Sunday, 16 July 2017

KOOLI SUVEVEERANDI TÖÖD 1 OSA

Nagu ma juba ühes eelmises postituses mainisin, siis käisime eelmisel nädalal koolis lahtiste uste päeval, kus vanematel oli võimalus tutvuda laste uue klassiruumi ja uue õpetajaga ning näha mida lapsed viimase veerandi ajal koolis õppinud on. Siin maal vahetuvad nii klassiruumid, kui ka õpetajad, igal uuel kooliaastal. Greta koolis segatakse ka iga kahe aasta tagant kõik paralleelklassid omavahel ära, aga kuna Gretal alles selle kooliaasta algul see klasside segamine toimus, siis järgmisel aastal jäävad tema klassikaaslased veel aastaks samadeks. 

Kuna ma tegin sel õhtul koolis nii palju pilte ja mida ma ka kõike tahan teiega jagada, siis otsustasin teha lausa kaks eraldi postitust. Esimene postitus tuleb nendest töödes mis klassiruumi vanematele vaatamiseks välja oli pandud ja teine postitus siis juba Greta koolivihikute sisust.

Kõigepealt kaks pilti Greta kooli sisehoovist. 
Inglismaal asub enamus algkoole väikestes madalates ehitistes. Pildil olev pruun 'konteiner maja' on see, mis koolile paar aastat tagasi lisati. Kuna pea iga aasta on meie piirkonnas õpilasi rohkem kui kohalikel koolidel nendele õpilaste jaoks koolikohti, siis on osad koolid (need kel veel vähegi vaba ruumi kooli territooriumil järgi oli) sunnitud ehitama koolile lisa klassiruume. Üks aasta oli Greta kool üks nendest koolidest kes oli sunnitud koolile paar klassiruumi juurde ehitama. 

Veel aastaid tagasi oli Greta koolis igas aastagrupis vaid üks klass. Siis hakkas laste arva tasapidi kasvama ja ühest klassist tehti kaks klassi, kuigi siis veel oli igas klassis vaid 15 last. Tänaseks on asi nii kaugele jõudnud, et paralleelklasse igas eagrupis on enamalt siiski veel õnneks kokku vaid kaks, kuigi igas klassis võib nüüd olla 15 lapse asemel maksimum 30 last, aga kooli peale on ka paar aastagruppi, kus paralleelklasse on kokku 3. Greta kuulub ühte sellisesse aastagruppi.  

See on tegelikult väga tõsine probleem, sest rahvaarv on pidevas kasvus, aga elu ja koolikohti ning igapäeva eluks vajavaid teenindusasutusi kõigile sellise kiire kasvu juures arusaadavalt ei piisa. Praegu ongi valitsusel plaan ka meie rajooni järgnevate aastate jooksul 10 000 elukohta juurde ehitada mis on täielik hullumeelsus ja mille vastu kõik kohalikud võitlevad nii palju kui saavad (ka meie). Juba praegu ei jätku lastele kohalikkes ja natuke vähem kohalikkes koolides kohti, mis saab veel siis, kui siia mingi 10 000 last juurde tuuakse. Koole ju juurde ei ehitada, sest koolide jaoks ei jätkuks piisavalt maapinda ja valitsusel napid raha ka juba olemasolevate koolide elushoidmiseks. Suur koorem ka meditsiini- ja sotsiaalsüsteemile ning kohalikule liiklusele. 
Ma südamest loodan, et kohalikul kogukonnal õnnestub selle valitsuse otsuse vastu võidelda ja kui mitte võita, siis vähemalt võideldes plaanide elluviimisega ajaliselt viivitada.

Karta siiski on, et ka Greta kool peab ennast tulevate aastate jooksul veelgi laiendama ja klasse juurde ehitama. Ma küll ei tea kuidas see võimalik on, sest aulat, mis nii võimla kui ka söögisaali funktsiooni enda peal kannab, ju suuremaks ehitada ei saa ja juba praegu on probleeme, et nende 3 pralleelklassiga aastagruppide laste kõik kontserdid ja esinemised sinna ära mahutatud saaks. Mis veel siis, kui igas aastagrupis saab olema kolm klassi :( 
Ja kuhu keskastme koolidesse need lapsed siis pärast kõik ära mahuvad, kui juba praegu on see väga suureks probleemiks ja koolidel ei ole lihtsalt enam meetritki vaba maad kuhu klassiruume juurde ehitada. 

