Friday, 23 February 2018

BRUGES JA PICASSO

Belgia reisi 2 osa.

Terve öö möllas õues hirmus kõva tuul ja sadas väikeste vahedega tugevat vihma. Kuigi ma enda arvates magasin öösel väga hästi, siis paaril korral ärgates mõtlesin õudusega et kuidas me küll päeval sellise tormi ja vihmaga linnas hakkama saame. Me olime küll kaks vihmavarju kodust kaasa võtnud, aga tormiga ei oleks neist küll palju tolku olnud ning talvejoped on meil kõigil sellised mis vihma läbi lasevad. Kuna me hotellituba asus aga katusekorrusel, siis see akna vastu peksev vihm ning vilistav torm tekitas nii mõnusa ja hubase tunde, et muretsemise asemel suikusin üsna kiiresti uuesti magama. 

Hommikuks ei olnud tormist enam haisugi järgi ning hallide pilvede vahelt piilus isegi aega ajalt särav kollane päike välja.  

Ööbisime hotellis nimega Restaurant t'Putje. Internetis olevate piltide järgi tundus tegu olevat ilusa hotelliga. Või noh mis nüüd NII ilusa, aga piltidelt paistis hotell välja puhas, hele ja hubane. 
Meile jäigi see hotell teiste hulgast just oma välimuse poolest silma, ainuke asi mis meid algul tagasi hoidis oli hotelli oma autoparkla puudumine. Broneerisimegi siis kiiruga endale seal 3-se toa ära, sest kuna ööbimiskoha otsimine osutus üsna keeruliseks, siis me ei tahtnud et keegi teine meie eest selle viimasegi toa ära napsaks. 

Kõik toimus nii kiiresti, et mul ei tulnud üldse meelde selle hotelli kohta eelnevalt Tripadvisor lehelt infot lugeda. Hiljem arvustusi lugedes pidin aga kreepsu saama. Nii paljud inimesed kirjutasid, et ärge laske piltidel end petta, et tegu on ühe haisva ja kulunud hotelliga. Kõige rohkem kaebusi oligi just kanalisatsioonihaisu kohta, kuigi samas paljud kirjutasid, et kuna hotell asub nii ideaalse koha peal, siis vaatamata haisule on nad tulevikus nõus hotellis uuesti ööbima.
Siis oli muidugi juba liiga hilja hotelli vahetama hakata. Polnudki ju ühtegi teist hotelli mille vastu vahetada oleks saanud. Ega meil midagi muud lõpuks ei jäänudki üle, kui olukorraga leppida ja lootma jääda, et asi siiski kohapeal nii hull ei ole kui inimesed kirjutavad.

Paar päeva hiljem hotelli sisse astudes lõi meile kohe kerge vetsu hais ninna. Mitte just paha hais, vaid pigem selline ujula tüüpi lõhn. Pidime tunnistama, et hotell nägi oma välimuselt natuke kulunud välja jah. Tuppa astudes olime aga meeldivalt üllatunud. Ei teagi kas sellepärast, et ootasime midagi jubedamat, või oleks ka ilma eelarvamusteta tuba sama hea mulje jätnud. 
Tuba oli väga suur ja nägi täiesti normaalne välja. Voodipesu oli puhas ja voodid mugavad. Vannintoa ust lahti tehes tundsime ka meie natuke ebameeldivat lõhna, aga õnneks toas midagi ei haisenud ja seega hoidsime lihtsalt vannitoa ukse pidevalt kinni et see hais sealt vaikselt tuppa ei imbuks.
Midagi luksuslikku seal toas aga tõesti ei olnud, pigem prooviti odavate vahenditega head mulje jätta ja minu arvates meie toa puhul neil see ka täitsa õnnestus. Teiste tubade kohta ma ei oska muidugi midagi kosta.
Õhtu jooksul ja järgmisel hommikul leidsime aga ka küllaldaselt selliseid väikeseid lohakaid vigu ja puuduseid mida tegelikult on väga kerge parandada ning mis ei nõuaks palju ekstra raha.

