Wednesday, 12 July 2017

SPORDILAINEL

Eelmisel nädalal oli kõikidel lastevanematel võimalik kooli minna vaatama mida lapsed viimasel poolaastal koolis teinud on. Ma vist ei pea enam eraldi märkima, et ma (ja ka Pete) olin taas täiesti vaimustuses kui põnevaid asju lapsed koolis õpivad ja kui ägedalt nad kõike seda teevad. Mul on tõsiselt kahju, et mina sellises koolis käia ei saanud.

Ma teen Greta koolitöödest, nagu alati, eraldi postituse, aga praegune kirjutan natuke laste spordipäevast. 
Nagu ma ühes varasemas postituses mainisin, siis 'tänu' kuumalainele nihutati laste spordipäevad nädala või kahe võrra edasi. 

Kui väiksematel lastel toimub võidujooks kohe peale 'spordikaruselli' (kus liigutakse ühelt alalt kohe teise juurde nagu karusell), siis vanematel (alates Greta vanustest) toimuvad võidujooksud eraldi peale lõunat. 
'Karusell' nägi välja enam vähem nagu eelmistelgi aastatel, ainult selle vahega, et alad olid muudetud eakohasteks. 
Ma ei tea kas Eestis ka netball-i mängitakse, või kuidas seda mängu üldse eesti keeles nimetatakse, aga siin on see igal juhul väga populaarne spordiala. Netballi korv asub kõrgemal kui tavaline korpallikorv (nagu pildilt ka näha on) ja sinna sisse oli lastel ikka üsna raske palli saada. Gretal küll õnnestus üks korv saada.

Ma olen seda spordipäeva ja House Pointide süsteemi siin koolipostituste all küll korduvalt seletanud, aga ma igaks juhuks seletan veel kord lühidalt seda asja juhul kui keegi seda veel ei tea. 'House' ehk 'majade' süsteemi kasutatakse siin kõikides koolides. Süsteem töötab nii, et KÕIK koolilapsed on ära jagatud 4 maja vahel (roheline, punane, kollane, sinine) ja igal majal on oma nimi. Jagamine käib täiesti suvaliselt, ehk siis kui Greta 4 aastaselt kooliga alustas, siis sai temast rohelise maja liige ja ta on seda kuni selle kooli lõpuni. Ehk siis iga klassi lapsed on jagatud 4 maja vahel ära ja kõik õppe või spordialaste heade saavutustega teenivad nad punkte oma 'majale' (Team Points TP. Greta koolitööde postituste all on näha kui õpetaja on ta töödele lisanud TP). Need punktid loetakse klasside vahel iga nädal kokku ja vist iga kuu kuulutatakse see maja kelle lapsed on kõige rohkem punkte saanud võitjaks.
Spordipäeval võistelvadki lapsed oma maja värvides olevates T-särkides ja koguvad iga spordialaga oma 'majale' punkte. Spordipäeva lõpus liidetakse punktid kokku ja see 'maja' kes kõige rohkem punkte kogu kooli peale kokku on saanud on võitja ning saab karika mis jääb selle 'majale' kuni järgmise spordipäevani.  

Greta klassis on ainult 6 last rohelisest majast, aga üks nendest ei olnud sel päeval koolis ja seega oli nende grupp vaid 5 liikmeline. Ühtepidi oli see väga hea, sest väikesed grupid koguvad tavaliselt alati rohkem punkte, kui näiteks 8 liikmelised grupid, aga väike grupp tähendab ka seda, et siis saavad lapsed vähem puhata. Karusell töötab nii, et iga ala juures on aega (vist) 5 minutit ja lapsed peavad siis selle 5 minuti jooksul koguma nii palju punkte kui võimalik. Kui 5 minutit saab täis, siis liiguvad nad kella suunas järgmise ala juurde. 
Kokku oli spordipäeval, kui ma ei eksin nüüd, 17 erinevat spordiala ja kaks 5 minutilist puhkepausi kus lastele anti juua ja küpsist (väga harukordne asi koolis, sest neile tavaliselt ei anta koolis küpsiseid :))
Spordialadeks olid (selles järjekorras kuidas Greta alustas)

