Monday, 31 July 2017

HAMBALOOD

Märkasin ükspäev Greta hambaid pestes, et tal on üleval kõige tagumises hambas nagu mingi tume täpike. Arvasin algul, et tegu mingi kinni jäänud toidutükikesega ja harjasin siis selle hamba veel eriti hoolikalt üle. Täpike aga ära ei kadunud. 

Hakkasin juba vaikselt oigama, sest kahtlustasin, et võib- olla on tegu auguga, kuigi mul oli seda raske uskuda, sest Greta hambad on siiani väga heas korras olnud. Proovisin ta suud kangutada nii lahti kui võimalik, aga ikkagi oli väga raske näha mis värk tal selle tagumise hambaga oli. Greta ise ütles, et hammas tundub keelega katsudes terav ja et tal on see juba mõnda aega nii olnud.

Ma olin sellest täpikesest kohe täitsa häiritud. Järgmine hommik helistasin loomulikult kohe esimese asjana hambaarstile, aga kuna mul oli vaja aega mis ei langeks kokku kooli ajaga (sest ma ei tahtnud Gretat vaid hambaarsti kontrolli pärast koolist ära võtta), siis sain esimese vaba aja talle alles mingi kolme nädala pärast. 

Kuna ma olin ise peaaegu kindel, et tegu on hambaauguga, siis ma olin sellest Greta hambast täitsa masenduses. Kuna Greta hambad on kõik need 8 ja pool aastat nii heas korras olnud, siis ma olen eeldanud, et ju ta siis on õnneks Pete hambageenid endale pärandanud. Minu hambageenid on nimelt väga sitad. Ja kuidas siis nüüd selline auk! :(

Me ise oleme selle heaks kõik teinud, et Greta hambad hoolitsetud oleks ja seda juba väga varajasest east peale. Jah, mõnikord peame talle endiselt meelde tuletama, et ta hommikuti oma hambad ära peseks ja tihti kontrollime üle kas ta seda teinud on ja kui korralikult teinud on. Mõnel õhtul peseme üldse ise ta hambad, et olla kindlad, et ikka korralikult pestud saab. Suurema osa ajast peseb ta hambaid elektrilise hambaharjaga, sest see vähemalt peseb korralikumalt kui käega harja liigutades. 
Dieet peaks ka hea olema, ning kihisevaid mullijooke joob ta ehk vaid korra kaks aastas. Coca-colat maitses/jõi alles sel aastal sõbranna sünnipäeval esimest korda elus. 
Ja nüüd siis see auk! Kas ma tõesti pean nüüd oma hambaprobleemidele lisaks veel ka Greta hammaste pärast muretsema hakkama? Mul tiksusid juba silme ees £ sümbolid, sest need on ikka meeletud suured summad mis hambaarstil käimine endaga kaasa toob. 

Mulle alles hiljuti tehti hamba juureravi mille hinnaks oli £600 (€670). Arst tegi juureravi ära, pani ajutise plommi ja palus mul 3 kuu pärast tagasi tulla, et siis töö lõpetada. Kõik tundus OK olevat, aga nädal hiljem hakkas mul see hammas järsku valutama (mul tavaliselt hambad üldse ei valuta) ja tõusis palavik. Selge see, et kuskile oli põletik sisse läinud. Läksin siis ruttu uuesti hambaarsti juurde usus, et arst kirjutab mulle AB kuuri ja probleem lahendatud. Arvake siis ise kui suur oli mu šokk kui ma poolteist tundi hiljem £900 (1000) vaesemana hambapolikliinikust välja astusin!!! Loomulikult oli tal vaja kogu hammas uuesti lahti kiskuda ja ära puhastada ning juureravi uuesti teha, ehk siis ma maksin oma veel maksmata jäänud £300 otsa ka uue juureravi hinna £600! 
Sellele hambale tahab hambaarst hiljem ka krooni peale panna, et hammas kauem vastu peaks. Krooni aga maksab omakorda £600 :(

Ja see on ju vaid ühe hamba hind. Arvutage ise kui tööd vajavaid hambaid peaks rohkem kui üks olema. 

Ma muidugi ei saa kõiki oma hamba probleeme geenide  kaela ajada, sest minu hambad on palju kannatanud ka lihtsalt nõukogudeaja väga mahajäänud hambatehnika tagajärjel. Või siis näiteks ka kunagi kooli ajal saia sees oleva kivitükikese pärast. Pluss siis ka veel siinse viletsa riikliku hambaravi tagajärjel mida ma vahepeal kasutasin ja nüüd 100-ga kahetsen et seda tegin.

