Friday, 15 June 2018

EESTI KLUBI 2

Eelmise aasta novembris kirjutasin ma sellest kuidas Greta plaanis oma sõbrannaga koolis Eesti Klubi püsti lüüa. Seda postitust saate lugeda SIIT. Sellele postitusele pidi järgnema ka teine osa, aga kuna jõulud tulid tormina peale, siis jäi mul see teine osa avaldamata. Õnneks ma siiski olin jõudnud osa tekstist juba mustandina valmis kirjutada ja saan seega nüüd koos finaaliga siia postitada. 

Jätkangi nüüd sealt kuhu ma enne pooleli jäin, ehk siis eelmise aasta novembri arenguvestluse juurest.

Nimelt küsisin ma arenguvestlusel õpetajalt, et mis värk selle Eesti klubiga on. Õpetaja väga vabandas ja ütles, et tüdrukud olid jah tema juurde oma ideega tulnud ja ta oli selle igati heaks kiitnud, aga kuna enne jõule on koolis hirmus kiire aeg ja ta ise oli ka arenguvestlustega kaasneva eeltööga väga hõivatud, siis tal polnud aega asjasse väga süveneda. Ta oli tüdrukutele öelnud, et nad saavad sellega tegeleda kui jõulud on möödas, ehk siis jaanuaris. 
Kui ma talle siis mainisin, et kas ta teab, et kuulutused on juba igal pool koolis üleval ja kuulutustel kirjas et esimene klubi koosviibimine toimub juba JÄRGMISEL nädalal, siis õpetaja hoidis kätega peast kinni ja ahmis õhku (heas mõttes). Ta ütles, et tüdrukud olid talle jah hommikul kuulutust näidanud, aga kuna ta oli just koosolekule minemas, siis tal polnud võimalust kuulutust läbi lugeda või sellesse süvenda ja kuna jutt oli jaanuarist, siis eeldas et aega veel on. Ma siis moka otsast lisasin ka seda, et Greta ütles mulle, et nad olid need kuulutused ka iga klassi õpetajale juba jõudnud viia, mille peale õpetaja pea lauale langes ja ta appi hüüdis :D :D

Tegelikult ütles õpetaja, et ta 100% toetab tüdrukute ideed ja pealehakkamist, ning annab neile igati oma toetuse. Lihtsalt et kogu asi sattus natuke paha aja peale, sest enne jõule kulub iga vaba vahetund ja isegi osa tundidest jõulukontserdiks harjutamise peale. Ta ütles, et tüdrukud saavad küll eesti keele tunni läbi viia, aga sel juhul vaid oma klassi lastele ja tema järelvalve all. Õnneks käis jutt ka vaid ühest tunnist mitte iganädalasest klubist :)

Vestlusel õpetajaga tuli ka välja kust Gretale ja ta sõbrannale üldse tuli see idee, et Eesti Klubi luua. 
Nimelt tuli mu ema meile külla ja ta lennuk jõudis Inglismaale just sellisel ajal, et ma sain ta enne Gretale kooli järgi minemist lennujaamast kaasa võtta. Kooli jõudes andis vanaema Gretale kohe ühe tema lemmik kommipaki Kiss-Kiss komme ja kuna Greta õpetaja juhtus ka just siis meist mööda minema (me läksime Gretale peale kooli toimuvasse kunstiringi järgi), siis pakkus Greta ka õpetajale kommi. Õpetaja võttis kommi vastu ja ütles, et näitab seda järgmisel päeval kogu klassile ja et Greta võib siis ka teistele rääkida mida kiss-kiss eesti keeles tähendab. 

Sellest tuli Gretal idee järgmisel päeval kooli kaasa võtta mõned Eestit tutvustavad asjad ja ka kõigile klassikaaslastele kommi pakkuda. Neil on koolis nagunii alati selline asi olnud nagu 'Show and Tell' ehk siis lastele antakse võimalus kogu klassile midagi näidata või millegist rääkida mis ei pea olema kooliprogrammiga seotud (aga loomulikult võib olla). Ma ei teagi kas neil on selleks mingi kindel päev kui nad seda teevad või siis nädala sees vastavalt sellele millal rohkem aega on, või lihtsalt vastavalt sellele kui kellegil midagi näidata või rääkida on. 
Greta võttis kooli kaasa sellised Eestiga seotud asjad
Õpetaja rääkis meile arenguvestlusel, et Greta oli suurepärase Eesti tutvustava etteaste teinud ja lasknud lastel eestikeelseid sõnu järgi öelda. Umbes sedasi

Lapsed olid pärast Gretalt küsimusi küsinud ja Greta rääkis mulle, et üks poiss (Connor) oli küsinud, et kui eesti keeles ei ole 'c' tähte, siis mis tema nimi Eestis oleks? :)

Ehk siis see Eesti Klubi idee sai alguse just sellest samast Eestit tutvustavast etteastest. Greta ja ta sõbranna nägid kui väga see kõigile meeldis ja seega otsustasid eraldi klubi luua.

Tüdrukud said õpetajalt loa Klubiga algust teha jaanuaris, aga erinevate asjaolude sunnil lükkus neil see klubitamine aina edasi. Greta tassis oma materjale vist küll vähemalt viiel korral kooli kuid tuli igal korral sealt taas pettunult tagasi. Jaanuaris olid nad õpetajaga kokku leppinud ühe päeva, aga juhtus nii, et just sel päeval oli õpetaja haigeks jäänud ja ta oli terve nädala haige. Siis vahepeal jäid tüdrukud ise vaikseks ja ma juba lootsin, et ehk nad on kogu selle Eesti Klubi asja juba ära unustanud ja alla andnud, aga  kus sa sellega. Varsti läks jälle klubi jutt lahti ja õpetajaga lepiti uus päev kokku. Siis aga juhtus nii, et just sel päeval oli üks laps nende klassis ühe suuremat sorti pahandusega hakkama saanud ja õpetaja pidi pika vahetunni ajal selle lapsega tegelema ning tüdrukute Eesti Klubi pidi järgmist korda ootama. Järgmisel korral oli aga taas mingi takistus ja nii ka mitmel järgneval korral.

