Friday, 26 January 2018

KOOLI AIANDUSPROGRAMM

Siit tuleb nüüd üks täitsa suvaline postitust Greta kooli aiamaast. 
MutukamoosI blogi autor küsis Facecbookis teiste kogemusi kooli-ja lasteaia aedade/peenarde kohta. 
Kuna Facebookis oleks vastamine läinud liiga pikale, siis panin ruttu kokku mul juba olemasolevate piltide põhjal väikese aiandusliku postituse Greta koolist :)

Inglismaal ei ole see midagi harukordset, et ühe algkooli juurde kuulub ka väikene aiamaa. Kui koolihoovis ei ole ruumi juur- ja köögivilju kasvatada, siis lillepotte või lillekaste võib kohe kindlasti iga kooliõuelt leida. 

Pilte erinevatest kooli aiamaadest UK-s saate näha, kui kirjutate google image otsingusse school gardens uk.

Greta koolis on aianduse osas lood väga head. Kohe nii head, et kool on isegi kõrgeid aiandusauhindu võitnud. 

Igal kevadel istutab iga klass enda kooliukse juurde poti/kasti lillede, tomatite või hürtidega. (Igal klassil on oma välisuks mis otse klassist õue viib ja kust vahetundide ajal õue mängima minnakse ning kuhu lastele koolipäeva lõpus vanemad järgi tulevad).
Ühel aastal nägi Greta klassi ukseesine välja selline
Järgmisel aastal aga juba selline (lapsed on igal aastal uues klassiruumis).

 Järgmisel aastal nägi selle klassi esine välja aga juba selline
Oma klassi ukseesisele lisaks võtavad lapsed osa ka kooli aiatöödest. Sel juhul küll mitte enam nii, et iga klass ise, vaid aiamaa eest hoolitsetakse läbi aiandusgrupi (gardening group). Ma olen siin blogis varemgi koolipostituste all rääkinud sellest, et kord nädalas (siis kui õpetajatel on koolitundideks ettevalmistamise aeg) jaotatakse lapsed eraldi gruppidesse (teatud number lapsi igast aastagrupist ühes grupis) ja siis need eri grupid tegelevad kord nädalas terve pealelõuna kahe erineva alaga. Üks ala kestab 60 min. Aladeks on aiandus, prantsuse keel, kunst, fotograafia, traditsioonilised lauamängud, õue seiklusmängud, multisport ning muusika ja draama

Iga 6 või 8 nädala tagant alustatakse kahe uue alaga. Lapsed gruppides uuesti ei vahetu, vaid grupid püsivad samad kuni kooliaasta lõpuni. Ehk siis ühe kooliaasta jooksul saab iga laps korra või kaks kooliaia eest hoolitseda. Kokku siis 6 aastat (kõige väiksemad, 4 aastased, minu teada kooliaia eest veel ei hoolitse. Nemad alles õpivad esimese kooliaasta jooksul kooliellu sisse elamist).

Mingil ajal pannakse seemned pottidesse idanema
 Siis värsked taimed mulda. Ma praegu ei teagi kas need kaks järgmist pilti on tehtud septmebris või kevadel (märtsis). Ma algul arvasin et septembris, aga paistab, et lapsed siin pildil pigem ikka vist istutavad ja pistavad seemneid mulda.
Nagu näha siis on neil suuremalt osalt kooliaias kasutusel kastid. Maasikad ja kartulid kasvavad eraldi põllulapil.
 Seda ma tean, et see pilt on tehtud aprillis
 Ja see mais

 See siis juba mingil ajal suvel.
 See pilt on tehtud kooli spordipäeval juunis


Hernehirmutised valmistavad lapsed ise, samuti nagu ka iga taime juurde kuuluvad 'nimesildid'. 


 Kartulid ja õunapuu
 Selle pildi võtsin ma kooli twitteri lehelt ja see on tehtud augustis. 
 Siin on näha mida kooliaiamaal 2015 aastal kasvatati. Kujutan ette, et see nimekiri on igal aastal enam vähem sama.
 Põllumaalt saadav saak müüakse koolivaravate ees maha ja teenitakse sedasi raha koolile. Oleme isegi korduvalt koolis kasvatatud kraami ostnud ja õhtusöögiks valmistanud.

 See pilt on tehtud juunis
Igal sügisel valmistavad ja serveerivad ühe aastagrupi lapsed kohalikele vanuritele kooli aiasaadustest suppi. Need lapsed on siis kas Year 5 või Year 6 lapsed (ehk kas siis 9-10 või 10-11 aastased). Ma täpselt ei teagi, aga kuna Greta ei ole veel suppi keetnud, siis järeldan, et ju need siis on kas kooli viimase aasta või eelviimase aasta õpilased.