Aga see selleks, siit siis see sisehoovi pilt koos ühe hiljuti lisatud juurdeehitisega.
Teine pool sisehoovist. 
Igale klassile kuulub üks uks mis viib otse klassist õue ja kust vanemad saavad tavaliselt koolipäeva lõpus oma lapsed õpetajate käest kätte. 
Greta klassi üks uks avaneb otse nende spordiväljakule (rohelisele alale) ja teine uks siis läbi koridori riietusruumi ja sealt sisehoovi. Koolipäeva lõpus kõnnivad nad siiski just sellest pildil nähaolevast uksest välja, ümber nurga sisehoovi, kus vanemad siis juba lapsi ootavad.
Teadusetunnis õppisid nad suveveerandil kõiksugu asju taimedest ja taimede eluringist. Kuidas taimed tolmnevad, kuidas tekivad seemned, seemnete levimine jne. Siin siis üks selleteemaline väljapanek
Lapsed pidid ise väikese uurimistöö tegema ja saadud tulemused kirja panema stiilis kuidas teadlased seda teeksid. Greta on sellele lehele kirjutanud, et seemnest ei kasva taime kui seemet on hoitud liiga külmas. 
Siis õppisid nad, nagu näha ja nagu ma Gretalt kuulsin, igasugu asju väiksemat sorti putukatest. Iga laps valmistas oma paarilisega ka ühe 3D putuka. Need nägid nii ägedad välja, aga kahjuks ma ei taibanud eriti kellegi teise putukatest pilti teha, kui vaid Greta ja ta partneri omast. Ma ei tea miks Greta klassi lapsed pidid neid putukaid paarilistega koos tegema, sest nende paralleelklassi lapsed said igaüks ise ühe teha ja seega ei saa Greta seda kiili (või kes iganes ta on) nüüd koju tuua. Ma oleks nii tahtnud selle ta tuppa laest alla rippuma panna.

Greta tõigi ükspäev koolist koju aukirja kus õpetaja kiitis teda erakordselt hea partneriga koostöö tegemise eest. Nüüd oli meil ka siis lõpuks võimalus näha milline see koos valmistatud putukas välja nägi.  Greta partner Denz sai ka samasuguse aukirja.
Sellelt pildilt on siiski näha paari teiste laste poolt tehtud putukat. Mulle endale meeldis see mesimumm. Minu arvates nii ehtsa kujuga. 
Just sel ajal kui mina kodus seda blogipostitust kirjutasin, käisid Greta ja Pete naaberküla (seal kus Greta koolis käib) igaastasel suurel üritusel. Ürituse nimi on Flower Show, aga lilledega ei ole sel üritusel midagi suurt pistmist. See selline kohaliku kogukonna organiseeritud suur suvepäev millest võtavad osa nii Greta kool, kohalikud väikesed ärid ja igasugu muud kohalikud organisatsioonid. Kõik panustavad ühel või teisel moel sellesse üritusse. Kirjutasin sellest ükskord täpsemalt siin

Ürituselt saadud tulud (piletimüük ja kohapeal müüdavatel äridelt saadud teatud protsent) lähevad kõik kohaliku kogukonna erinevate projektide elluviimiseks. Näiteks hetkel kogutakse raha kriketiklubi kohviku jaoks, sest see põles eelmisel aastal maha (pandi põlema kellegi poolt) ja nüüd tahetakse uus ja vägevam asemele ehitada. Külarahvas tunneb sellest kohvikust suurt puudust, sest see oli justkui küla süda. Kuna see kohvik asus kooli ja küla mänguväljaku kõrval, siis eriti palju rahvast oli seal just kohe peale koolipäeva lõppu, samuti hommikuti peale kooli algust. Olen isegi seal korduvalt teiste vanematega kohvitamas käinud. 

