Thursday, 28 September 2017

SOOVITUSLIK KIRJANDUS 2.KLASSILE (Inglismaal)

Sattusin ükspäev Perekoolis lugema 1. ja 2.klassi kohustusliku/soovitusliku kirjanduse erinevaid nimekirju. Greta koolis kohustusliku kirjandust ei ole, lapsed saavad lugeda mida ise tahavad, kuigi kooli raamatukogus on raamatud paigutatud vastavalt eagruppidele ja lugemisastmetele. 

Paar nädalat tagasi toimunud lastevanemate koosolekul mainisid õpetajad, et kui mõni vanem ei tea milliseid raamatuid selle eagrupi lastele soovitada lugeda, siis andku vaid märku. Neil on iga aastagrupi kohta olemas nimekirjad raamatutest mida mingis eas lapsed võiksid lugeda. 

Mõtlesin siis, et ma kindlasti küsin Greta õpetaja käest seda nimekirja näha, sest kuigi Greta loeb üsna palju ja hea meelega ning veab raamatukogust alati suure hunniku raamatuid koju, siis sellegi poolest oleks tore teada mida tema vanuses laps võiks/peaks lugema. 

Ma ei jõudnud veel õpetajaga rääkimagi minna, kui ta oli juba raamatute nimekirja ise iga lapsega koju saatnud. Ma ei tea kas see nimekiri ka kedagi mu lugejatest huvitaks, aga kuna ma juba enda jaoks tegin nendest raamatutest mosaiigid (et oleks parem ülevaade ja kergem raamatukogus otsida), siis panen ka siia blogisse ülesse. 

Selline näeb siis välja meie Y4, Eesti mõistes 2.klassi, soovituslik kirjandus
Sellele pildile tuli Little Woman raamat kahekordselt ja Mr Stink on ka ühel alumisel pildil olemas, aga las ta siis olla. Ma ei hakka ringi tegema, sest sel juhul jääks kahest raamatust puudus ja mosaiik ei tuleks samal kujul välja.
Mõned raamatud sellest nimekirjast on sarjad, ehk siis raamatuid on rohkem kui vaid üksGretale meeldib hetkel väga Enid Blyton-i 'The Naughtiest Girl' sari. Mul õnnestus ükskord ühest heategevuspoest 6 selle sarja raamatut väga väikese raha eest osta ja ülejäänud 3 oleme siis raamatukogust tellinud (ootamegi just nende teadet et raamatud on vabanenud ja võime neile järgi minna).

Gretale meeldivad juturaamatutele lisaks ka väga igasugu teadusraamatud. Näiteks igasugu erinevad Maailmarekordite raamatud, loomaraamatud, inimkehaga seotud raamatud, käsitööraamatud jne. Ta ei loe neid küll kunagi otsast lõpuni läbi, vaid lihtsalt sirvib ja loeb siis neid jutte või fakte mis talle kõige rohkem huvi pakuvad või tähelepanu köidavad. 

Raamatutele lisaks müüakse meil poes ka ühte just lastele mõeldud uudiste ajakirja. Ma ei olnudki sellest ajakirjast enne midagi kuulnud, aga Greta mainis mulle ükskord, et ta koolis vahel loeb seda ja ma siis järgmine kord ajalehepoodi sattudes juba teadsin mida otsida. 

Tegu on väga toreda ajakirjaga 'The Week Junior'

Ma loen ise ka seda ajakirja hea meelega, kuigi ajakiri on tegelikult mõeldud noortele vanuses 8-14 :) 

Ajakirja eesmärk on innustada lapsi tundma huvi ja saama aru neid ümbritsevast maailmast ning hoida noori kursis aktuaalsete teemadega. Ajakiri kajastab teemasid mitmes eri valdkonnas (teadus, loodus, geograafia, sport jne) üle maailma. Artiklid on kirjutatud ohutul, ligipääsetaval ning inpireerival viisil. Ajakiri pakub lastele võimalust arendada oma isikliku mõtlemist ning oma arvamust.  


