Tuesday, 27 February 2018

LUMEKOLL IDAST (beast from the east)

Meil on hetkel õues harjumatult külm. Eile tuli meie kandis korraks isegi lumi maha. Maa sai valgeks küll vaid korraks, aga kerget lund sadas päeva jooksul veel mitmel korral.
Nagu kiuste toimub Greta koolis just sel nädalal rattasõidu koolitus. Kõik Year 4 (ehk siis 8-9 aastased) lapsed on eri päevade peale ära jaotatud ja Greta 'koolitus'päevaks määrati tänane päev. Me palusime õpetajal, kui vähegi võimalik, Greta rattakoolitus mõne teise päeva peale tõsta, et ta ikka viiulitundi saaks hommikul minna, aga kahjuks polnud õpetajal seda võimalik teha. Ta küll väga vabandas ja ütles, et proovis päeva ära vahetada, aga kuna kõik lapsed olid juba koolitajate poolt ära jaotatud ja igale lapsele just antud päeva jaoks kindlustus tehtud, siis oleks päevade vahetamine liiga keeruliseks osutunud. 

Tühja sest ühest viiulitunnist. Tunni eest makstud raha läheb küll nüüd kaduma, aga vahel ikka juhtub.
Mul on hoopis kahju sellest, et laste rattakoolituspäev nii meeletult külma päeva (nädala) peale pidi just sattuma. Lapsed ise vaevalt et sellise asja üle kurdavad või selles mingit probleemi näevad, aga +11 kraadi juures oleks ikka palju meeldivam rattaga sõita kui 0 kraadi juures. Seda enam, et kui ma õigesti aru sain, siis see koolitus kestab neil kogu hommiku, ehk siis kokku 3 tundi. Õnneks oli Greta vähemalt nõus mütsi rattakiivri alla panema, aga mingit väiksemat ja mugavamat jopet mul talle küll nii külmaks ilmaks selga ei olnud anda. Loodan, et ta saab oma tavalise talvejopega ka hakkama, kuigi see on üsna pikk ja lohvakas rattasõidu jaoks. 
Kui hästi või halvasti läheb (kelle jaoks siis hästi ja kelle jaoks havasti), siis ehk jõuab suurem lumepilv ka meie kanti neljapäevaks või reedeks. Kool saatis meile juba hoiatava kirja
Tore oleks kui laste pärast üheks päevaks natuke korralikum lumi maha sajaks, aga ise ma küll lund taga ei nuta. Pigem tahaks tagasi neid meie tavalisi +10-+14 kraadiseid ilmi. Tegelikult märtsis on ju juba üsna realistlikud ka +20 kraadised ilmad.

Kooliga seotult on üldse hetkel väga tihe programm. Lapsevanemad peavad peaaegu et sõrmega järge vedama mis päeval midagi toimub. 
Eelmisel nädalal oli üks koosolek ja üks kontsert peale kooli, sel nädalal jalgrattakoolitus ja ülemaailmne raamatupäev (mille tarvis läheb kostüümi vaja). Järgmisel nädalal toimub järjekordne arenguvestlus koolis (mul on tunne, et alles me ju käisime arenguvestlusel) ja siis algab kohe Greta kohaliku küla Muusika Festival mille raames ka Greta koolis suur kevadkontsert toimub. 
Siis läheb Greta kooliga nädalaks farmi elama ja töötama ning paar päeva pärast tagasitulekut võtab Greta oma klaverimänguga osa ühest väiksemast kontserdist ühes kirikus, mis on organiseeritud tema ja ühe teise klaveriõpetaja poolt kooliväliselt.
Mingi aeg hiljem läheb koolikoor taas esinema ühte teise linna, kus toimub igaaastane suur Koolikooride Festival.

Ja nii see aeg käest ära lendabki...

PS. Näide meie praegusest ilmast
Blogi kirjutamise ajal
ja15 min hiljem
PS2. Kell on kaks päeval. Pete just helistas ja ütles, et on teel koju. Tema kandis hakkas paksu lund sadama ja ta otsustas (koos teiste kolleegidega) töölt plehku panna enne kui liiga hilja on ja nad lumevangi jäävad. 

EDIT:
Kuna Pete jõudis töölt varem koju siis ma nurusin ta endaga Gretale kooli järgi minnes kaasa. Õues oli kella 15.30 ajal -1C külma. Ma ei mäletagi millal meil viimati siin PÄEVAL nii külm on olnud. 

Kellel jaoks külm, kelle jaoks mitte. Paljad sääred talvel on siin maal täiesti normaalne nähtus :)

Greta jäi rattakoolitusega küll rahule, AGA tal oli väga kahju, et just tema koolitus sellele päevale langes ja ta sellepärast nii mõnestki põnevast sündmusest täna ilma jäi. 