No vot ja kuhu ma selle jutuga välja tahan jõuda on see, et Greta ja Denz-i tehtud kiil oli seal show-l ühele võistlusele (seal on alati erinevad kunsti ja kookide küpsetamise ja aiasaaduste võistlused millest kohalikke koolide ja lasteaedade lapsed ja külaelanikud osa saavad võtta) üles pandud ja 2. koha 7-9 aastaste laste vanusegrupis võitnud :)

Ma ei tea miks just see kiil nii suurt tähelepanu igal pool pälvib. On ilus küll, aga minu arvates mitte nüüd nii meeletult ilus. Minu arvates olid paljude teiste laste tehtud 3D putukad sama ägedad, kui mitte isegi veel ägedamad. Aga ju siis õpetajatele tõesti Greta ja Denz-e kiil nii meeldis, et nad otsustasid selle sinna võistlusele üles panna ja nagu näha siis ka žurii arvates palvis lausa 2. koha. 

Aga nüüd tagasi Greta klassiruumi.
Sellel pildil on Greta üks õpetajatest ja sedasi olid laste vihikud erinevate laudade peale lastevanematele vaatamiseks välja pandud
Iga vanem otsist hunnikust oma lapse vihiku ülesse ja tutvus selle sisuga.

Greta tehtud luukere (nad ju õppisid ühel veerandil inimese luustiku) ja pippra läbilõige (seoses seemnete ja taimede kasvuga)
 Siin on nimekiri nendest asjadest mida lapsed kunsti-, muusika- ja kehalise kasvatuse tunnis viimsel veerandil tegid

 • Kunstitundides uurisid nad Georg O'Keefferi töid ja joonistasid vesivärvidega ühe O'Keefferi stiilis pildi. 
 • Õppisid Picasso elu ja töid, tema stiili ja tehnikat
 • Joonistasid ise ühe Picasso stiilis portree 
 • Disainisid ja siis valmistasid 3D putuka mudeli
 • Tegid koopamaalingutest inspireeritud töid
 • Visandiraamatute (vihikute) kasutamine ideede kogumise, talletamise ja hindamise eesmärgil
 • Natüürmort

Picasso 'Nutev naine' (Weeping Lady) maalist rääkis mulle Greta ka kodus. Sedasi täiesti juhuslikult jutu käigus. Ma ei teadnud siis veel, et nad koolis Picassot õpivad, aga arvasin, et ju nad siis õpivad, sest jutt oli väga asjalik ja inforohke. Tavaliselt on ikka kõik targad teadmised koolist tulnud (no kodust ja mingil määral ka telekast õpib ta muidugi ka uusi asju, aga see ei paista alati nii selgelt välja kui koolist tulnud teadmised).
 Greta Picasso stiili portree on alumisel pildil paremal
Kuna suveveerandi peateemaks oli 'Through the Ages' (läbi aegade) ja väga suur rõhk oli kiviajal, siis sellega seoses ka palju kiviaega puudutavaid töid ja projekte.
 Greta koopamaaling

 Siit pildilt on näha, et üks laps on oma arengult teistest lastest maha jäänud. Ta joonistused näevad välja pigem kui nelja-viie aastaste omad, kui 8 aastaste laste omad. Ma tean ja Greta on mulle paaril korral ka maininud, et üks tüdruk nende klassis saab eraldi abi. Greta ei ole sellest kunagi suurt numbrit teinud, või seda mingi erilise asjana võtnud ja seepärast ei ole ma tahtnud talt rohkem uurima hakata ning ta tähelepanu sellele pöörata.
Kiviaja teemaga seoses koostasid lapsed ka kiviaja restorani menüü. Kas ei ole geniaalne idee, sedasi lapsi mõtlema panna mida kiviajal inimesed sõida ja siis nendest asjadest menüü kokku panna? Greta on minu arvates nii ägeda menüü koostanud (kahjuks eesti keeles ei kõla see, minu arvates, nii hästi kui inglise keeles).
Greta luksusliku kiviaja restorani menüü hüüdlause on:
Tule ja külasta meie põnevat restorani ja istu meie mugaval mammuti sohval. Vaata meie koopamaalinguid ja naudi oma einet. 
MENÜÜ
Eelroog Nätske mammutiajuhautis südame leivaga
Pearoog Väga maitsevad kalasilmad (röstitud) ja mõõkhambulise tiigri küüned
Magustoit Verejäätis või metsikud sarapuupähklid
Joogid Veresmuuti või marjajook või tiigivesi