Aga see selleks, tagasi Greta hammaste juurde. 

Läksimegi siis kokkulepitud päeval hambaarsti juurde. Kuna mina olin kindel, et tegu on auguga, siis ma juba kodus rääkisin Gretale, et arvatavasti tuleb seda auku nüüd natuke puurida, aga et see ei ole üldse valus ja et kuna praegu on lihtsalt kontroll, siis keegi samal päeval puurima ei hakka. No tavaliselt on nii. Greta muidugi natuke pabistas, sest tal pole hambaarsti juures kunagi midagi rohkemat tehtud, kui vaid hambaid üle loetud ja ta on vist üldse 8 aasta jooksul vaid paaril korral hambaarsti külastanud. 

Kohe kui Greta oli saanud hambaarsti toolile istuda ja suu lahti teha, hakkas arst ta hambaid üle lugema ja kiitis Gretat ilusate korras hammaste eest. 
Tuli välja, et tegu ikkagi ei olnud hambaauguga vaid hoopis väikese ära tulnud killuga. Arst küsis, et kas Greta on raskesti haige olnud, või antibiootikume võtnud. Minu vastus oli, et Greta on väga harva haige ja antibiootikume vaid minu teada korra või kaks oma elu jooksul võtnud ja et üldiselt on Greta väga terve laps. Arst siis selgitas, et ta pidas rohkem silmas seda aega, kui Greta alles väike oli ja kui ta tagumised hambad alles lõikusid. Et see kild olevat sealt hambast sellepärast ära tulnud, et hambaemail ei ole küllaldaselt kõva olnud ja tavaliselt on nõrga emaili põhjuseks see kui hamba arenemise ajal laps näiteks kõrges palavikus on või kangeid rohte võtab. Nõrk hambaemail olevat arsti jutu järgi üsna levinud probleem olevat. 

Mina muidugi enam ei mäleta mis täpselt siis Greta elus toimus, kui ta tagumised hambad lõikusid, aga see on küll kindel kui kindel, et kui Gretal on palavik, siis alati väga kõrge (kuigi ta ise sellest eriti häiritud ei paista olevat). Seega minu jaoks igati rahuldav seletus. 
Puurima pidi arst seda hammast siiski, sest ta proovis 'plommiga' seda ära tulnud kildu asendada, nii et see minu jutt, et kontrolli ajal keegi puurima ei hakka, läks vett vedama. Õnneks haiget see puurimine Gretale ei teinud, seega selles osas oli mul õigus ja Greta oli oma uue kogemuse üle pärast väga uhke.
Mul muidugi oli väga hea meel, et tegu ei olnud hambaauguga, aga sellegi poolest kahju, et Greta ühte jäävhammast juba parandatud on.

Aga seoses hambaarstiga juhtus eelmine nädal ka üks naljakas lugu mille Pete mulle rääkis.

Nimelt läks Pete ühel päeval alles kella 12-ks tööle ja oli seega hommikul sel ajal kodus kui ma hambaarsti juurde läksin. Ta oli kohe, kohe vanni minemas, kõndis veel aluspükste väel kodus ringi, kui nägi aknast mu autot uuesti maja ette sõitmas ja tänavale parkimas. Ise veel mõtles, et ju ma siis unustasin midagi koju ja tõttas välisukse juurde mulle ust avama enne kui ma seda ise oleks jõudnud teha. Kohe kui tume kogu ukseni on jõudnud tõmbaski Pete välisukse pärani lahti ja hakkab juba küsima, et mis mul sel korral maha jäi, kui ukse taga vaatas talle ehmunud näoga võõras mees vastu!
Pete ütles talle ruttu et ONE MOMENT ja sulges ukse. Tõmbas kiiresti püksid jalga ja pluusi selga ning läks mehe ees vabandama ja talle seletama mis just juhtunud oli ja et miks ta sedasi poolalasti uksele oli tulnud.
Vaene mees tuli ainult Pete käest ta auto kohta küsima ega osanud oodatagi nii suurejoonelist vastuvõttu :) Nad muidugi pärast naersid mõlemad ja tuli välja, et tegu oli ühe meie tänava lõpus elava 'naabriga', kellega Pete nüüd tänu sellele kohtumisele tuttav on. 

