Wednesday, 13 December 2017

LIMAPIDU

Meie jõuluhooaeg sai alguse juba eelmisel nädalalõpul, aga sellest kirjutan järgmises postituses. Täna kirjutan ma hoopis eilsest 'slime and gingerbread making' play date-ist, ehk siis tõlkes lima ja piparkookide valmistamise mänguõhtust. 

Nimelt on meil siin juba mõnda aega olnud laste seas väga populaarne lima valmistamine. Sõna 'lima' kõlab küll väga rõvedalt, aga ma ei tea ka kuidas seda paremini eesti keeles nimetada. 

Eile oli siis see päev kui kolm Greta sõbrannat meie juurde lima tegema tulid. Ma küll algul kahtlesin ja kartsin, et kuidas ma siin kodus nelja hullu lapse ja veel ka limaga hakkama saan, aga etteruttavalt võin öelda, et paremini kui oleks osanud oodata. Veel eile hommikul mõtlesin hirmuga, et oli mul üldse vaja midagi sellist korraldama hakata. Meil on niigi see nädal nii kiire ja kahe tunni sisse on üsna raske nii lima kui piparkookide tegemist koos õhtusöögi söömisega ära mahutada, aga kuna kutse olid juba esitatud, siis polnud enam kuhugi taganeda. 

Tavaliselelt tullakse peale kooli ikka kas siis ühe, harva kahe, kaupa mängima, aga sel korral siis kutsusin külla Greta kolm parimat sõbrannat. Ühtlasi oli see siis ka justkui jõulupidu kus pizzat ja 7Up-i sai ning mille lõpus Greta tüdrukutele väikesed jõulukingid andis. 

Lima tuli ÜLLATAVALT hästi välja. Ma olin oma vaimu juba emotsionaalselt valmis seadnud, et ega sellest midagi välja ei tule ja tüdrukud saavad olema pettnud, sest neid lima retsepte on nii palju erinevaid ning üsna raske on leida seda ühte ja õiget retsepti. Palju oleneb ka sellest, kui palju sa täpselt mingit ainet kokku segad, ehk kui paned natuke liiga palju värvi, siis võib asi kohe untsu minna.

Meie retsep oli väga lihtne. Vaja läks: 
 • PVA liimi 
 • Air Wick õhupuhastit (lillat) 
 • Värvi (võib ka olla toiduvärv, aga see määrib käed väga ära)  
 • Bicarbonate of soda (mitte segi ajada baking powder-iga). Ma ei teagi mis see eesti keeles oleks, google tölge ütleb et söögisooda.

Tüdrukud segasid kõigepealt omavahel liimi ja näpuotsa täis soodat. Järgmiseks lisasid törtsu värvi. Seda värvi lisasid nad nii palju kui said lõpuks soovitud välimuse oma limale. Samas näiteks Greta ja üks teine tüdruk vist lisasid kas liiga vähe soodat või liiga palju värvi ja nende esimene lima tuli liiga kleepuv. Nemad tegid siis teist korda uuesti ja teisel katsel tuli lima juba väga hea välja.

Kui värv oli lisatud, siis hakkasid tasapisi õhupuhastus vahendit lisama. Pihustasid seda mitme jupi kaupa ja igal korral nii pikalt et jõudsid öelda Benedict Cumberbatch. Kui lima hakkas juba kokku haakuma, siis lisasid õhupuhastit juba lihtsalt tunde järgi väikeste törtsude haaval, nii kaua kui lima enam käte külge ei kleepunud. Tulemus oli parem kui nad ka ise loota oskasid. Tüdrukud olid nii õnnelikud et ei suutnud terve õhtu jookul oma lima käest ära panna :)  

 Hästi rahulikud olid nad ka kogu õhtu jooksul ja mul on tunne et sellepärast, et lima venitamine on ju tegelikult just selline rahustav ja pingeid maandav tegevus (mitte et lapsed pinges oleks olnud, aga tavaliselt on nad ikka palju elavamad :). Majas käis üks non-stop lima venitamine.
Ma pean tunnistama, et ma hea meelega lasen neil ka järgmisel korral lima teha, sest see on nii kerge ja ilma mingi segaduseta. Võimalik et prooviksime siis ka teisi retsepte, et näha kuidas need töötavad. Muideks see lima tegemine on täitsa keemiatunni eest ja ma üldse ei imestaks kui mõnes koolis seda lausa tunnis tehakse. 