Ainuke probleem lugemisega on see, et lugemiseks ei jää küllaldaselt aega. Greta loeks kohe kindlasti palju pikemalt ja igal õhtul kui vaid ajaliseks jõuaks. Kuna meil on reegel, et kell 8 õhtul peab tule ära laskma ja magama jääma, siis 7 ja 8 vahele jääb kohe kindlasti liiga vähe aega (sinna sisse peab ka ära mahtum ööriided ja pesu ning mõnel korral ka veel viiuli harjutamine). Päeval aga Gretale eriti lugeda ei meeldi, sest siis ta tahab teha igasugu teisi asju. Samas õhtuti 30 minutit lugeda on ikkagi parem kui üldse mitte lugeda. 

PS. Mainin siin eelmise postitusele lisaks, et mul siiski on NOHU!!! 
Mul on nii hea meel, kuigi minu puhul tähendab nohu ka kohe põsekoopapõletiku kergemat vormi (sellist mis tavaliselt antibiootikume ei vaja, aga hirmus valus sellegi poolest on). Vahet ei ole kas mul on nohu kord kolme aasta peale või mitu korda aastas (nagu vanasti, kui ma veel piimatooteid tarbisin), iga jumala kord läheb automaatselt 'pähe', aga vähemalt ei ole Josteni saatus enam ohus :)

14 comments:

 1. Meie 2. klassi laps luges just läbi Dahli "Võlusõrme" (Magic Finger). Püüan juba pikemat aega suunata teda lugema E.B.White'i raamatuid, sest seda tüüpi lood talle tegelikult meeldivad, aga ta on skeptiline, arvab millegipärast, et vanem vend on õigem raamatusoovitaja kui ema (ei ole, nad on täiesti erineva lugemiskiiruse ja teemade-eelistustega lapsed). Veel ootavad teda Loftingu "Dr Dolittle" ja kevadel ka HP seeria. Kooli asjus loetakse teises klassis sageli Lindgreni "Bullerby lapsi" ja Marani Londiste-raamatut.
  Mõned Eesti algklassiõpetajad nõuavad, et lapsed loeksid "Tähekest", aga meie koolis seda nõuet õnneks pole. Kodus käib meil National Geographic, Lillebror vahel vaatab sealt pilte, artikleid veel eriti ei loe. Hästi paljud Eesti algklassilastega pered tellivad koju "Imelist teadust" ja "Imelist ajalugu", aga mulle need ei meeldi, liiga kribukrabuline kujundus ja tabloidilikud pealkirjad.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dahli teisi (need õhemaid) raamatud olid neil eelmise aasta nimekirjas, aga selle sain ma peaegu kooliaasta lõpus ja ei jõudnud eraldi postitust teha. Võlusõrm on aga nii vahva raamat ja peaks minu avates kindlasti ka Eestis kohustusliku kirjanduse nimekirjas olema, aga mulle on silma jäänud, et Eestis vist koolides eriti Dahli ei soovitata.
   Dr. Dolittle esimest raamatut (Eestis on Dolittle raamatuid kokku kaks, aga siin on nad mitmeks lühemaks raamatuks tehtud) luges Greta ka eelmisel kooliaastal ja talle väga meeldis, aga väga raske oli järgmist osa leida. Lõpuks tellisin Amazoni-st mingi vana väljaande, aga selleks ajaks oli ta juba teisi raamatuid lugema hakanud ja tuhin läks üle. Kahju tegelikult, sest palju ladusam ja nauditavam oleks kui jutt ikka järejst jätkuks. Otsingi ülesse ja 'söödan' talle uuesti ette :)

   Täheke on minu arvates ka juba 1.klassi lapse jaoks liiga titekas (vähemalt need mida mina näinud olen) ja Londiste kohta olen kuulnud, et on hirmus igav tänapäeva lastele. Ma ise olen küll Londistet lugenud, aga ma ei mäleta enam mida see elevant seal tegi või mis temaga juhtus. Mäletan vaid seda pisaraga pilti raamatukaanel.

   Huvitav kas Lasse ja Maia raamatud ka kooli kohustusliku kirjanduse nimekirjades kuskil koolides on või käivad sinna nimekirja vaid peamiselt Eesti autorite raamatud (pean siis silmas algkoolilapsi)?