 • Netball
 • Tõkkejooks või midagi selle sarnast
 • Hüppamine (erinevat stiili hüpped)
 • Snäkipaus
 • Hüppamine (vasakule, paremale, vasakule, paremale  6 korda ja siis järgmise lapse kord)
 • Pallivise ja püüdmine
 • Tõkkejooks (natuke erinev eelmisest)
 • Kõrgushüpe
 • Jalgpall (väravasse löömine)
 • Golf
 • Lauatennis
 • Odavise (sellise pehmest svammi tüüpi materjalist suure odaga)
 • Teatejooks
 • Snäkipaus
 • Jalgrattasõit
 • Hokikepiga (mitte jäähoki) palli veeretamine läbi teatepostide
 • Kaugushüpe
 • Tennis
 • Hüppenööriga hüppamine
Greta jaoks oli see juba 4 koolispordipäev. Ma vaatasin võrdluseks pilte ta esimesest sporidpäevast ja no täitsa uskumatu kui tillu-lillud lapsed siis 4 aastastena olid :) Sel ajal ei saanud nagu üldse aru, kui väikesed nad tegelikult oli, sest tundusid just suurtena, et kooli juba läksid.
 Greta oma parima sõbrannaga nüüd ja 2014 aastal 5 aastasena2014

 Jalgpall

 Peale igat ala viisid lapsed oma grupi tulemustelehe peakohtunike lauda 

Selle pildil oleva putukate hotelli (bugs hotel) ehitasid koolilapsed ise. Paar nädalat tagasi sai loosi alusel igast klassist üks laps võimaluse kahe juhendaja käe all putukate hotelli ehitama minna. Greta klassis sattus loosiõnn Gretale ja nii pidigi ta järgmisel päeval kummikud kaasa võtma ja hommikupooliku ehitades mööda saatma. 
 odavise
Teatejooks oli lastele üsna väsitav. Joosti kahes grupis, aga kuna lapsi oli kokku ainult viis, siis põhimõtteliselt kohe kui sa olid oma korra ära jooksnud pidid uuesti alustama. See vahemaa mida joosti polnud küll üldse pikk, aga sellegi poolest. 
Kui eelmine aasta sõitsid lapsed veel väikeste tite ratastega platsil edasi tagasi, siis nüüd pidid nad nii kiiresti kui said suure ratta peal sõtkuma. Kui aus olla, siis ma ei saanudki pihta kuidas neile punkte selle sõidu juures arvestati.
Kaugushüppes on Greta küll nii vilets kui veel olla saab :) Põhimõtteliselt jookseb ja teeb lihtsalt ühe pikema sammu selle asemel, et jalad kõhu alla tõmmata ja üks suur hüpe teha. Kuna mina olen väga painduv ja hüppamisega pole mul kunagi probleeme olnud, siis mul on seda Greta hüppamist nii valulik vaadata :) Greta on meil selles suhtes aga rohkem nagu Pete, kellele ei ole geenidega eriti painduvust kaasa antud. Õnneks korvab selle nõrkuse nende mõlema puhul suurepärane muusikaline kuulmine ja pilli mängimise anne. 
Samas ega need teisedki lapsed seal mingid erilised hüppajad olnud, väljaarvatud paar poissi, seega vahet pole.


Tennise kohta rääkis mulle Greta alles eile, et sel nädala hakkavad nad kehalise kasvatuse tunnis tennist ja rounders (umbes nagu pesapall) väikeste veeõhupallidega mängima.

Kokku kestis spordipäev umbes 2 tundi.

Ma algul ütlesin Gretale, et nende võidujooksu ma hiljem vaatama ei tule, sest Greta jookseb seal ju vaid kahel korral ning mõtetu siis istuda ja vaadata seal kõikide teiste laste jooksmist kaks tundi. Võidujooksud algasid kell 13.30 ja kestsid kuni kooli lõpuni 15.20-ni. Pärast aga tundus imelik, et kuidas ma siis ikka ei lähe oma lapse jooksu vaatama ja otsustasin tunnike enne lõppu kohale minna. Juhtuski nii hästi, et ma jõudsin just siis kohale kui Greta vanused jooksma hakkasid ja mul õnnestus Greta võidujooks ilusti ära näha. Ta tuli oma grupis (korraga jooksis 6 last ja neid gruppe oli kokku üsna palju. Poisid tüdrukud eraldi) kolmandale kohale ja seega teenis oma 'majale' paar punkti. Järgmisse ringi pääsesid edasi küll vaid need, kes esimeseks said, aga Greta oli oma kolmanda kohagagi väga rahul. 
Greta vanuseklassi tüdrukud enne jooksu
 Greta jooksmas 

