Monday, 25 April 2016

MÕTISKLUSED

Eestis olles jäi mulle paar asja silma mis aitasid mul arusaada mõnest tähelepanekust mida inimesed on teinud Inglismaa kohta. 

Näite see, et paljudele inimestele on arusaamatu kuidas siin  (ja ka Ameerikas, aga kuna ma Ameerikas ei ela siis jätan selle maa siit jutust praegu välja) paljud inimesed toas välisjalanõudega käivad. 
Kui ma Eestis olles mööda Tallinna tänavaid kõndisin ja vaatasin tänava üldist vaatepilti ning kõiki neid tolmuseid autosid siis sain aru, et tõesti Eesti poolt vaadatuna tundub see millegi väga hulluna tuppa sisejalatsites tungida. Ma ei kujutaks ise ka ette, et ma suudaks oma saabastega Eesti tingimustes otse elutuppa kõmpida ja seda veel eriti juhul kui mu toa põrandaid kataks ülepõranda vaibad. Vihmastest ja lumistest ilmadest rääkimata.

Ma ei ütle, et me kodus sisejalanõudega pidevalt ringi tatsaks, aga see ei ole midagi ainulaadset kui me kingadega läbi maja nii mõnigi kord kõnnime. Samuti, kui keegi võõras korraks läbi hüppab, siis on see täitsa ok kui ta endale kingad jalga jätab. Teisele korrusele ja eriti magamistubadesse me välisjalanõudega üldjuhul ei lähe, aga kui ma näiteks olen endale juba saapad või tennised jalga pannud ja avastan et mobiil jäi ülesse, siis jooksen ma seda ära tooma kohe kindlasti jalatsid jalas, ega viida aega lukude või paelte uuesti lahti ja kinni panemisega. 

Vahe on selles, et meil siin on lihtsalt tänavad aastaringselt väga puhtad ja sellist tolmu nagu Eesti kevadeti tänavatel on ei ole ma siin elatud aastate jooksul veel mitte kunagi näinud (kui just otse kuskile külavahe kruusateele ei lähe). Tolm arvatavasti tuleb lumele pandud liivast ja soolast, aga kuna meil siin lund ei ole, siis pole ka lumel olevat liiva. Vihma küll sajab, aga sel juhul me loomulikult märgade jalanõudega esikust kaugemale ei trügi. 
Nii et jah, sellest välisjalanõudega toas käimise imestusest ja ahastusest saan ma nüüd väga hästi aru :)

Teine asi mis mulle kohe silma jäi ja jälle mõtlema pani oli see, kui soe Eestis igal pool siseruumides on. Mitte ainult soe, vaid lausa palav. No ei ole mingi ime, et Inglise majad Eestist tulnud inimestele külmadena tunduvad :) 

Loomulikult eks see ole individuaalne mis temperatuuri juures keegi oma kodu hoiab, kui radikad on sellised mida annab reguleerida, aga ma julgeks öelda, et ikka palju soojemad kui meil siin tavaks. Ma läksin korra vennal külaskäies nende vannituppa ja arvasin, et tegu on kütma pandud saunaga :)

Sama lugu ostukeskuste ja muidu poodidega. Mul hakkas nendes käies alati nii palav, et pidin jope kohe seljast ära võtma. Reisi lõpupoole me jätsime ostukeskusesse minnes Gretaga joped üldse autosse, et vältida nende pidevalt ringi tassimist. Seda enam et meie sealoleku ajal oli Eestis õues paaril päeval üle 16 kraadi sooja ja mul oli juba õues oma talvisema jopega palav ka siis kui hõlmad olid lahti. 

Mul jooksis higinire mööda selga alla, aga samal ajal kõndisid minu kõrval inimesed kellel olid peas veel mütsid, kaelas paksud sallid ning jalas ka veel karvased saapad! Keegi ei paistnud higistavat või palavuse all piinlevat.

Passi tegemas käies oli sealses suures ruumis samuti nii palav, et kui mu riietus oleks lubanud, siis ma oleks hea meelega ennast lihtsalt vesti väele võtnud. Kusjuures ma mõtlesin, et ma oleks seal vist peale pikka ootamist ära minestanud kui õues oleks olnud talveilm ja mul oleks seljas olnud talveriided (villane kampsun, paksud püksid, talvesaapad jne). Vaevalt see ruum talvel jahedam oleks olnud. 
Samas meie Gretaga olime vist küll ainukesed inimesed kes riideid seljast viskasid, sest paljud istusid seal mütsid peas ja jope lukud kõrini kinni veel ka siis, kui meie juba lahkuma hakkasime.