Vahepeal söödi pizzat (see on veel eraldi jutt millest kirjutan postituse lõpus) ja tõmmati jõulu crackers-eid. Kahjuks ei saa ma siia kõike pilte tüdrukutest panna ja pean just need ilusamad valikust välja jätma, aga midagi siiski. Ma ei taha teiste laste pilte internetti ilma nende vanemate loeta panna.
Siis algas piparkookide valmistamine ja kaunistamine. Kuna lapsed on juba nii suured, siis oli seda mässamist palju vähem kui varasematel aastatel. Jahu laiali ei lennanud, tainas püsis kus ta püsima pidi, glasuuri pandi ikka ka piparkookide peale mitte ainult suhu ning üldse said kõik lapsed ise hakkama nii piparkookide välja lõikamisega kui ka kaunistamisega. Ma aitasin vaid pisteliselt. 
Lõpuks andsin lastele veel ka põhjapõder Rudolfi näoga jäätist magustoiduks ja oligi kell juba üle18.00 ning lastel aeg koju minna. 
Kõik jäid õhtuga VÄGA rahule. Mina ka :)
 Pizzadega oli aga selline lugu. Kuna ma teadsin, et õhtu tuleb kiire ning mul ei ole aega tüdrukutele ise süüa tegema hakata, siis otsustasin pizzad tellida. Ma küll oleks eelistanud isetehtud toitu, sest see oleks odavam tulnud, aga sel juhul oleks pidanud piparkookide tegemise ära jätma. 
Helistasin siis pizza kohta ja hakkasin tellima 4 väikest pizzat. Need väikesed pizzad on sellised täpselt parajad 8 aastastele tüdrukutele ja eraldi pizza korral saab iga laps endale just sellise pizza tellida nagu neile kõige rohkem maitseb. 
Olin just lõpetanud oma tellimusega ja käes oli aeg maksma hakata kui mees telefoni teises otsas ütleb mulle hinnaks £39.96!!!!! 

Ma algul arvasin, et ma ise kuulsin valesti ja küsisin igaks juhuks uuesti üle et kui palju. Vastus endiselt £39.96! Ma olin kindel, et ta on mu tellimusest valesti aru saanud, sest no see pole lihtsalt võimalik, et 4 väikest pizzad pea £40 maksaksid. Me küll tihti pizzat ei telli, ehk korra kaks aastas, aga nii palju ei ole me veel kunagi pizzade eest maksnud. Ma ise olin arvestanud et hinnaks tuleb mingi £20 ja pidasin sedagi juba kalliks. 
Pizza mees aga kinnitas et kõik on õige, tegu 4 väikese pizzaga ja hinnaks £39.96, aga kui ma tahan siis ta teeb mulle väikese allahindluse ja uueks hinnaks on £36!!! Lisas veel, et normaalne hind oleks tegelikult £40.

Ma oleks pizzamehe peaaegu väga pahade sõnadega kes teab kuhu saatnud, aga kuna ma tavaliselt igapäevaelus selliseid sõnu ei kasuta, siis suutsin ennast ikka tagasi hoida. Sellist hinda ei maksaks ma ka kahe XL pizza eest. 

Kahjuks ei taibanud ma sellest väikesest pizzast teile pilti teha, et te oleks näha saanud kui väike see tegelikult välja näeb. Tegin pärast pilti vaid pizzakarpidest.
Igal juhul ei olnud mina nõus sellist hinda maksma ja kuna ma teadsin, et saab ka odavamalt, siis hakkasin uurima mis pakkumisi neil veel valikus on. Internetist nägin, et kõige odavam pakkumine oli £21.99 mille eest sai 2 väikest pizzat, ühe suure pizza ja veel lisaks tops kallist jäätist (ja see polnud mingi mini tops, vaid ikka normaalse suurusega jäätisetops)
Valikusolevad jäätised olid sellised:

Valikus ei olnud kõik 10 erinevat topsi, vaid ehk 5, aga vahet ei ole
Otse loomulikult tellisin ma siis ühe suure ja kaks väikest pizzat ja veel ka jäätisetopsi sinna otsa VAID £21 eest. 

