Monday, 30 January 2017

BRITI MUUSEUMI MUUMIATEL KÜLAS

Eelmisel pühapäeval käisime korraks Londonis. Kuna Greta õpib hetkel koolis Egiptuse ajalugu, siis mõtlesime Briti Muuseumi päris muumiaid ja muud Vana-Egiptusega seotud kraami oma silmaga vaatama minna. 
Mõeldud tehtud. Sõitu Londoni poole alustasime kella 10 ajal hommikul. Siit mõned täiesti suvalised pildid Londoni tänavatelt


 Mäletate kui ma SELLES postituses kirjutasin aknamaksust (window tax). Sellel maja pealt on see hästi näha kuidas osad aknad on kinni müüritud, et aknamaksu suurust vähendada. Need kes ei tea, siis alates aastast 1696 kuni 1851-ni kehtis Inglismaal aknamaks. Mida rohkem su majal aknaid oli, seda suuremat maksu maksid. 


 See suur punane tornidega maja on kuulus Harrods-i kaubamaja 
 Hiinalinnas tehti ettevalmistusi lähenevaks Hiina uueks aastaksJa olimegi kohal. Liiklusummikuid nii vara hommikul veel ei olnud ja parkimiskoha leidsime ka üsna kiiresti muuseumi lähedal asuvalt tänavalt. Õues oli taaskord väga külm (meil on juba mingi 2 nädalat väga külmad ilmad olnud), kuigi õnneks üle pika aja oli udu asemel päike väljas.

Kohale jõudes päris otse muuseumiväravatest muuseumisse sisse meil kõndida ei lastud. Meid suunati enne ühest muuseumi kõrval olevast telgist läbi, sest seal asus turvakontroll. Ega seal suurt midagi ei kontrollitudki, kui vaadati vaid korraks kotti ja suuremad kotid pidi üldse sinna nende valva alla jätma. Kella 11 hommikul oli muuseumis veel väga vähe rahvast ja seega me põhimõtteliselt lihtsalt kõndisime sealt telgist läbi. Hiljem kui me lahkusime, siis oli see turvakontrolli järjekord ikka väga pikk, nii et kui on plaan seda muuseumit külastada, siis aja kokkuhoiu mõttes tasuks kohe hommikul vara või siis õhtul enne kinnipanekut muuseumi külastada. Minu teada igas muuseumis sellist turvakontrolli ei ole ja paljudes muuseumites on ka rohkem kui vaid üks sissepääs. Nii et kui peasissepääsu ees on pikk järjekord, siis tasub alati kontrollida kas muuseumil ka teisi sissepääse on ja siis hoopis neid kasutada. 

Kuna Briti Muuseum on meeletult suur ja selle vaatamiseks kuluks kohe kindlasti vaat et kogu päev, siis meie läksime sinna selle eesmärgiga, et ainult Egiptuse osaga tutvuda. Eks sellise võimsa muuseumi mõte olegi see, et sa külastad seda mitmel korral ja korraga siis vaid neid osi mis enam huvi pakuvad. Samas muidugi need inimesed kes Londonit vaid korraks külastavad, nendel seda lõbu ja luksust ei ole, et jupikaupa väljapanekutega tutvuda ning on seepärast sunnitud enam vähem kogu muuseumile korraga tiiru peale tegema. 
Meie aga piirdusime sel korral vaid 6 väikese ruumi ja ühe pikema koridoriga (all oleval kaardil kollased osad). Meil oleks olnud küllalt aega ka mõne teise ruumiga tutvumiseks, aga ma arvasin, et kõige parem on kui Greta näeb vaid seda mida ta sinna vaatama läks ja ei hakka nähtud mingi teise ajalooetapiga segi ajama. 


Muuseumis sai Gretast meile automaatselt giid. See on tõesti imetlusväärne, kuidas kõik see mida neile koolis õpetatakse sedasi külge jääb ilma igasuguse tuupimiseta või kontrolltöödeta. See kuidas nad koolis erinevatele teemadele lähenevad on nii põnev, et lastel tekib tahes tahtmata huvi nende asjade ja teemade vastu ja seega jääb ka rohkem meelde. Või no ega ma ka ei tea, võib olla raamatust pähe tuupides jääks ka palju meelde, aga huvi oleks vist sel juhul palju kiirem kaduma. 