Mu ema ei saanud ka aru kus kohas see palavus on, et temal küll ei ole. Hakkasin ise ka juba mõtlema, et äkki ma ise olen kuidagi imelik ja et mul endal on midagi viga, et mul iga pool nii palav on. Ma vist olekski jäänud seda uskuma, et viga minus eneses on, kui lennukis ei oleks me kõrvale istuma sattunud ühte inglannat. Hakkasime omavahel rääkima ja kui ma talt küsisin kuidas talle Eestis meeldis, siis hakkas naine kohe Eestit kiitma. Ta oli väga rahul oma majutuskohaga Haapsalus ja toiduga ja talle meeldis Haapsalu linn jne. Ta oli nimelt suur Haapsalu sallide fän ning oligi tulnud Eestisse nende kudumisega lähemalt tutvuma ja salle kuduvate inimestega kohtuma. 

Siis hakkas naine rääkima, et tal oli ainult üks asi millest ta hästi aru ei saanud- miks inimesed nii paksult riides käivad ja miks igal pool siseruumides nii palav on? Ma hakkasin peaaegu käsi plaksutama, sest sain aru, et ma ei olegi mingi imelik higistaja, vaid asi ongi selles, et me siin Inglismaal  lihtsalt ei ole harjunud nii soojade siseruumidega. 
Naine ütles, et kuna ta reisis üksinda, siis tal ei olnud selle küsimuse üle kellegiga arutada ja kuna mitte kellegil teisel ta ümber ei paistnud palavusega mingit probleemi olevat arvas ta lõpuks et ju siis hoopis temas on mingi viga, et tal nii palav igal pool on. Kohas kus ta ööbis oli ta hoidnud akent lahti, aga kuna igal pool mujal oli ikka väga soe, siis ta tundis ennast tihti uimasena ning kerge peavaluga. Ka jäi talle arusaamatuks, et miks inimesed paksude lumesaabastega käivad kui lund ei ole kuskil. 

Ühesõnaga täiesti arusaadav et paljudele eestlastele siin Inglismaal siseruumides külm tundub, sest harjumused on lihtsalt teised.

Kolmas asi mille üle ma mõtteid mõlgutasin Eestis olles oli raha vastuvõtmise teema. Nimelt ma mingi aeg tagasi lugesin kellegi blogist seda, et ühele blogija tuttavale inglasele tundus see nii imelik ja peaaegu et solvav, et Eestis ei vahetata poes raha käest kätte, vaid raha peab asetama sellele mõeldud alusele. 
Ma ise ei olnud seda kunagi tähelepannud, sest ma tavaliselt maksan poes kaardiga ja raha eriti kellegi otse kätte tihti ei anna, aga kui mõtlema hakkasin siis tõesti meil isegi ei eksisteeri selliseid raha'vahetus' aluseid kassades.

Sel korral ma siis oskasin seda asja juba spetsiaalse pilguga vaadata ja tõesti raha pannakse ja võetakse aluselt mitte käest kätte. Paaril korral isegi kui ma harjumusest sularaha müüja poole sirutama hakkasin koputas kassapidaja sõrmega sellele rahaalusele ja andis märku, et ma raha sinna paneksin. Sama asi juhtus korra Gretaga, kui ta poest ise oma jäätise eest tahtis maksta. Mänguasjadepoe müüjad aga nii võtsid, kui andsid Gretale raha otse kätte.  
Mind hakkas siis täitsa huvitama, et kuidas selle raha andmisega ja tagastamisega teistes riikides ka on? Kas kätte või alusele?  
Me tavaliselt võtame välismaal käies pangaautomaadist korraga suurema summa välja ja siis toimetame sularahas, nii et raha käib tihedamine käest kätte kui siin Inglismaal igapäevaselt elades, aga ma ei suuda üldse meenutada kuidas see asi on näiteks Prantsusmaa, Itaalias, Sveitsis või mõnes teises riigis kus me reisinud oleme. Isegi eelmise aasta Rootsi reisilt ei mäleta ma kuhu me makstes raha panime (kadus ta ära igaljuhul :)

15 comments:

 1. Ma olen just täna letis :) Ja alati annan raha otse kätte, mis siis, et on olemas alus. Nii tüütu on alust kasutada. Ise maksan alati kaardiga, aga kui töö asjade eest sulas, siis sirutan ka Rimi kassapidajale pigem peo ette, et ta mundid otse sinna paneks ja ma ei peaks hakkama neid aluselt taga ajama. Keegi üldiselt ei protesteeri. Aga jah, need alused on küll igal pool...