Mind ajas see hindade vahe nii närvi, et kui Pete õhtul kell 10 koju tuli, siis sai ka tema veel sellest ebaõiglasest hinnapoliitikast mitu korda kuulda. Pete leidis samuti, et see on on ikka väga ebaõiglane kuidas Domino's pizza inimestel nahka üle kõrvade tõmmata proovib ja kui kell poleks juba nii hilja õhtul olnud ning ta vähem väsinud, siis ta oleks isegi neile kaebava emaili kirjutanud. Kuna me aga teadsime, et ainuke asi mida me selle emailiga saavutanud oleks, oleks olnud paar tasuta pizza voucherit, siis me ei viitsinud emaili kirjutamisega jamama hakata. Me ju nagunii tellime neid pizzasid siin vaid eriolukordades, sest pizzat me ise ei söö ja seega meid ei ahvatlenud tasuta pizza mõte. 

Hiljem leidsin internetist sellise artikli. Artikli põhjal tuleb välja, et nii Uus-Meremaal kui ka Austraalias maksavad sama firma pizzad mitu, mitu korda vähem. Siin on näha artiklist võetud tabel
Kommentaaridest tuleb küll välja, et Uus-Meremaa ja Austraalia Domino's pizzad on oma kvaliteedi poolest palju halvemad. Ma ei tea kas see ka tõele vastab, aga päeva lõpuks pole ka vahet. Lõpuks on see ju iga inimese enda otsustada kui palju ta on nõus ühe pizza eest maksma, sest saab ju ka täitsa ilma pizzata või siis lihtsalt poest see pizza osta.

6 comments:

 1. Jeerum mis hinnad. Itaalias maksab pizza Margherita kojutoomisega 2-3 eurot, restoranis 3-5 eurot ja kui lähed restorani kus võtad pizza+jook+kohv+kohatasu (nö kohustuslik tip) siis üldiselt jääb see alla 10 euro... Lugesin ühte artiklit, kus arvutati välja pizza Margherita omahind koos tooraine, töötasu, üüri jm kuludega, siis omahind ongi umbes 2 eurot. Teil ei tasu tõesti pizzapidu korraldada. Itaalias on see kõige odavam mõeldav pidu - odavam kui ise süüa teha :-)

  Aga see lima retsept hakkas mind väga huvitama. Peaks ka proovima...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Meil arvutati ka Margherita hinnaks tegelikult £1.25, aga nagu Dominos Pizza esindaja ütles, siis sinna otsa lisandub rent, palgad ja kütuse ning toiduainete hinnad ja kuna need on erinevates maades erinevad, siis ka sellest sõltuvalt erinev lõpp hind. Restoranis saab meil minu teada pizzat ikka odavamalt ja eks neid pizza kohti ole igasuguseid. Kuskilt saaks kindlasti ka vaid 2 eest. Dominos lihtsalt selline tuntud ja tunnustatud pizzakett.

   Aga lime tegemist tasub proovida küll :) Ma ei tea kas teil ka Air Wick õhupuhastit müüakse, aga ehk töötab ka teistega sama hästi. Kuna tegu ikkagi keemiaga, siis peab lihtsalt katsetama mida kui palju lisama peab, et õige venivusega tuleks :)

   Delete
 2. Kas selle limaga peale venitamise veel midagi tehakse?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ainult venitatakse ja muditakse ja siis pannakse karpi hoiule ja siis jälle võetakse välja ja muditakse ja venitatakse :D

   Delete
 3. Meil räägiti ka Eestis alles uudistes sellest limast :) Õpetati tegema ja kirjutati noortest, kes seda lausa edasi müüvad/youtube kaudu oma tegemisi filmivad jne.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma juhtusin ka seda sama artiklit lugema paar päeva tagasi :)

   Delete