Sügisesed aiasaadused näevad välja sellised
Ühel aastal õnnestus meil võita meeletult suur kooliaia kõrvits. Kõi soovijaid said pakkuda kui raske see kõrvits on ja see kes kõige lähema pakkumise tegi sai auhinnaks kõrvitsa. ma ei tea kudas see küll juhtus, aga võitjaks tuli Greta :) Kirjutasin sellest ka siin blogis kunagi, aga ei jaksa praegu linki otsima hakata. 
 Aiamaale lisaks peetakse Great koolis ka kanu.  
Iga aasta saavad kooli kõige väiksemad lapsed, 4-5 aastased, jälgida kuidas munast arenevad tibud. Ühte klassi tuuakse 10 muna, mis siis sinna klassi jäävadki nii kauaks kui munadest kooruvad tibud. Lapsed saavad igapäevaselt seda protsessi jälgida ja kirja panna. Igaks juhuks on ka inkubaatorite juurde üles seatud kaamerad, juhul kui mõni muna peaks kooruma ajal kui lapsed koolis ei ole. Filmi vaadatakse siis pärast klassis kõigi lastega koos ja tihti näidatakse ka ülejäänud koolilastele. Seda otsustab juba koolijuhtkond kellele näidatakse ja kellele mitte, sest tegelikult on sellest protsessist ju kõik koolis käivad lapsed juba osa saanud esimesel kooliaastal.

Mul õnnestus ühel korral munade koorumisprotsessi koolis ka oma silmaga näha :)
Olenevalt aastast, siis mõnel aastal jäävad osa tibusid koolikanaaeda ja kui koolis on juba küllalt munevaid kanasid, siis võtab ülejäänud tibud enad juurde kooli hooldaja (keeper), või siis viiakse need tibud kuhugi farmi. Ma peensusteni neid asju ei tea, aga kool on sellised asjad juba eelnevalt ära organiseerinud, et tibud pärast endale ikka korraliku kodu leiaks. 
Kanadega on lood nii, et kanade eest ei hoolitse aiandusgrupp, vaid iga klass eraldi. Üks nädal hoolitseb üks klass ja järgmine nädal järgmine klass ja nii kuni kooliaasta lõpuni. Klassis on lapsed omakorda ära jaotatud 5 päeva peale, sest ega siis tervet klassi ei saa korraga kanakuuti koristama lasta :). Kanade eest hoolitsemine EI OLE kohustuslik. Kui keegi mingil põhjusel ei soovi seda teha, siis kedagi ei sunnita. Kui aga keegi soovib teha seda rohkem kui vaid oma klassi piires, või koolijuhtkond on tähelepannud või otsustanud, et mõnele lapsele tuleks kanadega lisatöö nii emotsionaalselt kui ka akadeemiliselt kasuks, siis sellele lapsele ka võimaldatakse tihedam töökord kanakuudis. 
Ülesanneteks on kanakuudi puhastamine, kanade söötmine ja munade ära korjamine. 

Munadega saab iga klass teha seda mida nad ise soovivad. Mõni klass küpsetab munadest kooke ja sööb need ära. Mõni klass otsustab munad maha müüa ja sedasi klassile raha teenida (see oleneb muidugi ka kui palju sel nädala neid mune saadakse). Kõige tihedamini saadetakse munad lihtsalt lastega koju
 Eelmise aastal suvel vahetati näiteks vanad kanad uute vastu ja nüüd on koolis pruunide kanade asemel mustad ja hallid
Hiljem saadavad osa lapsi koolile fotosid mida nad oma munadega kodus tegid

Kooliaeda ehitati eelmisel või üleeelmisel aastal ka putukate hotell, ehk siis spetsiaalne 'majake' kuhu putukatele meeldiks elama tulla ja selle läbi siis toetada ja soosida putukate kasvu ja levimist. Greta võttis samuti selle hotelli ehitustöödest osa. Igast klassist sai üks laps ehitama tulla (õpetaja pani laste nimed purki ja tõmbas siis sealt ühe nime välja. Ehitama laps see laps, kelle nime purgist välja tõmmati).