  ReplyDelete
 2. Ma olen samasugune valiseestlane nagu sinagi, nii et koik tahelepanekud on samad - ruumid Eestis liiga kuumad, raha jaoks sirutan alati kae aga ikka pean neid 'kopikaid' mooda seda alust taga ajama sest nad potsatavad alati kaest mooda ja sinna peale :D

  ReplyDelete
 3. Saabastega toas ei käiks ma juba puhtalt pisikute pärast. Nt mingi tubrkuloosihaige vms toreda haiguse kandja on rögastand maha....iuuu. Pluss pori, koerad,kassid jne.
  Talvesaapad. Ma ühest blogist lugesin, et Juurus oli see nädalavahetus lumi maas. :) See üks päev 16 kraadi sooja ei motiveeri veel garderoobi vahetama. Tegelikult-asi on ka elatustaseme vahes. Inimestel ei ole lihtsalt raha osta selle vahepealse ilma jaoks KORRALIKKE saapaid. Endal on ka kogemus odavate kunstnahast saapalaadsete ollustega, neid sai kanda ainult kuiva ilmaga.;) Et siis nt teisipäeval kella 13-16.
  Selle raha kohta peaks olema mingi vana rahvatarkus, miks EI TOHI MITTE KUNAGI! raha käest kätte anda vaid alati peaks midagi vahel olema. Olen kuulnud, aga unustanud. Tegelikult, ega mullegi meeldiks poemüüjana kui mõni asotsiaal sind käsipidi katsuks. Ja Eestis on asotsiaalid-enamik pudelikorjajaid ju kaugelt silmaga eristatavad, mitte nagu mujal maailmas.
  Ja see tubade soojus. Kui ikka enamus aastast on stt suusailm ja vahele ka mõni kuu päris suusailma, siis kusagil nt kodus või poes võiks ju soe olla.

  Teemasrt välja, aga kas sa oled end ikka kirja pannud sellel blogides võistlusel? Ma tahaks küll oma hääle sinu poolt anda! Päriselt!

  ReplyDelete
 4. Ma kirjutasin siin lihtsalt oma tähelepanekutest ja ei mõelnudki, et Eestis peaks asjad nii olema nagu meil siin :)

  Tähelepanek oligi see, et kui ma siin ringi kõnnin siis tänavad on sellevõrra puhtad, et ma võin nende samade jalanõudega ka paar sammu toas teha ilma, et see me elamist või olemist kuidagi muudaks. Pisikuid on vaat et rohkemgi käega katsutavates kohtades kui saapa all.
  Tähelepanek oli ka see, et kuidas inimestel ei ole paksude mütside ja sallidega palav kui õues on 16 või 18 kraadi sooja. Mütsi või salli ära võtmine ei maksa ju raha :) Minu järedus oligi see, et inimesed on lihtsalt nii harjunud ja sellepärast ei ole ka ime kui Inglismaale tulles kurdetakse jahedate majade üle.
  Sama käib rahavahetuse kohta. See ei ole minu jaoks probleemiks, et Eestis peab raha sinna alusele panema, vaid minu meelest on see lihtsalt nii huvitav, et kahe riigi vahel see rahavahetus nii erinev on. Ma ise ei olnud seda märganudki enne kui keegi sellest oma blogis kirjutas. Mul tuli kohe huvi uurida kuidas see mõnes teises riigis on.
  Samas pean märkima, et kui raha käest kätte antakse siis väga harva kui seda tehes poemüüja kätt puudutatakse. See rohkem kui raha kätte 'kukutamine' :) :)

