Wednesday, 27 April 2016

ESIMENE KOOLI POOLAASTA

Märtsi alguses oli koolis järjekordne lastevanemate koosolek ja paar päeva enne seda jagati välja poolaasta niinimetatud 'tunnitused'.
Need arengu- ülevaate- tunnistused antakse alati enne lastevanemate koosolekut kätte, et vanemad saaks nendega enne koosolekut tutvuda ja vajaduse korral koosolekul küsimusi esitada või probleemidest rääkida. 

Greta arengu kokkuvõtte põhjal ei olnud meil õpetajatelt midagi küsida, või millegi üle arutada. Rääkisime niisama need 10 minutit seal juttu kuidas Gretal koolis läheb ja ma küsisin mingeid suvalisi kooliteemalisi küsimusi mida ma isegi enam ei mäleta. 
Greta on koolis rõõmus, enesekindel ja entusiastlik laps. Annab alati endast parima. Viisakas ja heasüdamlik ning alati valmis aitama nii kaasõpilasi kui ka klassiruumis. Ta on alati valmis ennast edasi arendama ja ta reageerib erakordselt hästi tagasisidemele ja võtab seda kohe arvesse. Seda viimast on meile öelnud ka ta teatrikooli õpetajad ja ta ujumistreenrid.
Ma kogu tunnistusel olevat juttu ei hakka ära tõlkima. Tunnistus näeb välja selline
Iga tunnistusega tuleb alati ka kaasa laste endi poolt kirjutatud eesmärgid ja saavutused. Nad ise analüüsivad kas nad on saavutanud need eesmärgid mis nad eelmine kord seadsid ja kui on, siis seavad-kirjutavad uued eesmärgid mille poole hakkavad pürgima.
Saali oli taas välja pandud kõikide laste koolivihikud (või siis õigemini nende laste vihikud kelle vanemad sel päeval õpetajatega rääkima tulid). Ma teen alati nende vihikute sisust pilti, et siis pärast oleks kodus neid parem rahus uurida. Ega ma midagi erilist eest ei leidnuki mida siis eraldi välja tuua. Hästi palju oli igasugu kirjutamist ja ka matemaatika ülesandeid.
Kuna eelmise veerandi teemaks oli Aafrika siis seda kajastus nii kirjanduse, emakeele kui ka ajaloo ning teaduse vihikutes.
Emakeele vihikust leidasin ma ühe luuletuse mis lapsed pidid kirjutama teemal 'Kurbus'. Ma eeldan, et kõikile lastele anti sama teema, aga ma võin ka eksida. Pole praegu Gretat kelle käest küsida. 
Mulle see luuletus väga meeldib. Täitsa luuletuse moodi juba :)

KURBUS

Ma ütlesin päiksele
kui mu vanaema kass ära suri
Kui ma olin esimest korda koolis
ja kui mu ema saab kurjaks
ja need olid kurvemad asjad mida ma tean

Ma ütlesin päiksele
kui ma kolisin
kui ma jooksin isaga bussile ja lõin pea ära
ja kui mu ema ja isa läksid kinno ise
(pidades silmas et ilma temata)
ja see oli kurvem asi mida ma tean
Matemaatika vihikud olid kõik igasugu numbreid täis. Liitmised, lahutamised, korrutamised ja jagamised ning murrud. Siit vaid mõned näited


Siit ka üks näide viimase nädala kodutööst. Nagu näha siis kokkukirjutamine edeneb väga hästi. Neile ei ole seatud mingit kindlat aega et näiteks kuu ajaga peavad kõik korralikult kokkukirjutama. Iga laps saab õppida omas rütmis ja enamik lapsi õpib ikkagi kokkukirjutamise enam vähem samal ajal ära. Kodus kokkukirjutamist eraldi harjutama ei pea ja meie ei ole kunagi harjutanud. Kogu töö on koolis ära tehtud ja seal õpitud. Ma pigem olen Gretale just paaril korral spelling-ut tehes öelnud, et ära kokku kirjuta, sest siis ei saa hästi aru mis tähed on. Spelling testi juures on ju just see tähtis, et iga täht on õige, et punkti saada. Nüüd aga kirjutab Greta nii hästi kokku, et seda probleemi eriti enam ei ole.