Näiteks oli neil täna koolis külas üks kirjanik, kes oma uuest raamatust rääkis ja lastele igasugu naljakaid asju oli teinud ning siis lõpus ka lastele autogramme jaganud. Kohtumine kirjanikuga toimus muidugi just sel ajal kui Greta ja osad ta klassikaaslased rattakoolitusel olid.
 Pildid kooli twitteri lehelt
Samuti oli just täna viiuliõpetajal plaan viiulitund koos kahe teise Greta sõbrannaga teha (kes samuti viiulit õpivad), et kevadkontserdiks koos harjutada. Gretal oli kurb meel et tema sellest tunnist täna osavõtta ei saanud. 

Olime ka täitsa ära unustanud, et teisipäeviti on ju Gretal lõuna ajal koolis Jazz Band kus ta viiulit mängib. Kui tavaliselt on tal viiul nagunii viiulitunni pärast juba teisipäeviti koolis kaasas, siis täna tal viiulit ei olnud. Õnneks oli muusikaõpetaja talle ühe varu viiuli leidnud ja Greta sai siiski Jazz bandis teistega kaasa mängida.

No vähemalt oli tal tunnistus ette näidata tänase päeva saavutuste eest rattakoolis, kuigi ega nad seal jalgrattakoolitusel midagi erilist või midagi uut ei õppinud. Selles eas lapsed sõidavad ju nagunii juba ammu ratastega. Need koolitused ongi rohkem selleks et, tagada ja kontrollida et teatud eas lapsed ikka oskaks ja teaks kuidas on õige jalgrattaga liigelda. Meie maakonnas korraldatakse neid koolitusi iga kahe aasta tagant kohalikke koolide lastele, ehk siis Year 2 (6-7 aastased), Year 4 (8-9aastased) ja Year 6 (10-11 aastased) lastele. Ühest sellisest koolitusest kirjutasin ma kaks aastat tagasi SIIN. Kahe aasta pärast toimub neil see koolitus juba tänaval.

Täpsem info selle koolituse kohta koos ühe väikese videofilmiga kus selgitakse mida täpselt iga astme koolituse juures lastele õpetatakse SIIN.
Tänane päev oli tähtis päev ka meie väikesele Jostenile. Nimelt tegi ta täna esimest korda tutvust lumega :)
Paistis et meeldis. Vähemalt mingeid kaebusi ei esitanud ja tagasi tuppa ka ei jooksnud. 
Siit allolevalt pildilt vist väga hästi ei paista, aga selle laua juures olev väike põõsas/taim (mis on pooleldi külili kukkunud, sest mul pole meeles olnud seda aia külge kinni siduda) on juba vähemalt kuu aega õitsenud (väikesed kollased õied) ja Greta seljataga olev põõsas on kohe punastesse õitesse puhkemas. Ma muidugi ei tea nüüd kui kohe see kohe saab olema, sest nüüd on meil siin ju äkki TALV, aga vähemalt üks punane kohe lahtiminev õieke on ka sellel pildil näha. 

Veel üks väikene lisa siia postitusse

13 comments:

 1. See rattakoolitus tundus veidravõitu küll, nad ju tõepoolest sõidavad ammu. Kas selline asi on kohustuslik? S t kui oluline viiulitund samal ajal ja tore tund kirjanikuga koolis jms - lihtsam oleks olnud loobuda rattatunnist, seda enam, et kui lapsed ei tohi üks kodus olla selles vanuses, siis ilmselt mitte ka üksinda (järelevalveta) rattaga sõita? Et polegi väga pointi.

  ReplyDelete
  Replies
  1. See rattakoolitus on ikka kohustuslik ja ikka ka vajalik. Need koolitused on Department of Transport-i poolt üleriigiliselt korraldatud. Iga maakonna omavalitsus organiseerib neid kohalikkele koolidele. Koolituse viivad läbi vastavad spetsialistid ja nemad teavad täpselt mida lastele õpetada. Seda enam, et meie liiklus siin on ikka palju tihedam kui Eestis ja ratturite jaoks tihti ka väga ohtlik.

   Lihtsalt sel korral juhtus nii, et kirjaniku külastus ja rattakoolitus langesid ühele nädalale (ju siis ei olnud võimalik kuupäevi muuta) ja Greta puhul siis ka veel tema viiulitunni peale. Kirjanik küll ei olnud keegi üleriigiliselt tuntud, seega otseselt rattasõidu lapsed millegist tähtsast ilma ei jäänud, aga loomulikult oleks ka neil olnud tore kuulata päris kirjaniku poolt kuidas üks raamat valmid ja kuidas kirjanikuks saada.
   Greta klassiõpetaja pakkus ka, et ta võib Greta rattakoolituselt viiulitunni ajaks (20min) ära kutsuda, aga me ise ütlesime et pole vaja. Ta väga vabandas, et tal polnud võimalik päeva ära vahetada.