Ühel korral oli selgelt näha, et üks poiss, kes sprinti joostes teistest ees oli ja kindel võitja oleks olnud, jäi just enne lõpujoont seisma ja ootas oma sõpru järgi, et siis nendega koos võidujooks lõpetada. Kõik kolm poissi olid eri värvi 'majadest', aga arvatavasti omavahel head sõbrad ning ju nad olid siis eelnevalt kokku leppinud, et jooksevad lindist koos läbi. Haarasid üheteisest kinni ja tulid kõik koos esimesteks :)
Greta vanused said sel aastal esimest korda osavõtta ka pikamaajooksust. Nemad pidid jooksma kaks suurt ringi, aga vanemad lapsed juba kolm ringi. Ma küll ei tea kui pikk see üks ringi olla võis, sest see ring moodustati sinna platsile lihtsalt selle järgi kui palju vaba ruumi oli. Nendest jooksudest oli selgelt näha kes olid jooksja tüüpi lapsed ja kes mitte. Peamine muidugi oli osavõtt ja minu arvates on see nii tore, et kõik jooksid mitte otseselt sellel eesmärgil et võita, vaid selleks et osa võtta ja lõpuni joosta.
Kõige suurema tähelepanu ja ergutuse osaliseks saidki pigem need, kes kõige viimased olid, aga siiski lõpuni jooksid, kui see kes võitjaks tuli, kuigi ka võitjad kallati alati aplauside ja rõõmuhüüetega üle. 

Vahepeal läks nii lastel endil, kui ka osavõtjatel, ringide lugemine segamini, sest kiiremad jooksjad olid juba ringi või kahe võrra ees. Ühel korral juhtuski nii, et võitjale ei pandud lõpulinti välja, sest ei saadud aru et tema oli juba viimast ringi lõpetamas. Asi aga lahendati ruttu nii, et poiss jooksis veel ühe ringi otsa ja selle aja jooksul pandi talle teistest jooksjatest natuke eemale lint välja, millest ta siis, kui võitja, läbi sai joosta. Talle ei paistnud see ekstra ring vaeva valmistavat nii et lõpp hea, kõik hea.

Üks tüdruk aga katkestas jooksmise millegipärast peale teist ringi. Kõndis platsil üsna rahutult ringi sel ajal kui teised jooksmist jätkasid. Kui enamus lapsi olid juba omad ringid lõpetanud, siis ärkas tüdruk äkki ellu ja hakkas viimast ringi väga kiiresti jooksma. Ei teagi mis temaga juhtus, aga tundus, et ta lõpuks siiski otsustas lõpuni joosta mis sest, et kõige viimaseks oma katkestamise pärast jäi. Kõikidel teistel lastel, õpetajatel ja jooksu pealt vaatavatel lastevanematel oli nii hea meel et tüdruk alla ei andnud ja lõpuks siiski otsustas lõpuni joosta, et tüdrukut toetavad ergutushüüded ja juubeldused olid nii elavad ja kõrvulukustavad, et mul võttis lausa silma märjaks. Ma olen üldse kuidagi viimaste aastatega väga emotsionaalseks muutunud ja võin vabalt täiesti võõraste inimeste pärast iga kell igal pool rõõmupisaraid valada.  
Kooli kõige vanemate laste (10-11 aastased) vahel toimus ka köievedu. 
Spordipäevale lisaks toimub Greta koolis igal aastal ka Swimming Gala, ehk siis ujumis gala. Ujumis galast saavad osa võtta kõik 7-11 aastased lapsed. Väiksemad veel mitte, sest paljud väikesed alles õpivad korralikult ujuma.

Lapsed saavad ise otsustada mis ujumisstiilis nad võistelda tahavad. Nagu ma Greta jutust aru sain, siis iga laps saab kahel alal võistelda (tegelikult siiski kolmel). Greta oli ennast kirja pannud krooli ja seliliujumise nimekirja. Need ongi tegelikult stiilid mis Gretal kõige paremini välja tulevad.