Näiteks õpivad nad hetkel ajaloo ja geograafia tundides Niilusest ja selle rollist egiplaste elus, Egiptuse hieroglüüfide ja numbrite süsteemi, Tutankhamun-i hauast ja meestest kes selle avastasid (Howard Carter, Lord Carnarvon), mumifitseerimisest ja sellest mida egiptlased uskusid elust peale surma. Õpitakse ka vaaraodest ja nende rollist Vana-Egiptuse ühiskonnas, uurivad Egiptuse jumalaid ja jumalannasid ja nende erinevaid sümboleid ning valmistavad peakatteid. Ka on neil koolis tulemas eraldi Egiptuse päev kus terve päev tegeletakse vaid Egiptusega seotud teemadega ja võetakse osa erinevatest töötubadest.
Teema lõpuks valmistavad nad pop-up muuseumi (mul pole õrna aimugi mida see endast kujutab, aga eks ma siis hiljem saan teada).
Arvutitunnis õpivad nad teistele asjadele lisaks kasutama interneti enstüklopeediat eelkõige Vana-Egiptusega seotud sõnade otsimiseks.
Kehalise kasvatuse tunnis õpivad mingit Niiluse tantsu. Kunstitunnis teeva savist Egiptuse stiili spiraalpoti, loovad kartušši kasutades hieroglüüfe, disainivad ja värvivad sarkofaagi kasutades Egiptuse sümboleid ja mustreid. 
Kirjandustunnis õpivad Egiptuse luuletusi esitama.
Need siis sellised asjad mis Egiptusega seotud, aga igas tunnis õpivad nad Egiptusele lisaks ikka ka teisi asju. Ma panen nende kevadveerandi õppekava siia mõne teise postituse alla.
Igal juhul jooksis Greta muuseumis ühe eksponaadi juurest teise juurde ise pidevalt midagi kommenteerides. Kuna ma kodus pole Gretaga eriti Egiptuse teemadel eesti keeles rääkinud, siis loomulikult puuduvad Gretal ka vastavad sõnad eesti keeles, aga just tänu temale tean ka mina nüüd näiteks sellist sõna nagu KARTUŠŠ!!! (cartouche)Kõige põnevam osa Egiptuse teema juures on muidugi muumiad. Briti muuseumis on muumiatele lausa mitu eraldi tuba pühendatud. Kõik originaal kraami täis. Päris püramiide meil siin küll ei ole, aga sellegi poolest täielik luksus õpitud oma silmaga sedasi muuseumis näha.Ma ei teadnudki enne (või olin siis ära unustanud), et egiptlased olid ka agarad loomamuumiate tegijad. Kassidele lisaks mumifitseeriti ka koeri, ahve, linde aga ka krokodille, usse ja isegi kalu. Kaks kalamuumiat on näha all oleva parempoolse pildi üleval servas.
Õhtul hakkas Greta rääkima, et tema tahaks ka oma kassist muumiat teha. Ma ei uskunud oma kõrvu ning küsisin igaks juhuks üle, et kas tal on tõsi taga. Greta siis täpsustas, et ta ei tahaks otseselt kassist muumiat teha, aga see oleks ju ilus kassile, et kui ta peaks juhuslikult ära surema, et ta siis teki sisse mähitakse ja hauda talle kõik ta lemmikud asjad kaasa pannakse. No sellega olen ma täitsa nõus.

Muuseumis olles rääkis Greta ka Rosetta kivist, aga kuna me ei olnud sellest kivist midagi enne kuulnud, siis me ei saanud täpselt aru millest Greta räägib. Kui ma siis pärast suveniiripoes ühte Rosetta kivi suveniiri nägin, siis sain muidugi kohe aru, et laps oli väga hästi meile seletanud mida Rosetta kivi endast kujutab, aga meie olime lihtsalt liiga lollid selleks. Kahjuks meil ei olnud siis enam tahtmist tagasi muusemi osasse seda kivi otsima minna, aga järgmisel korral nüüd teame mida ja kust otsida. 

Kui me muuseumi osaga olime ühele poole saanud, siis läksime enne kojuminekut ka korraks muuseumi suveniiripoest läbi. Greta oli oma taskuraha kaasa võtnud ja tahtis selle raha eest midagi endale mälestuseks osta. Lõpuks olime me vist küll seal suveniiripoes vaat et kauem kui kogu muuseumi peal kokku, sest Gretal võttis nii kaua aega, et lõplikult otsustada mille peale ta tahab ja mille peale ta ei taha oma raha kulutada. Otseloomulikult jäi valikusse üks (minu meelest) hirmus kallis pehme Egituse kass ja üks väike kipsist kassi kuju. See tegelikult ei tulnud meile kummalegi Petega üllatusena. Ma küll proovisin Gretale ka igasugu muud mõtekamat kraami tuvustada, aga ei võtnud eriti vedu. Laps arvutas pidevalt palju mingid asjad kokku maksavad ja kui palju raha pärast järgi jääb ning lõpuks jäi ikka oma algse valiku peale kindlaks. 