   Aga sellist seadust meil siin ei ole, et lapsed üksi kodus ei tohiks olla :)

   Täpsem info kursuse kohta koos ühe lühivideoga siin (videolt on näha mida täpselt lastele eri astme kursustel õpetatakse)
   https://bikeability.org.uk

   Delete
  2. Selge, aitäh ammendava vastuse eest! Kui kohustuslik siis tõesti kahju, et kattus emotsionaalselt olulisemate asjadega.
   Mul perekondlane on olnud Inglismaal (Londonis) au pairina tööl, ühe aasta oli perekonnas, kus varateismelised lapsed, 11 ja 12 või 12 ja 13 tol hetkel. Pidi neid koolist koju tooma ja nende aega täitma, kuna lapsed ei tohtinud selles vanuses üksinda liigelda ega ka üksinda kodus olla. Aga see oli varsti 10 a tagasi :). Või oli põhjus perekonna soovides, mitte seaduses - ka võimalik variant. Ma ise vb pidasin seaduseks, kuna filmidest jm on mulje jäänud (need tõenäoselt siis ameerika omad, kui teil seda keeldu ei ole). Et enne Jostenit kassi saamisega oli ka paras kino, sest elasite justkui suurele teele liiga lähedal ja ei olnud ohutu, siis mis veel lastest rääkida :)

   Delete
  3. Õigem oleks vist olnud öelda, et rattasõit ei olnud sunduslik, aga Greta ei oleks kindlasti sellest loobuda tahtnud :)

   Enamus 11+ aastased lapsed käivad ikka ise koolis. Kes kõnnib kooli, kes sõidab rattaga, kes käib bussi, kes rongiga jne. Paljudel keskastme koolidel on ka omad koolibussid mis lapsi peale koolipäeva lõppu koju toovad (küll mitte otse kodu ukse ette kui sa just bussipeatuse juures ei juhtu elama).

   Eks see kuidas kellegi pere toimib olene nii perest endast, lastest, kui ka sellest kus kandis keegi elab või kus koolis käib.
   Meie naabripoiss (12 aastane) näiteks sõidab hommikul kooli hoopis kahe rongi ja bussiga. Tal ei ole ema või Au pair-i kõrval kätt hoidmas :)

   Sellist seadust et lapsed (ei pea siis väikelapsi silmas) ei tohiks üksi kodus olla ei ole siin kungi olnud, küll aga ütleb seadus, et kui su üksi koju jäetud lapsega peaks midagi juhtuma, siis on lapsevanem vastutav. Olenevalt juhtumist võib karistus aga väga karm olla.

   Aga seda kohe kindlasti, et meil on siin nii liilus kui ka turvalisus täiesti teiste mõõtmetega kui väikeses Eestis. Greta võiks ju ka praegu üksi bussiga kooli sõita, aga kuna meil selleks otsest vajadust ei ole, siis ei hakka me lapse eluga riskima. Jah see risk, et keegi ta ära varastab on väga väike, aga samas mitu korda suurem kui Eestis elades. No ja sellised juhtumid kus alles hiljuti Greta kooli lähdal olevas metsatukas (või oli see isegi pargis) üks mees 12 aastase tüdruku ratta seljast maha lükkas ja seksuaalselt ahistama hakkas, ei innusta kuidagi Gretat ise kooli saatma. Õnneks õnnestus sel 12 aastasel tüdrukul põgeneda, aga meest pole ikka veel kinni saadud. Politsei käis isegi kooli naabruskonna inimestega rääkimas ja internetis oli üleval võtted sellest mehest mis turvakaameratele olid jäänud ning politsel on ka mehe DNA olemas, aga mees ennast ei ole enam kuskil näha olnud. Ta oli varem ka proovinud meie lähiskonnas lapsi ahistada.
   Või siis mõned hullud ootavad kohe kuskil kooliväravate juures autodes seda õiget juhus, et keegi pihta panna.

   Mõned aastad tagasi proovisid ühed hullud lausa kolme meie rajooni algkooli juures lapsi varastada. Õnneks õnnestus ühel poisil end vabaks rabeleda ja teistel juhtudel saadi enna jaole kui midagi üldse juhtuda veel jõudis hakata.
   https://www.telegraph.co.uk/news/uknews/crime/9286801/Parents-warned-as-Kingston-school-children-approached-by-strangers.html

   Vahel ei ole isegi vahet kas laps tuleb koolis üksi või emaga
   https://www.standard.co.uk/news/crime/boy-four-snatched-by-stranger-in-kidnap-attempt-as-his-mother-walked-him-home-from-school-in-bow-a3351566.html
   Eestis selliste asjade pärast muretsema ei pea, kuigi mulle tundub et Eestis on jälle liiklusõnnetusse sattumise oht mitu korda suurem kui meil siin.