Kuna meil on siin UK-s emadepäev teisel ajal kui Eestis ja mujal Euroopas, siis mina sain oma emadepäeva kaardi juba märtsis kätte. Great oli selle koolis teinud. Suur oli mu üllatus kui kaardit lahti tehes vaatas mulle sealt vastu eestikeelne tekst. Tavaliselt peavad nad koolis siiski ikka inglise keele juurde jääma.
Greta siis rääkis mulle, et ta oli õpetajalt küsinud, et kas ta võib oma emale eesti keeles kirjutada ja õpetaja oli lubanud. Koosolekul ma tänasin Greta õpetajaid, et nad lasid tal mulle eestikeeles kirjutada ning mainisin, et ma olin tõesti südamest liigutatud sellest kaardist. 
Õpetaja ütles et kui Greta küsima tuli, siis oli ta öelnud et miks mitte ja läks pärast vaatama kuidas see tekst välja näeb. Ütles, et Greta oli talle kogu teksti ära tõlkinud ja nii õpetaja kui ka Greta ise olid tulemusega väga rahul. Õpetaja ütles, et ta oli lausa vaimustuses :) No ja otseloomulikult mina ka :)
Mind ajab alati naerma kuidas Greta kirjutab kaardite alla Minu Gretast mis tuleb inglise keelsest From Greta
Kuna jutt on eesti keele peal, siis ma lisan siia postituse lõppu ka kaks pilti Greta raamatust mille ta mulle Eestis olles tegi. Tal on see raamatute kirjutamise tuhin ikka väga suur...kuigi ega ta tavaliselt esimesest paarist leheküljest kaugemale ei jõua.
Suur oli mu üllatus ja heameel näha et see oli kirjutatud eesti keeles. See on pikim eestikeelne tekst mida ta kunagi kirjutanud on. Hea ülevaade sellest kuidas ta ise eesti keelt räägib :)
'J' tähte ta eesti keeles ei tunnista vaid asendab selle Y-ga, sest inglise keeles hääldatakse Y kui eesti J-i. Samas kui J hääldatakse inglise keeles rohkem kui 'tsh'-i. Ka kasutab ta tihti sõna alguses K asemel C tähte. Täpitähtedest on ta teadlik, aga mitte nii palju, et ta teaks kuhu need täpselt käivad.
Ma just ükspäev mõtlesin, et ma võin vist varsti lasta tal natuke ka eesti keeles kirjutama hakata. Pean siis silmas sellist paari lauselist etteütlust, et talle kas või need j tähed selgeks saada. Liiga intensiivselt muidugi ei taha, sest   kuna nii mõnigi eesti keele ja inglise keele häälik on vastuolus siis ma ei taha, et see tema inglise keele õigekirja mõjutama hakkaks. Aga natuke proovida meeldiks talle kindlasti endalegi...kui me vaid selleks kuskilt aega leiaks.

Tegelikult oleks mul kooliteemadel veel niimõndagi kirjutada. Mõned kuud tagasi korraldas kool ühe põneva loengu ja tutvustuse uuest meetodist mida nad on hakanud koolis kasutama. See oli hästi huvitav ja ma kindlasti tahan seda teiega ka jagada. Kuna selle kirja panemine võtab natuke rohkem aega kui vaid piltide juurde teksti lisamine siis ma ootan millal mul õige vaim peale tuleb ja kui mul selleks aega on.

Samuti tahan ma kirjutada teile Greta vanuste laste järgmise kuu eksamist. Seda ei saa küll tegelikult eksamiks kui selliseks nimetada, aga ütleme nii, et üks suuremat sorti üleriigiline test. Põhjus miks ma seda veel teinud pole on see, et homme toimub koolis lastevanematele seda testi tutvustav väike koosolek kus meile siis sel teemal lähemalt räägitakse. Ma ise olen küll näidis testi küsimusi kõike juba näinud ja saaksin need siia panna, aga ma siiski ootan selle homse koosoleku ära, et kõik teemasse kuuluv ühe postituse alla saada :)

2 comments:

  1. Tõesti armas luuletus! Kuna olen ise õpetaja, siis loen Su kooliteemalisi tekste suure huviga. Olen päris mitu mõtet siit kasutamiseks saanud. ☺

    ReplyDelete