   Aga National Geographic mulle meeldib, tellisin seda lausa vahepeal, aga jah laste jaoks natuke liiga keeruline. Kas Eestis sama ajakirja laste versiooni ei ole müügil? Ma unustasin seda oma postituses mainimast, kuigi Greta vahel ostab ka seda ajakirja, sest ta on ju meil loomade fän ja selle ajakirja kaanel on tihti just sellised HÄSTI nunnud loomade pildid :)
   https://www.natgeokids.com/uk/subscribe-uk/?gclid=EAIaIQobChMIrZf8mJzI1gIV6L3tCh3v_wplEAAYASAAEgIi3_D_BwE

   Delete
 2. Täna õhtul valis Lillebror Suure Sõbraliku hiiglase ja ütles kolme peatüki järel, et väga meeldib. :) Dolittle raamatuid on eesti keeles ikka rohkem, aga välja antud sel ajal, kui Sa vist juba ära olid.
  Londiste üks miinus on peenike kiri ja teine, et tegevus on liiga aeglane. Mulle lapsena täitsa meeldis, aga ma olin üsna vara väga kiire lugeja ka.
  Lasse ja Maia raamatuid ma kohustulikus kirjanduses ei tea olevat, aga lapsed neid loevad, Lillebrori Sõber näiteks. Eesti koolide soovituskirjanduse üks versioon on siin: https://www.luts.ee/noorteleht/index.php/abimees/kooli-kohustuslik

  NG lasteversiooni eesti keeles ei ole, kahjuks. Ega meil keegi inglisekeelset varianti ei loeks ka peale Jõugu Juhi, aga teda nunnud loomad ei köida, tahaks rohkem teadusartikleid.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jõugu Juhile meeldiks siis hoopis selline noortele mõeldud ajakiri nagu 'How It Works'. Seal on koos nii keskkond, teadus, ajalugu, kosmos, transport ja tehnika.
   https://www.howitworksdaily.com/category/history/
   Ma järgmine kord kui newsagent-sse satun, siis vaatan üle. Paistab olevat selline mida ma isegi hea meelega loeks :)

   Vaatasin apollo lehelt et neid Dolittle raamatuid on jah rohkem kui vaid kaks ja need näevad välja täpselt samasugused kui need mis meil siin saadaval.
   Huvitan aga et selles sinu saadetud kohustusliku kirjanduse nimekirjas olid Dahl-i raamatud alles 4 klassis, ehk siis 10-11aastastele?! Mitte et nii vanad ei võiks neid raamatuid enam lugeda, vaid need raamatud on ju nii kergesti loetavad ja lahedad, et võiks ju vabalt palju noorematele lugeda anda. Innustaks kindlasti nooremaid lapsi lugema. Samas muidugi eks igal koolil ole omad nimekirjad, olen ise mitmeid erinevaid näinud. Enamuses ikka Eesti autoritega+Lindgren :)

   Delete
  2. Eestis on väga levinud seisukoht, et allaseitsmene ei peaks üldse lugeda oskama, sellepärast nad alustavad "Jussikese seitsmest sõbrast" ja "Sipsik" on juba hirrrmus raske raamat. Oma töökoolis olen tähele pannud, et kuuenda klassini soovitavad õpetajad pigem üsna väikeste laste raamatuid ja siis tuleb äkki järsk ja julm hüpe noorte- ja täiskasvanute raamatute sekka, noh, et viiendas loetakse "Röövlitütar Ronjat" ja seitsmendas juba midagi noorte narkosõltlaste elust vms. Mul on JJ sellest nimekirjast ka päris paljusid raamatuid jupp maad enne nende soovituslikku vanust lugenud ja Dahli "George'i imeline arstirohi" oli üks esimesi raamatuid, mis ta 7-aastaselt põnevusega läbi luges. :)

   See ajakiri on vist natuke meie "Imelise Teaduse" moodi, aga kujundust ja artiklite paigutust ma muidugi ette ei kujuta, "Imeline Teadus" on ikka hirmus kribukrabu.

   Delete
  3. Mõni laps hakkab juba 4-aastaselt lugema, kas seda peaks kuidagi takistama siis ja 7ni ootama?