   Igal juhul ei näe mina küll selles midagi halba, et algkoolilastel siin rohkem silma peal hoitakse. Ei jää need lapsed sellepärast kuskilt otsast arengust maha või muutu memmekateks. Täitsa normaalsed lapsed nagu lapsed ikka. Seda enam et siin elavad lapsed on enamuses väga julged ja jutukamad ning neid kuulatakse ja võetakse arvesse, seega saavad ilusti hakkama kui vaja või kui mingi häda käes :)

   Delete
 2. Olen Tartus, kus viimane nädal olnud -15-22 ja väga mõnus õhk on. Kordi etem kui briti saarte talvine niiskus. Tsärgiga muidugi välja ei lähe ja takvejopet on selga vaja. Mõnus!

  ReplyDelete
 3. Kas viiulitund toimub vahetunni ajal v on teie poolt organiseeritud (lihtsalt kooli ajal).
  Tundub, et Greta on suur muusika armastaja 😊
  Väga mõnus on teie tegdmisi jälgida

  ReplyDelete
  Replies
  1. Viiulitundi tuleb kooli andma eraõpetaja. Tunnid toimuvad koolitundide ajal, ehk siis kui juhtub vahetunni peale langema, siis on vahetunni ajal ja kui ei juhtu, siis on lihtsalt mis iganes koolitunni ajal. Greta viiulitund on vist hetkel matemaatika tunni ajal. Greta klassis mängib tema ja veel 2 tüdrukut viiulit ja nad ise teavad mis järjekorras nende tunnid on. Ehk siis kui ühe tund on ära lõppenud ja ta tagasi klassi tuleb, siis läheb järgmine. Viiulitund kestab 20-30 min.
   Sama kehtib ka klaveri ja kitarritundide kohta.

   Kõik ülejäänud trennid ja ringid toimuvad suure vahetunni ajal kas siis enne või pärast laste lõunasööki (kuna eri eagrupi lapsed söövad lõunat eri ajal (ehk siis kõik ei söö koos), siis vastavalt sellele on ka lõunatunni ringid ja trennid organiseeritud nii, et keegi oma lõunasöögist ilma ei jääks :)

   Delete
  2. Ma olen sõnatu, nii mõistlik ja hea organiseerimine kooli ja loomulikult lastevanemate poolt!

   Delete
 4. Meil on Bikeability vabatahtlik, seda enam, et ise selle eest maksma peame. Meil on Y5 ja Y6, poiss tegi ainult esimese, tydruk tegi m6lemad. Ikka hea teada, kuidas muu liiklusega toime tulla, nii et ei saa 0elda, et pole m6tet. 12a vanuses (Y7) hakkab enamus lapsi ise koolis k2ima ja kui kool piisavalt l2hedal, siis m6ned ka rattaga.

  ReplyDelete
 5. Tervitused põhja poolt piiri :-) see peaks nüüd teie poole liikuma siit, loodetavasti pole asi lõunas nii hull kui siin! Siin on täiesti ulmelised paar päeva olnud. Linnas bussid ei sõitnud, poes on piim ja leib otsas, koolid kinni. Eestlase jaoks pole lund nagu ollagi aga soon see siiski eriline 😊

  ReplyDelete
 6. Tervitused põhja poolt piiri! Loodetavasti teile see nii hulluna siit ei jõua! Siin on paar päeva täiesti kaos ja hullumaja olnud, bussid ei sõida, koolid kinni. Poes pole leiba ega piima. Eestlase jaoks pole lund ollagi, aga siin see siiski erakordne!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jah lumetorm jõudis ka meie juurde. Kõige hullem oli neljapäeva õhtu. Eile õhtu sadas ka veel lund juurde, aga täna juba enam-vähem tagasi normaalsuse juurde.

   Greta kool saatis samuti neljapäeva õhtul kirja, et reedel on kool kinni, sest teeolude tõttu ei pääse nõutav arv õpetajaid kooli. Mul oli selle üle üsna hea meel, sest mul endal oli juba päev varem kõhe lumel sõita ja libiseda. Eks lume korral just liiklusohutuse ja liiklusolude tõttu seiskubki kõik. Lume ja jääga on ikka väga ohtlik sõita kui talverehve alle ei ole. 11 tunniks kuskile mootoriteele lumevangi jääda on ikka üsna karm kogemus. Õnneks meie kandis asi nii hulluks ei läinud.

   Delete
  2. Hea kuulda, et teil asi nii hull polnud! Ma pidin kah korra sõitma ja on ikka kõhe küll sedasi

   Delete