5 comments:

 1. Tore, et Gretal päris auku ei olnud.

  Aga juureravi ebaõnnestumise võimalikkusest olen ma siin Eestis ka kuulnud, sellepärast ütlesin oma arstile juureravi mõtte peale kohe ei. Arst mõtles natuke ja tegi siis midagi muud ... mis asi see oli ja kui kauaks see hammas nii jääda saab, ei tea (aasta on olnud, vahepeal annab õrnalt märku, et ei ole enam esimeses nooruses, aga see ei ole ravieelse süstemaatilise valutamisega üldse võrreldav), aga tegelikult on juureravile alternatiiv täiesti olemas, ainult et arstid ei taha seda kunagi valida, ma ei tea, miks.

  ReplyDelete
 2. Eks jah neid võimalusi kuidas mõnda hammast parandada ole tihti mitu, aga arvesse tuleb võtta nii hambaarsti soovitust, kui ka hinnasilti :( Ma õnneks usaldan oma hambaarsti ja mul on temaga üle 10 aastane kogemus. Kahetsen vaid et vahepeal läksin riiklikule hambaravile üle. Oleks ma jäänud oma eraarsti juurde, oleks nüüd palju vähem tööd tal teha, kui üldse.
  See lihtsalt oli paha juhus, et põletik sel korral sisse tuli. Arst küll just sellepärast panigi ajutise plommi algul, et näha kuidas hammas reageerib, et siis hiljem ei peaks põletiku korral kogu korda tehtud hammast (ja võimalik et veel ka krooniga) uuesti ära lammutama ja otsast peale hakkama.

  Aga jah, me proovime teha kõik, et Gretat päästa tulevikus selliste hambaarsti arvete eest mida mina olen ja pean veel välja maksma.

  ReplyDelete
 3. Minul ja sinul on sama saatus - hammaste mòttes siis. Ma olen ka siin juba tuhandeid eurosid maksnud 90ndate hambaarsti halvasti tehtud tòò eest (olin alla 18 aastane) - nùùdseks on kòik eestis parandatud hambad siin ùle tehtud (erinevatel pòhjustel)

  No ja see hambateema on ka meie peres vàga kuum teema - tahtsime sel suvel natukene kaugemale puhkama minna aga juunis làksin valuga hambaarstile ning tulin tagasi arvega, mis hòlmas peaaegu kòik meie puhkuseraha. Veerand sellest arvest on minu mehe hambaarsti kulutustele (tal on esimesed 2 hambaauku 20 aasta jooksul) Ka eestisse sel suvel ei saanud selle pàrast lennata.

  Tòò on kallis aga kvaliteetne ning siinse hambaarstiga pole mul kordagi hiljem probleeme olnud (10 aastane kogemus)

  Igatahes, tahtsin tegelikult ainult kirjutada, et mul on hea meel, et Gretaga kòik hàsti lòppes ning augukest hambas polnud!

  ReplyDelete
 4. Reine, paistab et me oleme siis jah ühesuguse hambasaatusega :( :(

  NIIIII kahju, et teil nende puhkustega sedasi läks ja seda kõike tobetate hammaste pärast. Ma kujutan ette kui nördinud sa (te) olid (olite). Hullem vist aga oleks olnud kui puhkuse ajal oleks hammas valutama hakanud ja kuskil välismaal arstiabi oleks pidanud vajama. Muidugi oleneb ka mis maaga tegu oleks olnud, sest Eestis näiteks on hinnad meiega võrreldes odavamad, aga samas nagu ka sina, ma usaldan vaid oma hambaarsti.

  ReplyDelete
 5. Ma olen ühes väike linnas juba pea 15 aastat käinud ja töö on küll korralik, ka juureravi. Tarkusehambaid käin ainult Tartus ühe tippkirurgi juures tõmbamas. Aja jooksul on materjalide kvaliteet igal pool paremaks läinud.

  Mu 8aastasel pojal oli ka nüüd esimest korda mingi tume laik ülemises hamareas, keskel kuskil. Puuriti kergelt ja pandi plomm. Tal muidugi piimahammas see. Lasteaias nägin küllalt lapsi kellel olid ülemiste hammaste asemel ainult mustad köndid.

  ReplyDelete