  Aga see on sinust väga armas, et sa mu blogi poolt sooviksid hääletada :)
  Mul ei olnud soovi ennast sinna kirja panna. Ma ei tea, ma ühtepidi ei taha nii suure rahvamassi eest enda blogi reklaamida. See nõuaks siis palju sisukamat ja 'tõsisemat' blogimist (ma ise sel juhul tahaks nii) , aga mul lihtsalt ei ole selleks aega ja vaimu. Sedasi vaikselt siin meie pere endi tegemistest vabas vormis kirjutamine sobib mulle hetkel paremini. Need blogiauhinnad oleks minu jaoks rohkem reklaami mõttes, võistlema mind need kohe kindlasti ei kutsu. Peale seda ei oleks mul seal pakutavate auhindadega midagi peale hakata juhul kui peaksin (mida muidugi ei juhtuks minu praeguse blogi vormi juures) kuskil kategoorias võitma :)

  Aga aitäh, sinu kommentaar oli juba kui väike auhind :) :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Muide, ma ikkagi googeldasin ja õnnest jääd ilma:) Eksole-õnnetud Inglased. :D http://eestifolkloor.blogspot.fi/2011/04/raha-ja-rikkus.html?m=1

   Delete
 5. Mina pean seda imelikuks näiteks, kui keegi eestlane välismaale kolib,abiellub ja siis hakkab ahistama oma välismaalastest külalisi selle kingade ära võtmisega (ise veel uhke oma eesti kombe pärast). Teise kultuuri taustaga inimesele vöib selline käitumine mõjuda pehmelt öeldes väga imelikuna. Ise elan välismaal ja kui Eestis külla läheme kellegile siis tundub juba ka imelik kui sunnitakse esikus üksteise otsas kingi/saapaid ära võtma enne kui oled isegi tere korralikult öelnud.

  ReplyDelete
 6. Raha ei anta käest kätte, sest vaidluse korral ei ole võimalik tõestada, kellel oli õigus. Paberraha ja münte läbisegi on ka ebamugav käest kätte ulatada-vastu võtta ja üle lugeda. Samuti ei tohi (ei tohiks) müüja juhul, kui väiksemat ostusummat on tasutud suurema kupüüriga, raha enne korrektse tagasiantava summa kliendile andmist kassasse ära panna.

  Rahvapärimuslikult ei anta raha käest kätte, sest käest kätte andes võtab saaja koos vastuvõetava rahaga ka andja rahaõnne. Nii väitis põgus googeldamine.

  ReplyDelete
 7. Jah, see võib üsna solvav olla kui hakkad nõudma inimestel kes pole harjunud külla tulles kingi jalast ära võtma neid ära võtma. Kui mitte solvav siis ebamugavust kindlasti tekitav. Aga tegelikult võetakse ju siin ikkagi ka tuppa tulles kohe jalanõud ära. Vähemalt meie tutvusringkonnas ei käi keegi kodus igapäevaselt välisjalanõudega. Teine asi on kui inimesed on koju mingile peole kutsutud. Siis ei oota keegi et sa oma peokingad jalast võtaksid, seda enam, et suure tõonäolisusega oled sa nende kingadega vaid autosse ja autost välja kõndinud.

  Klient on siin kuld ja tal on alati õigus, nii et kui segadus ei ole just mingite suurte summade vahel siis õigus jääb alati kliendile :) :)
  Aga jah Eesti vanasõnade põhal peaksime me kõik siin puruvaesed olema :D
  PS. Aitäh lingi eest :)

  ReplyDelete
 8. Uus-Meremaal käib raha käEst kätte (aluseid pole), aga nagu eelkommenteerija mainis, kupüüre ei tohi enne kassasse panna, kui klient vahetusrahaga rahul on, juhuks kui vaidlus tekib.

  ReplyDelete
 9. Kusjuures ma olen ka selle kevadise paksude riiietega käimise peale mõelnud. Kuid mina olengi see, kes kuidagi ei raatsi talveriietest loobuda :D Olen hirmus külmavares, eriti just õues, eriti just kevadeti. Poolde talve võin vabalt kevad-sügisese riietusega käia aga kevadel sama temperatuuriga on mul kohutavalt külm ja kuna ma selleks hetkeks olen külmast niiiiiii tüdinud, siis käingi talveriietega hiliskevadeni ;) Poodides võiks vabalt jahedam olla, sest seal ei ole vastikut kevadist tuult. Võibolla see on mingi füsioloogiline temperatuuri reguleerimise värk või on eestlased lihtsalt pikkade juhtmetega?