Enne laste ette astumist pidid tüdrukud õpetajale kõigepealt ette näitama oma plaani kuidas nad plaanivad 'tundi' läbi viia. 
Selle tarbeks valmistati siis meie juures play date ajal mõned materjalid 
 Greta valmistan mingi aeg hiljem veel mõned juurde.
Isegi word search tabeli tegi ise


LÕPUKS siis üleeile, mitu, mitu kuud hiljem kui plaanitud, õnnestus neil Eesti Klubi avalöök teha!!!!
Keeletundi võisid tulla alguses vaid nende enda klassi lapsed (need kes soovisid) ja sellest tunnist võttis osa ka nende õpetaja. Kokku oli lapsi vist mingi 7 või 8, aga kõige toredam asi selle juures oli see, et osa võttis ka ÜKS poiss (ülejäänud olid kõik tüdrukud). Tegu oli selle sama poisiga kes ühe assamblee ajal ei olnud eriti vaimustuses Greta käest kinni hoidma (video sellest siin), aga kes Eesti Klubi lõppedes oli oma õe juurde tormanud ja öelnud, et tegu oli kõige fantastilisema klubiga. Mind üllatas see sellepärast, et tegu on tegelikult sellise poisiga kes väga tihti hilineb kooli (selles küll ei saa teda ennast süüdistada) ja kes ei ole eriti õppimisest huvitatud ning kes ka harva tüdrukutega koos mängib. Samas ma muidugi ei tea (ja Greta ka ei teaks) võib-olla oli ta mingi pahandusega hakkama saanud ja oli nagunii oma õues mängimise ajast ilma jäänud ning oli seega seal tunnis hoopis õpetaja käsul, aga sellele vaatamata ei vingunud ja hädaldanud ta siis seal, vaid võttis entusiastlikult osa. 

Greta võttis need raamatud kooli kaasa, aga ta ütles, et neil ei olnud aega neid raamatuid kasutada. 
Õpetaja oli Greta ja ta sõbranna tunnist (see klubi ei kestnud tegelikult tervet tundi, vaid ma arvan et ehk kuskil 20 min) väga vaimustatud olnud ja mõlemale tüdrukule 2 'team pointi' andnud. 

Tüdrukute suureks üllatuseks kutsuti nad järgmisel päeval assamblee ajal terve kooli ees lavale kus neile anti spetsiaalne aukiri (nad ei olnud ainukesed aukirjade saajad. Neile koolis jagatakse, minu teada, kord nädalas selliseid aukirju kõikide klasside lastele nii, et kooliaasta lõpuks on iga laps vähemalt ühe aukirja saanud). Greta oli nädala 'täht' sellepärast, et ta oli iseseisvalt organiseerinud Eesti Klubi, valmistanud ise suurepärased õppematerjalid, õpetanud teisi klassi liikmeid uskumatult tõhusalt ning isegi disaininud suurepärased mängud ja tegevused. Et ta näitas üles kannatlikust ja kaasas tegevustesse kõik osalejad. Õpetaja kirjutas et Greta on viimasel ajal üles näidanud äärmuslikku küpsust ja tänas teda selle eest et ta on alati nii rõõmus ja positiivne nende klassi liige. Sellele lisaks sai ta veel ekstra 2 meeskonna pointi. 

Kui ma seda teksti lugesin siis Greta ei väsinud rõhutamast ja paistis isegi natuke pettunud olevat, et nii suur tähelepanu vaid talle oli pööratud, kuigi Eesti Klubi oli nii tema, kui ka ta kõige parema sõbranna ühine idee ja läbiviimine. Aukirja sai muidugi ka ta sõbranna, aga Greta ütles, et sinna oli kirjutatud, et ta sõbranna oli olnud Eesti Klubi abistaja. Ma siis proovisin talle seletada, et võib olla on asi ka selles, et ilma temata ei oleks seda Eesti Klubi ju võimalik olnud teha, sest keegi teine neil koolis ju eesti keelt ei räägi. 

Igal juhul mul on hea meel, et nüüd LÕPUKS on see asi tehtud ja mis peamine, et tüdrukud ise nii tublid ja järjekindlad olid ning et nad vaatamata kõikidele takistustele alla ei andnud. Müts maha nende ees!

2 comments:

 1. Suurepärane, mul jääb sõnadest puudu, et kirjeldada tunnete virr-varri, mis mind lugemisel valdas. Gretas on olemas aktiivsus, iseseisvus ja teostamise tahe ning mis kõige olulisem, kui on miskit plaani võtnud - viib selle lõpule. Kiitus tublile emale (ja isale ka) - see on puhas rõõm!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aitäh,aitäh, aga nagu Greta mullegi korrutas, siis ütlen ka mina, et osa kiitusest kuulub kohe kindlasti ka ta sõbrannale. Ma ei uskuks et ilma temata Greta midagi üksinda oleks hakanud organiseerima ja ma tean, et vahepeal oli just ta sõbranna see kes selle Eesti teema taas uuesti üles võttis.
   Aga muidu jah, ma ise ka ütlesin Gretale, et see on nii tore, et ta alla ei andnud vaid järejepidevalt uuesti proovis kuni asi lõpuks tehtud sai. Et pidagu ta seda 'lugu' meeles, sest see on talle heaks elu õppetunniks :)

   Delete