi. Proled joovad õlut, keskklass veini ja kokteile, ginv iimasel ajal hästi pop.Purju jäädakse ikka ühtemoodi. See, et teie peres alkoholi ei pruugita, ei tägenda, et terves UKs alkh joomine mingil moel kontrolli all on.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Vahe ongi selles, et kuigi alkoholi tarbitakse, siis ei jooda sellest ennast kohe purju. See et meie pere alkoholi ei tarbi ei puutu asjasse.

   Delete