Kooliga võetakse ka osa igasugu võistlustest ja konkursitest. Ma ei tea paljud teist on kuulnud Inglismaal ühest väga kuulsast Hampton Court Flower Show-st, aga kohalikud koolid võtavad tavaliselt ka sellest üritusest osa. Siit mõned pildid erinevatest aastatest
 Teemaks tihti siis loodus või taaskasutus. Sellel pildil on näha Greta kooli poolt tehtud Isaac Newtoni kuju
Paar aastat tagasi pidid koolid valmistama hernehirmutise taaskasutus esemetest. Käisime ise ka seda väljapanekut Hampton Court-is vaatamas ja see oli TÕELISELT vägev. Kahjuks on mul ajapuuduse tõttu see postitus siis tegemata jäänud, aga proovin üks päev ära teha, sest need erinevad hernehirmutised nägid ikka väga vinged välja. Külastajad said siis oma lemmik hernehirmutise poolt hääletada ja pärast kuulutati võitja. Ma enam ei mäleta mitmendale kohale Greta kool sel aastal tuli, aga mõnel aastal on ka Greta kool võiduga koju tulnud. 
Siit üks väikene pilt

Aiandusele lisaks uuritakse iga aasta ka ühel kindlal päeval (üleriigiline lindude jälgimise/loendamise päev) kooli ümbruses olevaid linde. Nähtud linnud pannakse kirja ja siis saadetakse teatud organisatsioonile, kes siis need andmed arvesse võtab ja kõikide kokkutulnud andmete põhjal saab mingi ülevaate millised ja kui palju linde looduses pesitseb. 

Putukate, lillede, looduse jne õpe toimub loomulikult aastast aastasse erinevate õppeprogrammide teemade all veel kooliaiale lisaks. Koolipostituste all, kus ma iga aastast õppeprgrammi lähemalt tuvustanud olen, olete seda juba isegi näinud ja lugenud (näiteks nagu SIIN ja SELLE postituse lõpus, aga ka eelmiste aastate jooksul)

Facebookis tõusis esile küsimus, et mida kooli- või lasteaia aedadega siis tehakse, või kes nende eest hoolitseb, kui on suvi ja vaheaeg. 
Meil siin Inglismaal on koolivaheaeg rohkem sarnane Eesti lasteaedade suvepuhkusega. Eestis on vist lasteaedades vaid üks kuu suvepuhkust. Inglismaal lõppeb kool juuli lõpu poole ja algab uuesti septembris, ehk siis koolivaheaja pikkus on 6 nädalat (paar päeva siia sinna)

Selle 6 nädala jooksul hoolitsevad kanade ja kooliaia eest lapsed ja lapsevanemad, kes on ennast vabatahtlikult nimekirja pannud. Enamus nendest peredest on sellised kes kooli lähedal elavad ja kelle jaoks see ei ole suureks probleemiks kord päeva jooksul kooliaeda põigata ja kanade eest hoolitseda ning aiamaad kasta. Vastutasuks saavad nad aiast võtta mune ja muid juur- ja köögivilju mis valmis on saanud. Mõnel korral teeb töö ära ka vist kooli hooldaja.

Tegelikult kui ma nüüd mõtlema hakkan, siis vist ongi nii, et lapsevanemad hoolitsevd vaid sel ajal aiamaa eest kui hooldaja (keeper) puhkusel on. Ehk siis 6-st nädalast kokku vaid üks või kaks nädalat. 

Eestis on muidugi probleemiks ka see, et koolivaheaeg on väga pikk ja just ka sel ajal, kui enamus aiasaaduseid valmis saab. Meie kliimas ja palju lühema koolivaheajaga töötab selline koolide aiandusprogramm aga ideaalselt. 

Rohkem nagu ei tulegi praegu pähe mida sel teemal veel kirjutada. Kui on küsimusi, siis andke aga tulla :)

2 comments:

 1. Jällegi väga huvitav lugemine!
  Fantastiline, milline üks kool on ja kuidas püütakse elulähedast õpetust anda. Eestis tavapäraselt õpitaks seda kõike õpikust, loodetavasti ilmestatakse õpetlike videotega ja heal juhul tehakse ka 1 väljasõit talusse.
  Ja katastroofiline, et kõike nii loomulikku (nagu taimede kasvatamine ja tibude munast koorumine) peab õppima koolis, sest enamikest kodudest on see kadunud.

  ReplyDelete
 2. Inglismaal ei eksisteerigi algkoolides ühtegi õpikut seega õpikust pähe tuupimine on välistatud :)

  Aga mis puutub kooliaedadesse, siis Greta kool ei ole mingi erand. Enamustes algkoolides on vähemalt mingigi maalapike või aiamaa olemas.

  ReplyDelete