Minu jaoks olid muuseumipoe lasteraamatuteriiulid kõige ahvatlevamad


 Briti muuseumis on juba muuseumi lagi vaatamisväärsus omaette

Muuseumist lahkudes, võttis Pete kohvipoest veel ühed kohvid ja kõndisimegi tagasi autosse ning sõitmise koju.
Järjekordne mõnus pühapäeva hommik. Autosõit ja parkimine tasuta, muuseum tasuta, Pete kohvi tasuta. Ainuke kes raha kulutas oli Greta ja see oli ka ta enda raha :)

15 comments:

 1. Kui olin teismeline, lugesin Mika Waltari romaani Sinuhe, inglise keeles The Egyptian. Väga huvitav lähenemine ja nende kommete igati tõeväärne kirjeldamine.
  Rosetta kivi on praegu ka Eesti õppekavades sees.Oleneb jah lugemusest ja huvidest kui suured teadmised selles osas on.

  ReplyDelete
 2. väga äge postitus :) Oleme aprilli alguses Londonis ja plaanis ka sama muuseumit külastada :) Poiss 6ndas õpib hetkel Egiptuse ja Kreeka jumalaid, ajalugu jms.
  Mäletan kuidas ise neelasin 5ndas klassis Egiptuse väljakaevamistega seotud raamatuid ja unistasin, arheloogiks saamisest. Nüüd on elu läinud nii, et Egiptuses ei ole käinud (ei lähe ka) ..arheloogiks ei saanud ... ent muuseumis tunneks end väga hästi!
  Cranberry

  ReplyDelete
 3. Oeh. Kõik Sinu postitused tekitavad mul soovi Inglismaale kolida, soovitatavalt Londoni lähedusse, sest need kohad, kus te käia saate, on nii lõpmata ägedad! Ja pole mõtet vastu öelda, et metsas elamine on ka äge, sest ving ja hala, mis täna lõuna ajal laua taga kostis, kui ma mainisin, et metsmaasikamoosi saamiseks tulevad turvamehed ka sel suvel raiesmikule kaasa (noh, et muidu äkki on seal mõni karu ka marju korjamas), oli vali ja kestis kaua.

  ReplyDelete
 4. Nii põnev lugemine, mis aitas suvel nähtut taas meelde tuletada. Nende muuseumi ees seisvate punaste telefoniputkade juures tegime meie ka pilte. Ja suveniiripoe parim saak, lapselapsele, oli meetritepikkune kokkulapatud "joonlaud", mis tegelikult on ajatelg, kus kogu maailma tähtsamad sündmused peal.

  ReplyDelete
 5. Ma vaatasin nüüd internetist pildi pealt, et kus see Rosetta kivi muuseumis asus ja nägin, et ma kohe kindlasti viskasin sellele kivile pilgu peale, aga kuna me KÕIKi infosilte eksponaatide juures ei loe, siis ei pööranud kivile erilist tähelepanu (seal on ju neid kive nii palju :). Greta aga hakkas sellest kivist muumiate toas rääkima, kivi aga oli alumisel korrusel ja sellepärast me seda kivi muumia tubadest ei leidnutki.
  Raamat tundub väga huvitav. Loeks isegi hea meelega.

  Piret, mina unistasin ka üksvahe arheloogiks saamisest :) Egiptuses pole ka käinud ja ega ole plaanis ka minna, aga vanu ajaloolisi kohti jumaldan. Õnneks meil on neid siin nii palju, et saan täiega nautida.
  Kaua te Londonis olete?

  Reet, metsas elamine on vaid sinu kirjutiste põhjal nii romantiline :) Tegelikult muidugi väga raske kuigi siiski ka omad plussidega. Ideaalne oleks kui saaks mõlemat natuke.

