Tuesday, 19 September 2017

KAS TE TEATE ET...

Jätkan oma Eesti muuseumite külastamise postitustega. 

See postitust on küll peamiselt pildipostitust ja seega paljudele kindlasti igav, aga võib-olla paljud ei olegi veel nii ilusas kohas käinud kui seda on Eesti Ajaloomuuseum

Sõitsime sinna kohe peale teleroni külastust, sest jäi teine sobivasti tee peale ette. Tegelikult oleks me tahtnud teletornist tulles veel ka Sõjamuuseumisse minna, aga kahjuks ei mahtunud selle muuseumi külastus sel korral enam kuidagi meie päevaplaanidega kokku, aga ehk siis järgmisel korral.

Paar pilti autoaknast

Maarjamäe mälestusmärki tahaks ma samuti kindlasti järgmisel korral Eestis olles külastada. Seda Pirita tee poolset osa teavad kõik, aga mina isiklikult olin täiesti ära unustanud, et see mälestusmärk on ju tegelikult palju laiahaardelisem kui merepoolt paistab. 

Tripadvisor lehel olid paljud kirjutanud, et monument on üsna lagunenud ja ohtlikus seisus (eriti väikeste lastega külastajatele) ja see pani mind mõtlema, et peaks seal ruttu ära käima enne kui päris kokku kukub. Mingit hingelist sidet mul selle monumendiga loomulikult ei ole, aga kuna see siiski on olnud üks osa nii Eesti, kui ka minu elust ja ajaloost, siis oleks seda tore nüüd ka täiskasvanud pilguga näha. 

Ma mäletan selgelt ühte korda kui ma seal oma vanematega aastaid tagasi, vist hilisügisel või talvel, käisin (olin võib olla kuskil 4 või 5 aastane, aga võimalik et eksin) ja see vist ongi ainus kord kui ma seal käinud olen. Võib-olla et käisin seal kunagi ka kooliajal sõbrantsidega kolamas, aga selle kohta mul mälus ühtegi pilti enam tallel ei ole.

Tore oleks seal ka üks pilt Gretast teha, nii et panen selle koha kindlasti oma külastamist vajavate kohtade nimekirja.


See pilt on võetud SIIT
Eesti Ajaloomuuseumisse minnes läks meil auto parkimisega natuke aega, sest me ei saanud algul hästi aru kui lähedale Eesti ajaloomuuseumile me võime autoga sõita. Õnneks siiski leidsime parkimiskoha vaid väikese jalutuskäigu kauguselt muuseumist. 

Põhjus miks me üldse Maarjamäele läksime oli Eesti Ajaloomuuseumi territooriumil asvuvas Tallihoones toimuv näitus '100 Soome asja'. Ajaloomuuseum ise ei ole veel külastajatele avatud (on juba aastaid kinni olnud), aga kohe kohe avab seal uksed üks uus muuseum (lugege edasi ja saate teada milline ;) ).


Kuigi kõik muuseumid olid seal veel kinni ja vaid tallihoone lahti, siis niisama väikeseks jalutuskäiguks oli Maarjamäe lossihoov väga vägev. Ma ei tea milline see ala enne välja nägi, aga nüüd oli see küll väga ilus ja huvitav. Kohe näiete fotodelt ise
Kas te juba teadsite, et seal avatakse kohe-kohe FILMIMUUSEUM? 

Filmimuuseumi ukseni viis pikk ja lai 'punane vaip' ja teeäärt kaunistasid filmiteemalised lambid.
Selle alumise foto võtsin ma filmimuuseumi Facebooki lehelt. Mul endal polnud loomulikult võimalik sellist pilti ise teha ;) Selline peaks siis valmis koht välja nägema.
Igal juhul paistab väga huvitav muuseum olevat. Loodetavasti on sisu sama hea kui välimus.
Selles majas, tallihoones, oli siis see '100 Soome asja' näitus, aga sellest teen ma taas eraldi postituse, et mitte seda postitust fotodega lõhki ajada.
Lossihoovis oli ka väljapanek Nõukogudeaegsetest mälestusmärkidest, aga meie külastuse ajal oli see veel külastajatele suletud. Mul siiski õnnestus aia vahelt paar pilti teha.
Kas keegi blogilugejatest mäletab kus kohast see mälestusmärk pärit on? Meile emaga oli see väga tuttav, aga me kumbki ei suutnud välja mõelda kus kohapeal see aastaid tagasi seisis.
Saingi juba ühelt lugejalt teada, et see mälestusmärk asus vanasti Balti Jaama vastas olevas pargis. Leidsin internetist ka paar pilti. Huvitav on see, et kuigi mu mälusopis on see mälestusmärk täisa olemas, siis Balti Jaamaga ei suuda ma seda küll kuidagi seostada. Isegi kui ma seda pilti vaatan, on  mälestusmärk tuttav, aga koht mitte.
Pilt võetud SIIT
Selle artikli põhjal tuleb väja, et see mälestusmärk viidi Maarjamäe lossi tagahoovi juba 1990. aastate algul!
Poseeritud pilt
ja kaadritagune

Aru ma ei saa, kuidas ma üldse ei märganud, et Greta kleit talle nii lühikene oli. Kuna see on üks tema (ja ka minu) lemmik kleite, siis aga aina toppisime seda selga ja alles nüüd vaatan et hea et veel taguotsagi ära kattis :)


Nagu te siit sildilt lugeda võite, siis kõigil Eestis elavatel inimestel on võimalik Filmimuuseumit juba alates 4. oktoobrist külastama minna ja Maarjamäe lossi järgmise aasta veebruaris. 
Meie peame kahjuks veel kas siis kevadni või juba suveni ootama.

5 comments:

 1. Ära põe, pole see kleit üldse nii lühike. Oli tuuline ilm nagu näha, eks siis tundus nii�� Aga lapsed kasvavad nii kiiresti et ei jõua enam järgi mingi moment.

  ReplyDelete
 2. See mälestusmärk asus Balti Jaamas. Ja sellel oli betoonist osa ka.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Suur tänu! Ma ise ei oleks seda küll suutnud välja mõelda, et see Balti Jaama vastas olevas pargis oli. Otsisin internetist kohe rohkem infot ja lisasin ka blogisse :)

   Delete
 3. Ilus koht, v6tame j2rgmine kord kavva. Seda ajaloomuuseumi silti m2rkasin m00da s6ites viimasel paeval, aga muidugi poleks j2lle teadnud, et see tegelikult lahti polegi. Vanalinnas sattusime ka Ajaloomuuseumi hoovi, see ka j22b j2rgmiseks korraks, aeg oli juba hiline.

  ReplyDelete
 4. Ma sel korral tegin jah kohe korraliku eeltöö. Võtsin Eestis olles interneti lahti ja hakkasin järjest muuseumeid ja näituseid kirja panema mida külastada tahtsin. Kontrollisin kõik lahtiolekuajad ja asukohad ka eelnevalt ära, et siis ühte päeva korraga võimalikult palju asju ära mahutada.

  Mul on veel paar muuseumi ja näituse postitust tulemas :)

  ReplyDelete