Arvestatud on ka sellega, et kõik lapsed ei uju sama tasemega. Nende ujumistunnid koolis toimuvad samuti eri gruppides, ühes siis need kes on juba üsna osavad ujujad ja teises kõik ülejäänud. Kohe kindlasti on ka lapsi, kes veel korralikult ujuda ei oska (kooli eesmärk on, et kooli lõpuks, 11 aastaseks saades, peavad kõik lapsed ujuma oskama) aga see ei tähenda, et nemad siis ei saaks võistlustest osa võtta. Selliste laste jaoks on krooli, seliliujumise ja rinnuliujumisele lisaks ka ujumine 'nuudliga' ja nagu ma täna kuulsin siis ka vees kõndimise võistlus. Ma ei tea kuidas sellist toru eesti keeles nimetatakse, aga välja näeb ta selline
Pilt siit
Nuudliga ujumisest saavad muidugi ka need lapsed osa võtta, kes juba ujuda oskavad, seega see mingil juhul ei ole vaid mitte ujujate ala. Näiteks Greta kõige parem sõbranna, kes oskab hästi ujuda, valis teiseks alaks just nuudliga ujumise :). See ongi rohkem selline lastele palju nalja ja lõbu pakkuv võistlus, et kes kõige rutem suudab ennast ühest basseini äärest teise selle toruga siblida. 

Kahjuks või õnneks ei saa lapsevanemad neid võistluseid pealt vaadata, sest basseini juures ei ole piisavalt ruumi et pealtvaatajad ära mahutada. Ühtepidi kahju, sest huvitav oleks näha kuidas Greta võrreldes teiste koolikaaslastega ujub, aga samas just hea, et vanemad sinna omi lapsi võrdlema ei pääse :) Ongi tore, et lapsed ja õpetajad saavad ise üksteisele kaasa elada.
Kuna ma olen seda postitust siin juba mitu päeva kirjutanud, siis eile oligi siis see päev kui Greta ujumis gala toimus. Ta oli hommikul nii elevil ja ootas kooliminekut nii väga, et kui oleks saanud, siis oleks vist otse voodist välja astudes kooli poole jooksma pistnud. 

Meil on siin viimased päevad taas väga palavad ilmad olnud, aga nagu needus just eile läks ilm külmaks. Kui muidugi 19 kraadist ilma külmaks saab nimetada, aga noh 29 kraadi kõrval ikka märgatavalt jahedam. Neid lapsi aga ei takista ei külm ilm ega vihm. Õnneks on basseinis vesi piisavalt soe, nii et Greta ütles, et vaid basseini kõrval oodates oli natuke jahe hakanud.

Kuna ujudes ei ole neil võimalik oma 'majade' pluuse kanda, siis iga lapse käele pandid tema maja värvides käepaelad. 
Greta jäi galaga väga rahule. Tuli mõlemas alas teiseks ja see kindlasti tõstis ta enesekindlust. Mitte, et ta enne oleks kuidagi ennast pahasti või ebakindlana tundnud, aga kuna see oli tema esimene koolis ujumisvõistluse kogemus, siis oma majale boonuspunktide teenimine andis talle kindlasti hea tunde ja innustab edaspidist ujumist. 
Vees kõndimisest võttis ka Greta osa. Ta ütles, et see olevat üsna raske olnud.

See nädal on tal üldse väga tihe ujumisnädal. Eile oli ujumis gala, täna kooliväline ujumistrenn, reedel taas ujumistund koolis, laupäeva hommikul teine ujumistrenn ja sealt läheb ta kohe otse ühe sõbranna basseini sünnipäevapeole mis toimub kooli basseinis (kooli basseini on võimalik eraldi rentida ajal kui kooli ei toimu).

Nii et jah, kooli lõpuni on veel pooldeist nädalat, aga mingit aja maha võtmist, või lihtsalt videode vahtimist koolis ei toimu. Kooli lõpunädalad ongi need kõige tihedamad ja põnevamad nädalad ja keegi igavuse või väsimuse üle ei kurda. 

Homme lähen kooli viiulikontserdi kuulama.
Nimelt kuna koolis on nüüd Gretale lisaks ka teisi viiulimängu õppijaid, siis otsustati väike kontsert kokku panna, et lastele esinemis praktikat pakkuda. Esimene aasta, kui kool viiulitunde pakkuma hakkas, oli Gretale lisaks vaid üks või kaks last kes viiulit mängisid. Nüüd on aga viiulitunnid üsna populaarseks saanud. Greta kaks klassiõde näiteks hakkasid just sellepärast viiulit mängima, et Greta seda tegi ja sügisel alustab viiulimänguga ka Greta kõige parem sõbranna.

No comments:

Post a Comment