  Kakamami, ma hoidsin seda joonlauda seal suveniiripoes käes ja mõtlesin osta, aga hoidsin ennast tagasi :)

  ReplyDelete
 6. See turvakontroll on nüüd ikka kõigis Londoni suuremates muuseumides, sellist telki nagu BM-s ma ei ole küll mujal näinud, aga uksest sisse minnes tuleb kott ette näidata ka Victoria&Albertis, Natural History Museumis, British Librarys... vot uues disainimuuseumis küll ei olnud. ükspäev käisime teatris Harry Potteri etendust vaatamas ja seal oli karmim turvakontroll kui lennujaamades minu meelest.

  Rosetta kivi on nii ilus! ma muidu vanadest kividest väga ei hooligi, aga BM-s on see mu lemmikeksponaat. üles leiab selle järgi, et seal on alati tohutu rahvamass ümber:)

  ReplyDelete
 7. Seekord ainult 5 päeva, kogu perega ja munapühade aegu, katsetame BA uut liini

  ReplyDelete
 8. Piret ma ei tea kui tihe te kava juba on ja kas te olete juba sellises kohas käinud nagu Kidzania, aga kui ei ole ja aega on, siis ma väga soovitan. Loe täpsemalt internetist. Me pole veel ise sinna jõudnud (ootame millal ühel Greta sõbrannal ja ta perel vaba nädalalõpp oleks, et siis koos minna), aga me teame, et see on super koht :)

  ReplyDelete
 9. Just lõpetasin ETVs selle filmi vaatamise http://www.imdb.com/title/tt5193662/. Nüüd peaks siis muuseumi külastama. Kati

  ReplyDelete
 10. Mina hindan ka seda postitust praegu kõrgelt. Tuleme kohe neljaks päevaks, ajakava on tihe ja tahtsin ka just sama muuseumi Egiptuse osa sisse mahutada, ent polnud kindel kas on seda väärt või mitte (ajalises mõttes siis). Tundub, et on küll :)

  ReplyDelete
 11. Britt, kõndige kindlasti Briti muuseumi teistest tubadest ka läbi kord kui te seal juba olete. Muuseum on väga suur ja ilma mingi juhiseta on seal raske orjenteeruda. Muuseumi plaan maksab 2 naela, aga muuseumis on ka seintel viidad ja plaanid olemas. Tehke kasvõi mõnest telefoniga pilti, siis teate kus olete ja kuhu lähete või kus väljapääs on :)
  Toredad muuseumid on ka Science Museum ja Victoria ja Albert Museum. Vaata mu blogi Londoni label all olevaid postitusi Seal peaks nendest kohtadest pilte olema.

  Mõnusat Londoni puhkust!

  PS. ma kuskilt nägin, et plaanite Harry Potteri tuurile ka minna. Ma igaks juhuks küsin, et kas teil ikka piletid on juba olemas? Nimelt sinna minnes peavad piletid eelnevalt ostetud olema ja sinna peab Lononist rongiga sõitma (asub Londonist väljas pool).

  ReplyDelete
 12. Ok ma nüüd nägin su Insta pilti ja sain aru, et sa räägid ühest teisest Harry Potteri värgist ;)

  ReplyDelete
 13. Ei-ei, ikka samast tuurist räägin :) Piletid ostsime juba kuu aega tagasi ära ja hea on - ainuüksi selleks hetkeks olid meile sobivatel kuupäevadel ainult kaks aega veel vabad. Ideaalis oleks hommikul esimest tuuri tahtnud, aga noh, sain õhtul viimase. Pole hullu :)

  Bruno lihtsalt personaliseeris seda kingitust veits :D

  ReplyDelete
 14. Aa selge värk :) Ma hakkasin mõtlema, et võib olla käib jutt hoopis sellest kohast
  https://enigmaquests.london/quests/school-of-witchcraft-and-wizardry-rms1003

  Muideks, kui te peaksite Potteri juurde oma ajast varem kohale jõudma, siis kindlasti ärge sinna oma aega ootama jääge vaid küsige kas saaksite varemase grupiga sisse minna. Kui neil seal just ei juhtu korraga meeletult palju inimese teie ees olevas grupis olema, siis nad alati lasevad ka varem sisse. Need ajad ongi antut pigem sellepärast, et inimesi ühtlaselt tuuri peale ära jaotada. Mingit giidi teil seal sees ei ole (kui te just ei ole giidiga tuuri broneerinud) :)
  Loodan, et saate vägeva elamuse. Meile, kes me isegi fännid ei ole, olime igati vaimustuses :)

  ReplyDelete