Näiteks nagu see pooleldi katkine ja seega ohtlik pistik.
Lugesin Tripadvisori lehelt, et inimesed olid hotelli üheks puuduseks välja toonud veekeedukannu puudumise. Kuna Petele meeldib teed juua, siis otsustasin talle kodust nii kannu, kui ka teekotikesed, kaasa võtta. Kuna oli autoga mineks, siis oli ju kerge mis iganes asjad lihtsalt autosse kaasa pakkida. Küll aga ei tulnud ma selle peale, et kui toas ei ole veekeedukannu, siis ei ole seal ju ka kohvi- või teetasse ja nii jäigi Petele tee hotellitoas joomata. Toas oli küll kolm joogiklaasi, aga me ei julgenud sinna kuuma vett sisse kallata. 

Õnneks võtsime kodust kaasa ka omad padjad. Minu arvates on see tänapäeval iga normaalse hotelli juurest täiesti elementaarne nõue, et patjadel oleks kaitsepadjapüürid peal, aga vot selles hotellis olid kõik padjad 'paljad'. Ma ei kujuta ette, et ma peaks magama hotellis padjaga kuhu sisse sajad inimesed eelnevalt ilastanud ja tatistanud on. 

Eriti häirisid hotelli juures logisevad uksekäepidemed. Me märkasime neid hotelli peal päris mitut. No kui raske saab olla paari logiseva kruvi kinni keeramine?
Aga jah, kõigile nendele väikestele puudustele vaatamata oleksime ka meie nõus seal samas hotellis uuesti ööbima, sest see tõesti asub nii ideaalse koha peal. 

Ega me hommikul kaua hotellis ei passinudki, sest ma olin meile neli kohta külastamiseks eelnevalt välja valinud ja et me jõuaks kõik need kohad ära näha, oli vaja juba varakult liikuma hakata. Meie hotelli hinnas hommikusööki sees ei olnud, seega sõime kodust kaasavõetud kraami (mina näiteks kartulisalatit :)). Algne plaan oli ikka ka korralik hommikusöök kuskil väikeses kohvikus mööda minnes süüa, aga kuna meil said kõhud juba olemasolevast toidust täis, siis hiljem ostsime vaid sokolaadi veel lisaks.
Kõigepealt otsustasime sammud seada XPO CENTER BRUGES, kuhu oli välja pandud Picasso näitus. Meil vedas, sest just sel samal nädalalõpul avas keskus taaskord oma uksed peale pikka remonti ja seega oli meil ideaalne võimalus Picassot külastada

Muideks, alates 31-st märtsist kuni novembrini saab seal samas keskuses aga muumiaid näha.

Kuna Greta on koolis Picassot kunstitunnis juba õppinud, siis tundus hea idee talle ka mõnda ehtsat Picasso tööd näidata.
Kui Greta seda näituseplakatit nägi, siis tema esimene küsimus oli, et kes see mees on? Et kas tõesti Picasso? Kui ma talle kinnitasin, et Picasso jah, siis Greta tegi suured silmad ja ütles, et ta ei teadnutki et Picasso vangis on olnud!!!...pidades siis silmad Picassol selja olevat triibulist pluusi :D :D

Näitusemaja leidsime me kohe ülesse, aga sissepääsu leidmine osutus üsnagi keeruliseks. 
Vaatasime maja ühelt poolt ja teiselt poolt, lõpuks jõudsime üldse mingite kloostrite juurde välja. Vahepeal oli paari juhendavat silti näha, aga neid järgides jõudsime ikka mingisse valesse kohta.

