Friday, 29 April 2016

VÄIKE HAIGUS

Ajaloo huvides panen kirja, et Greta tuli eile koolist kõrge palaviku ja peavaluga. Nägi teine päris õnnetu välja, sest tal oli pea juba lõuna ajal valutama hakanud, aga ta ei olnud õpetajale öelnud. Ütles, et ta hakkas ütlema, aga siis oli õptaja kõigile öelnud, et istuge põrandale ja Greta siis istus ütlemise asemel!! 
Ma sain pahaseks, aga ei näidanud seda Gretale välja. Meil on sellest küllalt juttu olnud, et kui tal kuskilt valutab siis ta PEAB õpetajale ütlema. 

Õpetajad loomulikult ei oska midagi kahtlustada, sest Greta näeb ka üle 39 kraadise palavikuga pealtnäha üsna kobe välja ning sööb isukalt ning nii ta siis seal koolis piinleski pea terve päeva. 

Õnneks läks, et oli neljapäev, sest nüüd puudus ta vaid täna koolist. Homme on juba nädalalõpp ja esmaspäeval on meil siin pühad ja kool seega kinni ning teisipäevaks on ta kindlasti juba terve. Nohu tal ei ole, köha ka mitte, kurk on vist valus, aga ta ei kurda selle üle üldse ainult kui küsin ütleb et on valus.

Ma alati loen esimesest palavikuga päevast kolm päeva tagasi, et näha kust ta selle haiguse saada võis. Kolm päeva tagasi käis ta sõbranna kodus mängimas. Eile kui ma koolis koosolekul olin esitas selle sama sõbranna ema ühe küsimuse ja kuulsin, et tal oli hääl väga ära. Bingo, põhjus leitud :)

Edit: Greta palavik algas poolest päevast koolis, öösel oli tal väga kõrge palavik. Kolme teki all ja ikka värises. Ma olin sunnitud talle andma kahte erinevat palavikualandajat vaheldumisi, sest ühe mõju kadus ära varem kui uut doosi oleks tohtinud anda. Laps ise sel ajal naeratas ja tänas mind iga liigutuse eest. Järgmisel päeval oli tal veel väike palavik ja siis oli ta juba terve. Nii, et Greta oli haige umbes ühe öö ja ühe päeva. Teisel päeval lasin veel toas kosuda, aga kolmandal läksime juba kinno, shoppama ja mõisaaeda jalutama. Pete on meil samasugune- väga harva on haige, aga kui on siis selline ühe- päeva- palaviku- mees ja sellega asi piirdub. Igal juhul ma ei kurda :)

6 comments:

 1. Väga huvitav teooria peaks ka proovima.
  Mul ka kodus vanem haige ja saab ab, mees ka ab ja pisemal bakteriaalne silmapõletik just kraadisin 40.4
  Elagu esimene aasta lasteaias (in the nursery). Seal neil praegu seitse erinevat haigustest liikvel ��
  Gretale aga korvitäis tervist ja rohket c vitamiini ��

  ReplyDelete
 2. On jah huvitav teooria. Keegi kunagi rääkis mulle sellest ja ma siis olen hakanud seda 'kasutama' kui Greta haige on olnud ja on kinnitust leidnud küll. Samas kuna Greta on nii harva haige siis ma ei oska öelda kui pädev see on.

  Greta meil üldse selline ühe päeva kõrge palaviku tegelane.Väga harva kui te haigused on pikalt kestnud. Ma muidugi ei taha nüüd ära sõnuda, aga eile õhtul oli ta veel natuke kuum, öösel magas rahulikult ja palaviku ei olnud ning nüüd juba täiesti normaalne ja kalpsab ringi nagu poleks vahepeal midagi juhtunud. Arvan, et päevakese veel kosub ja istub toas, aga ehk saab homme juba välja .
  Aga igaljuhul tänud korvitäie tervise eest :)

  ReplyDelete
 3. Minu üheaastane plika põeb kõiki asju, mis ta endale külge korjab, ikka VÄGA pikalt. Et no kogu aeg, misiganes haigus on - kui mina olen kolm-neli päeva haige, poiss viis-kuus päeva, siis plika paneb ikka vabalt poolteist nädalat, vahel kaks. Et palavikku otseselt kolm-neli päeva, aga siis räiget köha ja kõrvapõletikke sinna peale umbes nädal, ja siis veel paar päeva, et ninast kogu aeg tatti ei jookseks.

  Eelmisel talvel meil põhimõtteliselt oli "back to back colds". Et nagu tõsiselt kah, ilma suurustamata - et täiesti reaalselt oligi, et hakkas ühest asjast välja tulema ja kohe, põmmdi!, tuli midagi uut peale.