  ReplyDelete
 10. Siinkohal jäi lugedes mulje, et tegu on ikkagi väga nö. first world probleemidega :)

  Enda kodu pole kunagi liiga soe, riides käin vastavalt ilmale ja teiste kodudes käitun nii nagu on viisakas ja nagu majaperemees (või -naine) minult eeldab. Ja teen seda ka välismaal, oma välismaiste sõprade juures ning nemad teevad seda minu juures - minu kodu, minu reeglid. Kui palun kingad jalast võtta, siis ei ole mitte mingit vastuvaidlemist ja kui minul palutakse kingad jalga jätta, ei vaidle mina samuti vastu.

  Raha osas on nii ja naa - mõnes poes antakse raha kätte, teises alusele. Mind ei häiri, sest lõppude lõpuks on see nii tühine asi, millele üldse tähelepanu pöörata. Lugeda on jah neid võrdlusi huvitav, aga mõelda, et päris elus käivadki inimesed ringi ja tõsimeeli arvavad, et on nii kohutav kuidas ja mismoodi teised inimesed elavad (st mitte nende moodi), siis see vist näitab lihtsalt...igavust? :)

  ReplyDelete
 11. Kus kohas mu tekstis on kirjutatud et see on KOHUTAV kuidas teised inimesed elavad??

  ReplyDelete
 12. Temperatuuriga mul sama lugu. Samuti k2ies dokumente tegemas olin ma ainuke kel jope seljast. Sama bussis istudes. Varem Eestis elades olin ma ka enam-v2hem ainuke, kes suvel bussiaknaid lahti tegema ruttas.
  Saatsin kord Kaubamajale e-maili temperatuuri kohta, sest kohutavalt ebamugav on shopata jope kaevangus, mis veel r22kida kui lapsed ka sabas. Pakkusin, et v6ib olla v6iksid t00tajad ise veidi soojemalt riides olla, et v2ljast tulijatel klientidel natuke mugavam oleks.

  Vastus oli midagi sellist, et hoiavad ilmast s6ltumata 17 kraadi.

  Jalatsite osas meil nagu sul, ja tavaliselt siin kylaskai2jad on kyll alati valmis kingi 2ra v6tma, pigem olen mina see, kes ytleb, et hoidku pigem jalas. Eestis on suur osa aastast l0rts ja pori, mida siin sootuks v2hem.

  ReplyDelete
 13. Kanadas võtame me ka jalatsid ära!!! Isegi kui tänavad puhtad on. Ja Toronto tänavad on tõesti päris puhtad, nagu üks hiljuti tagasi Eestisse kolinud koeraomanikust daam kinnitas :) Muidugi keegi ei minesta, kui kingad lõunanaabrite kombel jalga jäävad (peo puhul ei ole see ka just väga oluline), aga natuke imelik on küll vaadata, kui jalatsitega sisse marsitakse! Tundub, et see on üks komme, mis eristab kanadalasi ameeriklastest ja inglastest :D
  Raha jaoks pole olemaski kohta, kuhu see müüja jaoks panna. Kui just ei taha letile laotada. Tänapäeval pole muidugi enam palju neid, kes sularahas maksavad. Samas saan natuke aru, miks kasutatakse seda "vaheetappi". Sest olen näinud küll olukorda, kus (eriti peen) raha näppude vahelt libiseb ja siis hakka seda seal lindi vahelt või maast otsima :)

  ReplyDelete
 14. Ciao,

  Meil Itaalias on ka tubades jahe ( mu ema istub tihti teki sees ja lòdseb), mina ei viitsi tihti jalanòusid vahetada ja raha jaoks on alused olemas aga neid kasutatakse vaid siis kui siis kui pole kàsi ees raha ootamas ( noh kui loed nt senthaaval raha ja kassatàdi paneb samal ajal paberrahasid àra...

  Ema elas mul maal, kus koerad kàisid sisse ja vàlja ning pòrandad polnud sugusgi nii puhtad, et nt sokkidega kàia aga isegi suvel sandaaliga ei tohtinud tuppa astuda... minu jaoks oli see alati mòistetamatu.. hetkel elab korteris ja uues majas kindlasti on algul kòik nii uus ja puhas aga enne oli vanas puumajas... reeglid on reeglid ( ja reeglid on kùll need, mis mind alati hàisirvad :P )

  ReplyDelete