Üheks koolivaheajaks anti neile väikene kiviaja projekt teha. Öeldi kohe, et ei oodata midagi nii suurejoonelist kui Egiptuse projekti puhul. Lastele anti ka nimekiri teemadega millest nad projekti teha võiksid. Meie olime sel nädalal just Mallorcal ja projekti tegemiseks aega ei jäänud. Päev enne viimast tähtaega hakkas Greta siis lõpuks asjaga tegelema ning valmistas ühe kiviaja oda koos infolehega. Ma hiljem juhtusin nägema, et ka tema töö oli välja valitud väikesele näitusele kooli fuajees :)
See pikk kepp vasakul pildil on Greta oda. Kahjuks ei ole pildile jäänud oda otsas olev kivi
 Kiviaja riided ja ehted
Greta infoleht sellest kuidas Kiviaja inimesed relvi ja tööriistu kasutasid ja õpetus kuidas ise ühte sellist relva valmistada
Juhuslikult oli üks Greta klassi lastest just ühe sellise relva ka valmistanud, mis siis ilusti Greta tööga kokku läks.
 Ülejäänud tööd olid välja pandud klassi

Lõpuks õnnestus mul ka näha ühte kooliraamatut/vihikut. Lapsed ju koju ühtegi koolivihikut siin riigis ei too ja kooliraamatuid siin samal kujul kui Eestis ei eksisteeri, aga nagu näha, siis matemaatikas neil siiski nüüd on üks pehmete kaantega harjutuste raamat kasutusel. Õpetajad olid selle vanematele vaatamiseks lauale pannud. 
Greta ütles, et nad kirjutavad sealt ülesandeid vihikusse ja siis lahendavad neid. Lapsed saavad ise valida mis raskusastmes ülesandeid nad lahendada tahavad (kerge, kesmine, raske). Greta ütles, et ta valib alati raskemad ülesanded ja mul on seda rõõm kuulda. Vaadates ta koolivihikuid, siis rasked need talle kohe kindlasti ei ole, sest ta paistab nendega suurepäraselt hakkama saavat.

Siit mõned näited sellest mida siinsed, Eesti mõistes esimese klassi, lapsed matemaatikas õpivad
 Niisama pilte välja pandud töödest

Greta pilt

Klassi tahvlil jooksis slideshow piltidest mida õpetajad (Gretal oli sel aastal kaks klassiõpetajat, kes vahetustega töötasid) koolis ja väljasõitudel teinud olid. All oleval pildil on näha kuidas lapsed grupitöid koolis teevad. Suurema osa ajast nad töötavadki kas väikestes gruppides või partneriga. Laste üheks eesmärgiks on töötada nii paljude erinevate lastega kui võimalik, mitte alati ühte ja sama sõpra/sõbrannata partneriks valida.
See pilt on tehtud sellel päeval kui neil oli koolis Egiptuse päev ja kui neil toimusid Egiptuse workshops.
Greta tehtud on laual olev ajajoon ja kõige pealmine hieroglüüfides kirjutatud kiri.
Klassi väljasõit kiviaja külla. Me sõitsime sinna kohta hiljem ise ka ja see oli super kogemus. Mul on postitused sellest kohast peaaegu valmis, pildid kõik töödeldud ja ritta pandud, lihtsalt teksti pole jõudnud veel juurde lisada. 

