Wednesday, 20 September 2017

SOOME 100 NÄITUS

Postitan siia nüüd ruttu ära ka selle Soome näituse pildid, et siis Eesti postitustega natuke pausi pidada ja vahepeal ka teistel teemadel kirjutada.

Kui ma internetist lugesin, et selline näitus Tallinnas eksisteerib, siis tahtsin kohe vaatama minna. Kuna ma ise olen pea kaks aastat Soomes elanud, siis lootsin sealt näituselt ka killuke 'minu Soomet' leida. 
Oma Soomet ma küll näituselt ei leidnud, aga sellegi poolest on mul hea meel, et näitusel ära käisime.Jõudsime kohale umbes 30 minutit enne sulgemist. Me olime ise ka üllatunud et kell juba nii palju oli, kui piletimüüjad meile ütlesid, et ega teil väga kaua aega enam näitusega tutvumiseks ei jäägi.
Tegelikult oli see näitus üsna väike ja aega jäi veel ülegi.

Enne näitusele minekut kujutasin ma ette, et näitusele on välja pandud 100 suvalist asja mille poolest Soome tuntud on. Näitusel tuli aga välja, et kuna näitus oli pühendatud Soome 100. juubeliaastale, siis näitus esitleb igast Soome iseseisvusaastast ühte asja. 

Ühes näitusetutvustuses oli kirjas, et mõned asjad seal näitusel on Made in Findland, mõned Designed in Findland, kuid kõiki neid asju võib iseloomustada sõnadega Life in Finland. '100 Soome asja' kirjeldab seda teed, mida mööda soomlased on tänasesse päeva jõudnud.

Siit siis mõned pildid näituselt
1940 Talvesõja valge moonderiietus

1952 Olümpiatõrvik

See mustavalge triibuline pluus on minu jaoks küll nii Soome kui Soome. 
1957 ja 1973 Jokapoika-paita
Minul tuli seda pluusi nähes kohe silme ette üks Soome TV saatejuht või naljamees. Ma ei mäleta küll enam mis saatega tegu oli, aga mehel olid prillid ja habe ja ei näinud just eriti hurmur välja, aga oli väga kuulus ;) 
Edit: Vist pean silmas seda meest (Pertti Pasanen), aga pole100% kindel
Seda triibulist pluusi aga tuntakse Jokapoika-paita ehk Igamehe-särk nime all ja tegu on Marimekko tootega mis esindas näitusel 1957. aastat.

Seda pilti teavad vist kõik Tallinnas ja Tallinna lähistel elavad Soome TV vaatajad. 
1999


Gretale jättis näituselt kõige sügavama mulje 2017 aastat esindanud sünnitoetuspakk. Kohe nii palju, et kui me juba tagasi Inglismaal olime ja Pete Greta käest küsis mida ta Eestis tegi, siis üheks välja toodud asjaks oli see näitus ja see kast!?!

1994 Marjakombain Marjuri ja 1987 Mobira Cityman 900 Gorba 

Pilt:  https://www.aamulehti.fi/ihmiset/muistatko-nama-futuro-talo-mikro-mikko-naminkorvike-101-suomalaisesinetta-vuosilta-1917-2017-24383618/

SELLEL lehel on näha kõik näitusel olevad esemed hästi lihtsas ja interaktiivses vormis, vaadake kindlasti. 

No comments:

Post a Comment