   Delete
  4. Mõned õpetajad (ja lapsevanemad) arvavad, et jah. Mina usun, et lugemisoskuse peaks omandama esimesel võimalusel. Kui lapsel on isiklik huvi, siis on see suurepärane. Kui huvi eriti pole, aga põhimõtteline valmisolek on ja vanus tüürib kuue kanti, tuleks mänguliselt ja rõõmsasti õpetada. Paraku tuleb igal aastal kooli mõni laps, kes "tunneb mõningaid tähti", nagu koolivalmiduskaardile kirjutatakse, ja õpetajad näevad siis kurja vaeva, et lapsuke teistega samale tasemele turgutada. Täiesti kirjaoskamatuna ei ole meil küll keegi esimest klassi lõpetanud. :)

   Delete
  5. Loen tihti, kommenteerin harva2 October 2017 at 11:12

   Kui ma ei eksi, on How It Works eesti keeles olemas, nimega Miks ja Kuidas.
   https://www.facebook.com/miksjakuidas/

   Delete
  6. Tänud selle info eest! Paistab üsna sarnane välja jah :)

   Delete
 3. Me loeme ise The Week ajakirja juba pikka aega, sealt natuke tuttavad ka laste versiooniga, pole aega olnud sea tytrele hankida (ostsime kord poest, talle meeldis), poiss loeb t2iskasvanute oma juba mitu aastat. Tean, et meie koolis olid ka need nimekirjad, aga kuna need on pigem soovituslikud, siis lapsed ise pole olnud huvitatud neid nimekirju j2lgima. Viimati n2gin neid kui yks oli 6ndas ja teine 4ndas, st 2a tagasi. Neid mis p2ris kohustuslikud loevad ja t00tavad l2bi vist tundides. Gretale soovitan Arabellat, mu tytrele on see ikka eel yks lemmikutest (inglise keeles), esimest korda luges paar aastat tagasi.

  ReplyDelete
 4. Ma mäletan kui sa Arabellast kirjutasid ja isegi suvel Eestis olles kaalutlesin selle raamatu ostmist, aga lõpuks ikka ei ostnud. Ma ise ei mäleta enam mida see jutt endast kujutas (kui kaasahaarva oli) ja kuna paljud vanema aja lasteraamatud on üsna vanamoelised ja keeleliselt üsna rasked, siis ma ei julgenud osta. No ja kuna meil on hetkel kodus nii palju lugemata eestikelseid raamatuid, siis ma ei tahtnud neid siia juurde koguda :) Aga täitsa kaalutlen ehk järgmisel suvel uuesti ka Arabella ostmist.

  Aga nimekirjaga on nii, et Greta kohe kindlasti seda ise ei jälgi, mina lihtsalt olen huvitatud. Samas sealt leiab häid ideid mida Gretal lugeda soovitada ja mis samas eakohased. Nimekirja ka palju selliseid raamatuid mis rohkem poistele mõeldud ja mis teda ei huvitakski, aga samas mõned 'poiste' jutud talle taas väga meeldivad, nii et nimekiri anna hea ülevaate :)

  ReplyDelete
 5. Horrible History jt sarnased sarjad on põnevad lugeda.

  ReplyDelete
  Replies
  1. On jah ja Greta vahel loeb neid ka, aga mitte väga suure huviga, sest kõrval on liiga palju neid raamatuid mis teda rohkem huvitavad :) Aga me tavaliselt laenutame sellest sarjast neid raamatuid mis teema tal parasjagu koolis käsil on, nagu praegu Roomlased.

   Delete
 6. Meie Arabella on inglise keeles, ja kui ta esimest korda hakkas lugema, siis algus natuke hirmutas 2ra, palju s6nu, mida ta ka inglise keeles ei teadnud, aga t2naseks on ta t6esti seda juba mitu korda lugenud ja nimetab oma lemmikuks. Jutt merer00vlitest ja kapteni 9a tytrest ja on kaasahaarav lugu. Film on ka tore, aga tanapaeva laste jaoks on kvaliteet ikka kehva.

  ReplyDelete