  Sel aastal on sigailus sügis, soe ja päikseline (praegu on umbes nädal aega olnud 20+, mis on maikuus ikka... kreisi) - ja minu plika on JUBA kaks külmetust ära teinud. Ja no ega ma ei tahaks, aga ma olen üsna kindel, et kui ilm lõpuks talveks ära läheb ja ööd miinustesse lähevad, siis ta paneb jälle, põraki!, mitmed külmetused üksteise otsa, nagu eelmisel talvel. Ja mina hakkan jälle hambaid kiristama, et no pekki küll, tahaks puhata ja magada, mitte aga mitmed ööd üksteise otsa haige lapse juures teda rahustamas käia ja paratsetamooli jälle anda, aga no mis teha.

  Ja ma ei tea, miks ta meil peres selline külmetuste superpõdeja on, aga noh. Ma vaikselt loodan, et äkki ta põeb nüüd esimestel eluaastatel sigapalju viiruseid läbi ja ehitab endale korraliku immuunsüsteemi, millega suuremana saab tervena püsida? Sest midagi head peab ju sellest pidevast põdemisest tulema! Sest muidu oleks lihtsalt ebaõiglane :P. (Isegi lasteaias nad on öelnud, et millegipärast plika korjab endale ikka kõik, mis vähegi ringi käib, külge.)

  ReplyDelete
 4. Maria, ega sa ei ole tüdruku palavikke ja tatise nina juures seost näinud hammaste tulekuga? Oleneb lapsest, aga paljudel lastel tõuseb sel ajal palavik, nina on pikalt tatine ja tihti esineb ka kõhulahtisust. Oksendamist hammaste tulekuga ei tohiks esineda, see ikka pigem siis kõhuviirus. Samas muidugi kui ka teised pereliikmed sel ajal haiged on siis vist on ikka tegu mingite vastikute viirustega.

  Minu kuldne reegel on, et kohe kui lapsel on märgata tatist nina või nohu tulekut siis lõpetan igasuguste piimatoodete andmise (jogurdite, juustu, hommikuhelveste peale käiva piima). Usun sellesse, sest peal,e seda kui ma piima vastu tundlikuks muutusin ei ole mul kordagi nohu olnud. Enne oli nii, et kohe kui väike nohu oli algamas lõppes see alati põsekoopapõletikuga. Nüüd ma enam ei mäletagi milline see valu välja nägi. See reegel toimib ka hästi Greta peal, kuigi nagu mainitud, siis kuna ta on väga harva ja lühikest aega haige (nohus veel eriti harva) siis ta vist ei ole väga pädev näide.

  Aga jah, ma olen teadlik nendest teie pikkadest haigus maratonidest. Jubedad tõesti ja ma kujutan ette kui väsitavad :(

  ReplyDelete
 5. Noh, see hammaste tulemise teema: arvestades, et tal tuli esimene hammas esimeseks sünnipäevaks, ja nüüd kaheseks-kolmeseks saades on vaja 20 hammast suhu saada, st ca 1 hammas iga 4 nädala tagant, siis... kuidas saab lapse pealt üldse öelda, et millal tuleb hammas ja millal mitte? Peaaegu kogu aeg on ju kusagilt hammas ronimas ja ige paar nädalat punane, kuni hammas naha all ülespoole pressib, aga pole veel läbi lõikunud.

  Sest minu käest on varem ka küsitud, et kas hammas tuleb äkki? Ja iga kord ma olen umbes selle näoga vastu vaadanud, et aga kuidas ma üldse teaks? Ma näen ju küll, kui ta haigutab, et kusagil on uus hammas ja kusagil on ige punane, kuna hammas alt ronib, aga et täpselt piiri tõmmata, et millal hammas "tuleb" ja millal on paus... Tjah.

  ReplyDelete
 6. Sel juhul vist tõesti ei saa asi hammastes olla ja noh kui ka poiss enam vähem samal ajal haige on olnud siis see hamba asi ei ole võimalik.
  Aga see hammaste asi on ju ka geenidest kinni ja mõnel tulevad hambad alles aastaselt, teistel on selleks ajaks juba terve rida hambaid suus. Hammaste pärast on paljud alla aastased ka pideva tatise ninaga või lahtise kõhuga. Need hambad võivad jah liiguvad igemetes pikalt ja ebamugavust tekitada enne kui lõikuvad. Nii mõnelgi beebil tõuseb palavik just hammaste lõikumise ajal ja eriti hull on veel siis kui mitu hammast korraga juhtub tuleb.

  Gretal tuli esimene hammas 3 kuuselt ja kui ta oli aastane siis tal oli juba 8 hammast suus. Tema ei kannatanud kõrge palaviku all, kui hambad lõikusid, aga üsna pidev tatine nina oli tal küll kui ta alla aastane oli, ning loomulikult viril ning rahutute öödega. Võimalik, et ka väikese palavikuga, aga ei midagi mainimist väärt. No aga tegelikult nende alla aastatega on nagunii nii palju tegemist ja igasuguseid hädasid, et vahet ei ole kas gaasid või hambad või mis iganes. Rahu nagu nii on võimatu saada :)

  ReplyDelete