Sibasime seal majade vahel ringi nagu sipelgad, aga üles me selle Picasso lõpuks siiski leidsime.
Olime selle päeva esimesed näitusekülastajad
Näitus oli vägev. Mul endal mingeid ootuseid otseselt ei olnud, aga eeldasin et enamus välja pandud töödest saavad olema enam tuntud Picasso stiilis. Midagi sellist siis:
Pärast tuli aga välja, et selliseid töid ei olnud näitusel mitte ühtegi. 
Mõne töö puhul ei oleks ma osanud arvatagi, et autoriks Picasso. Näiteks mul polnud õrna aimugi, et ta ka loomi joonistas. Üks tuba näitusel oligi täielikult Picasso loomapiltidele pühendatud. Greta lemmik oli muidugi kass pilt.

Kahjuks ei olnud ühegi töö juures ingliskeelseid nimetusi, seega mul pole õrna aimugi mis töödega tegemist oli, aga minu isiklikeks lemmikuteks olid just need pealt näha lihtsad joonistused. 
(See Picasso portree ei ole Picasso enda töö)

Lahe oli ka see all olev stiil. Taas pole õrna aimugi mis vahenditega need pildid tehtud on, aga eeldan et ehk mingi trükk. Selliseid pilte (stiili) võiks olla lahe koolilastel kunstitundides proovida järgi teha. 
See pilt jäi aga silma oma sinimustvalgete värvide poolest


See all olev pilt pakkus aga nii mulle kui Petele palju nalja. Eriti see lillepeaga mees :) 
Pilti vaadates jääb selline mulje, et Picasso on nii mehe kui naise figuuri paberile ära joonistanud ja siis õue suitsetama läinud. Vahepeal on aga keegi väike laps pildil olevale mehele lillekujulise pea otsa joonistanud.
Ning see teine pilt seal kõrval pani mind kohe mõtlema Hispaania vanaprouale Cecilia Gimenez-ile, kes sellise 'suurepärase' tööga hakkama sai 

Näitusel oli veel paar pilti mis Petele väga hinge läksid. Näiteks kutsus ta mind selle pildi juurde ja ütles, et vaata mis võib juhtuda kui sa palud Picassol oma lastest portreed joonistada. Pilt võib välja tulla selline...
...või hoopis selline
...hullemal juhul isegi veel selline :D
Pete oli nendest piltidest nii vaimustatud, et tegi nendest isegi väikese video, et pärast meestele tööl näidata.


Minu siin välja toodud piltide põhjal ei jää kindlasti seda muljet, aga seal näitusel oli ikka kohe mitu ruumi täis vaid paljaid tisse ja muid suguorganeid. Tundus et Gretale avaldasid just need pildid kõige suuremat muljet, sest hiljem, kui me juba teel tagasi Inglismaale olime, joonistas ta autos just Picassost mõjutatud tissidega naisi. 
Eelmisel pühapäeval olime sõprade juures õhtusöögil ja kuna sealne peremees ise on ka kunstnik ja suur kunstihuviline, siis ta rääkis Gretale, et kui Picasso restoranis söömas käis ja kui oli käes aeg eine eest maksma hakata, siis Picasso võttis laual oleva salvrätiku, kritseldas sinna peale ruttu mingi pildi ja ulatas selle siis kui maksumuse ettekandjale. 

Paar päeva hiljem saatis Pete mulle sellise sõnumi
Ma palusin tal paar tükki juurde joonistada, et saaks siis juba samal ajal ka majalaenu ära makstud. 
Kuigi majalaenu jaoks vist paarist pildist ei jätkuks, vaid vaja läheks juba suuremat hunnikut. 

Ma arvan, et Picasso näitus oligi meie selle reisi kõige suurem ja muljetavadavam elamus. 
Näitusepoest ostsime endale koju ka kaks Picasso printi ja piletimüüjaonu kinkis Gretale veel lõpetuseks selle plakati kus Picassol on 'vanglapluus' seljas :D :D

Muideks kas te teadsite, et Pablo Picasso päris/täis nimi on
Pablo Diego Jose Francisco de Paula Juan Nepomuceno Maria de los Remedios Cipriano de la Santisima Trinidad Ruiz y Picasso?

No comments:

Post a comment