Kooliaasta jooksul saab iga laps endale sellise tunnustus paberi (ma ei teagi kuidas seda eesti keeles kutsuda). Sinna on trükitud mida lapsed ja õpetajad teatud lapsest arvavad või kuidas teda iseloomustavad, pidades silmas siis loomulikult kõike positiivset. 
Greta oma näeb välja selline 
Greta õpetaja ja õpetaja abi kirjutasid, et Greta on ahne lugeja (ma ei leia praegu sobivamat tõlget sõnale avid) ja et tal on alati naeratus näol ning klassikaaslased siis kogu ülejäänud teksti. 

Siin on Greta klassi aknast välja vaatamas, et näha kas ka keegi tema sõprades õues ringi jookseb, samal ajal kui meie tema töödega tuvusime. 
Sellel pildil ta vist märkas kedagi, sest kohe peale pildi tegemist jooksis ka ise klassist välja :)
Greta klassi aknast avaned aga selline vaade (seal puukuuris/puuris elavad kooli kanad)
 ja selline
Klassi ukse ees aga on väljas väärtused mida klassi lapsed kõik koos on ostsustanud tähtsaks pidada, et klassis oleks kõigil hea õppida ja koos õnnelik olla. Nendeks väärtusteks on ausus, sõprus, usaldus, õiglus, austus, ja ühtsus.

2 comments:

 1. Alati naudin Sinu kooliaasta/veerandi kokkuvõtteid ja laste töid/tegemisi.
  Elades Tallinna külje all asuvas külas, on meil samad mured, et kohalik omavalitsus annab suurel hulgal välja ehituslubasid uutele majadele, sh ka kortermajadele, kuid sellele ei tule järgi infra (teede võrgustik (ka kergliiklusteed), bussiliiklus, lasteaia- ja koolikohad). Huvitav on see, et kui inimesed saavad ametnikuks siis toimub teatavas mõttes taandareng mõtlemises ja kui ametnik veel ise selles "arendatavas" piirkonnas ei juhtu elama, siis see teda ei puuduta. Puudub justkui suurema pildi nägemise oskus (ühte projekti on mahutatud nii suured logistikakeskused kui ka eramud...kes küll tahaks elada otse logistikakeskuse vastas, kus liiguvad suured rekkad jms).
  Avid reader = seda võiks tõlkida ka kui ablas raamatuneelaja...mäletan, et kunagi üks mu tütre õpetajatest ütles, et laps justkui neelab raamatuid :)

  ReplyDelete
 2. Ablas, muidugi ablas :) Ma teadsin, et ahne sõna asemel on olemas ka postiivsem sõna, aga kuidagi ei tulnud meelde. Aitäh!

  Tead see meie mõistes olev küla on pigem ikka kui linn, mitte Eesti mõistes küla :) Siin on maja majas kinni, aga vaid selle vahega, et ei ole peaaegu üldse kortermaju. Teed on kõik olemas ja kõik toimib hästi praeguse elanike arvu juures, aga kui siia meie piirkonda mingi 10 000 otsa kupatakse, siis...

  Aga see ei ole ainult meie piirkonna probleem, vaid kogu riigi. Valitsus on andnud igale piirkonnale kuhu veel vähegi on võimalik mõni maja püsti lüüa, käsu maju juurde ehitada ja kuna vaba maad on niigi vähe, siis hakatakse rohelise ala arvelt ehitama. Või siis lammutatakse posu ilusaid ühepere elamuid ja ehitatakse imepisikeste tubadega kortermajad asemele. Ega sinna ei olegi midagi teha, kuhugi on ju vaja see rahvamass ära mahutada kes siin riigis elab. Lihtsalt nii kahju, et selle käigus toimivad kogukonnad ära lõhutakse ja kõigi elu halvemaks muudetakse :(

  KOolidega on nüüd ka veel see lugu, et kuna valitsus teeb haridus vallas suuri kärpeid, siis koolid ei tule enam riigilt saadud rahadega toime ja nüüd peab iga kool üha rohkem lapsevanemate toetusele lootma. Mul on plaan sellest ka eraldi postitus kirjutada, aga lühidalt vaid seda, et ka Greta kool on vanematelt juba abi palunud kas või igakuise 15 naelase (või suurema) toetusega alates septembrist.

  ReplyDelete